ATP Great Britain F19 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Great Britain F19 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F19 Futures Event Details:

2013-09-09Hard
OutdoorLondon - Roehampton, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F19 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDaniel Cox (1) (GBR)Josh Goodall (4) (GBR)7-6(8) 2-2 Retired[H2H]
SFDaniel Cox (1) (GBR)Marcus Willis (3) (GBR)4-6 6-3 6-4 [H2H]
SFJosh Goodall (4) (GBR)Edward Corrie (2WC) (GBR)6-2 5-7 6-4 [H2H]
QFDaniel Cox (1) (GBR)Jathan Malik (GBR)7-6(6) 6-1 [H2H]
QFMarcus Willis (3) (GBR)James Marsalek (5) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
QFJosh Goodall (4) (GBR)Joshua Ward-Hibbert (GBR)7-6(5) 7-6(5) [H2H]
QFEdward Corrie (2WC) (GBR)Tyler Hochwalt (6) (USA)6-7(4) 7-5 6-3 [H2H]
R16Daniel Cox (1) (GBR)Luke Bambridge (GBR)7-5 7-5 [H2H]
R16Jathan Malik (GBR)Lewis Burton (7) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
R16Marcus Willis (3) (GBR)Liam Broady (GBR)3-3 Retired[H2H]
R16James Marsalek (5) (GBR)Toby Martin (GBR)7-5 6-3 [H2H]
R16Joshua Ward-Hibbert (GBR)Evan Hoyt (WC) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R16Josh Goodall (4) (GBR)Myles Orton (GBR)7-5 6-3 [H2H]
R16Tyler Hochwalt (6) (USA)Joshua Paris (Q) (GBR)6-4 4-6 6-2 [H2H]
R16Edward Corrie (2WC) (GBR)Scott Clayton (Q) (GBR)6-1 6-1 [H2H]
R32Daniel Cox (1) (GBR)Harry Skinner (Q) (GBR)6-2 6-0 [H2H]
R32Luke Bambridge (GBR)Mark Whitehouse (WC) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
R32Jathan Malik (GBR)Sam Hutt (GBR)6-2 6-0 [H2H]
R32Lewis Burton (7) (GBR)Ronak Manuja (IND)6-2 6-1 [H2H]
R32Marcus Willis (3) (GBR)Jonny O'mara (GBR)1-1 Retired[H2H]
R32Liam Broady (GBR)Robert Carter (GBR)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Toby Martin (GBR)Isaac Stoute (Q) (GBR)2-6 6-3 6-3 [H2H]
R32James Marsalek (5) (GBR)Tom Allen (Q) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
R32Joshua Ward-Hibbert (GBR)Richard Bloomfield (8) (GBR)1-4 Retired[H2H]
R32Evan Hoyt (WC) (GBR)Oliver Hudson (Q) (GBR)7-5 7-6(8) [H2H]
R32Myles Orton (GBR)Shakeel Manji (Q) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Josh Goodall (4) (GBR)Adam Thornton-Brown (WC) (GBR)6-4 6-0 [H2H]
R32Tyler Hochwalt (6) (USA)Alexander Jhun (GBR)7-5 6-2 [H2H]
R32Joshua Paris (Q) (GBR)James Ireland (GBR)6-3 2-6 6-1 [H2H]
R32Scott Clayton (Q) (GBR)Keelan Oakley (Q) (GBR)7-5 6-4 [H2H]
R32Edward Corrie (2WC) (GBR)Marcus Gan (LL) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FLewis Burton (3) (GBR)
Marcus Willis (GBR)
Edward Corrie (1) (GBR)
Joshua Ward-Hibbert (GBR)
4-6 6-4 [10-8]
SFEdward Corrie (1) (GBR)
Joshua Ward-Hibbert (GBR)
Robert Carter (GBR)
Oliver Hudson (GBR)
3-6 6-3 [10-5]
SFLewis Burton (3) (GBR)
Marcus Willis (GBR)
James Marsalek (2) (GBR)
Gabriel Trujillo-Soler (ESP)
6-3 7-5
QFEdward Corrie (1) (GBR)
Joshua Ward-Hibbert (GBR)
Kamil Kaleta (POL)
Richard Stera (GBR)
6-2 6-1
QFRobert Carter (GBR)
Oliver Hudson (GBR)
Scott Clayton (4) (GBR)
Toby Martin (GBR)
7-6(2) 6-4
QFLewis Burton (3) (GBR)
Marcus Willis (GBR)
Alexander Jhun (GBR)
Stefan Sterland-Markovic (GBR)
6-1 6-4
QFJames Marsalek (2) (GBR)
Gabriel Trujillo-Soler (ESP)
Chris Anguelov (BUL)
Egbert Weverink (NED)
6-2 6-1
R16Edward Corrie (1) (GBR)
Joshua Ward-Hibbert (GBR)
Paul Daniel Gijon Arruabarrena (ESP)
Jake Horton (GBR)
6-1 6-0
R16Kamil Kaleta (POL)
Richard Stera (GBR)
Sam Hutt (GBR)
Myles Orton (GBR)
WO
R16Scott Clayton (4) (GBR)
Toby Martin (GBR)
Richard Bloomfield (GBR)
Nikolai Snapes (GBR)
WO
R16Robert Carter (GBR)
Oliver Hudson (GBR)
Tom Allen (GBR)
Adam Thornton-Brown (GBR)
6-3 6-3
R16Alexander Jhun (GBR)
Stefan Sterland-Markovic (GBR)
Shakeel Manji (GBR)
Isaac Stoute (GBR)
6-3 7-5
R16Lewis Burton (3) (GBR)
Marcus Willis (GBR)
Chris Haggard (RSA)
Evan Hoyt (GBR)
6-3 3-2 Retired
R16Chris Anguelov (BUL)
