ATP Great Britain F6 Futures Draw (Men's) - 2005

Click Here To Join The Great Britain F6 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F6 Futures Event Details:

2005-04-05Hard
IndoorBath, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMark Hilton (2) (GBR)Igor Zelenay (5) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
SFIgor Zelenay (5) (SVK)Jamie Delgado (1Q) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
SFMark Hilton (2) (GBR)James Auckland (GBR)6-3 6-4 [H2H]
QFJamie Delgado (1Q) (GBR)Lee Childs (7) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
QFIgor Zelenay (5) (SVK)Jonathan Marray (3) (GBR)6-2 7-6(1) [H2H]
QFJames Auckland (GBR)Josh Goodall (6) (GBR)3-6 7-6(3) 7-5 [H2H]
QFMark Hilton (2) (GBR)Tobias Clemens (Q) (GER)4-6 6-3 7-6(4) [H2H]
R16Jamie Delgado (1Q) (GBR)Gary Lugassy (FRA)6-3 6-2 [H2H]
R16Lee Childs (7) (GBR)Mustafa Ghouse (Q) (IND)6-2 6-2 [H2H]
R16Jonathan Marray (3) (GBR)Giuseppe Menga (ITA)7-6(4) 6-7(6) 6-4 [H2H]
R16Igor Zelenay (5) (SVK)Michel Koning (NED)7-6(9) 6-2 [H2H]
R16Josh Goodall (6) (GBR)Patrick Chucri (Q) (LIB)6-2 6-3 [H2H]
R16James Auckland (GBR)Eric Butorac (Q) (USA)4-6 6-4 7-5 [H2H]
R16Tobias Clemens (Q) (GER)Martijn Van Haasteren (NED)6-3 6-3 [H2H]
R16Mark Hilton (2) (GBR)Alexander Flock (GER)6-0 6-4 [H2H]
R32Jamie Delgado (1Q) (GBR)Michael Ouvarov (Q) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R32Gary Lugassy (FRA)Ross Hutchins (WC) (GBR)3-6 7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Mustafa Ghouse (Q) (IND)Petar Popovic (YUG)6-7(7) 6-4 6-4 [H2H]
R32Lee Childs (7) (GBR)Jakub Hasek (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Jonathan Marray (3) (GBR)Richard Bloomfield (GBR)4-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Giuseppe Menga (ITA)Zack Fleishman (USA)6-2 3-6 7-5 [H2H]
R32Michel Koning (NED)Jamie Baker (WC) (GBR)6-2 6-7(6) 6-3 [H2H]
R32Igor Zelenay (5) (SVK)Martin Lee (WC) (GBR)6-3 7-6(7) [H2H]
R32Josh Goodall (6) (GBR)Ryan Russell (Q) (JAM)6-4 6-4 [H2H]
R32Patrick Chucri (Q) (LIB)Matthew Smith (GBR)7-5 7-5 [H2H]
R32James Auckland (GBR)Simon Roberts (Q) (GBR)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Eric Butorac (Q) (USA)David Brewer (LL) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Martijn Van Haasteren (NED)Andrew Banks (8) (GBR)2-6 7-5 7-6(5) [H2H]
R32Tobias Clemens (Q) (GER)Alberto Brizzi (ITA)6-3 6-4 [H2H]
R32Alexander Flock (GER)Ian Flanagan (GBR)4-0 Retired[H2H]
R32Mark Hilton (2) (GBR)Faris Khatib (WC) (GBR)6-3 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FRoss Hutchins (4) (GBR)
Martin Lee (GBR)
Lee Childs (GBR)
Alexander Flock (GER)
7-6(4) 6-3
SFRoss Hutchins (4) (GBR)
Martin Lee (GBR)
Michel Koning (1) (NED)
Martijn Van Haasteren (NED)
6-2 6-4
SFLee Childs (GBR)
Alexander Flock (GER)
Alberto Brizzi (2) (ITA)
Giuseppe Menga (ITA)
4-6 6-3 6-4
QFMichel Koning (1) (NED)
Martijn Van Haasteren (NED)
Allan Cooper (KEN)
Benjamin Dracos (FRA)
6-2 6-3
QFRoss Hutchins (4) (GBR)
Martin Lee (GBR)
Robert Green (GBR)
Michael Ouvarov (GBR)
4-6 6-3 6-4
QFLee Childs (GBR)
Alexander Flock (GER)
Eric Butorac (3) (USA)
Petar Popovic (YUG)
6-3 6-3
QFAlberto Brizzi (2) (ITA)
Giuseppe Menga (ITA)
Patrick Chucri (LIB)
Gary Lugassy (FRA)
4-6 7-5 Retired
R16Michel Koning (1) (NED)
Martijn Van Haasteren (NED)
Bye
R16Allan Cooper (KEN)
Benjamin Dracos (FRA)
Charles Crisp (GBR)
Jonathan Tassell (GBR)
6-2 6-0
R16Ross Hutchins (4) (GBR)
Martin Lee (GBR)
Bye
R16Robert Green (GBR)
Michael Ouvarov (GBR)
Tobias Clemens (GER)
Zack Fleishman (USA)
WO
R16Lee Childs (GBR)
Alexander Flock (GER)
David Brewer (GBR)
Tom Rushby (GBR)
6-2 6-2
R16Eric Butorac (3) (USA)
Petar Popovic (YUG)
Bye
R16Patrick Chucri (LIB)
Gary Lugassy (FRA)
Christopher Parker (GBR)
Shi-Hao Yip (MAS)
6-2 7-5
