ATP Great Britain F4 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Great Britain F4 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F4 Futures Event Details:

2001-05-01Clay
OutdoorHatfield, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTapio Nurminen (6) (FIN)Todd Larkham (AUS)2-6 6-2 6-0[H2H]
SFTapio Nurminen (6) (FIN)Luke Milligan (WC) ()7-5 6-2[H2H]
SFTodd Larkham (AUS)Olivier Malcor (FRA)7-5 7-6(3)[H2H]
QFLuke Milligan (WC) ()Julien Couly (LL) (FRA)7-6(6) 6-1[H2H]
QFTapio Nurminen (6) (FIN)Melvyn Op der Heijde (NLD)7-5 6-1[H2H]
QFTodd Larkham (AUS)Lee Childs (7) ()6-4 6-4[H2H]
QFOlivier Malcor (FRA)Tommi Lenho (FIN)6-1 6-0[H2H]
R16Julien Couly (LL) (FRA)James Auckland (LL) ()6-2 1-4 Retired[H2H]
R16Luke Milligan (WC) ()Mark Hilton (8) ()6-3 4-6 6-4[H2H]
R16Melvyn Op der Heijde (NLD)Emin Agaev (3) (AZE)6-4 5-7 6-4[H2H]
R16Tapio Nurminen (6) (FIN)Xavier Pujo (FRA)6-2 6-2[H2H]
R16Lee Childs (7) ()Simon Dickson (WC) ()6-4 4-6 6-2[H2H]
R16Todd Larkham (AUS)Janne Ojala (Q) (FIN)6-3 2-6 6-1[H2H]
R16Olivier Malcor (FRA)Peter Clarke (IRL)6-4 4-6 6-4[H2H]
R16Tommi Lenho (FIN)Melle Van Gemerden (2) (NLD)6-4 6-0[H2H]
R32James Auckland (LL) ()Jonas Froberg (Q) (SWE)6-0 4-6 6-4[H2H]
R32Julien Couly (LL) (FRA)Ben Ellwood (Q) (AUS)6-1 6-2[H2H]
R32Luke Milligan (WC) ()Rodolphe Cadart (FRA)7-5 6-2[H2H]
R32Mark Hilton (8) ()Mario Munoz-Bejarano (ESP)7-6(6) 7-6(4)[H2H]
R32Emin Agaev (3) (AZE)James Nelson (WC) ()4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Melvyn Op der Heijde (NLD)Frederik Fetterlein (Q) (DNK)6-2 6-3[H2H]
R32Xavier Pujo (FRA)Olivier Ramos (LL) (FRA)6-2 6-2[H2H]
R32Tapio Nurminen (6) (FIN)Alex Bogdanovic (WC) ()6-3 6-1[H2H]
R32Lee Childs (7) ()Timothy Aerts (Q) (BEL)6-7(0) 6-4 7-6(5)[H2H]
R32Simon Dickson (WC) ()Josh Tuckfield (Q) (AUS)6-1 6-1[H2H]
R32Janne Ojala (Q) (FIN)Alun Jones (AUS)7-5 6-0[H2H]
R32Todd Larkham (AUS)Nicolas Mahut (4) (FRA)6-1 6-4[H2H]
R32Peter Clarke (IRL)Simon Larose (5) (CAN)6-1 6-2[H2H]
R32Olivier Malcor (FRA)Steven Randjelovic (Q) (AUS)6-3 6-0[H2H]
R32Tommi Lenho (FIN)Jaroslav Levinsky (CZE)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Melle Van Gemerden (2) (NLD)Marc Gicquel (Q) (FRA)6-3 6-0[H2H]
Men's Doubles
FLuke Bourgeois (2) (AUS)
Ben Ellwood (AUS)
Simon Dickson (4) ()
Mark Hilton ()
6-3 6-3
SFSimon Dickson (4) ()
Mark Hilton ()
Brent Larkham (AUS)
James Sohl (GBR)
6-7(7) 7-6(8) 6-2
SFLuke Bourgeois (2) (AUS)
Ben Ellwood (AUS)
James Davidson (3) ()
Janne Ojala (FIN)
7-5 2-6 6-3
QFBrent Larkham (AUS)
James Sohl (GBR)
Jaroslav Levinsky (1) (CZE)
Steven Randjelovic (AUS)
WO
QFSimon Dickson (4) ()
Mark Hilton ()
Iain Bates ()
Stuart Rhodes (GBR)
6-2 7-6(3)
QFJames Davidson (3) ()
Janne Ojala (FIN)
Alun Jones (AUS)
Josh Tuckfield (AUS)
6-2 6-1
QFLuke Bourgeois (2) (AUS)
Ben Ellwood (AUS)
Melvyn Op der Heijde (NLD)
Melle Van Gemerden (NLD)
6-3 6-4
R16Jaroslav Levinsky (1) (CZE)
Steven Randjelovic (AUS)
Bye
R16Brent Larkham (AUS)
James Sohl (GBR)
James Thomas ()
Jason Torpey (GBR)
1-6 6-2 6-2
R16Simon Dickson (4) ()
Mark Hilton ()
Daniel Montes De Oca (URU)
Juan-Carlos Parker (PER)
6-3 6-4
R16Iain Bates ()
Stuart Rhodes (GBR)
Alex Bogdanovic ()
Michael Ouvarov ()
6-1 6-3
R16Alun Jones (AUS)
Josh Tuckfield (AUS)
Simon Harston ()
Nick Lester ()
6-4 6-2
R16James Davidson (3) ()