Egbert Weverink (NED)
Marcus Gan (GBR)
Oliver Gan (GBR)
WO
R16James Marsalek (2) (GBR)
Gabriel Trujillo-Soler (ESP)
Jathan Malik (GBR)
Harry Skinner (GBR)
6-4 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Oliver Hudson (1) (GBR)Kamil Kaleta (POL)6-2 6-1 [H2H]
Q1Shakeel Manji (GBR)Craig Walker (WC) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q1Harry Skinner (WC) (GBR)Richard Stera (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q1Joshua Paris (WC) (GBR)Egbert Weverink (NED)6-4 3-6 6-1 [H2H]
Q1Scott Clayton (5) (GBR)Samuel Taylor (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q1Isaac Stoute (GBR)Robert Morris (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Tom Allen (GBR)Marcus Gan (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Keelan Oakley (GBR)Sam Price (GBR)6-4 3-6 6-1 [H2H]
Q2Oliver Hudson (1) (GBR)Adam Skalsky (GBR)6-2 Retired[H2H]
Q2Kamil Kaleta (POL)Stefan Sterland-Markovic (GBR)6-2 2-6 6-2 [H2H]
Q2Shakeel Manji (GBR)Jarryd Bant (2) (GBR)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q2Craig Walker (WC) (GBR)Gianluca Vinci (ITA)6-1 6-0 [H2H]
Q2Harry Skinner (WC) (GBR)Ryan Peniston (3) (GBR)7-5 4-6 6-2 [H2H]
Q2Richard Stera (GBR)Sam Holt (WC) (GBR)6-4 2-6 7-6(3) [H2H]
Q2Joshua Paris (WC) (GBR)David Porter (4) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Egbert Weverink (NED)Nikolai Snapes (GBR)2-6 6-1 7-6(4) [H2H]
Q2Scott Clayton (5) (GBR)Sizya Ernest Kivanda (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Samuel Taylor (GBR)Philip Sikman (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Isaac Stoute (GBR)George Davies (GBR)6-4 7-6(3) [H2H]
Q2Robert Morris (GBR)Marcello Dino Guzman Costanzi (CHI)6-4 6-4 [H2H]
Q2Marcus Gan (GBR)Luke Pudar (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Tom Allen (GBR)Aneil Persad (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Sam Price (GBR)Abdul Hassan (GBR)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q2Keelan Oakley (GBR)Nicholas Jones (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Oliver Hudson (1) (GBR)Bye
Q3Adam Skalsky (GBR)Samuel Edwards (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Stefan Sterland-Markovic (GBR)Chris Anguelov (BUL)7-5 4-6 6-3 [H2H]
Q3Kamil Kaleta (POL)Bye
Q3Jarryd Bant (2) (GBR)Bye
Q3Shakeel Manji (GBR)Oliver Gan (GBR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Craig Walker (WC) (GBR)Nadim Elsayed (GBR)6-3 5-7 6-1 [H2H]
Q3Gianluca Vinci (ITA)Bye
Q3Ryan Peniston (3) (GBR)Bye
Q3Harry Skinner (WC) (GBR)Luke Henley (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Richard Stera (GBR)Jack Caso (GBR)6-1 7-6(4) [H2H]
Q3Sam Holt (WC) (GBR)Bye
Q3David Porter (4) (GBR)Bye
Q3Joshua Paris (WC) (GBR)Stefan Rhodes (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Egbert Weverink (NED)Luke Power (WC) (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Nikolai Snapes (GBR)Bye
Q3Scott Clayton (5) (GBR)Bye
Q3Sizya Ernest Kivanda (GBR)Edward Taylor (WC) (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Philip Sikman (GBR)Paul Daniel Gijon Arruabarrena (ESP)6-0 6-3 [H2H]
Q3Samuel Taylor (GBR)Bye
Q3George Davies (GBR)Bye
Q3Isaac Stoute (GBR)Jake Horton (GBR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Robert Morris (GBR)Armon Rabiee (GBR)6-3 3-6 6-1 [H2H]
Q3Marcello Dino Guzman Costanzi (CHI)Bye
Q3Luke Pudar (GBR)Bye
Q3Marcus Gan (GBR)Harry Copley (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Aneil Persad (GBR)Steven Jarman (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Tom Allen (GBR)Bye
Q3Abdul Hassan (GBR)Bye
Q3Sam Price (GBR)Mihail Vorobiev (WC) (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Keelan Oakley (GBR)Jan Daniel (GBR)6-0 5-0 Retired[H2H]
Q3Nicholas Jones (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F19 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Great Britain F19 Futures?