ATP Greece F3 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Greece F3 Futures Discussion!


Share This...


Greece F3 Futures Event Details:

2018-03-12Hard
OutdoorGreece
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Greece F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarko Tepavac (3) (SRB)Marcelo Tomas Barrios Vera (2) ()6-3 7-5[H2H]
SFMarko Tepavac (3) (SRB)Luca Giacomini (ITA)6-3 1-6 6-4[H2H]
SFMarcelo Tomas Barrios Vera (2) ()Fran Zvonimir Zgombic (q) ()6-1 6-0[H2H]
QFMarcelo Tomas Barrios Vera (2) ()Neil Pauffley ()6-3 6-2[H2H]
QFLuca Giacomini (ITA)Filippo Baldi (1) (ITA)6-1 5-7 6-3[H2H]
QFFran Zvonimir Zgombic (q) ()Adrian Bodmer (4) (SUI)7-6(5) 7-5[H2H]
QFMarko Tepavac (3) (SRB)Erik Crepaldi (ITA)6-3 6-2[H2H]
R16Fran Zvonimir Zgombic (q) ()JONATHAN Gray (6) (GBR)7-5 7-6(4)[H2H]
R16Filippo Baldi (1) (ITA)Markos Kalovelonis (GRC)6-3 6-3[H2H]
R16Adrian Bodmer (4) (SUI)Tim Van Terheijden (q) (NLD)7-6(5) 7-6(5)[H2H]
R16Erik Crepaldi (ITA)Riccardo Balzerani (ITA)6-4 4-6 6-3[H2H]
R16Luca Giacomini (ITA)Jakob Sude (GER)6-1 6-2[H2H]
R16Marko Tepavac (3) (SRB)Maksim Tikhomirov (q) (USA)6-1 6-4[H2H]
R16Neil Pauffley ()Guy Den Heijer ()6-4 6-2[H2H]
R16Marcelo Tomas Barrios Vera (2) ()Alan Kohen (q) ()5-0 ret.[H2H]
R32Riccardo Balzerani (ITA)Ljubomir Celebic (7) (MNE)6-4 6-1[H2H]
R32Luca Giacomini (ITA)Andres Artunedo Martinavarr (5) (ESP)6-3 6-4[H2H]
R32Tim Van Terheijden (q) (NLD)Giorgio Ricca (LL) (ITA)6-4 6-4[H2H]
R32Jakob Sude (GER)Paul Woerner (GER)6-3 6-1[H2H]
R32Filippo Baldi (1) (ITA)Ioannis Stergiou (WC) ()6-7(5) 6-2 6-2[H2H]
R32Marko Tepavac (3) (SRB)Flavio Cipolla (PR) (ITA)6-2 6-4[H2H]
R32Markos Kalovelonis (GRC)Alex Brenner (WC) (USA)6-2 6-2[H2H]
R32Guy Den Heijer ()Jannik Sinner (WC) (ITA)6-3 7-6(6)[H2H]
R32Neil Pauffley ()Franco Emanuel Egea (8) (ARG)7-6(3) 4-6 6-0[H2H]
R32JONATHAN Gray (6) (GBR)Enrico Dalla Valle (q) (ITA)6-4 6-7(9) 7-6(4)[H2H]
R32Erik Crepaldi (ITA)Alexandros Skorilas (WC) (GRE)6-2 6-3[H2H]
R32Maksim Tikhomirov (q) (USA)Domagoj Biljesko ()6-7(6) 6-4 7-5[H2H]
R32Adrian Bodmer (4) (SUI)Corrado Summaria (q) (ITA)6-1 6-2[H2H]
R32Alan Kohen (q) ()Nikita Mashtakov (q) (UKR)6-2 6-7(3) 7-6(0)[H2H]
R32Fran Zvonimir Zgombic (q) ()Diego Matos (q) (BRA)6-1 7-6(4)[H2H]
R32Marcelo Tomas Barrios Vera (2) ()Julian Ocleppo (ITA)6-4 4-0 ret.[H2H]
Men's Doubles
FAdrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Filippo Baldi (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
6-4 6-3
SFAdrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Domagoj Biljesko ()
Enrico Dalla Valle (ITA)
6-4 6-1
SFFilippo Baldi (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
Jacopo Berrettini (ITA)
JONATHAN Gray (GBR)
3-6 7-6(6) 10-7
QFDomagoj Biljesko ()
Enrico Dalla Valle (ITA)
Alex Brenner (USA)
Jeremy Sonkin (USA)
6-1 2-6 10-4
QFAdrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Luca Giacomini (ITA)
Giorgio Ricca (ITA)
6-2 7-6(1)
QFJacopo Berrettini (ITA)
JONATHAN Gray (GBR)
Alan Kohen ()
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
7-6(4) 6-4
QFFilippo Baldi (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
Franco Emanuel Egea (ARG)
Federico Moreno (ARG)
7-6(5) 6-4
R16Adrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Guy Den Heijer ()
Franco Feitt (ARG)
7-5 6-2
R16Luca Giacomini (ITA)
Giorgio Ricca (ITA)
Milos Nikolic (AUS)
Marko Tepavac (SRB)
6-4 5-2 ret.
