ATP Great Britain F9 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Great Britain F9 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F9 Futures Event Details:

2006-07-10Grass
OutdoorFelixstowe, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJosh Goodall (6) (GBR)Luke Bourgeois (2) (AUS)6-4 5-7 6-4 [H2H]
SFJosh Goodall (6) (GBR)Colin Fleming (7Q) (GBR)5-7 7-5 6-2 [H2H]
SFLuke Bourgeois (2) (AUS)Neil Bamford (GBR)6-4 6-2 [H2H]
QFJosh Goodall (6) (GBR)Riccardo Ghedin (ITA)7-5 6-7(5) 6-3 [H2H]
QFColin Fleming (7Q) (GBR)Frederik Nielsen (4Q) (DEN)6-2 7-6(8) [H2H]
QFNeil Bamford (GBR)Matthew Smith (3) (GBR)7-6(5) 3-6 7-5 [H2H]
QFLuke Bourgeois (2) (AUS)Andrew Kennaugh (GBR)6-1 6-4 [H2H]
R16Riccardo Ghedin (ITA)Toshihide Matsui (1) (JPN)6-3 7-5 [H2H]
R16Josh Goodall (6) (GBR)Tom Rushby (GBR)3-6 6-1 6-2 [H2H]
R16Frederik Nielsen (4Q) (DEN)Daniel King-Turner (NZL)6-4 6-2 [H2H]
R16Colin Fleming (7Q) (GBR)Richard Irwin (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R16Neil Bamford (GBR)Andrew Coelho (AUS)2-6 6-4 6-0 [H2H]
R16Matthew Smith (3) (GBR)Richard Wire (Q) (GBR)6-3 3-6 6-3 [H2H]
R16Andrew Kennaugh (GBR)Harsh Mankad (5) (IND)6-4 7-6(6) [H2H]
R16Luke Bourgeois (2) (AUS)Tomislav Peric (Q) (CRO)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Toshihide Matsui (1) (JPN)Alexander Slabinsky (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R32Riccardo Ghedin (ITA)Lester Cook (USA)6-2 6-7(4) 7-6(1) [H2H]
R32Tom Rushby (GBR)Patrick Eichenberger (Q) (SUI)6-7(5) 6-3 6-2 [H2H]
R32Josh Goodall (6) (GBR)Tim Bradshaw (Q) (GBR)6-2 6-3 [H2H]
R32Frederik Nielsen (4Q) (DEN)Ian Flanagan (GBR)4-2 Retired[H2H]
R32Daniel King-Turner (NZL)James Cerretani (USA)6-4 6-7(4) 6-3 [H2H]
R32Richard Irwin (GBR)Claudio Grassi (ITA)3-6 7-5 6-2 [H2H]
R32Colin Fleming (7Q) (GBR)Olivier Charroin (LL) (FRA)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Andrew Coelho (AUS)Lee Childs (8) (GBR)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Neil Bamford (GBR)Ross Hutchins (GBR)6-2 7-6(5) [H2H]
R32Richard Wire (Q) (GBR)Edward Corrie (WC) (GBR)6-2 6-4 [H2H]
R32Matthew Smith (3) (GBR)Daniel Evans (WC) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R32Harsh Mankad (5) (IND)Daniel Cox (WC) (GBR)6-2 4-6 6-4 [H2H]
R32Andrew Kennaugh (GBR)Shane La Porte (Q) (USA)3-6 7-6(5) 7-6(5) [H2H]
R32Tomislav Peric (Q) (CRO)David Rice (Q) (GBR)6-4 6-1 [H2H]
R32Luke Bourgeois (2) (AUS)Enrico Iannuzzi (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FLuke Bourgeois (2) (AUS)
Lee Childs (GBR)
Josh Goodall (1) (GBR)
Ross Hutchins (GBR)
4-6 6-3 7-6(3)
SFJosh Goodall (1) (GBR)
Ross Hutchins (GBR)
James Cerretani (3) (USA)
Frederik Nielsen (DEN)
7-6(5) 7-6(5)
SFLuke Bourgeois (2) (AUS)
Lee Childs (GBR)
Andrew Kennaugh (GBR)
Tom Rushby (GBR)
6-1 7-5
QFJosh Goodall (1) (GBR)
Ross Hutchins (GBR)
David Rice (WC) (GBR)
Darren Walsh (GBR)
6-4 6-3
QFJames Cerretani (3) (USA)
Frederik Nielsen (DEN)
Trent Aaron (USA)
Daniel Cox (GBR)
6-4 6-1
QFAndrew Kennaugh (GBR)
Tom Rushby (GBR)
Neil Bamford (4) (GBR)
Olivier Charroin (FRA)
6-4 6-3
QFLuke Bourgeois (2) (AUS)
Lee Childs (GBR)
Richard Irwin (GBR)
Daniel King-Turner (NZL)
6-4 6-1
R16Josh Goodall (1) (GBR)
Ross Hutchins (GBR)
Mauro Commisso (A) (ITA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
6-4 6-4
R16David Rice (WC) (GBR)
Darren Walsh (GBR)
Andrew Coelho (AUS)
Matthew Ebden (AUS)
7-5 3-6 6-3
R16James Cerretani (3) (USA)
Frederik Nielsen (DEN)
Burnham Arlidge (WC) (GBR)
Matthew Taylor (GBR)
6-2 6-3
R16Trent Aaron (USA)
Daniel Cox (GBR)
Dimitrios Loucareas (GRE)
Kevin Taylor (RSA)
7-5 1-6 6-4
R16Andrew Kennaugh (GBR)
Tom Rushby (GBR)
Riccardo Ghedin (ITA)
Claudio Grassi (ITA)
7-6(2) 6-4
R16Neil Bamford (4) (GBR)
Olivier Charroin (FRA)
Harsh Mankad (IND)
Matthew Smith (GBR)
6-4 2-1 Retired
R16Richard Irwin (GBR)
Daniel King-Turner (NZL)
Alex Miotto (GBR)
Shivang Mishra (IND)
