ATP Great Britain F9 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Great Britain F9 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F9 Futures Event Details:

2001-09-26Hard
IndoorSunderland, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLuben Pampoulov (8) (AUT)Mark Hilton (2) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
SFLuben Pampoulov (8) (AUT)Alun Jones (1) (AUS)6-1 6-1 [H2H]
SFMark Hilton (2) (GBR)Sebastien Lami (FRA)3-6 6-3 6-2 [H2H]
QFAlun Jones (1) (AUS)Luke Bourgeois (AUS)6-2 3-6 6-2 [H2H]
QFLuben Pampoulov (8) (AUT)Jasper Smit (Q) (NED)6-3 6-3 [H2H]
QFSebastien Lami (FRA)Simon Dickson (4) (GBR)7-6(6) 6-3 [H2H]
QFMark Hilton (2) (GBR)Fred Hemmes (NED)6-3 6-3 [H2H]
R16Alun Jones (1) (AUS)Josh Goffi (Q) (BRA)6-4 6-4 [H2H]
R16Luke Bourgeois (AUS)Chris Lewis (WC) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
R16Jasper Smit (Q) (NED)Dominic Boulet (LL) (CAN)6-4 6-4 [H2H]
R16Luben Pampoulov (8) (AUT)Matthew Smith (WC) (GBR)7-6(4) 7-6(0) [H2H]
R16Sebastien Lami (FRA)James Davidson (GBR)6-1 6-1 [H2H]
R16Simon Dickson (4) (GBR)Josef Nesticky (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R16Fred Hemmes (NED)Paul Logtens (Q) (NED)7-6(3) 6-3 [H2H]
R16Mark Hilton (2) (GBR)Gianluca Bazzica (ITA)6-7(11) 6-3 6-4 [H2H]
R32Alun Jones (1) (AUS)Sebastian Fitz (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Josh Goffi (Q) (BRA)Marcos Jimenez-Letrado (Q) (ESP)7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Chris Lewis (WC) (GBR)Jim May (Q) (GBR)3-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Luke Bourgeois (AUS)Alan Mackin (6) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
R32Jasper Smit (Q) (NED)James Auckland (3) (GBR)6-7(7) 6-3 6-4 [H2H]
R32Dominic Boulet (LL) (CAN)Justin Layne (Q) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Matthew Smith (WC) (GBR)Cary Franklin (USA)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Luben Pampoulov (8) (AUT)James Shortall (Q) (NZL)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32James Davidson (GBR)Jonathan Marray (7) (GBR)7-6(3) 7-5 [H2H]
R32Sebastien Lami (FRA)Alex Bogdanovic (WC) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Josef Nesticky (CZE)Doug Root (USA)6-3 7-5 [H2H]
R32Simon Dickson (4) (GBR)James Nelson (GBR)6-3 6-1 [H2H]
R32Paul Logtens (Q) (NED)Daniel Willman (5) (NZL)7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Fred Hemmes (NED)Richard Bloomfield (Q) (GBR)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Gianluca Bazzica (ITA)Andrew Banks (WC) (GBR)4-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Mark Hilton (2) (GBR)Markus Krenn (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FSimon Dickson (2) (GBR)
James Nelson (GBR)
Dominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
2-6 7-5 7-5
SFDominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Luke Bourgeois (1) (AUS)
Alun Jones (AUS)
6-4 6-4
SFSimon Dickson (2) (GBR)
James Nelson (GBR)
James Auckland (4) (GBR)
Barry Fulcher (GBR)
6-3 6-0
QFLuke Bourgeois (1) (AUS)
Alun Jones (AUS)
Jonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
4-6 6-2 7-6(3)
QFDominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Mark Hilton (GBR)
Daniel Willman (NZL)
6-4 6-2
QFJames Auckland (4) (GBR)
Barry Fulcher (GBR)
Alan Mackin (GBR)
Luben Pampoulov (AUT)
6-3 3-6 6-3
QFSimon Dickson (2) (GBR)
James Nelson (GBR)
Doug Root (USA)
James Shortall (NZL)
7-5 7-6(2)
R16Luke Bourgeois (1) (AUS)
Alun Jones (AUS)
Nick Crawley (WC) (GBR)
Craig Evans (GBR)
6-1 6-3
R16Jonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Richard Bloomfield (WC) (GBR)
Chris Lewis (GBR)
6-4 Retired
R16Dominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Cary Franklin (USA)
Jeff Laski (USA)
7-6(3) 4-6 6-3
R16Mark Hilton (GBR)
Daniel Willman (NZL)
Fred Hemmes (NED)
Paul Logtens (NED)
6-3 1-6 6-1
R16Alan Mackin (GBR)
Luben Pampoulov (AUT)
Andrew Banks (WC) (GBR)
Tom Pocock (GBR)
1-6 6-3 6-4
R16James Auckland (4) (GBR)
Barry Fulcher (GBR)
Rico Jacober (SUI)
Josef Nesticky (CZE)
3-6 6-2 6-2
R16Doug Root (USA)
James Shortall (NZL)