R16Domagoj Biljesko ()
Enrico Dalla Valle (ITA)
Riccardo Balzerani (ITA)
Corrado Summaria (ITA)
7-6(7) 6-3
R16Alex Brenner (USA)
Jeremy Sonkin (USA)
Alexandros Skorilas (GRE)
Petros Tsitsipas (GRE)
7-6(6) 3-6 10-4
R16Jacopo Berrettini (ITA)
JONATHAN Gray (GBR)
Markos Kalovelonis (GRC)
Ioannis Stergiou ()
6-3 7-6(2)
R16Franco Emanuel Egea (ARG)
Federico Moreno (ARG)
Jeffrey Schorsch (USA)
Maksim Tikhomirov (USA)
7-6(3) 6-7(4) 13-11
R16Filippo Baldi (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
Neil Pauffley ()
Paul Woerner (GER)
7-5 6-3
R16Alan Kohen ()
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Hunter Johnson (USA)
Yates Johnson (USA)
6-7(3) 6-3 10-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alan Kohen (q) ()Duje Ajdukovic (_CR)7-6(6) 7-6(3)[H2H]
Q1Enrico Dalla Valle (q) (ITA)Leevi Saatela (FIN)6-1 6-2[H2H]
Q1Tim Van Terheijden (q) (NLD)Robert Strombachs ()6-3 6-0[H2H]
Q1Nikita Mashtakov (q) (UKR)Remy Bertola ()7-5 2-6 6-2[H2H]
Q1Maksim Tikhomirov (q) (USA)Giorgio Ricca (LL) (ITA)6-2 6-4[H2H]
Q1Fran Zvonimir Zgombic (q) ()Tadeas Paroulek (CZE)6-1 6-7(7) 6-4[H2H]
Q1Diego Matos (q) (BRA)Martin Dimitrov ()4-6 6-4 6-4[H2H]
Q1Corrado Summaria (q) (ITA)Federico Moreno (ARG)7-5 6-7(5) 6-2[H2H]
Q2Federico Moreno (ARG)Ville-Petteri Ahti (FIN)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Martin Dimitrov ()Hunter Johnson (USA)7-6(6) 6-4[H2H]
Q2Diego Matos (q) (BRA)Gage Brymer (USA)7-6(7) 7-5[H2H]
Q2Alan Kohen (q) ()Calin Manda (ROU)6-4 6-0[H2H]
Q2Duje Ajdukovic (_CR)Jeremy Sonkin (USA)6-3 6-4[H2H]
Q2Tadeas Paroulek (CZE)Vangelis Fragistas (GRE)1-6 6-4 7-6(2)[H2H]
Q2Fran Zvonimir Zgombic (q) ()Herman Meeuwes Mattheo Knoop ()7-5 6-2[H2H]
Q2Corrado Summaria (q) (ITA)Michalis Sakellaridis (GRE)6-0 6-1[H2H]
Q2Enrico Dalla Valle (q) (ITA)Daniel Etcheverry ()6-2 6-1[H2H]
Q2Giorgio Ricca (LL) (ITA)Leandros Misdrahis (GRE)6-3 6-4[H2H]
Q2Maksim Tikhomirov (q) (USA)Isa Mammetgulyyev (TKM)6-1 6-4[H2H]
Q2Nikita Mashtakov (q) (UKR)Yates Johnson (USA)6-0 6-3[H2H]
Q2Remy Bertola ()Mateo Nicolas Martinez (ARG)6-2 7-5[H2H]
Q2Robert Strombachs ()Franco Feitt (ARG)6-4 6-2[H2H]
Q2Tim Van Terheijden (q) (NLD)Cristopher Kohl ()6-1 6-0[H2H]
