ATP Great Britain F4 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Great Britain F4 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F4 Futures Event Details:

2003-02-17Hard
IndoorRedbridge, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMichael Joyce (USA)Stefano Pescosolido (ITA)6-4 3-6 6-2 [H2H]
SFMichael Joyce (USA)Marcus Sarstrand (SWE)6-4 6-3 [H2H]
SFStefano Pescosolido (ITA)Richard Bloomfield (WC) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
QFMarcus Sarstrand (SWE)Josh Goffi (Q) (BRA)7-6(4) 6-3 [H2H]
QFMichael Joyce (USA)Ian Flanagan (WC) (GBR)3-6 6-2 6-2 [H2H]
QFRichard Bloomfield (WC) (GBR)Mark Hilton (Q) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
QFStefano Pescosolido (ITA)Satoshi Iwabuchi (LL) (JPN)7-5 6-0 [H2H]
R16Marcus Sarstrand (SWE)Michihisa Onoda (Q) (JPN)6-2 6-1 [H2H]
R16Josh Goffi (Q) (BRA)Oliver Marach (AUT)6-3 7-6(6) [H2H]
R16Ian Flanagan (WC) (GBR)James Auckland (Q) (GBR)3-6 7-6(3) 6-4 [H2H]
R16Michael Joyce (USA)Takahiro Terachi (7) (JPN)6-7(3) 6-2 6-3 [H2H]
R16Mark Hilton (Q) (GBR)Jonathan Marray (Q) (GBR)6-4 6-7(4) 6-3 [H2H]
R16Richard Bloomfield (WC) (GBR)Gouichi Motomura (4) (JPN)6-4 7-5 [H2H]
R16Satoshi Iwabuchi (LL) (JPN)Emin Agaev (8) (AZE)7-6(4) 7-6(4) [H2H]
R16Stefano Pescosolido (ITA)Jimmy Wang (2) (TPE)6-3 6-4 [H2H]
R32Marcus Sarstrand (SWE)Louis Vosloo (1) (RSA)4-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Michihisa Onoda (Q) (JPN)Tomas Berdych (CZE)6-3 6-1 [H2H]
R32Oliver Marach (AUT)Marcello Craca (GER)7-6(1) 6-3 [H2H]
R32Josh Goffi (Q) (BRA)Ladislav Svarc (5) (SVK)7-6(9) 6-3 [H2H]
R32James Auckland (Q) (GBR)Wesley Moodie (3) (RSA)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Ian Flanagan (WC) (GBR)Johan Du Randt (RSA)7-5 6-4 [H2H]
R32Michael Joyce (USA)Jamie Delgado (GBR)6-1 6-2 [H2H]
R32Takahiro Terachi (7) (JPN)Lee Childs (WC) (GBR)3-6 7-5 6-2 [H2H]
R32Mark Hilton (Q) (GBR)Branislav Sekac (6) (SVK)4-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Jonathan Marray (Q) (GBR)Jacob Adaktusson (Q) (SWE)6-3 6-4 [H2H]
R32Richard Bloomfield (WC) (GBR)David Sherwood (Q) (GBR)7-6(3) 2-6 6-3 [H2H]
R32Gouichi Motomura (4) (JPN)Edwin Kempes (NED)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Emin Agaev (8) (AZE)Simon Larose (CAN)6-4 6-4 [H2H]
R32Satoshi Iwabuchi (LL) (JPN)Frederik Fetterlein (Q) (DEN)5-1 Retired[H2H]
R32Stefano Pescosolido (ITA)Daniel Andersson (SWE)6-3 6-2 [H2H]
R32Jimmy Wang (2) (TPE)Alex Bogdanovic (WC) (GBR)6-4 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FJosh Goffi (4) (BRA)
Travis Parrott (USA)
Jamie Delgado (3) (GBR)
Louis Vosloo (RSA)
6-1 3-6 6-3
SFJosh Goffi (4) (BRA)
Travis Parrott (USA)
Johan Du Randt (1) (RSA)
Michael Joyce (USA)
WO
SFJamie Delgado (3) (GBR)
Louis Vosloo (RSA)
Daniel Andersson (SWE)
Marcus Sarstrand (SWE)
6-3 7-6(4)
QFJohan Du Randt (1) (RSA)
Michael Joyce (USA)
Richard Bloomfield (GBR)
Mark Hilton (GBR)
7-5 6-4
QFJosh Goffi (4) (BRA)
Travis Parrott (USA)
Emin Agaev (AZE)
Simon Larose (CAN)
WO
QFJamie Delgado (3) (GBR)
Louis Vosloo (RSA)
Wesley Moodie (RSA)
Ronald Rugimbana (TAN)
6-4 6-4
QFDaniel Andersson (SWE)
Marcus Sarstrand (SWE)
Alex Bogdanovic (GBR)
Naim Lalji (GBR)
6-4 6-4
R16Johan Du Randt (1) (RSA)
Michael Joyce (USA)
Tomas Berdych (CZE)
Jimmy Wang (TPE)
6-3 7-5
R16Richard Bloomfield (GBR)
Mark Hilton (GBR)
Hiroki Kondo (JPN)
Takahiro Terachi (JPN)
6-3 6-4
R16Josh Goffi (4) (BRA)
Travis Parrott (USA)
Satoshi Iwabuchi (JPN)
Michihisa Onoda (JPN)
7-6(3) 6-4
R16Emin Agaev (AZE)
Simon Larose (CAN)
James Auckland (GBR)
Daniel Kiernan (GBR)
6-1 6-4
R16Wesley Moodie (RSA)
Ronald Rugimbana (TAN)
Tom Burn (GBR)
Nick Cavaday (GBR)
6-1 6-3
R16Jamie Delgado (3) (GBR)
Louis Vosloo (RSA)
Tom Pocock (GBR)
Jason Torpey (GBR)
6-4 7-6(5)
R16Daniel Andersson (SWE)
