ATP Great Britain F8 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Great Britain F8 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F8 Futures Event Details:

2003-08-11Hard
OutdoorLondon, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarco Pedrini (Q) (ITA)Mark Nielsen (6) (NZL)6-2 6-0 [H2H]
SFMarco Pedrini (Q) (ITA)Michael Berrer (3) (GER)7-6(6) 7-6(5) [H2H]
SFMark Nielsen (6) (NZL)Giuseppe Menga (Q) (ITA)3-6 6-3 7-5 [H2H]
QFMarco Pedrini (Q) (ITA)Ross Hutchins (WC) (GBR)7-6(4) 6-3 [H2H]
QFMichael Berrer (3) (GER)Daniel Kiernan (GBR)6-4 6-4 [H2H]
QFGiuseppe Menga (Q) (ITA)Chris Lewis (8) (GBR)6-3 4-6 2-1 Retired[H2H]
QFMark Nielsen (6) (NZL)Baptiste Dupuy (FRA)6-1 6-2 [H2H]
R16Marco Pedrini (Q) (ITA)Richard Bloomfield (1) (GBR)6-2 7-6(5) [H2H]
R16Ross Hutchins (WC) (GBR)Jamie Delgado (7) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R16Michael Berrer (3) (GER)Jonathan Marray (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R16Daniel Kiernan (GBR)Jim May (Q) (GBR)7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Chris Lewis (8) (GBR)Thomas Greenland (Q) (GBR)6-4 6-1 [H2H]
R16Giuseppe Menga (Q) (ITA)Gary Lugassy (4) (FRA)6-1 6-3 [H2H]
R16Mark Nielsen (6) (NZL)Oliver Freelove (GBR)7-6(6) 6-3 [H2H]
R16Baptiste Dupuy (FRA)Nick Crawley (Q) (GBR)2-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Richard Bloomfield (1) (GBR)Mischa Zverev (GER)7-6(2) 7-6(4) [H2H]
R32Marco Pedrini (Q) (ITA)Andrew Banks (LL) (GBR)6-4 6-1 [H2H]
R32Ross Hutchins (WC) (GBR)Lazar Magdincev (MKD)6-4 6-4 [H2H]
R32Jamie Delgado (7) (GBR)Matthew Smith (LL) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Michael Berrer (3) (GER)David Sherwood (GBR)7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Jonathan Marray (GBR)Luke Campbell (WC) (GBR)7-5 6-4 [H2H]
R32Daniel Kiernan (GBR)Rameez Junaid (AUS)6-2 6-3 [H2H]
R32Jim May (Q) (GBR)James Auckland (5) (GBR)7-6(4) 7-5 [H2H]
R32Chris Lewis (8) (GBR)Jamie Baker (WC) (GBR)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Thomas Greenland (Q) (GBR)Robert Green (Q) (GBR)6-3 3-6 6-2 [H2H]
R32Giuseppe Menga (Q) (ITA)K.c. Corkery (USA)6-1 7-5 [H2H]
R32Gary Lugassy (4) (FRA)Josh Goodall (WC) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Mark Nielsen (6) (NZL)Sebastian Schulz (Q) (GER)7-5 6-4 [H2H]
R32Oliver Freelove (GBR)Ian Flanagan (GBR)6-3 6-1 [H2H]
R32Baptiste Dupuy (FRA)Ben Harknett (Q) (GBR)6-2 7-5 [H2H]
R32Nick Crawley (Q) (GBR)Marc Bauer (2) (FRA)1-6 6-1 7-6(3) [H2H]
Men's Doubles
FDaniel Kiernan (3) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Jamie Delgado (1) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
WO
SFJamie Delgado (1) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
James Auckland (4) (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
WO
SFDaniel Kiernan (3) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Oliver Freelove (2) (GBR)
Mark Nielsen (NZL)
5-7 6-4 6-4
QFJamie Delgado (1) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Alexander Skrypko (BLR)
Mischa Zverev (GER)
6-3 7-6(6)
QFJames Auckland (4) (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
David Brewer (GBR)
Richard Irwin (GBR)
7-6(3) 6-4
QFDaniel Kiernan (3) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Richard Crabtree (GBR)
Lazar Magdincev (MKD)
WO
QFOliver Freelove (2) (GBR)
Mark Nielsen (NZL)
Baptiste Dupuy (FRA)
Gary Lugassy (FRA)
WO
R16Jamie Delgado (1) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Jack Baker (WC) (GBR)
Ben Harknett (GBR)
6-0 6-2
R16Alexander Skrypko (BLR)
Mischa Zverev (GER)
Ross Hutchins (GBR)
Chris Lewis (GBR)
WO
R16James Auckland (4) (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
Giuseppe Menga (ITA)
Marco Pedrini (ITA)
6-4 7-6(2)
R16David Brewer (GBR)
Richard Irwin (GBR)
Sebastian Schulz (GER)
Bijan Shahamat (GER)
WO
R16Richard Crabtree (GBR)
Lazar Magdincev (MKD)
Tyrell Diaz-Stevens (AUS)
Rameez Junaid (AUS)
6-4 6-3
