ATP Great Britain F9 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Great Britain F9 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F9 Futures Event Details:

2003-09-15Hard
IndoorSunderland, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJonathan Marray (3) (GBR)Richard Bloomfield (2) (GBR)6-4 7-6(3) [H2H]
SFJonathan Marray (3) (GBR)Baptiste Dupuy (5) (FRA)7-5 3-6 7-6(5) [H2H]
SFRichard Bloomfield (2) (GBR)Oliver Freelove (6) (GBR)6-2 6-4 [H2H]
QFBaptiste Dupuy (5) (FRA)Mark Hilton (1) (GBR)7-5 6-0 [H2H]
QFJonathan Marray (3) (GBR)Benjamin Balleret (8) (MON)3-6 7-5 6-1 [H2H]
QFOliver Freelove (6) (GBR)Vishal Punna (IND)6-4 6-4 [H2H]
QFRichard Bloomfield (2) (GBR)Tom Burn (WC) (GBR)6-1 6-3 [H2H]
R16Mark Hilton (1) (GBR)Richard Irwin (Q) (GBR)6-3 6-7(5) 6-3 [H2H]
R16Baptiste Dupuy (5) (FRA)Simon Morris (LL) (GBR)6-1 6-3 [H2H]
R16Jonathan Marray (3) (GBR)Nick Crawley (WC) (GBR)7-6(5) 7-6(6) [H2H]
R16Benjamin Balleret (8) (MON)Thomas Greenland (Q) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R16Oliver Freelove (6) (GBR)Michael Ouvarov (GBR)6-3 6-3 [H2H]
R16Vishal Punna (IND)David Sherwood (4) (GBR)2-6 7-6(2) 7-5 [H2H]
R16Tom Burn (WC) (GBR)Naim Lalji (GBR)2-6 6-3 6-1 [H2H]
R16Richard Bloomfield (2) (GBR)Matthew Smith (GBR)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Mark Hilton (1) (GBR)Guy Thomas (Q) (GBR)3-6 6-4 7-6(5) [H2H]
R32Richard Irwin (Q) (GBR)Guillaume Couillard (MON)6-4 2-1 Retired[H2H]
R32Simon Morris (LL) (GBR)Adam Barratclough (Q) (GBR)7-5 6-1 [H2H]
R32Baptiste Dupuy (5) (FRA)Ben Harknett (Q) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Jonathan Marray (3) (GBR)Jasper Smit (NED)6-4 6-1 [H2H]
R32Nick Crawley (WC) (GBR)Matthew Brown (Q) (GBR)6-1 6-4 [H2H]
R32Thomas Greenland (Q) (GBR)Andy Murray (WC) (GBR)4-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Benjamin Balleret (8) (MON)James Lloyd (LL) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Oliver Freelove (6) (GBR)Andrew Banks (GBR)6-2 7-6(3) [H2H]
R32Michael Ouvarov (GBR)Jack Baker (WC) (GBR)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R32Vishal Punna (IND)Saar Steele (Q) (ISR)7-5 6-4 [H2H]
R32David Sherwood (4) (GBR)Dmitri Kotchetkov (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Tom Burn (WC) (GBR)Daniel Kiernan (7) (GBR)6-4 6-0 [H2H]
R32Naim Lalji (GBR)David Brewer (GBR)6-0 4-6 6-3 [H2H]
R32Matthew Smith (GBR)Jim May (Q) (GBR)7-5 7-6(3) [H2H]
R32Richard Bloomfield (2) (GBR)Ian Flanagan (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FMark Hilton (2) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Daniel Kiernan (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
6-3 6-3
SFDaniel Kiernan (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Andy Murray (GBR)
Guy Thomas (GBR)
6-3 6-4
SFMark Hilton (2) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Tom Burn (GBR)
Jamie Murray (GBR)
6-4 6-0
QFDaniel Kiernan (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Craig Evans (WC) (GBR)
Tom Rushby (GBR)
6-1 6-2
QFAndy Murray (GBR)
Guy Thomas (GBR)
Aidan Graveson (GBR)
Thomas Greenland (GBR)
6-2 7-5
QFTom Burn (GBR)
Jamie Murray (GBR)
David Brewer (GBR)
Richard Irwin (GBR)
6-3 6-7(4) 6-3
QFMark Hilton (2) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Jack Baker (WC) (GBR)
Ben Harknett (GBR)
6-0 6-0
R16Daniel Kiernan (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
James Lloyd (A) (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR)
6-2 6-2
R16Craig Evans (WC) (GBR)
Tom Rushby (GBR)
Adam Barratclough (WC) (GBR)
Nick Crawley (GBR)
6-4 4-6 6-1
R16Aidan Graveson (GBR)
Thomas Greenland (GBR)
Baptiste Dupuy (3) (FRA)
Jasper Smit (NED)
6-3 7-5
R16Andy Murray (GBR)
Guy Thomas (GBR)
Benjamin Balleret (MON)
Guillaume Couillard (MON)
WO
R16David Brewer (GBR)
Richard Irwin (GBR)
Aaron Kosub (AUS)
Adam Lownsbrough (GBR)
6-1 6-1
R16Tom Burn (GBR)
Jamie Murray (GBR)
Richard Bloomfield (4) (GBR)
Jim May (GBR)
7-6(3) 6-1
R16Jack Baker (WC) (GBR)
Ben Harknett (GBR)
Naim Lalji (GBR)
Michael Ouvarov (GBR)
6-2 6-4