R16Alberto Brizzi (2) (ITA)
Giuseppe Menga (ITA)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jamie Delgado (1) (GBR)Neil Bamford (12) (GBR)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q1Patrick Chucri (LIB)Robert Green (GBR)5-7 6-2 6-4 [H2H]
Q1Mustafa Ghouse (3) (IND)Tom Rushby (9) (GBR)7-5 7-5 [H2H]
Q1Tobias Clemens (4) (GER)Julian Reister (15) (GER)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q1Michael Ouvarov (5) (GBR)Benjamin Dracos (11) (FRA)6-4 6-2 [H2H]
Q1Eric Butorac (USA)Alexander Petropoulos (AUS)6-4 6-3 [H2H]
Q1Simon Roberts (10) (GBR)David Brewer (7) (GBR)7-5 0-6 6-1 [H2H]
Q1Ryan Russell (8) (JAM)Naim Lalji (16) (GBR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Jamie Delgado (1) (GBR)David O'connell (A) (IRL)6-3 6-1 [H2H]
Q2Neil Bamford (12) (GBR)Tim Webster (GBR)6-1 1-1 Retired[H2H]
Q2Robert Green (GBR)Christopher Parker (A) (GBR)7-5 6-1 [H2H]
Q2Patrick Chucri (LIB)Michal Varsanyi (14) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
Q2Mustafa Ghouse (3) (IND)Jonathan Maskens (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Tom Rushby (9) (GBR)Matthew Brown (GBR)6-3 7-6(5) [H2H]
Q2Tobias Clemens (4) (GER)Michael Kalfayan (WC) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Julian Reister (15) (GER)Anthony Scragg (GBR)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q2Michael Ouvarov (5) (GBR)Burnham Arlidge (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q2Benjamin Dracos (11) (FRA)Daniel Eccleston (WC) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Alexander Petropoulos (AUS)Matthew Hanlin (6) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Eric Butorac (USA)Roman Kukal (13) (SVK)3-6 6-3 7-6(3) [H2H]
Q2David Brewer (7) (GBR)Allan Cooper (KEN)6-3 4-6 6-2 [H2H]
Q2Simon Roberts (10) (GBR)Daniel Cox (WC) (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Ryan Russell (8) (JAM)Luke Campbell (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Naim Lalji (16) (GBR)Matthew Taylor (GBR)6-3 7-5 [H2H]
Q3Jamie Delgado (1) (GBR)Bye
Q3David O'connell (A) (IRL)Liam Storey (A) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Tim Webster (GBR)Iain Atkinson (WC) (GBR)7-6(3) 7-5 [H2H]
Q3Neil Bamford (12) (GBR)Bye
Q3Christopher Parker (A) (GBR)Bye
Q3Robert Green (GBR)Graeme Hood (GBR)4-6 6-2 7-6(5) [H2H]
Q3Patrick Chucri (LIB)Maris Sipkovs (LAT)6-1 6-0 [H2H]
Q3Michal Varsanyi (14) (SVK)Bye
Q3Mustafa Ghouse (3) (IND)Bye
Q3Jonathan Maskens (GBR)James Southwood (GBR)6-4 Retired[H2H]
Q3Matthew Brown (GBR)Daniel Ceross (USA)7-5 6-1 [H2H]
Q3Tom Rushby (9) (GBR)Bye
Q3Tobias Clemens (4) (GER)Bye
Q3Michael Kalfayan (WC) (GBR)Joshua Olivas (USA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Anthony Scragg (GBR)Daniel Jewitt (GBR)7-5 6-3 [H2H]
Q3Julian Reister (15) (GER)Bye
Q3Michael Ouvarov (5) (GBR)Bye
Q3Burnham Arlidge (GBR)James Feaver (GBR)6-2 7-6(2) [H2H]
Q3Daniel Eccleston (WC) (GBR)James Stewart (A) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Benjamin Dracos (11) (FRA)Bye
Q3Matthew Hanlin (6) (GBR)Bye
Q3Alexander Petropoulos (AUS)Maniel Bains (WC) (GBR)6-3 2-6 6-3 [H2H]
Q3Eric Butorac (USA)Andre Van Der Merwe (RSA)7-6(4) 2-6 6-4 [H2H]
Q3Roman Kukal (13) (SVK)Bye
Q3David Brewer (7) (GBR)Bye
Q3Allan Cooper (KEN)Peter Murray (WC) (GBR)6-7(5) 6-3 6-2 [H2H]
Q3Daniel Cox (WC) (GBR)David Rice (WC) (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Simon Roberts (10) (GBR)Bye
Q3Ryan Russell (8) (JAM)Bye
Q3Luke Campbell (GBR)Thomas Williams (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Matthew Taylor (GBR)Frederik Sletting-Johnsen (NOR)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Naim Lalji (16) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F6 Futures draw (Men's) 2005?
Who will win Great Britain F6 Futures?