ATP Hungary F3 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Hungary F3 Futures Discussion!


Share This...


Hungary F3 Futures Event Details:

2016-05-02Clay
OutdoorHungary
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Hungary F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGermain Gigounon (BEL)Zdenek Kolar (2) (CZE)6-1 6-0[H2H]
SFGermain Gigounon (BEL)Frank Dancevic (1) (CAN)6-2 6-2[H2H]
SFZdenek Kolar (2) (CZE)Ondrej Krstev (CZE)6-1 4-2 Retired[H2H]
QFFrank Dancevic (1) (CAN)Lucas Miedler (AUT)6-2 6-1[H2H]
QFGermain Gigounon (BEL)Vit Kopriva (CZE)7-6(7) 6-1[H2H]
QFOndrej Krstev (CZE)Viktor Filipenko (HUN)3-6 6-4 7-5[H2H]
QFZdenek Kolar (2) (CZE)Mate Valkusz (WC) (HUN)6-2 3-6 6-3[H2H]
R16Frank Dancevic (1) (CAN)Elmar Ejupovic (GER)7-5 6-3[H2H]
R16Lucas Miedler (AUT)Lukas Klein (SVK)6-3 6-2[H2H]
R16Vit Kopriva (CZE)Milan Drinic (SRB)6-3 6-3[H2H]
R16Germain Gigounon (BEL)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (8) (PER)6-3 6-3[H2H]
R16Ondrej Krstev (CZE)Pavel Nejedly (CZE)6-3 6-2[H2H]
R16Viktor Filipenko (HUN)Marcel Waloch (AUT)7-5 6-0[H2H]
R16Mate Valkusz (WC) (HUN)Luka Ilic (7) (SRB)6-0 6-1[H2H]
R16Zdenek Kolar (2) (CZE)Peter Balla (HUN)6-3 6-3[H2H]
R32Frank Dancevic (1) (CAN)Zsombor Piros (WC) (HUN)6-3 5-7 6-0[H2H]
R32Elmar Ejupovic (GER)Darko Jandric (SRB)6-2 6-1[H2H]
R32Lucas Miedler (AUT)Patrik Niklas-Salminen (FIN)6-2 6-4[H2H]
R32Lukas Klein (SVK)Filip Veger (5) (CRO)6-4 6-1[H2H]
R32Vit Kopriva (CZE)Hugo Dellien (4) ()6-2 6-2[H2H]
R32Milan Drinic (SRB)Akos Kotorman (WC) (HUN)3-6 6-2 7-5[H2H]
R32Germain Gigounon (BEL)Eero Vasa (FIN)6-0 6-1[H2H]
R32Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (8) (PER)Gabor Mathe (HUN)6-1 6-2[H2H]
R32Ondrej Krstev (CZE)Sebastian Ofner (6) (AUT)0-6 6-2 6-2[H2H]
R32Pavel Nejedly (CZE)Gorazd Srbljak (MKD)6-2 7-6(2)[H2H]
R32Viktor Filipenko (HUN)Victor Vlad Cornea (ROU)6-3 6-3[H2H]
R32Marcel Waloch (AUT)Levente Godry (WC) (HUN)6-1 7-6(3)[H2H]
R32Luka Ilic (7) (SRB)Dejan Katic (SRB)6-4 7-5[H2H]
R32Mate Valkusz (WC) (HUN)Tomislav Jotovski ()7-5 7-6(4)[H2H]
R32Peter Balla (HUN)Lukas Koncilia (AUT)6-4 6-2[H2H]
R32Zdenek Kolar (2) (CZE)Gabor Borsos (HUN)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FGabor Borsos (HUN)
Adam Kellner (HUN)
Victor Vlad Cornea (2) (ROU)
Zdenek Kolar (CZE)
6-2 6-1
SFGabor Borsos (HUN)
Adam Kellner (HUN)
Levente Godry (HUN)
Zsombor Piros (HUN)
6-1 6-1
SFVictor Vlad Cornea (2) (ROU)
Zdenek Kolar (CZE)
Luka Ilic (4) (SRB)
Darko Jandric (SRB)
6-4 7-5
QFLevente Godry (HUN)
Zsombor Piros (HUN)
Lucas Miedler (1) (AUT)
Gianluigi Quinzi (ITA)
WO
QFGabor Borsos (HUN)
Adam Kellner (HUN)
Hugo Dellien (3) ()
Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)
WO
QFLuka Ilic (4) (SRB)
Darko Jandric (SRB)
Viktor Filipenko (HUN)
Anatoliy Petrenko (UKR)
6-3 6-2
QFVictor Vlad Cornea (2) (ROU)
Zdenek Kolar (CZE)
Peter Balla (HUN)
Dominik Kisantal (HUN)
6-4 7-5
R16Lucas Miedler (1) (AUT)
Gianluigi Quinzi (ITA)
Bye
R16Levente Godry (HUN)
Zsombor Piros (HUN)
Yann Wojcik ()
Bartosz Wojnar (POL)
6-1 6-0
R16Hugo Dellien (3) ()
Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)
Bye
R16Gabor Borsos (HUN)
Adam Kellner (HUN)
Lukas Koncilia (AUT)
Vit Kopriva (CZE)
6-4 6-2
R16Viktor Filipenko (HUN)
Anatoliy Petrenko (UKR)
Akos Kotorman (HUN)
Mate Valkusz (HUN)
WO
R16Undecided
Luka Ilic (4) (SRB)
Darko Jandric (SRB)
Bye
R16Peter Balla (HUN)
Dominik Kisantal (HUN)
Dejan Katic (SRB)
Stefan Roganovic (SRB)
4-6 6-2 10-8