6-7(4) 6-1 6-3
R16Luke Bourgeois (2) (AUS)
Lee Childs (GBR)
Shane La Porte (USA)
James Ludlow (USA)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Frederik Nielsen (1) (DEN)James Ludlow (12) (USA)6-4 6-1 [H2H]
Q1Colin Fleming (2) (GBR)Matthew Ebden (9) (AUS)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q1Richard Wire (GBR)Adam Barratclough (16) (GBR)6-4 7-5 [H2H]
Q1Tomislav Peric (4) (CRO)Burnham Arlidge (GBR)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q1David Rice (WC) (GBR)Olivier Charroin (5) (FRA)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q1Patrick Eichenberger (15) (SUI)Antoine Tassart (FRA)7-6(4) 4-6 6-3 [H2H]
Q1Shane La Porte (7) (USA)Konstantinos Kalaitzis (11) (GBR)6-2 7-6(4) [H2H]
Q1Tim Bradshaw (GBR)Edward Seator (13) (GBR)6-7(3) 6-3 6-4 [H2H]
Q2Frederik Nielsen (1) (DEN)Mauro Commisso (ITA)6-4 6-3 [H2H]
Q2James Ludlow (12) (USA)Clement Reix (FRA)7-6(4) 2-6 6-4 [H2H]
Q2Colin Fleming (2) (GBR)Robert Searle (GBR)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Matthew Ebden (9) (AUS)Tom Higgins (GBR)6-7(2) 6-2 6-4 [H2H]
Q2Richard Wire (GBR)Kyle Brassington (A) (GBR)2-6 7-5 6-2 [H2H]
Q2Adam Barratclough (16) (GBR)Robin Fernandes (RSA)6-3 6-3 [H2H]
Q2Tomislav Peric (4) (CRO)James Southwood (GBR)6-4 7-6(3) [H2H]
Q2Burnham Arlidge (GBR)Joshua Crowe (14) (AUS)6-2 6-2 [H2H]
Q2Olivier Charroin (5) (FRA)Frederik Sletting-Johnsen (NOR)4-6 7-5 7-5 [H2H]
Q2David Rice (WC) (GBR)Ross Connolly (10) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Antoine Tassart (FRA)Shivang Mishra (6) (IND)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Patrick Eichenberger (15) (SUI)Thomas Greenland (GBR)6-3 4-2 Retired[H2H]
Q2Shane La Porte (7) (USA)Christian Hand (USA)6-3 7-5 [H2H]
Q2Konstantinos Kalaitzis (11) (GBR)Joseph Dewhurst (GBR)6-4 6-7(5) 7-5 [H2H]
Q2Tim Bradshaw (GBR)Alex Miotto (8) (GBR)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q2Edward Seator (13) (GBR)Kevin Taylor (RSA)6-4 6-7(2) 6-4 [H2H]
Q3Frederik Nielsen (1) (DEN)Bye
Q3Mauro Commisso (ITA)Maniel Bains (WC) (GBR)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Clement Reix (FRA)Trent Aaron (PR) (USA)6-1 6-2 [H2H]
Q3James Ludlow (12) (USA)Bye
Q3Colin Fleming (2) (GBR)Bye
Q3Robert Searle (GBR)Robert Varga (UKR)6-4 2-6 7-6(2) [H2H]
Q3Tom Higgins (GBR)James Feaver (WC) (GBR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Matthew Ebden (9) (AUS)Bye
Q3Kyle Brassington (A) (GBR)Bye
Q3Richard Wire (GBR)Ashley Watling (WC) (GBR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Robin Fernandes (RSA)Nikki Peel (GBR)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Adam Barratclough (16) (GBR)Bye
Q3Tomislav Peric (4) (CRO)Bye
Q3James Southwood (GBR)Benjamin Smith (WC) (GBR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Burnham Arlidge (GBR)Michael Levens (AUS)7-5 6-2 [H2H]
Q3Joshua Crowe (14) (AUS)Bye
Q3Olivier Charroin (5) (FRA)Bye
Q3Frederik Sletting-Johnsen (NOR)Luke Campbell (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q3David Rice (WC) (GBR)Ben Pritchard (GBR)6-2 7-6(2) [H2H]
Q3Ross Connolly (10) (GBR)Bye
Q3Shivang Mishra (6) (IND)Bye
Q3Antoine Tassart (FRA)Tristan Farron-Mahon (IRL)6-2 7-6(5) [H2H]
Q3Thomas Greenland (GBR)Simon Childs (WC) (GBR)6-1 7-6(3) [H2H]
Q3Patrick Eichenberger (15) (SUI)Bye
Q3Shane La Porte (7) (USA)Bye
Q3Christian Hand (USA)Matthew Taylor (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Joseph Dewhurst (GBR)Shi-Hao Yip (MAS)6-0 6-3 [H2H]
Q3Konstantinos Kalaitzis (11) (GBR)Bye
Q3Alex Miotto (8) (GBR)Bye
Q3Tim Bradshaw (GBR)Dimitrios Loucareas (GRE)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q3Kevin Taylor (RSA)Simon Ferguson (WC) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Edward Seator (13) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F9 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Great Britain F9 Futures?