ATP Great Britain F5 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Great Britain F5 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F5 Futures Event Details:

2006-03-27Hard
IndoorBath, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJo-Wilfried Tsonga (8) (FRA)Michael Ryderstedt (SWE)6-3 6-2 [H2H]
SFMichael Ryderstedt (SWE)Josh Goodall (GBR)6-3 6-2 [H2H]
SFJo-Wilfried Tsonga (8) (FRA)Nicolas Tourte (FRA)6-1 6-3 [H2H]
QFMichael Ryderstedt (SWE)Rameez Junaid (AUS)7-6(5) 6-4 [H2H]
QFJosh Goodall (GBR)Richard Bloomfield (5) (GBR)6-4 3-6 7-6(9) [H2H]
QFJo-Wilfried Tsonga (8) (FRA)Jesse Huta Galung (NED)2-6 6-3 6-2 [H2H]
QFNicolas Tourte (FRA)Filip Prpic (2) (SWE)6-4 3-6 6-4 [H2H]
R16Michael Ryderstedt (SWE)Andrei Stoliarov (Q) (RUS)3-6 7-6(7) 6-4 [H2H]
R16Rameez Junaid (AUS)Alexy Tsyrenov (Q) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R16Josh Goodall (GBR)Miles Kasiri (Q) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R16Richard Bloomfield (5) (GBR)Mikhail Ledovskikh (Q) (RUS)6-4 1-6 6-3 [H2H]
R16Jo-Wilfried Tsonga (8) (FRA)Andrey Golubev (RUS)7-6(5) 6-2 [H2H]
R16Jesse Huta Galung (NED)Matthew Smith (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R16Nicolas Tourte (FRA)James Auckland (6) (GBR)7-6(3) 5-7 6-2 [H2H]
R16Filip Prpic (2) (SWE)Ross Hutchins (WC) (GBR)3-3 Retired[H2H]
R32Andrei Stoliarov (Q) (RUS)David Brewer (LL) (GBR)6-4 4-6 6-2 [H2H]
R32Michael Ryderstedt (SWE)Pablo Gonzalez (COL)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Alexy Tsyrenov (Q) (RUS)Thomas Greenland (Q) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Rameez Junaid (AUS)Jonathan Marray (7) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Josh Goodall (GBR)Martin Lee (3) (GBR)6-2 7-6(3) [H2H]
R32Miles Kasiri (Q) (GBR)Olivier Charroin (Q) (FRA)6-4 4-6 7-6(5) [H2H]
R32Mikhail Ledovskikh (Q) (RUS)David Sherwood (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Richard Bloomfield (5) (GBR)Richard Wire (LL) (GBR)6-0 6-2 [H2H]
R32Jo-Wilfried Tsonga (8) (FRA)Lee Childs (WC) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
R32Andrey Golubev (RUS)Richard Irwin (Q) (GBR)6-4 7-5 [H2H]
R32Matthew Smith (GBR)Neil Bamford (WC) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
R32Jesse Huta Galung (NED)Jamie Baker (4) (GBR)6-4 7-6(6) [H2H]
R32James Auckland (6) (GBR)Naim Lalji (Q) (GBR)6-2 6-4 [H2H]
R32Nicolas Tourte (FRA)Petr Kralert (CZE)WO[H2H]
R32Ross Hutchins (WC) (GBR)Ian Flanagan (WC) (GBR)6-2 7-6(7) [H2H]
R32Filip Prpic (2) (SWE)Tobias Clemens (LL) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FTobias Clemens (GER)
Rameez Junaid (AUS)
James Auckland (3) (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
6-7(5) 6-2 6-3
SFJames Auckland (3) (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
Martin Lee (1) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
7-6(6) 6-4
SFTobias Clemens (GER)
Rameez Junaid (AUS)
Lee Childs (4) (GBR)
David Sherwood (GBR)
6-2 6-4
QFMartin Lee (1) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Mikhail Ledovskikh (RUS)
Andrei Stoliarov (RUS)
7-5 6-1
QFJames Auckland (3) (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
Filip Prpic (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
6-3 6-4
QFLee Childs (4) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Neil Bamford (WC) (GBR)
Luke Campbell (GBR)
6-2 6-0
QFTobias Clemens (GER)
Rameez Junaid (AUS)
Josh Goodall (2) (GBR)
Ross Hutchins (GBR)
WO
R16Martin Lee (1) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Burnham Arlidge (WC) (GBR)
Matthew Taylor (GBR)
6-3 6-4
R16Mikhail Ledovskikh (RUS)
Andrei Stoliarov (RUS)
David Corrie (GBR)
Richard Irwin (GBR)
7-5 6-3
R16James Auckland (3) (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
Andrey Golubev (RUS)
Jesse Huta Galung (NED)
6-7(4) 6-4 6-4
R16Filip Prpic (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
David Brewer (GBR)
Matthew Smith (GBR)
6-0 3-6 6-1
R16Neil Bamford (WC) (GBR)
Luke Campbell (GBR)