R16Mark Hilton (2) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
Andrew Banks (GBR)
Richard Crabtree (GBR)
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ben Harknett (GBR)Ben Bright (GBR)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q1Matthew Brown (GBR)Bojan Jelovac (GBR)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q1Jim May (3) (GBR)James Lloyd (WC) (GBR)6-2 7-6(4) [H2H]
Q1Adam Barratclough (GBR)Julien Onclin (BEL)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q1Thomas Greenland (5) (GBR)Daniel Macshane (GBR)7-5 6-0 [H2H]
Q1Richard Irwin (6) (GBR)Aidan Graveson (WC) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q1Saar Steele (ISR)Jonathan Austin (GBR)7-5 6-3 [H2H]
Q1Guy Thomas (9) (GBR)Simon Morris (8) (GBR)6-4 7-6(5) [H2H]
Q2Ben Bright (GBR)Colin Fleming (1) (GBR)1-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Ben Harknett (GBR)Alex Halsey (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Matthew Brown (GBR)Richard Crabtree (2) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Bojan Jelovac (GBR)Robert Green (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Jim May (3) (GBR)Josh Goodall (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q2James Lloyd (WC) (GBR)Tom Atkinson (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q2Adam Barratclough (GBR)Ross Connolly (4) (GBR)7-5 4-6 6-3 [H2H]
Q2Julien Onclin (BEL)Euan Bulger (GBR)6-2 6-7(2) 6-1 [H2H]
Q2Thomas Greenland (5) (GBR)Jamie Evans (GBR)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Daniel Macshane (GBR)Matthew Sanger (WC) (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Richard Irwin (6) (GBR)Faris Khatib (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Aidan Graveson (WC) (GBR)James Cuthell (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Saar Steele (ISR)Adam Lownsbrough (7) (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Jonathan Austin (GBR)Alexander Slabinsky (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Simon Morris (8) (GBR)Paul Bishop (GBR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Guy Thomas (9) (GBR)Nikki Peel (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Colin Fleming (1) (GBR)Bye
Q3Ben Bright (GBR)Tom Rushby (WC) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Ben Harknett (GBR)Ka-Wing Wong (HKG)6-4 6-4 [H2H]
Q3Alex Halsey (GBR)Bye
Q3Richard Crabtree (2) (GBR)Bye
Q3Matthew Brown (GBR)Nick Cavaday (GBR)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Bojan Jelovac (GBR)Craig Evans (GBR)3-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Robert Green (GBR)Bye
Q3Jim May (3) (GBR)Bye
Q3Josh Goodall (GBR)Jamie Murray (WC) (GBR)7-5 6-4 [H2H]
Q3James Lloyd (WC) (GBR)David Sanger (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Tom Atkinson (GBR)Bye
Q3Ross Connolly (4) (GBR)Bye
Q3Adam Barratclough (GBR)Neil Roskilly (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Euan Bulger (GBR)Elliot Wronski (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Julien Onclin (BEL)Bye
Q3Thomas Greenland (5) (GBR)Bye
Q3Jamie Evans (GBR)Matthew Lott (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Daniel Macshane (GBR)Alex Miotto (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Matthew Sanger (WC) (GBR)Bye
Q3Richard Irwin (6) (GBR)Bye
Q3Faris Khatib (GBR)Richard Wire (GBR)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Aidan Graveson (WC) (GBR)Simon Roberts (GBR)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3James Cuthell (GBR)Bye
Q3Adam Lownsbrough (7) (GBR)Bye
Q3Saar Steele (ISR)Daniel Eccleston (WC) (GBR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Jonathan Austin (GBR)Christopher Annable (WC) (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Alexander Slabinsky (GBR)Bye
Q3Simon Morris (8) (GBR)Bye
Q3Paul Bishop (GBR)Max Jones (GBR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Nikki Peel (GBR)Aaron Kosub (AUS)6-4 6-1 [H2H]
Q3Guy Thomas (9) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F9 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Great Britain F9 Futures?