Ben Haran (GBR)
Justin Layne (GBR)
6-3 6-2
R16Simon Dickson (2) (GBR)
James Nelson (GBR)
Chris James (CAN)
Nick Rainey (USA)
7-6(4) 7-6(0)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jim May (GBR)Jorge Jimenez-Letrado (15) (ESP)6-2 6-7(3) 6-2 [H2H]
Q1James Shortall (2) (NZL)Matt Klinger (14) (CAN)6-1 6-7(2) 6-3 [H2H]
Q1Josh Goffi (BRA)Dominic Boulet (3) (CAN)7-5 1-6 6-4 [H2H]
Q1Justin Layne (9) (GBR)Barry Fulcher (4) (GBR)3-6 6-3 7-6(5) [H2H]
Q1Marcos Jimenez-Letrado (13) (ESP)David Sherwood (5) (GBR)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q1Jasper Smit (6) (NED)Tom Pocock (16) (GBR)2-6 7-5 6-4 [H2H]
Q1Richard Bloomfield (10) (GBR)Alexander Flock (7) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q1Paul Logtens (8) (NED)Jeff Laski (11) (USA)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q2Jim May (GBR)Walter Orth (1) (GER)7-5 3-6 6-2 [H2H]
Q2Jorge Jimenez-Letrado (15) (ESP)Adam Barratclough (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q2James Shortall (2) (NZL)David Brewer (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Matt Klinger (14) (CAN)Bart Van Delft (NED)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q2Dominic Boulet (3) (CAN)Rico Jacober (SUI)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Josh Goffi (BRA)Ben Haran (12) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Barry Fulcher (4) (GBR)Graeme Darlington (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Justin Layne (9) (GBR)Jiri Svoboda (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q2David Sherwood (5) (GBR)Craig Evans (GBR)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q2Marcos Jimenez-Letrado (13) (ESP)Guy Thomas (WC) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Jasper Smit (6) (NED)Nick Crawley (WC) (GBR)1-6 6-4 6-1 [H2H]
Q2Tom Pocock (16) (GBR)Simon Roberts (WC) (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Alexander Flock (7) (GER)Paul Jacobson (USA)6-4 6-4 [H2H]
Q2Richard Bloomfield (10) (GBR)Michael Ouvarov (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Paul Logtens (8) (NED)Jamie Evans (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Jeff Laski (11) (USA)Neil Bamford (GBR)6-1 7-5 [H2H]
Q3Walter Orth (1) (GER)Bye
Q3Jim May (GBR)Ross Hutchins (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Adam Barratclough (GBR)Adam Mcneil (NZL)6-2 1-6 6-4 [H2H]
Q3Jorge Jimenez-Letrado (15) (ESP)Bye
Q3James Shortall (2) (NZL)Bye
Q3David Brewer (GBR)Iain Thomas (WC) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Bart Van Delft (NED)Matthew Hanlin (WC) (GBR)7-6(8) 6-2 [H2H]
Q3Matt Klinger (14) (CAN)Bye
Q3Dominic Boulet (3) (CAN)Bye
Q3Rico Jacober (SUI)Nikki Peel (WC) (GBR)6-1 6-4 [H2H]
Q3Josh Goffi (BRA)Nick Lane (NZL)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Ben Haran (12) (GBR)Bye
Q3Barry Fulcher (4) (GBR)Bye
Q3Graeme Darlington (GBR)Simon Thornewill (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jiri Svoboda (CZE)Ryan Jones (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Justin Layne (9) (GBR)Bye
Q3David Sherwood (5) (GBR)Bye
Q3Craig Evans (GBR)Michael Tolman (WC) (GBR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Guy Thomas (WC) (GBR)Mat Lowe (GBR)6-3 3-6 6-1 [H2H]
Q3Marcos Jimenez-Letrado (13) (ESP)Bye
Q3Jasper Smit (6) (NED)Bye
Q3Nick Crawley (WC) (GBR)Alberto Agis-Bermudez (ESP)6-1 7-5 [H2H]
Q3Simon Roberts (WC) (GBR)Darius Schwarz (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Tom Pocock (16) (GBR)Bye
Q3Alexander Flock (7) (GER)Bye
Q3Paul Jacobson (USA)Adrian Zeman (AUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Michael Ouvarov (GBR)Naim Lalji (GBR)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Richard Bloomfield (10) (GBR)Bye
Q3Paul Logtens (8) (NED)Bye
Q3Jamie Evans (GBR)David Sanger (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Neil Bamford (GBR)Xoel Rodriguez-Costa (ESP)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jeff Laski (11) (USA)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F9 Futures draw (Men's) 2001?
Who will win Great Britain F9 Futures?