Neil Murray (WC) (GBR)
Peter Murray (GBR)
6-2 7-6(4)
R16Lee Childs (4) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Petr Kralert (CZE)
Igor Zelenay (SVK)
6-3 6-1
R16Tobias Clemens (GER)
Rameez Junaid (AUS)
Olivier Charroin (FRA)
Nicolas Tourte (FRA)
6-4 7-6(5)
R16Josh Goodall (2) (GBR)
Ross Hutchins (GBR)
Julio-Victor Casarotti (BRA)
Jurgens Strydom (NAM)
6-1 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mikhail Ledovskikh (1) (RUS)James Richardson (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q1Alexy Tsyrenov (RUS)Tobias Clemens (2) (GER)5-7 Retired[H2H]
Q1Andrei Stoliarov (3) (RUS)Graeme Hood (GBR)7-5 6-1 [H2H]
Q1Richard Irwin (4) (GBR)Maniel Bains (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Miles Kasiri (5) (GBR)William Auger (GBR)6-1 6-0 [H2H]
Q1Naim Lalji (6) (GBR)Matthew Illingworth (GBR)5-7 6-2 6-3 [H2H]
Q1Olivier Charroin (7) (FRA)Richard Wire (10) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Thomas Greenland (GBR)David Brewer (8) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Ledovskikh (1) (RUS)Michael Bowler (GBR)6-1 6-0 [H2H]
Q2James Richardson (GBR)Joseph Wood (GBR)7-6(0) 6-3 [H2H]
Q2Tobias Clemens (2) (GER)Matthew Taylor (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Alexy Tsyrenov (RUS)Alastair Barnes (GBR)6-3 6-7(7) 6-3 [H2H]
Q2Andrei Stoliarov (3) (RUS)Thomas Williams (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Graeme Hood (GBR)Nikki Peel (11) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Richard Irwin (4) (GBR)Harry Skinner (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q2Maniel Bains (GBR)Jurgens Strydom (9) (NAM)6-2 3-6 7-5 [H2H]
Q2Miles Kasiri (5) (GBR)Oscar Sabate-Bretos (ESP)6-2 5-7 6-1 [H2H]
Q2William Auger (GBR)Julio-Victor Casarotti (13) (BRA)6-0 6-4 [H2H]
Q2Naim Lalji (6) (GBR)Edward Allinson (GBR)6-7(5) 7-5 6-1 [H2H]
Q2Matthew Illingworth (GBR)Michael Levens (12) (AUS)6-3 6-3 [H2H]
Q2Olivier Charroin (7) (FRA)Peter Francis (GBR)7-5 6-0 [H2H]
Q2Richard Wire (10) (GBR)Charles Crisp (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q2David Brewer (8) (GBR)Luke Campbell (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Thomas Greenland (GBR)Mat Lowe (14) (GBR)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q3Mikhail Ledovskikh (1) (RUS)Bye
Q3Michael Bowler (GBR)Bye
Q3James Richardson (GBR)James Taylor (GBR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Joseph Wood (GBR)Bye
Q3Tobias Clemens (2) (GER)Bye
Q3Matthew Taylor (GBR)Kyle Brassington (GBR)7-6(2) 6-0 [H2H]
Q3Alexy Tsyrenov (RUS)Scott Creed (GBR)6-1 6-4 [H2H]
Q3Alastair Barnes (GBR)Bye
Q3Andrei Stoliarov (3) (RUS)Bye
Q3Thomas Williams (GBR)Ka-Wing Wong (HKG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Graeme Hood (GBR)Francis Hazelwood (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Nikki Peel (11) (GBR)Bye
Q3Richard Irwin (4) (GBR)Bye
Q3Harry Skinner (GBR)Joseph Dewhurst (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Maniel Bains (GBR)Sean Thornley (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jurgens Strydom (9) (NAM)Bye
Q3Miles Kasiri (5) (GBR)Bye
Q3Oscar Sabate-Bretos (ESP)Nicholas Hatchett (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q3William Auger (GBR)Lloyd Bruce-Burgess (GBR)6-3 7-6(3) [H2H]
Q3Julio-Victor Casarotti (13) (BRA)Bye
Q3Naim Lalji (6) (GBR)Bye
Q3Edward Allinson (GBR)Chris Priddle (GBR)6-1 7-5 [H2H]
Q3Matthew Illingworth (GBR)Darren Walsh (GBR)7-6(4) 7-6(2) [H2H]
Q3Michael Levens (12) (AUS)Bye
Q3Olivier Charroin (7) (FRA)Bye
Q3Peter Francis (GBR)Ned Boone (GBR)6-2 1-6 7-6(2) [H2H]
Q3Charles Crisp (GBR)Luka Vuckovic (SCG)7-6(7) 6-4 [H2H]
Q3Richard Wire (10) (GBR)Bye
Q3David Brewer (8) (GBR)Bye
Q3Luke Campbell (GBR)Elliot Chang (GBR)6-3 5-7 6-3 [H2H]
Q3Thomas Greenland (GBR)Peter Murray (GBR)6-2 7-6(3) [H2H]
Q3Mat Lowe (14) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F5 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Great Britain F5 Futures?