R16Undecided
Victor Vlad Cornea (2) (ROU)
Zdenek Kolar (CZE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lucas Miedler (1) (AUT)Sergiu Rogoveanu (ROU)6-0 6-1[H2H]
Q1Germain Gigounon (2) (BEL)Matthew Kandath (USA)6-1 6-0[H2H]
Q1Gabor Mathe (HUN)Bartosz Wojnar (3) (POL)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q1Ondrej Krstev (4) (CZE)Fabian Marozsan (HUN)3-6 6-1 7-5[H2H]
Q1Milan Drinic (11) (SRB)Peter Mick (SVK)6-2 3-0 Retired[H2H]
Q1Peter Balla (HUN)Marcel Waloch (10) (AUT)7-5 2-6 7-6(5)[H2H]
Q1Lukas Klein (9) (SVK)Patrik Obal (SVK)6-3 2-6 6-1[H2H]
Q1Gorazd Srbljak (12) (MKD)Yann Wojcik (8) ()6-2 6-3[H2H]
Q2Lucas Miedler (1) (AUT)Dragan Dumevski (MKD)6-1 6-1[H2H]
Q2Sergiu Rogoveanu (ROU)Dominik Kisantal (WC) (HUN)6-3 6-3[H2H]
Q2Germain Gigounon (2) (BEL)Karim Bendjamaa (WC) (SRB)6-0 6-0[H2H]
Q2Matthew Kandath (USA)Igor Perunov (RUS)6-4 6-0[H2H]
Q2Bartosz Wojnar (3) (POL)Peter Makk (HUN)7-6(4) 7-6(4)[H2H]
Q2Gabor Mathe (HUN)Oliver Varga-toth (HUN)4-6 6-0 6-3[H2H]
Q2Ondrej Krstev (4) (CZE)Gyozo Lakatos (HUN)6-3 6-1[H2H]
Q2Fabian Marozsan (HUN)Andras Necz (HUN)6-1 5-7 6-3[H2H]
Q2Peter Mick (SVK)Anatoliy Petrenko (5) (UKR)6-2 5-7 7-6(4)[H2H]
Q2Milan Drinic (11) (SRB)Nazar Khrustalev (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q2Peter Balla (HUN)Darko Bojanovic (6) (BIH)7-5 6-2[H2H]
Q2Marcel Waloch (10) (AUT)Nicolas Dvorak (WC) ()6-7(5) 6-1 Retired[H2H]
Q2Patrik Obal (SVK)Michal Marko (7) (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q2Lukas Klein (9) (SVK)Erik Toronyi (HUN)6-0 6-2[H2H]
Q2Yann Wojcik (8) ()Fabian Patrutescu (ROU)6-3 6-1[H2H]
Q2Gorazd Srbljak (12) (MKD)Martin Zeljenka (HUN)6-2 6-1[H2H]
Q3Lucas Miedler (1) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Dragan Dumevski (MKD)Norbert Tadyszak (POL)6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Sergiu Rogoveanu (ROU)Milos Radenkovic (SRB)4-6 6-1 6-2[H2H]
Q3UndecidedDominik Kisantal (WC) (HUN)Bye[H2H]
Q3Germain Gigounon (2) (BEL)ByeBye[H2H]
Q3Karim Bendjamaa (WC) (SRB)Andras Ketyi (HUN)4-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Matthew Kandath (USA)Cedric Rechenmann (SUI)6-3 6-7(2) 6-0[H2H]
Q3UndecidedIgor Perunov (RUS)Bye[H2H]
Q3Bartosz Wojnar (3) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Peter Makk (HUN)Peter Sallay (WC) (HUN)6-2 6-4[H2H]
Q3Gabor Mathe (HUN)Adam Arva (HUN)6-0 6-3[H2H]
Q3UndecidedOliver Varga-toth (HUN)Bye[H2H]
Q3Ondrej Krstev (4) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Gyozo Lakatos (HUN)Lucas Hoeglinger (AUT)6-0 6-0[H2H]
Q3Andras Necz (HUN)Vladislav Ivanov (RUS)6-3 6-2[H2H]
Q3UndecidedFabian Marozsan (HUN)Bye[H2H]
Q3Anatoliy Petrenko (5) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Peter Mick (SVK)Kevin Portmann (ITA)6-0 6-0[H2H]
Q3Nazar Khrustalev (RUS)Damjan Domazetovski (MKD)6-4 6-4[H2H]
Q3UndecidedMilan Drinic (11) (SRB)Bye[H2H]
Q3Darko Bojanovic (6) (BIH)ByeBye[H2H]
Q3Peter Balla (HUN)Mika Julin (FIN)7-6(6) 6-4[H2H]
Q3Nicolas Dvorak (WC) ()Dino Sudac ()6-1 6-0[H2H]
Q3UndecidedMarcel Waloch (10) (AUT)Bye[H2H]
Q3Michal Marko (7) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Patrik Obal (SVK)Patryk Janik (POL)6-4 2-6 6-2[H2H]
Q3Erik Toronyi (HUN)Aleksa Daskalovic (SRB)7-5 6-7(5) 5-0 Retired[H2H]
Q3UndecidedLukas Klein (9) (SVK)Bye[H2H]
Q3Yann Wojcik (8) ()ByeBye[H2H]
Q3Fabian Patrutescu (ROU)Balint Varga (WC) (HUN)6-3 6-1[H2H]
Q3Martin Zeljenka (HUN)Laszlo Szendroi (HUN)7-6(4) 6-4[H2H]
Q3UndecidedGorazd Srbljak (12) (MKD)Bye[H2H]