ATP Israel F12 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Israel F12 Futures Discussion!


Share This...


Israel F12 Futures Event Details:

2016-09-12Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F12 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FConnor Smith (3) (USA)Neil Pauffley (4) ()6-1 6-0[H2H]
SFNeil Pauffley (4) ()Nathaniel Lammons (USA)7-6(0) 6-1[H2H]
SFConnor Smith (3) (USA)Evan Song (8) (USA)6-4 6-4[H2H]
QFNathaniel Lammons (USA)Vladimir Uzhylovsky (6) (UKR)3-6 6-4 6-1[H2H]
QFNeil Pauffley (4) ()Ben Patael (5) (ISR)7-6(4) 6-0[H2H]
QFConnor Smith (3) (USA)Jonathan Kanar (7) (FRA)6-3 6-3[H2H]
QFEvan Song (8) (USA)Daniel Cukierman (ISR)6-7(5) 6-1 7-6(2)[H2H]
R16Nathaniel Lammons (USA)Carlo Donato (ITA)6-2 6-4[H2H]
R16Vladimir Uzhylovsky (6) (UKR)Daniil Zarichanskyy (UKR)6-4 1-6 6-2[H2H]
R16Neil Pauffley (4) ()Tal Goldengoren (ISR)6-2 6-1[H2H]
R16Ben Patael (5) (ISR)Mor Bulis (ISR)6-2 6-2[H2H]
R16Jonathan Kanar (7) (FRA)Romain Bauvy (FRA)5-7 6-1 6-2[H2H]
R16Connor Smith (3) (USA)Dane Webb (USA)6-1 6-1[H2H]
R16Evan Song (8) (USA)Orel Ovil (ISR)6-3 6-3[H2H]
R16Daniel Cukierman (ISR)Itay Shpindler (WC) (ISR)6-2 6-0[H2H]
R32Nathaniel Lammons (USA)Yannick Jankovits (1) (FRA)6-7(4) 7-5 6-2[H2H]
R32Carlo Donato (ITA)Omer Katz (WC) (ISR)6-3 6-0[H2H]
R32Daniil Zarichanskyy (UKR)Ran Amar (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (6) (UKR)Daniel Tamir (ISR)6-1 6-2[H2H]
R32Neil Pauffley (4) ()Guy Michelevitz (ISR)6-0 6-2[H2H]
R32Tal Goldengoren (ISR)Dekel Bar (ISR)7-5 6-2[H2H]
R32Mor Bulis (ISR)Yannai Barkai (ISR)6-7(6) 6-1 7-5[H2H]
R32Ben Patael (5) (ISR)Ram Kapach (ISR)6-4 6-3[H2H]
R32Jonathan Kanar (7) (FRA)Alon Elia (ISR)6-1 6-4[H2H]
R32Romain Bauvy (FRA)Ben Gidoni (WC) (ISR)6-2 6-3[H2H]
R32Dane Webb (USA)Collin Johns (USA)6-1 6-3[H2H]
R32Connor Smith (3) (USA)Danny Thomas (GBR)3-6 7-5 6-3[H2H]
R32Evan Song (8) (USA)Yasha Zemel (ISR)5-7 6-3 6-4[H2H]
R32Orel Ovil (ISR)Cameron Silverman (USA)7-5 6-2[H2H]
R32Itay Shpindler (WC) (ISR)Eitan Dray (WC) (ISR)6-4 6-1[H2H]
R32Daniel Cukierman (ISR)Bar Tzuf Botzer (2) (ISR)6-4 4-6 7-6(5)[H2H]
Men's Doubles
FConnor Smith (2) (USA)
Danny Thomas (GBR)
Nathaniel Lammons (4) (USA)
Dane Webb (USA)
6-0 7-6(3)
SFNathaniel Lammons (4) (USA)
Dane Webb (USA)
Alexis Canter (GBR)
Neil Pauffley ()
6-2 6-1
SFConnor Smith (2) (USA)
Danny Thomas (GBR)
Romain Bauvy (FRA)
Daniil Zarichanskyy (UKR)
6-0 6-0
QFAlexis Canter (GBR)
Neil Pauffley ()
Yannick Jankovits (1) (FRA)
Jonathan Kanar (FRA)
7-6(4) 6-4
QFNathaniel Lammons (4) (USA)
Dane Webb (USA)
Orel Ovil (ISR)
Motvey Radionov (ISR)
6-4 7-5
QFRomain Bauvy (FRA)
Daniil Zarichanskyy (UKR)
Cameron Silverman (3) (USA)
Evan Song (USA)
6-3 6-7(1) 10-7
QFConnor Smith (2) (USA)
Danny Thomas (GBR)
Yannai Barkai (ISR)
Nikolay Kolobaev (RUS)
6-0 6-4
R16Yannick Jankovits (1) (FRA)
Jonathan Kanar (FRA)
Omer Katz (WC) (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
6-2 6-2
R16Alexis Canter (GBR)
Neil Pauffley ()
Mor Bulis (ISR)
Daniel Cukierman (ISR)
6-3 3-6 10-6
R16Nathaniel Lammons (4) (USA)
Dane Webb (USA)
Or Grinberg (WC) (ISR)
Afik Harary (ISR)
6-1 6-2
R16Orel Ovil (ISR)
Motvey Radionov (ISR)
Collin Johns (USA)
Nicholas Reyes (USA)
7-5 6-2
R16Romain Bauvy (FRA)
Daniil Zarichanskyy (UKR)
Dekel Bar (ISR)
Yasha Zemel (ISR)
7-5 6-4
R16Cameron Silverman (3) (USA)
Evan Song (USA)
Ram Kapach (ISR)
Daniel Tamir (ISR)
6-3 6-4
R16Yannai Barkai (ISR)
Nikolay Kolobaev (RUS)
Ben Gidoni (WC) (ISR)
Itay Shpindler (ISR)
6-3 6-3
R16Connor Smith (2) (USA)
Danny Thomas (GBR)
Alexey Prokopchuk (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
7-5 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Orel Ovil (1) (ISR)Omer Hefez (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q1Daniel Tamir (2) (ISR)Helman Volkats (ISR)3-6 6-1 6-3[H2H]
Q1Nathaniel Lammons (13) (USA)Nicholas Reyes (3) (USA)6-4 6-2[H2H]
