ATP Great Britain F18 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Great Britain F18 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F18 Futures Event Details:

2006-11-13Hard
IndoorSunderland, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F18 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJean-Claude Scherrer (8) (SUI)Bastian Knittel (5) (GER)5-7 6-2 6-4 [H2H]
SFJean-Claude Scherrer (8) (SUI)Gary Lugassy (3) (FRA)6-4 6-2 [H2H]
SFBastian Knittel (5) (GER)Alan Mackin (2) (GBR)3-6 7-6(3) 7-6(2) [H2H]
QFJean-Claude Scherrer (8) (SUI)Jeremy Chardy (1) (FRA)7-6(3) 6-3 [H2H]
QFGary Lugassy (3) (FRA)Ervin Eleskovic (Q) (SWE)6-2 6-4 [H2H]
QFBastian Knittel (5) (GER)Ralph Grambow (Q) (GER)0-6 7-6(2) 6-1 [H2H]
QFAlan Mackin (2) (GBR)Luka Gregorc (Q) (SLO)6-2 6-2 [H2H]
R16Jeremy Chardy (1) (FRA)Patrick Eichenberger (LL) (SUI)6-4 6-2 [H2H]
R16Jean-Claude Scherrer (8) (SUI)Philipp Marx (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Gary Lugassy (3) (FRA)Conor Niland (IRL)6-3 7-6(5) [H2H]
R16Ervin Eleskovic (Q) (SWE)Daniel Danilovic (Q) (SWE)7-6(3) 6-4 [H2H]
R16Bastian Knittel (5) (GER)Michael Ryderstedt (SWE)7-5 6-3 [H2H]
R16Ralph Grambow (Q) (GER)Andis Juska (LAT)7-6(3) 6-7(3) 7-5 [H2H]
R16Luka Gregorc (Q) (SLO)Ludwig Pellerin (FRA)6-4 7-6(5) [H2H]
R16Alan Mackin (2) (GBR)Tom Rushby (LL) (GBR)4-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Jeremy Chardy (1) (FRA)Alessandro Da Col (ITA)1-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Patrick Eichenberger (LL) (SUI)Daniel Evans (WC) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Philipp Marx (GER)Daniel King-Turner (NZL)6-3 7-5 [H2H]
R32Jean-Claude Scherrer (8) (SUI)Julien Maes (FRA)6-4 6-2 [H2H]
R32Gary Lugassy (3) (FRA)Tobias Kamke (GER)7-6(6) 6-1 [H2H]
R32Conor Niland (IRL)Edward Corrie (WC) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
R32Ervin Eleskovic (Q) (SWE)Ross Hutchins (WC) (GBR)6-4 3-6 7-6(6) [H2H]
R32Daniel Danilovic (Q) (SWE)Jesse Huta Galung (6) (NED)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Bastian Knittel (5) (GER)Neil Bamford (WC) (GBR)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Michael Ryderstedt (SWE)Jim May (Q) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Ralph Grambow (Q) (GER)Alexander Slabinsky (Q) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
R32Andis Juska (LAT)Laurent Recouderc (4) (FRA)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Ludwig Pellerin (FRA)Francesco Piccari (7) (ITA)6-4 7-5 [H2H]
R32Luka Gregorc (Q) (SLO)Maxime Authom (Q) (BEL)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Tom Rushby (LL) (GBR)Matthew Illingworth (LL) (GBR)6-2 7-5 [H2H]
R32Alan Mackin (2) (GBR)Richard Irwin (Q) (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FNeil Bamford (1) (GBR)
Jim May (GBR)
Alessandro Da Col (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
6-3 6-7(5) 7-6(3)
SFNeil Bamford (1) (GBR)
Jim May (GBR)
Ervin Eleskovic (4) (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
7-5 6-4
SFAlessandro Da Col (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
Tom Rushby (2) (GBR)
Federico Torresi (ITA)
6-4 6-3
QFNeil Bamford (1) (GBR)
Jim May (GBR)
Edward Allinson (GBR)
Richard Irwin (GBR)
6-2 6-3
QFErvin Eleskovic (4) (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
Luka Gregorc (SLO)
Jesse Huta Galung (NED)
6-3 6-3
QFAlessandro Da Col (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
Ross Hutchins (3) (GBR)
Ludwig Pellerin (FRA)
2-1 Retired
QFTom Rushby (2) (GBR)
Federico Torresi (ITA)
Iain Atkinson (GBR)
Edward Corrie (GBR)
6-0 6-1
R16Neil Bamford (1) (GBR)
Jim May (GBR)
Bye
R16Edward Allinson (GBR)
Richard Irwin (GBR)
Bye
R16Ervin Eleskovic (4) (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
Bye
R16Luka Gregorc (SLO)
Jesse Huta Galung (NED)
Ralph Grambow (GER)
Philipp Marx (GER)
3-6 6-2 6-4
R16Alessandro Da Col (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
Ned Boone (GBR)
Sean Galpin (GBR)
7-6(6) 6-1
R16Ross Hutchins (3) (GBR)
Ludwig Pellerin (FRA)
Bye
R16Iain Atkinson (GBR)
Edward Corrie (GBR)
Bye
R16Tom Rushby (2) (GBR)
