ATP Israel F1 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Israel F1 Futures Discussion!


Share This...


Israel F1 Futures Event Details:

2012-01-09Hard
OutdoorEilat, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FClaudio Grassi (5) (ITA)Gleb Sakharov (4) (UZB)7-6(5) 6-3 [H2H]
SFGleb Sakharov (4) (UZB)Norbert Gombos (7) (SVK)7-6(5) 6-0 [H2H]
SFClaudio Grassi (5) (ITA)Victor Baluda (3) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
QFNorbert Gombos (7) (SVK)Adrian Partl (Q) (SVK)6-2 6-1 [H2H]
QFGleb Sakharov (4) (UZB)Dominic Thiem (AUT)6-1 7-6(9) [H2H]
QFVictor Baluda (3) (RUS)Marton Fucsovics (8) (HUN)7-5 6-1 [H2H]
QFClaudio Grassi (5) (ITA)Maxim Dubarenco (Q) (MDA)6-0 6-1 [H2H]
R16Adrian Partl (Q) (SVK)Antal Van Der Duim (1) (NED)6-4 5-7 7-6(9) [H2H]
R16Norbert Gombos (7) (SVK)Noam Mazor (Q) (ISR)6-1 6-4 [H2H]
R16Gleb Sakharov (4) (UZB)Philip Orno (Q) (DEN)6-3 7-6(3) [H2H]
R16Dominic Thiem (AUT)Daniel Smethurst (6) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
R16Marton Fucsovics (8) (HUN)James Marsalek (GBR)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R16Victor Baluda (3) (RUS)Saar Steele (WC) (ISR)6-4 7-5 [H2H]
R16Claudio Grassi (5) (ITA)Gilad Ben Zvi (ISR)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R16Maxim Dubarenco (Q) (MDA)Jeson Patrombon (PHI)6-4 3-6 6-1 [H2H]
R32Antal Van Der Duim (1) (NED)Marko Danis (Q) (SVK)7-5 6-2 [H2H]
R32Adrian Partl (Q) (SVK)Matteo Volante (ITA)6-4 4-6 6-1 [H2H]
R32Noam Mazor (Q) (ISR)Tal Goldengoren (WC) (ISR)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R32Norbert Gombos (7) (SVK)Jack Carpenter (Q) (GBR)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Gleb Sakharov (4) (UZB)Dekel Bar (WC) (ISR)6-4 6-2 [H2H]
R32Philip Orno (Q) (DEN)James Allemby (Q) (GBR)7-6(5) 6-2 [H2H]
R32Dominic Thiem (AUT)Filip Horansky (SVK)6-1 6-4 [H2H]
R32Daniel Smethurst (6) (GBR)Or Ram-Harel (WC) (ISR)6-2 6-1 [H2H]
R32Marton Fucsovics (8) (HUN)Claude Benz (LL) (SUI)6-2 6-2 [H2H]
R32James Marsalek (GBR)Lucas Zweili (SUI)6-7(8) 6-1 6-2 [H2H]
R32Saar Steele (WC) (ISR)Vitali Reshetnikov (RUS)6-1 7-5 [H2H]
R32Victor Baluda (3) (RUS)Yehonatan Kaufman (Q) (ISR)6-1 6-3 [H2H]
R32Claudio Grassi (5) (ITA)Jean Andersen (RSA)6-4 6-1 [H2H]
R32Gilad Ben Zvi (ISR)Mike Vermeer (LUX)6-2 6-0 [H2H]
R32Jeson Patrombon (PHI)Yannick Jankovits (FRA)6-3 6-4 [H2H]
R32Maxim Dubarenco (Q) (MDA)Ruan Roelofse (2) (RSA)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FClaudio Grassi (1) (ITA)
Matteo Volante (ITA)
Jean Andersen (3) (RSA)
Ruan Roelofse (RSA)
6-4 4-6 [11-9]
SFClaudio Grassi (1) (ITA)
Matteo Volante (ITA)
Victor Baluda (4) (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
4-6 6-3 [10-4]
SFJean Andersen (3) (RSA)
Ruan Roelofse (RSA)
Jeson Patrombon (PHI)
Marc Reyes (ITA)
6-2 7-5
QFClaudio Grassi (1) (ITA)
Matteo Volante (ITA)
Maxim Dubarenco (MDA)
Yannick Jankovits (FRA)
7-6(1) 7-5
QFVictor Baluda (4) (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Filip Horansky (SVK)
Dominic Thiem (AUT)
5-7 7-5 [10-6]
QFJean Andersen (3) (RSA)
Ruan Roelofse (RSA)
Norbert Gombos (SVK)
Adrian Partl (SVK)
6-7(1) 6-2 [10-3]
QFJeson Patrombon (PHI)
Marc Reyes (ITA)
Gleb Sakharov (2) (UZB)
Mike Vermeer (LUX)
6-2 4-6 [12-10]
R16Claudio Grassi (1) (ITA)
Matteo Volante (ITA)
Gilad Ben Zvi (ISR)
Saar Steele (ISR)
3-6 6-2 [10-3]
R16Maxim Dubarenco (MDA)
Yannick Jankovits (FRA)
Rudolf Kurz (WC) (AUT)
Dennis Novak (AUT)
7-6(5) 6-1
R16Victor Baluda (4) (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Matan Shay Ganzi (WC) (ISR)
Noam Okun (ISR)
6-3 6-2
R16Filip Horansky (SVK)
Dominic Thiem (AUT)
Steffen Solomon (RSA)
Lucas Zweili (SUI)
6-1 6-2
R16Norbert Gombos (SVK)
Adrian Partl (SVK)
James Marsalek (GBR)
Daniel Smethurst (GBR)
7-6(3) 7-6(4)
R16Jean Andersen (3) (RSA)
Ruan Roelofse (RSA)
Jack Carpenter (GBR)
Marton Fucsovics (HUN)
7-6(3) 6-2
R16Jeson Patrombon (PHI)
