ATP Great Britain F3 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Great Britain F3 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F3 Futures Event Details:

2010-03-08Hard
IndoorTipton, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRoberto Bautista Agut (1) (ESP)Daniel Smethurst (7) (GBR)7-5 6-4 [H2H]
SFRoberto Bautista Agut (1) (ESP)Kamil Capkovic (5) (SVK)7-5 6-2 [H2H]
SFDaniel Smethurst (7) (GBR)Ludovic Walter (FRA)7-5 6-4 [H2H]
QFRoberto Bautista Agut (1) (ESP)Burnham Arlidge (Q) (GBR)4-6 7-5 6-1 [H2H]
QFKamil Capkovic (5) (SVK)Andrej Martin (4) (SVK)7-5 4-6 6-3 [H2H]
QFLudovic Walter (FRA)Gleb Sakharov (Q) (UZB)6-1 6-4 [H2H]
QFDaniel Smethurst (7) (GBR)Daniel Evans (2WC) (GBR)6-1 6-4 [H2H]
R16Roberto Bautista Agut (1) (ESP)Daniel Lustig (CZE)6-0 1-0 Retired[H2H]
R16Burnham Arlidge (Q) (GBR)Chris Priddle (Q) (GBR)7-6(3) 5-7 6-3 [H2H]
R16Andrej Martin (4) (SVK)Matthew Illingworth (GBR)6-3 6-7(9) 6-3 [H2H]
R16Kamil Capkovic (5) (SVK)Alexander Slabinsky (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R16Ludovic Walter (FRA)Gary Lugassy (FRA)6-4 Retired[H2H]
R16Gleb Sakharov (Q) (UZB)Sean Thornley (GBR)6-4 4-6 6-3 [H2H]
R16Daniel Smethurst (7) (GBR)Neil Pauffley (GBR)7-5 3-6 6-1 [H2H]
R16Daniel Evans (2WC) (GBR)Joshua Milton (GBR)7-6(3) 6-4 [H2H]
R32Roberto Bautista Agut (1) (ESP)Ladislav Chramosta (CZE)6-2 3-2 Retired[H2H]
R32Daniel Lustig (CZE)Marcus Willis (GBR)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Chris Priddle (Q) (GBR)David O'leary (Q) (GBR)5-7 6-2 6-4 [H2H]
R32Burnham Arlidge (Q) (GBR)James Lemke (6) (AUS)6-2 6-3 [H2H]
R32Andrej Martin (4) (SVK)Tom Farquharson (WC) (GBR)3-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Matthew Illingworth (GBR)Oliver Golding (WC) (GBR)4-6 7-6(4) 6-0 [H2H]
R32Alexander Slabinsky (GBR)Andrew Fitzpatrick (WC) (GBR)6-4 7-6(7) [H2H]
R32Kamil Capkovic (5) (SVK)Tim Bradshaw (LL) (GBR)6-1 6-3 [H2H]
R32Ludovic Walter (FRA)Daniel Cox (8) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Gary Lugassy (FRA)Kyle Brassington (Q) (GBR)6-3 4-6 6-3 [H2H]
R32Sean Thornley (GBR)Lloyd Glasspool (Q) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
R32Gleb Sakharov (Q) (UZB)Josh Goodall (3) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Daniel Smethurst (7) (GBR)Olivier Charroin (Q) (FRA)1-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Neil Pauffley (GBR)Alexander Ward (GBR)6-4 1-6 7-5 [H2H]
R32Joshua Milton (GBR)James Feaver (GBR)6-1 7-6(2) [H2H]
R32Daniel Evans (2WC) (GBR)Maniel Bains (Q) (GBR)6-2 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FKamil Capkovic (3) (SVK)
Andrej Martin (SVK)
Olivier Charroin (2) (FRA)
Ludovic Walter (FRA)
6-0 6-2
SFKamil Capkovic (3) (SVK)
Andrej Martin (SVK)
Josh Goodall (1) (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR)
1-6 6-4 [10-7]
SFOlivier Charroin (2) (FRA)
Ludovic Walter (FRA)
Maniel Bains (GBR)
Marcus Willis (GBR)
6-2 6-3
QFJosh Goodall (1) (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR)
Daniel Cox (GBR)
Joshua Milton (GBR)
6-1 6-0
QFKamil Capkovic (3) (SVK)
Andrej Martin (SVK)
Burnham Arlidge (GBR)
Chris Priddle (GBR)
7-5 6-4
QFManiel Bains (GBR)
Marcus Willis (GBR)
Kyle Brassington (GBR)
Andrew Fitzpatrick (GBR)
6-2 6-4
QFOlivier Charroin (2) (FRA)
Ludovic Walter (FRA)
Ladislav Chramosta (CZE)
Daniel Lustig (CZE)
WO
R16Josh Goodall (1) (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR)
Bye
R16Daniel Cox (GBR)
Joshua Milton (GBR)
Neil Pauffley (GBR)
Alexander Ward (GBR)
7-5 4-6 [10-2]
R16Kamil Capkovic (3) (SVK)
Andrej Martin (SVK)
Ben Davis (GBR)
Stefan Sterland-Markovic (GBR)
6-3 6-2
R16Burnham Arlidge (GBR)
Chris Priddle (GBR)
Ahmed El Menshawy (GBR)
Daniel Evans (GBR)
7-6(6) 6-0
R16Maniel Bains (GBR)
Marcus Willis (GBR)
Tom Farquharson (GBR)