Marcus Sarstrand (SWE)
Oliver Marach (AUT)
Kiantki Thomas (USA)
3-6 6-3 6-4
R16Alex Bogdanovic (GBR)
Naim Lalji (GBR)
Jonathan Marray (2) (GBR)
David Sherwood (GBR)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mark Hilton (1) (GBR)Rickard Holmstrom (SWE)6-4 6-2 [H2H]
Q1Frederik Fetterlein (DEN)Satoshi Iwabuchi (2) (JPN)3-6 6-4 7-6(11) [H2H]
Q1Jacob Adaktusson (15) (SWE)Josh Goodall (WC) (GBR)6-2 7-5 [H2H]
Q1Michihisa Onoda (4) (JPN)Dominique Coene (9) (BEL)6-3 6-2 [H2H]
Q1David Sherwood (5) (GBR)Tom Burn (WC) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q1James Auckland (6) (GBR)Hiroki Kondo (10) (JPN)6-1 3-6 6-2 [H2H]
Q1Josh Goffi (12) (BRA)Paul Logtens (7) (NED)6-7(5) 6-4 7-6(5) [H2H]
Q1Jonathan Marray (13) (GBR)Justin Layne (8) (GBR)7-6(6) 6-3 [H2H]
Q2Mark Hilton (1) (GBR)Andrew Banks (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Rickard Holmstrom (SWE)Ezequiel Velez-Ortiz (16) (ESP)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Satoshi Iwabuchi (2) (JPN)Richard Brooks (GBR)6-4 7-6(2) [H2H]
Q2Frederik Fetterlein (DEN)Travis Parrott (14) (USA)7-5 6-3 [H2H]
Q2Josh Goodall (WC) (GBR)Stefan Wauters (3) (BEL)6-4 6-4 [H2H]
Q2Jacob Adaktusson (15) (SWE)Pascal Mordhorst (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Michihisa Onoda (4) (JPN)Bart Van Delft (NED)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Dominique Coene (9) (BEL)Ronald Rugimbana (TAN)6-2 6-4 [H2H]
Q2David Sherwood (5) (GBR)Neil Bamford (WC) (GBR)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Tom Burn (WC) (GBR)Lars Zimmermann (11) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2James Auckland (6) (GBR)Frederik Nielsen (DEN)6-4 6-1 [H2H]
Q2Hiroki Kondo (10) (JPN)Steve Darcis (BEL)4-6 7-5 6-3 [H2H]
Q2Paul Logtens (7) (NED)Jason Torpey (GBR)6-1 3-1 Retired[H2H]
Q2Josh Goffi (12) (BRA)Sean Cooper (IRL)6-2 6-0 [H2H]
Q2Justin Layne (8) (GBR)Neil Roskilly (WC) (GBR)7-5 6-4 [H2H]
Q2Jonathan Marray (13) (GBR)Gilles Kremer (LUX)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Mark Hilton (1) (GBR)Bye
Q3Andrew Banks (GBR)Malte Masuth (GER)6-4 7-6(6) [H2H]
Q3Rickard Holmstrom (SWE)Andrew Howe (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Ezequiel Velez-Ortiz (16) (ESP)Bye
Q3Satoshi Iwabuchi (2) (JPN)Bye
Q3Richard Brooks (GBR)Jochen Matschke (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q3Frederik Fetterlein (DEN)Kiantki Thomas (USA)7-6(11) 7-6(9) [H2H]
Q3Travis Parrott (14) (USA)Bye
Q3Stefan Wauters (3) (BEL)Bye
Q3Josh Goodall (WC) (GBR)Luke Campbell (WC) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Pascal Mordhorst (GER)Tom Pocock (GBR)6-4 6-7(2) 7-5 [H2H]
Q3Jacob Adaktusson (15) (SWE)Bye
Q3Michihisa Onoda (4) (JPN)Bye
Q3Bart Van Delft (NED)David Sanger (GBR)6-1 7-6(3) [H2H]
Q3Ronald Rugimbana (TAN)Ben Harknett (WC) (GBR)6-3 4-6 7-6(4) [H2H]
Q3Dominique Coene (9) (BEL)Bye
Q3David Sherwood (5) (GBR)Bye
Q3Neil Bamford (WC) (GBR)Naim Lalji (GBR)6-3 7-6(5) [H2H]
Q3Tom Burn (WC) (GBR)Eric Basica (USA)6-3 7-6(5) [H2H]
Q3Lars Zimmermann (11) (GER)Bye
Q3James Auckland (6) (GBR)Bye
Q3Frederik Nielsen (DEN)Timothy Patient (WC) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Steve Darcis (BEL)Evgeni Kour (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Hiroki Kondo (10) (JPN)Bye
Q3Paul Logtens (7) (NED)Bye
Q3Jason Torpey (GBR)Matthew Sabo (USA)6-4 7-5 [H2H]
Q3Sean Cooper (IRL)Boy Wijnmalen (NED)6-7(3) 7-6(8) 6-4 [H2H]
Q3Josh Goffi (12) (BRA)Bye
Q3Justin Layne (8) (GBR)Bye
Q3Neil Roskilly (WC) (GBR)Daniel Kiernan (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Gilles Kremer (LUX)Tony Holzinger (GER)6-3 7-6(10) [H2H]
Q3Jonathan Marray (13) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F4 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Great Britain F4 Futures?