Marc Reyes (ITA)
Dekel Bar (WC) (ISR)
Aviv Ben Shabat (ISR)
6-1 7-5
R16Gleb Sakharov (2) (UZB)
Mike Vermeer (LUX)
Claude Benz (SUI)
Luca Margaroli (SUI)
6-2 7-6(4)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1James Allemby (GBR)Claude Benz (1) (SUI)7-5 6-4 [H2H]
Q1Jack Carpenter (2) (GBR)Aviv Ben Shabat (A) (ISR)6-0 6-4 [H2H]
Q1Marko Danis (3) (SVK)Eden Peleg (ISR)WO[H2H]
Q1Yehonatan Kaufman (ISR)Nir Shaked (ISR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Maxim Dubarenco (5) (MDA)Andrey Yakovlev (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Philip Orno (6) (DEN)Alexander Igoshin (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q1Adrian Partl (7) (SVK)Eyal Cohen (9) (ISR)6-3 6-1 [H2H]
Q1Noam Mazor (ISR)Francisco Ramos (POR)5-7 6-3 6-4 [H2H]
Q2Claude Benz (1) (SUI)Benjamin Ezer (ISR)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q2James Allemby (GBR)Alon Elia (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Jack Carpenter (2) (GBR)Juraj Masar (SVK)6-7(6) 6-3 7-6(3) [H2H]
Q2Aviv Ben Shabat (A) (ISR)Oran Reznik (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Marko Danis (3) (SVK)Henrique Sousa (POR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Eden Peleg (ISR)Daniel Tamir (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Yehonatan Kaufman (ISR)Luca Margaroli (4) (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q2Nir Shaked (ISR)Antoine Richard (CAN)6-3 6-3 [H2H]
Q2Maxim Dubarenco (5) (MDA)Guy Michelevitz (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Andrey Yakovlev (RUS)Orel Ovil (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Philip Orno (6) (DEN)Jan Duba (SUI)6-4 6-0 [H2H]
Q2Alexander Igoshin (RUS)Clayton Gilbertson (10) (RSA)2-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Adrian Partl (7) (SVK)Dennis Novak (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q2Eyal Cohen (9) (ISR)Andrea Attrice (ITA)6-3 6-1 [H2H]
Q2Francisco Ramos (POR)Marc Reyes (8) (ITA)5-7 6-3 6-4 [H2H]
Q2Noam Mazor (ISR)Steffen Solomon (11) (RSA)6-3 5-7 6-4 [H2H]
Q3Claude Benz (1) (SUI)Bye
Q3Benjamin Ezer (ISR)Bye
Q3Alon Elia (ISR)David Mushayev (ISR)7-5 6-4 [H2H]
Q3James Allemby (GBR)Mor Bulis (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Jack Carpenter (2) (GBR)Bye
Q3Juraj Masar (SVK)Bye
Q3Oran Reznik (ISR)Tom Ziv (ISR)6-0 6-4 [H2H]
Q3Aviv Ben Shabat (A) (ISR)Amit Baran (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Marko Danis (3) (SVK)Bye
Q3Henrique Sousa (POR)Bye
Q3Eden Peleg (ISR)Nadav Kiani (ISR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Daniel Tamir (ISR)Netanel Alcabas (ISR)6-7(5) 6-4 7-6(8) [H2H]
Q3Luca Margaroli (4) (SUI)Bye
Q3Yehonatan Kaufman (ISR)Ben Fatael (ISR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Nir Shaked (ISR)Matan Shay Ganzi (ISR)6-4 7-5 [H2H]
Q3Antoine Richard (CAN)Edan Leshem (ISR)5-7 7-5 6-3 [H2H]
Q3Maxim Dubarenco (5) (MDA)Bye
Q3Guy Michelevitz (ISR)Nimrod Berman (ISR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Andrey Yakovlev (RUS)Lahav Luski (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Orel Ovil (ISR)Idan Roth (ISR)6-0 6-4 [H2H]
Q3Philip Orno (6) (DEN)Bye
Q3Jan Duba (SUI)Yuval Barak (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alexander Igoshin (RUS)Jan Simon (SVK)6-3 2-6 6-4 [H2H]
Q3Clayton Gilbertson (10) (RSA)Bye
Q3Adrian Partl (7) (SVK)Bye
Q3Dennis Novak (AUT)Rudolf Kurz (AUT)6-3 2-6 6-4 [H2H]
Q3Andrea Attrice (ITA)Roei Baran (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Eyal Cohen (9) (ISR)Bye
Q3Marc Reyes (8) (ITA)Bye
Q3Francisco Ramos (POR)Aviv Darmon (ISR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Noam Mazor (ISR)Daniel Krutik (ISR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Steffen Solomon (11) (RSA)Bye


What's your opinion on the ATP Israel F1 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Israel F1 Futures?