ATP Greece F8 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Greece F8 Futures Discussion!


Share This...


Greece F8 Futures Event Details:

2016-10-31Hard
OutdoorGreece
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Greece F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FVaclav Safranek (1) (CZE)Alexandre Muller (4) (FRA)7-5 6-4[H2H]
SFVaclav Safranek (1) (CZE)Tomislav Brkic (3) (BIH)7-6(2) 6-4[H2H]
SFAlexandre Muller (4) (FRA)Jesse Huta Galung (6) (NLD)4-6 6-4 6-4[H2H]
QFVaclav Safranek (1) (CZE)Petar Conkic (SRB)6-2 6-0[H2H]
QFTomislav Brkic (3) (BIH)Ioannis Stergiou (WC) ()6-4 6-4[H2H]
QFAlexandre Muller (4) (FRA)Mate Delic (5) (CRO)6-2 6-4[H2H]
QFJesse Huta Galung (6) (NLD)Germain Gigounon (2) (BEL)7-6(4) 6-2[H2H]
R16Vaclav Safranek (1) (CZE)Florent Diep (FRA)2-6 6-1 6-3[H2H]
R16Petar Conkic (SRB)Filipp Kekercheni (UKR)1-6 6-3 7-6(9)[H2H]
R16Tomislav Brkic (3) (BIH)Luca Castelnuovo ()6-3 6-2[H2H]
R16Ioannis Stergiou (WC) ()Darko Jandric (SRB)6-1 5-0 Retired[H2H]
R16Mate Delic (5) (CRO)Charalampos Kapogiannis (GRC)4-6 6-3 6-2[H2H]
R16Alexandre Muller (4) (FRA)Viktor Filipenko (HUN)1-6 6-2 6-4[H2H]
R16Jesse Huta Galung (6) (NLD)Adrian Bodmer (SUI)6-3 4-6 6-3[H2H]
R16Germain Gigounon (2) (BEL)Goran Markovic (SRB)6-3 6-0[H2H]
R32Vaclav Safranek (1) (CZE)Simone Roncalli (ITA)6-2 6-3[H2H]
R32Florent Diep (FRA)Pavel Krainik (CAN)7-6(4) 6-4[H2H]
R32Petar Conkic (SRB)Christian Hirschmueller (GER)6-4 5-7 6-1[H2H]
R32Filipp Kekercheni (UKR)Markos Kalovelonis (7) (GRC)6-4 6-7(8) 6-3[H2H]
R32Tomislav Brkic (3) (BIH)Bogdan Borza (ROU)6-2 6-2[H2H]
R32Luca Castelnuovo ()Pietro Miki (WC) ()6-3 6-2[H2H]
R32Ioannis Stergiou (WC) ()Adrian Andrzejczuk (POL)6-3 6-3[H2H]
R32Darko Jandric (SRB)Dominik Kellovsky (8) (CZE)2-6 6-4 7-5[H2H]
R32Mate Delic (5) (CRO)Johan Nikles (SUI)2-6 7-5 7-6(6)[H2H]
R32Charalampos Kapogiannis (GRC)Aleksander Pawlicki (WC) (POL)6-0 6-0[H2H]
R32Viktor Filipenko (HUN)Milan Drinic (SRB)3-6 6-0 6-4[H2H]
R32Alexandre Muller (4) (FRA)Razvan Marius Codescu (ROU)6-1 6-0[H2H]
R32Jesse Huta Galung (6) (NLD)Jakob Sude (GER)6-7(5) 6-3 6-4[H2H]
R32Adrian Bodmer (SUI)Toni Neykov ()6-3 6-0[H2H]
R32Goran Markovic (SRB)Christos Antonopoulos (WC) ()6-3 7-6(6)[H2H]
R32Germain Gigounon (2) (BEL)Timur Khabibulin ()6-1 7-5[H2H]
Men's Doubles
FAdrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Florent Diep (3) (FRA)
Alexandre Muller (FRA)
6-2 6-1
SFFlorent Diep (3) (FRA)
Alexandre Muller (FRA)
Dominik Kellovsky (1) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
6-1 6-7(5) 10-4
SFAdrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Markos Kalovelonis (2) (GRC)