R16Daniel Kiernan (3) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Luke Campbell (WC) (GBR)
Josh Goodall (GBR)
6-3 6-4
R16Baptiste Dupuy (FRA)
Gary Lugassy (FRA)
Aidan Graveson (GBR)
Thomas Greenland (GBR)
6-2 6-3
R16Oliver Freelove (2) (GBR)
Mark Nielsen (NZL)
Nick Crawley (WC) (GBR)
Robert Green (GBR)
4-6 6-1 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Giuseppe Menga (1) (ITA)Jack Baker (WC) (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q1Marco Pedrini (2) (ITA)Mark Gellard (GBR)6-0 6-3 [H2H]
Q1Robert Green (GBR)Matthew Smith (3) (GBR)6-7(4) 6-3 6-4 [H2H]
Q1Nick Crawley (GBR)Jonathan Austin (GBR)6-2 7-5 [H2H]
Q1Thomas Greenland (GBR)Iain Bates (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Sebastian Schulz (11) (GER)Tom Burn (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q1Jim May (10) (GBR)Andrew Banks (7) (GBR)6-4 5-7 6-4 [H2H]
Q1Ben Harknett (GBR)Richard Irwin (9) (GBR)3-6 6-4 7-6(5) [H2H]
Q2Giuseppe Menga (1) (ITA)Timothy Patient (WC) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Jack Baker (WC) (GBR)Euan Bulger (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Marco Pedrini (2) (ITA)Olivier Vandewiele (FRA)6-1 6-0 [H2H]
Q2Mark Gellard (GBR)Mark Growcott (GBR)WO[H2H]
Q2Matthew Smith (3) (GBR)Ryan Jones (WC) (GBR)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Robert Green (GBR)Saar Steele (ISR)6-1 7-5 [H2H]
Q2Nick Crawley (GBR)Louk Sorensen (4) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Jonathan Austin (GBR)Neil Roskilly (GBR)2-6 6-3 6-1 [H2H]
Q2Iain Bates (GBR)Richard Crabtree (5) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Thomas Greenland (GBR)Daniel Macshane (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Tom Burn (GBR)Alexander Skrypko (6) (BLR)6-4 1-6 6-4 [H2H]
Q2Sebastian Schulz (11) (GER)Simon Morris (GBR)7-5 7-5 [H2H]
Q2Andrew Banks (7) (GBR)David Sanger (GBR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Jim May (10) (GBR)Ken Skupski (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Ben Harknett (GBR)Ross Connolly (8) (GBR)6-7(3) 6-3 6-0 [H2H]
Q2Richard Irwin (9) (GBR)James Lloyd (GBR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Giuseppe Menga (1) (ITA)Bye
Q3Timothy Patient (WC) (GBR)Paul Bishop (GBR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Jack Baker (WC) (GBR)Peter Bjornlund (SWE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Euan Bulger (GBR)Bye
Q3Marco Pedrini (2) (ITA)Bye
Q3Olivier Vandewiele (FRA)Conor Niland (IRL)6-2 6-7(4) 6-3 [H2H]
Q3Mark Growcott (GBR)Tim Webster (WC) (GBR)3-6 6-1 7-6(4) [H2H]
Q3Mark Gellard (GBR)Bye
Q3Matthew Smith (3) (GBR)Bye
Q3Ryan Jones (WC) (GBR)David Brady (AUS)6-3 7-5 [H2H]
Q3Saar Steele (ISR)Chris Lamb (AUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Robert Green (GBR)Bye
Q3Louk Sorensen (4) (GER)Bye
Q3Nick Crawley (GBR)Colin Fleming (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jonathan Austin (GBR)Iain Thomas (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Neil Roskilly (GBR)Bye
Q3Richard Crabtree (5) (GBR)Bye
Q3Iain Bates (GBR)Robert Giltinan (AUS)6-4 6-1 [H2H]
Q3Thomas Greenland (GBR)Tom Rushby (WC) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Daniel Macshane (GBR)Bye
Q3Alexander Skrypko (6) (BLR)Bye
Q3Tom Burn (GBR)Aidan Graveson (GBR)6-7(8) 7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Simon Morris (GBR)Ben Cole (WC) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Sebastian Schulz (11) (GER)Bye
Q3Andrew Banks (7) (GBR)Bye
Q3David Sanger (GBR)Eyal Burstein (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Ken Skupski (GBR)Matthew Brown (WC) (GBR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Jim May (10) (GBR)Bye
Q3Ross Connolly (8) (GBR)Bye
Q3Ben Harknett (GBR)Paddy May (GBR)6-2 7-5 [H2H]
Q3James Lloyd (GBR)Craig Evans (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Richard Irwin (9) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F8 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Great Britain F8 Futures?