Richard Gabb (GBR)
6-3 6-1
R16Kyle Brassington (GBR)
Andrew Fitzpatrick (GBR)
Tim Bradshaw (4) (GBR)
James Lemke (AUS)
7-5 5-7 [10-1]
R16Ladislav Chramosta (CZE)
Daniel Lustig (CZE)
James Feaver (GBR)
Sean Thornley (GBR)
WO
R16Olivier Charroin (2) (FRA)
Ludovic Walter (FRA)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Kyle Brassington (1) (GBR)Sebastian Jackson (GBR)6-1 6-3 [H2H]
Q1Maniel Bains (2) (GBR)James Whike (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q1David O'leary (GBR)Tim Bradshaw (3) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q1Gleb Sakharov (4) (UZB)Robin Goodman (GBR)4-6 6-1 6-1 [H2H]
Q1Burnham Arlidge (5) (GBR)Artiom Kolpakov (LTU)6-1 6-3 [H2H]
Q1Olivier Charroin (6) (FRA)Simon Konov (GBR)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q1Chris Priddle (9) (GBR)Connor Glennon (GBR)6-2 7-6(2) [H2H]
Q1Lloyd Glasspool (GBR)Richard Gabb (10) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Kyle Brassington (1) (GBR)John Rambotas (GBR)6-3 7-6(6) [H2H]
Q2Sebastian Jackson (GBR)Sid Hazarika (GBR)7-5 4-6 6-2 [H2H]
Q2Maniel Bains (2) (GBR)Richard Tilton (USA)6-1 6-1 [H2H]
Q2James Whike (GBR)Joshua Poullet (GBR)5-7 6-1 6-1 [H2H]
Q2Tim Bradshaw (3) (GBR)Alan Bevan (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q2David O'leary (GBR)Daniel Sidaway (GBR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Gleb Sakharov (4) (UZB)Simon Roberts (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Robin Goodman (GBR)Keelan Oakley (GBR)6-3 1-6 6-2 [H2H]
Q2Burnham Arlidge (5) (GBR)Jack Busby (GBR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Artiom Kolpakov (LTU)Daniel Smith (RSA)6-3 6-1 [H2H]
Q2Olivier Charroin (6) (FRA)Ahmed El Menshawy (GBR)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q2Simon Konov (GBR)Harry Busby (GBR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Connor Glennon (GBR)Ben Pritchard (7) (GBR)6-3 Retired[H2H]
Q2Chris Priddle (9) (GBR)Toby Martin (GBR)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q2Lloyd Glasspool (GBR)Liam Broady (8) (GBR)7-6(4) 1-6 7-5 [H2H]
Q2Richard Gabb (10) (GBR)Lewis Burton (WC) (GBR)2-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Kyle Brassington (1) (GBR)Bye
Q3John Rambotas (GBR)Bye
Q3Sid Hazarika (GBR)Zack Evenden (GBR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Sebastian Jackson (GBR)Bye
Q3Maniel Bains (2) (GBR)Bye
Q3Richard Tilton (USA)Bye
Q3James Whike (GBR)Matthew Hingley (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Joshua Poullet (GBR)Bye
Q3Tim Bradshaw (3) (GBR)Bye
Q3Alan Bevan (GBR)Bye
Q3David O'leary (GBR)Jeffrey Zungunde (GBR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Daniel Sidaway (GBR)Bye
Q3Gleb Sakharov (4) (UZB)Bye
Q3Simon Roberts (GBR)Bye
Q3Keelan Oakley (GBR)Alain Nkouatcha (CMR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Robin Goodman (GBR)Bye
Q3Burnham Arlidge (5) (GBR)Bye
Q3Jack Busby (GBR)Alex Duncan (USA)6-3 6-0 [H2H]
Q3Artiom Kolpakov (LTU)Chris Anguelov (BUL)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Daniel Smith (RSA)Bye
Q3Olivier Charroin (6) (FRA)Bye
Q3Ahmed El Menshawy (GBR)Nikolai Snapes (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Simon Konov (GBR)Fabian Patrutescu (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q3Harry Busby (GBR)Bye
Q3Ben Pritchard (7) (GBR)Bye
Q3Connor Glennon (GBR)Matthew Pearce (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Toby Martin (GBR)Fares Ghasya (LBA)6-3 6-1 [H2H]
Q3Chris Priddle (9) (GBR)Bye
Q3Liam Broady (8) (GBR)Bye
Q3Lloyd Glasspool (GBR)Marc Beckles (GBR)6-0 6-4 [H2H]
Q3Lewis Burton (WC) (GBR)Janko Lumpert (CRO)6-4 7-5 [H2H]
Q3Richard Gabb (10) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F3 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Great Britain F3 Futures?