Timur Khabibulin ()
7-5 4-6 10-8
QFDominik Kellovsky (1) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
Germain Gigounon (BEL)
Jesse Huta Galung (NLD)
4-6 6-4 10-5
QFFlorent Diep (3) (FRA)
Alexandre Muller (FRA)
Dominik Nazaruk (WC) (POL)
Aleksander Pawlicki (POL)
6-4 6-4
QFAdrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Petar Conkic (SRB)
Christian Hirschmueller (GER)
6-2 6-0
QFMarkos Kalovelonis (2) (GRC)
Timur Khabibulin ()
Adrian Andrzejczuk (POL)
Mateusz Smolicki (POL)
6-4 6-4
R16Dominik Kellovsky (1) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
Shinnosuke Hiramatsu (JPN)
Shunsuke Wakita (JPN)
6-3 3-6 10-5
R16Germain Gigounon (BEL)
Jesse Huta Galung (NLD)
Mousheg Hovhannisyan (WC) (USA)
Stephanos Schinas ()
7-6(5) 6-4
R16Florent Diep (3) (FRA)
Alexandre Muller (FRA)
Viktor Filipenko (HUN)
Rajko Mladenovic (SRB)
6-4 6-2
R16Dominik Nazaruk (WC) (POL)
Aleksander Pawlicki (POL)
Pierre Louis DODENS (WC) (SUI)
Dmitrii Morozov (RUS)
6-3 6-2
R16Petar Conkic (SRB)
Christian Hirschmueller (GER)
Maxime Guichoud ()
Johan Nikles (SUI)
6-1 6-1
R16Adrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Tomislav Brkic (4) (BIH)
Mate Delic (CRO)
7-6(7) 6-4
R16Adrian Andrzejczuk (POL)
Mateusz Smolicki (POL)
Darko Jandric (SRB)
Simone Roncalli (ITA)
6-3 6-4
R16Markos Kalovelonis (2) (GRC)
Timur Khabibulin ()
Dennis Bogaert (BEL)
Loic Juszczak (BEL)
6-7(3) 6-4 10-8
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jakob Sude (1) (GER)Alexander Donski (CAN)6-1 7-6(3)[H2H]
Q1Adrian Bodmer (9) (SUI)Theo Fournerie (2) (FRA)5-7 6-3 6-4[H2H]
Q1Toni Neykov ()Kevin Kralj ()6-2 6-3[H2H]
Q1Pavel Krainik (4) (CAN)Rajko Mladenovic (10) (SRB)6-2 6-0[H2H]
Q1Luca Castelnuovo ()Serafim Grozev (13) (BUL)6-4 6-2[H2H]
Q1Goran Markovic (6) (SRB)Daniel Eger (AUT)6-1 3-0 Retired[H2H]
Q1Razvan Marius Codescu (ROU)Marco Mosciatti (ITA)7-6(6) 6-1[H2H]
Q1Charalampos Kapogiannis (8) (GRC)Shinnosuke Hiramatsu (JPN)6-1 6-3[H2H]
Q2Jakob Sude (1) (GER)Conner Mcmann (USA)6-2 6-3[H2H]
Q2Alexander Donski (CAN)Alexandros Voinea ()6-7(6) 6-3 6-3[H2H]
Q2Theo Fournerie (2) (FRA)Mateusz Smolicki (POL)6-2 6-2[H2H]
Q2Adrian Bodmer (9) (SUI)Ioannis Papounidis (GRE)6-3 6-4[H2H]
Q2Kevin Kralj ()Dennis Bogaert (3) (BEL)6-3 1-0 Retired[H2H]
Q2Toni Neykov ()Delf Gohlke (11) ()6-3 6-2[H2H]
Q2Pavel Krainik (4) (CAN)Frederik Oervad ()3-6 6-4 6-1[H2H]
Q2Rajko Mladenovic (10) (SRB)Maxime Guichoud ()6-1 6-4[H2H]
Q2Luca Castelnuovo ()Shunsuke Wakita (5) (JPN)5-7 6-2 6-4[H2H]
Q2Serafim Grozev (13) (BUL)Djordje Janackovic (_SR)6-1 6-2[H2H]
Q2Goran Markovic (6) (SRB)Michalis Sakellaridis (GRE)6-3 6-2[H2H]