Janne Ojala (FIN)
Mario Munoz-Bejarano (ESP)
Xavier Pujo (FRA)
6-7(2) 6-1 6-0
R16Melvyn Op der Heijde (NLD)
Melle Van Gemerden (NLD)
Luke Milligan (WC) ()
Guy Thomas ()
6-2 6-1
R16Luke Bourgeois (2) (AUS)
Ben Ellwood (AUS)
Lee Childs ()
James Nelson ()
WO
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Steven Randjelovic (9) (AUS)Guy Thomas (WC) ()6-2 6-1[H2H]
Q1Josh Tuckfield (2) (AUS)David Brewer ()6-7(3) 6-3 6-1[H2H]
Q1Timothy Aerts (3) (BEL)James Auckland (11) ()6-1 6-3[H2H]
Q1Jonas Froberg (4) (SWE)Alejandro Asta (12) (ARG)6-3 6-4[H2H]
Q1Ben Ellwood (16) (AUS)Julien Couly (5) (FRA)4-6 7-5 6-2[H2H]
Q1Marc Gicquel (FRA)Iain Bates (13) ()6-7(6) 6-4 6-3[H2H]
Q1Janne Ojala (14) (FIN)Olivier Ramos (7) (FRA)6-3 6-0[H2H]
Q1Frederik Fetterlein (8) (DNK)Alexander Flock (GER)6-1 7-5[H2H]
Q2Guy Thomas (WC) ()Dirk Stegmann (1) (RSA)6-2 6-3[H2H]
Q2Steven Randjelovic (9) (AUS)Simon Harston ()6-1 5-7 7-5[H2H]
Q2Josh Tuckfield (2) (AUS)Mat Lowe ()6-2 6-1[H2H]
Q2David Brewer ()Justin Layne (10) ()6-3 6-3[H2H]
Q2Timothy Aerts (3) (BEL)David Sherwood ()7-5 2-6 6-4[H2H]
Q2James Auckland (11) ()Tom Burn ()6-1 6-2[H2H]
Q2Jonas Froberg (4) (SWE)Daniel Scholten ()6-0 6-4[H2H]
Q2Alejandro Asta (12) (ARG)Jason Torpey (GBR)6-2 6-3[H2H]
Q2Julien Couly (5) (FRA)Jim May (GBR)6-3 6-4[H2H]
Q2Ben Ellwood (16) (AUS)Chris Lewis ()7-5 4-6 6-1[H2H]
Q2Marc Gicquel (FRA)Gunther Darkey (6) (GHA)6-3 6-2[H2H]
Q2Iain Bates (13) ()Craig Evans (WC) (GBR)6-3 6-2[H2H]
Q2Olivier Ramos (7) (FRA)Michael Ouvarov ()7-5 3-6 6-4[H2H]
Q2Janne Ojala (14) (FIN)Tom Rushby (WC) ()6-1 6-3[H2H]
Q2Frederik Fetterlein (8) (DNK)Luke Bourgeois (AUS)6-0 6-2[H2H]
Q2Alexander Flock (GER)Ben Haran (15) ()6-0 3-1 Retired[H2H]
Q3Dirk Stegmann (1) (RSA)ByeBye[H2H]
Q3Guy Thomas (WC) ()Garry Engleman ()6-1 4-6 6-4[H2H]
Q3Simon Harston ()Ben Ashford (WC) (GBR)6-0 6-1[H2H]
Q3Steven Randjelovic (9) (AUS)ByeBye[H2H]
Q3Josh Tuckfield (2) (AUS)ByeBye[H2H]
Q3Mat Lowe ()Ryan Jones ()6-3 6-4[H2H]
Q3David Brewer ()Simon Thornewill (WC) (GBR)7-5 3-6 6-1[H2H]
Q3Justin Layne (10) ()ByeBye[H2H]
Q3Timothy Aerts (3) (BEL)ByeBye[H2H]
Q3David Sherwood ()Nicolas Vogel (GER)6-4 6-4[H2H]
Q3Tom Burn ()Juan-Carlos Parker (PER)7-5 6-7(3) 6-4[H2H]
Q3James Auckland (11) ()ByeBye[H2H]
Q3Jonas Froberg (4) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Daniel Scholten ()Benjamin Riby (GBR)6-0 6-2[H2H]
Q3Jason Torpey (GBR)David Robinson (GBR)6-2 7-5[H2H]
Q3Alejandro Asta (12) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Julien Couly (5) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Jim May (GBR)Robert Searle (GBR)6-1 6-3[H2H]
Q3Chris Lewis ()David Demers (GER)7-6(5) 2-0 Retired[H2H]
Q3Ben Ellwood (16) (AUS)ByeBye[H2H]
Q3Gunther Darkey (6) (GHA)ByeBye[H2H]
Q3Marc Gicquel (FRA)Nick Crawley (WC) (GBR)6-1 6-1[H2H]
Q3Craig Evans (WC) (GBR)Solomon Koomsom (GHA)6-2 6-0[H2H]
Q3Iain Bates (13) ()ByeBye[H2H]
Q3Olivier Ramos (7) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Michael Ouvarov ()James Thomas ()1-6 6-3 6-0[H2H]
Q3Tom Rushby (WC) ()Neil Bamford ()4-6 7-6(5) 2-0 Retired[H2H]
Q3Janne Ojala (14) (FIN)ByeBye[H2H]
Q3Frederik Fetterlein (8) (DNK)ByeBye[H2H]
Q3Luke Bourgeois (AUS)Neil Roskilly (WC) (GBR)6-1 6-2[H2H]
Q3Alexander Flock (GER)Richard Bloomfield ()7-5 4-6 7-5[H2H]
Q3Ben Haran (15) ()ByeBye[H2H]