Q2Leevi Saatela (FIN)Marek Flinner (_GE)1-6 7-6(8) 6-4[H2H]
Q3Diego Matos (q) (BRA)Masayoshi Ono (JPN)7-5 6-4[H2H]
Q3Hunter Johnson (USA)Agustin Kalinowski ()6-1 6-2[H2H]
Q3Martin Dimitrov ()Jacopo Berrettini (ITA)6-3 4-6 7-5[H2H]
Q3Federico Moreno (ARG)Ken Onoda (JPN)6-3 6-4[H2H]
Q3Ville-Petteri Ahti (FIN)Klim Kozyrev (RUS)6-0 6-1[H2H]
Q3Michalis Sakellaridis (GRE)Petros Tsitsipas (GRE)6-3 6-2[H2H]
Q3Gage Brymer (USA)Luke Johnson (AUS)6-2 6-4[H2H]
Q3Calin Manda (ROU)Nicolas Carlone (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q3Alan Kohen (q) ()Alexander Donski (CAN)6-7(5) 6-0 6-4[H2H]
Q3Jeremy Sonkin (USA)Rayne Roselt ()6-2 6-2[H2H]
Q3Duje Ajdukovic (_CR)Jeffrey Schorsch (USA)6-1 6-2[H2H]
Q3Tadeas Paroulek (CZE)Aleksi Tuukkanen (FIN)4-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Vangelis Fragistas (GRE)Hermanni Tiainen (FIN)6-1 6-1[H2H]
Q3Herman Meeuwes Mattheo Knoop ()Oscar Matias Leiva Biason ()6-2 7-6(2)[H2H]
Q3Fran Zvonimir Zgombic (q) ()Athanassios Manekas ()6-2 5-7 6-4[H2H]
Q3Corrado Summaria (q) (ITA)Sorin Andrei Iordache (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q3Enrico Dalla Valle (q) (ITA)Nicolas Acevedo (CHI)7-6(2) 6-2[H2H]
Q3Leandros Misdrahis (GRE)Austin Hoole (CAN)6-1 1-6 6-3[H2H]
Q3Isa Mammetgulyyev (TKM)Andreas Anastasis Lavdas (GRE)6-1 6-2[H2H]
Q3Maksim Tikhomirov (q) (USA)Jacopo Bartolini (ITA)6-2 6-4[H2H]
Q3Nikita Mashtakov (q) (UKR)Athanasios Bilis ()3-0 ret.[H2H]
Q3Yates Johnson (USA)Guillermo Aracena ()6-2 6-2[H2H]
Q3Remy Bertola ()Yutaro Matsuzaki (JPN)6-4 6-3[H2H]
Q3Mateo Nicolas Martinez (ARG)Marco Miceli (ITA)6-3 6-7(3) 6-3[H2H]
Q3Franco Feitt (ARG)Marvin Schramm (_GE)6-1 6-1[H2H]
Q3Robert Strombachs ()Vlad Cristian Niculae (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q3Cristopher Kohl ()Leon Hoeveler ()6-2 6-3[H2H]
Q3Tim Van Terheijden (q) (NLD)Socrates Leonardo Bousbouras Romero (CAN)6-2 6-0[H2H]
Q3Marek Flinner (_GE)Andrea Guerrieri (ITA)6-3 3-6 6-1[H2H]
Q3Leevi Saatela (FIN)Yusei Fukuoka (JPN)6-4 6-1[H2H]
Q3Daniel Etcheverry ()Stephanos Schinas ()6-1 6-2[H2H]
Q3Giorgio Ricca (LL) (ITA)Alexey Dubinin (RUS)5-0 ret.[H2H]