Q2Daniel Eger (AUT)Antoine Walch (15) (FRA)6-3 7-5[H2H]
Q2Marco Mosciatti (ITA)Loic Juszczak (7) (BEL)7-5 6-3[H2H]
Q2Razvan Marius Codescu (ROU)Dominik Nazaruk (POL)7-6(4) 7-5[H2H]
Q2Charalampos Kapogiannis (8) (GRC)Stylianos Perdikogiannis ()6-1 6-1[H2H]
Q2Shinnosuke Hiramatsu (JPN)Alan Poric (AUS)6-2 6-3[H2H]
Q3Jakob Sude (1) (GER)Mousheg Hovhannisyan (USA)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Conner Mcmann (USA)Daniel Marian Vasile (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q3Alexandros Voinea ()Dmitrii Morozov (RUS)1-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Alexander Donski (CAN)Michiel Kapteijns ()6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Theo Fournerie (2) (FRA)Milos Nikolic (AUS)4-6 7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Mateusz Smolicki (POL)Vlad Cristian Niculae (ROU)6-1 6-4[H2H]
Q3Ioannis Papounidis (GRE)Davide Innocenti (WC) (ITA)5-7 6-1 6-3[H2H]
Q3Adrian Bodmer (9) (SUI)Vitomir Markovic (SRB)6-0 6-2[H2H]
Q3Dennis Bogaert (3) (BEL)Gabriel Currlin ()3-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Kevin Kralj ()Scott Browne (AUS)7-5 6-0[H2H]
Q3Toni Neykov ()Marvin Schramm (_GE)6-4 6-3[H2H]
Q3Delf Gohlke (11) ()Igor Solomatin (UKR)6-3 6-4[H2H]
Q3Pavel Krainik (4) (CAN)Stephanos Schinas ()7-6(3) 6-4[H2H]
Q3Frederik Oervad ()Dimitrios Ntantinis (WC) (GRE)6-1 6-0[H2H]
Q3Maxime Guichoud ()Jody Turnquest ()6-2 6-4[H2H]
Q3Rajko Mladenovic (10) (SRB)Bogdan Bajic (SRI)7-5 6-4[H2H]
Q3Shunsuke Wakita (5) (JPN)Simone Lombardi (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q3Luca Castelnuovo ()Linus Krohn (GER)6-2 6-1[H2H]
Q3Djordje Janackovic (_SR)Brecht Bernaerts (BEL)7-6(7) 6-4[H2H]
Q3Serafim Grozev (13) (BUL)Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP)6-4 2-0 Retired[H2H]
Q3Goran Markovic (6) (SRB)Gabriel Zonza (WC) (FRA)6-0 6-2[H2H]
Q3Michalis Sakellaridis (GRE)Aleksa Lazarevic (WC) (SRI)6-4 5-7 7-6(1)[H2H]
Q3Daniel Eger (AUT)Athanasios Bilis (WC) ()6-2 6-0[H2H]
Q3Antoine Walch (15) (FRA)Marios Stavropoulos (GRE)6-0 6-0[H2H]
Q3Loic Juszczak (7) (BEL)Jordi Llopart (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q3Marco Mosciatti (ITA)CONSTANDINOS Christoforou (WC) (CYP)6-4 6-3[H2H]
Q3Dominik Nazaruk (POL)Enrico Becuzzi (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q3Razvan Marius Codescu (ROU)Dan Alexandru Tomescu (14) (ROU)6-1 6-0[H2H]
Q3Charalampos Kapogiannis (8) (GRC)Michalis Kostikoglou ()6-2 6-1[H2H]
Q3Stylianos Perdikogiannis ()Zhansultan Chembotayev (KAZ)6-4 6-4[H2H]
Q3Alan Poric (AUS)Theofanis Kontopoulos ()6-4 6-1[H2H]
Q3Shinnosuke Hiramatsu (JPN)Pavel Petrov (12) (KAZ)6-1 6-1[H2H]