Federico Torresi (ITA)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Luka Gregorc (1) (SLO)David Rice (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q1Ervin Eleskovic (2) (SWE)Joshua Milton (GBR)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q1Alexander Slabinsky (3) (GBR)Patrick Eichenberger (10) (SUI)2-6 6-4 6-4 [H2H]
Q1Daniel Danilovic (15) (SWE)Tom Rushby (4) (GBR)6-3 4-6 6-1 [H2H]
Q1Ralph Grambow (5) (GER)Matthew Illingworth (16) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q1Maxime Authom (6) (BEL)Iain Atkinson (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q1Jim May (7) (GBR)Daniel Smethurst (GBR)6-7(8) 6-3 6-2 [H2H]
Q1Richard Irwin (9) (GBR)Edward Allinson (GBR)7-6(6) 7-6(3) [H2H]
Q2Luka Gregorc (1) (SLO)Bojan Jelovac (GBR)6-1 3-1 Retired[H2H]
Q2David Rice (GBR)Willem Hornikx (14) (NED)6-4 6-2 [H2H]
Q2Ervin Eleskovic (2) (SWE)Joseph Dewhurst (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Joshua Milton (GBR)Olivier Charroin (11) (FRA)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q2Alexander Slabinsky (3) (GBR)Ben Pritchard (GBR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Patrick Eichenberger (10) (SUI)Antonis Kalaitzakis (GRE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Tom Rushby (4) (GBR)Frederik Sletting-Johnsen (NOR)6-7(5) 7-6(1) 7-6(1) [H2H]
Q2Daniel Danilovic (15) (SWE)Thomas Williams (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Ralph Grambow (5) (GER)Thomas Kostro (AUT)6-1 6-4 [H2H]
Q2Matthew Illingworth (16) (GBR)Luke Campbell (WC) (GBR)6-1 4-6 6-0 [H2H]
Q2Maxime Authom (6) (BEL)Robert Varga (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Iain Atkinson (GBR)Jochen Schoettler (12) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Jim May (7) (GBR)Neil Pauffley (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Daniel Smethurst (GBR)Daniel Cox (13) (GBR)6-4 3-6 6-1 [H2H]
Q2Edward Allinson (GBR)Robert Searle (8) (GBR)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q2Richard Irwin (9) (GBR)Andrew Fitzpatrick (WC) (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Luka Gregorc (1) (SLO)Bye
Q3Bojan Jelovac (GBR)Russell Woolwright (GBR)7-6(4) 3-6 6-3 [H2H]
Q3David Rice (GBR)Daniel Jewitt (GBR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Willem Hornikx (14) (NED)Bye
Q3Ervin Eleskovic (2) (SWE)Bye
Q3Joseph Dewhurst (GBR)Alex Robinson (WC) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Joshua Milton (GBR)Scott Dickson (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Olivier Charroin (11) (FRA)Bye
Q3Alexander Slabinsky (3) (GBR)Bye
Q3Ben Pritchard (GBR)Ryan Crampton (WC) (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Antonis Kalaitzakis (GRE)Graeme Hood (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Patrick Eichenberger (10) (SUI)Bye
Q3Tom Rushby (4) (GBR)Bye
Q3Frederik Sletting-Johnsen (NOR)Ned Boone (GBR)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q3Thomas Williams (GBR)Scott Sears (WC) (GBR)6-7(2) 6-4 6-2 [H2H]
Q3Daniel Danilovic (15) (SWE)Bye
Q3Ralph Grambow (5) (GER)Bye
Q3Thomas Kostro (AUT)Marc Stillitano (MON)6-7(3) 6-4 7-6(5) [H2H]
Q3Luke Campbell (WC) (GBR)Edward Jones (WC) (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Matthew Illingworth (16) (GBR)Bye
Q3Maxime Authom (6) (BEL)Bye
Q3Robert Varga (UKR)Sean Thornley (GBR)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Iain Atkinson (GBR)Mathew James (WC) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Jochen Schoettler (12) (GER)Bye
Q3Jim May (7) (GBR)Bye
Q3Neil Pauffley (GBR)James Feaver (GBR)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q3Daniel Smethurst (GBR)Burnham Arlidge (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Daniel Cox (13) (GBR)Bye
Q3Robert Searle (8) (GBR)Bye
Q3Edward Allinson (GBR)Thomas Knights (GBR)6-2 3-6 6-1 [H2H]
Q3Andrew Fitzpatrick (WC) (GBR)James Richardson (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Richard Irwin (9) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F18 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Great Britain F18 Futures?