Q1Carlo Donato (ITA)Motvey Radionov (4) (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q1Yannai Barkai (9) (ISR)Uri Hai Asidon (WC) (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q1Ran Amar (ISR)Nevo Gabriely (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q1Dane Webb (14) (USA)Shahar Elbaz (7) (ISR)6-2 4-6 7-6(3)[H2H]
Q1Danny Thomas (GBR)Ofek Amoyal (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Orel Ovil (1) (ISR)Guy Dagan (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q2Omer Hefez (ISR)Tim Büttner (_GE)6-0 6-0[H2H]
Q2Daniel Tamir (2) (ISR)Jordan Hasson (ISR)7-6(3) 4-6 6-3[H2H]
Q2Helman Volkats (ISR)Shon Batkis (ISR)6-2 1-6 6-0[H2H]
Q2Nicholas Reyes (3) (USA)Uri Vodavoz (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q2Nathaniel Lammons (13) (USA)Roi Ginat (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q2Motvey Radionov (4) (ISR)Ori Elbaz (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Carlo Donato (ITA)Alexis Canter (10) (GBR)4-6 7-6(5) 7-6(11)[H2H]
Q2Uri Hai Asidon (WC) (ISR)Alexey Prokopchuk (UKR)6-4 6-3[H2H]
Q2Yannai Barkai (9) (ISR)Michael Kricheli (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q2Nevo Gabriely (ISR)Nir Vodavoz (6) (ISR)6-7(4) 5-2 Retired[H2H]
Q2Ran Amar (ISR)Amit Gabreal (ISR)6-4 3-0 Retired[H2H]
Q2Shahar Elbaz (7) (ISR)Daniel Entelis (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Dane Webb (14) (USA)Yahli Zilbershtein (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q2Danny Thomas (GBR)Afik Harary (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q2Ofek Amoyal (ISR)Emmanuel Luria (12) (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Orel Ovil (1) (ISR)Oren Motevassel (USA)6-4 6-4[H2H]
Q3Guy Dagan (ISR)Or Grinberg (ISR)7-5 4-6 6-3[H2H]
Q3Omer Hefez (ISR)Idan Harel Gross (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q3Tim Büttner (_GE)Osher Levy (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Daniel Tamir (2) (ISR)Omer Yeshaya (ISR)6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Jordan Hasson (ISR)Nir Solan (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Helman Volkats (ISR)Iftah Yavetz (ISR)6-4 6-7(6) 7-5[H2H]
Q3Shon Batkis (ISR)Fabio Santarossa (SUI)4-6 6-4 6-1[H2H]
Q3Nicholas Reyes (3) (USA)Amit Cohen (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Oz Daniel (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q3Roi Ginat (ISR)Roy Zwillinger (ISR)6-3 3-0 Retired[H2H]
Q3Nathaniel Lammons (13) (USA)Ron Idzon (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Motvey Radionov (4) (ISR)Michael Boguslavsky (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Ori Elbaz (ISR)Agam Abou (ISR)Default[H2H]
Q3Carlo Donato (ITA)Roee Benya (WC) (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q3Alexis Canter (10) (GBR)Ronen Mashiach (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Alexey Prokopchuk (UKR)Daniel Dudockin (5) (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q3Uri Hai Asidon (WC) (ISR)Ron Mansdorf (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q3Michael Kricheli (ISR)Roy Yaron (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Yannai Barkai (9) (ISR)Raz Negbie (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Nir Vodavoz (6) (ISR)Itamar Lavie (ISR)7-6(5) 6-2[H2H]
Q3Nevo Gabriely (ISR)Tuval Barak (ISR)7-5 6-3[H2H]
Q3Amit Gabreal (ISR)Ziv Mayo (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q3Ran Amar (ISR)Pavel Semidockih (11) (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q3Shahar Elbaz (7) (ISR)Andrew Ely (USA)6-4 6-2[H2H]
Q3Daniel Entelis (ISR)Lidor Zarbielov (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Yahli Zilbershtein (ISR)Roy Fleischer (ISR)3-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Dane Webb (14) (USA)Yam Bruhin (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Danny Thomas (GBR)Nikolay Kolobaev (8) (RUS)6-4 6-2[H2H]
Q3Afik Harary (ISR)Ran Derei (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Ofek Amoyal (ISR)Lior Goldenberg (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Emmanuel Luria (12) (ISR)Royi Lasowski ()6-2 7-5[H2H]