ATP Great Britain F19 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Great Britain F19 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F19 Futures Event Details:

2007-10-08Hard
IndoorJersey, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F19 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFrederik Nielsen (6Q) (DEN)Dawid Olejniczak (4) (POL)6-4 6-7(6) 6-4 [H2H]
SFDawid Olejniczak (4) (POL)Massimo Dell'acqua (ITA)6-1 6-2 [H2H]
SFFrederik Nielsen (6Q) (DEN)Ladislav Chramosta (CZE)7-5 3-6 6-2 [H2H]
QFMassimo Dell'acqua (ITA)Yannick Mertens (BEL)4-2 Retired[H2H]
QFDawid Olejniczak (4) (POL)Jeroen Masson (8) (RSA)4-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
QFFrederik Nielsen (6Q) (DEN)Miles Kasiri (GBR)6-1 6-4 [H2H]
QFLadislav Chramosta (CZE)Ken Skupski (Q) (GBR)6-4 6-7(2) 6-4 [H2H]
R16Massimo Dell'acqua (ITA)Andreas Beck (1) (GER)6-4 3-6 7-6(8) [H2H]
R16Yannick Mertens (BEL)Niels Desein (5) (BEL)WO[H2H]
R16Dawid Olejniczak (4) (POL)Neil Bamford (Q) (GBR)7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Jeroen Masson (8) (RSA)Matthew Smith (Q) (GBR)6-2 3-6 6-3 [H2H]
R16Frederik Nielsen (6Q) (DEN)Ruben Bemelmans (BEL)6-4 6-2 [H2H]
R16Miles Kasiri (GBR)David Rice (Q) (GBR)6-7(5) 6-4 7-6(6) [H2H]
R16Ken Skupski (Q) (GBR)Chris Eaton (GBR)7-6(7) 6-3 [H2H]
R16Ladislav Chramosta (CZE)Stefano Ianni (2) (ITA)6-3 6-4 [H2H]
R32Andreas Beck (1) (GER)Alexander Slabinsky (GBR)6-3 6-0 [H2H]
R32Massimo Dell'acqua (ITA)Edward Allinson (Q) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Yannick Mertens (BEL)Paul Warkentin (USA)6-1 6-1 [H2H]
R32Niels Desein (5) (BEL)Joshua Milton (Q) (GBR)6-2 6-3 [H2H]
R32Dawid Olejniczak (4) (POL)James Chaudry (WC) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
R32Neil Bamford (Q) (GBR)Tom Rushby (GBR)6-4 4-6 6-4 [H2H]
R32Matthew Smith (Q) (GBR)Edward Seator (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Jeroen Masson (8) (RSA)Antal Van Der Duim (NED)6-1 6-2 [H2H]
R32Frederik Nielsen (6Q) (DEN)Andrew Kennaugh (Q) (GBR)6-0 6-1 [H2H]
R32Ruben Bemelmans (BEL)James Ward (GBR)6-2 6-2 [H2H]
R32Miles Kasiri (GBR)Ian Flanagan (GBR)6-4 4-6 6-4 [H2H]
R32David Rice (Q) (GBR)Josh Goodall (3) (GBR)7-6(4) 1-0 Retired[H2H]
R32Ken Skupski (Q) (GBR)Raphael Durek (7) (AUS)6-3 3-6 6-3 [H2H]
R32Chris Eaton (GBR)Marcus Willis (WC) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
R32Ladislav Chramosta (CZE)Daniel Evans (WC) (GBR)4-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Stefano Ianni (2) (ITA)Tim Hewitt (WC) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FRaphael Durek (3) (AUS)
Dawid Olejniczak (POL)
David Brewer (GBR)
Ian Flanagan (GBR)
6-2 6-0
SFDavid Brewer (GBR)
Ian Flanagan (GBR)
Neil Bamford (1) (GBR)
Tom Rushby (GBR)
6-2 7-6(6)
SFRaphael Durek (3) (AUS)
Dawid Olejniczak (POL)
Josh Goodall (2) (GBR)
Ken Skupski (GBR)
6-4 7-6(5)
QFNeil Bamford (1) (GBR)
Tom Rushby (GBR)
Ruben Bemelmans (BEL)
Niels Desein (BEL)
WO
QFDavid Brewer (GBR)
Ian Flanagan (GBR)
Massimo Dell'acqua (4) (ITA)
Stefano Ianni (ITA)
6-1 6-2
QFRaphael Durek (3) (AUS)
Dawid Olejniczak (POL)
Harold Jans (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
7-6(4) 6-3
QFJosh Goodall (2) (GBR)
Ken Skupski (GBR)
Ladislav Chramosta (CZE)
Daniel Evans (GBR)
7-6(5) 7-5
R16Neil Bamford (1) (GBR)
Tom Rushby (GBR)
Bye
R16Ruben Bemelmans (BEL)
Niels Desein (BEL)
Chris Eaton (GBR)
Andrew Kennaugh (GBR)
6-1 6-2
R16Massimo Dell'acqua (4) (ITA)
Stefano Ianni (ITA)
Jordan Roberts (GBR)
Rory Topping (GBR)
6-3 6-0
R16David Brewer (GBR)
Ian Flanagan (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR)
Robert Varga (UKR)
WO
R16Harold Jans (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
Edward Allinson (GBR)
Edward Seator (GBR)
6-4 6-4
R16Raphael Durek (3) (AUS)
Dawid Olejniczak (POL)
Jeroen Masson (RSA)
Yannick Mertens (BEL)
7-6(7) 6-4
R16Ladislav Chramosta (CZE)
Daniel Evans (GBR)
Tim Bradshaw (GBR)
Luke Campbell (GBR)
6-3 2-6 10-8
R16Josh Goodall (2) (GBR)
Ken Skupski (GBR)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Frederik Nielsen (DEN)Matthew Illingworth (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q1Matthew Smith (GBR)Kyle Brassington (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Neil Bamford (GBR)Sean Thornley (GBR)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q1Edward Allinson (GBR)Luke Campbell (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Andrew Kennaugh (GBR)Robert Varga (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q1David Rice (GBR)David Brewer (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q1Ken Skupski (GBR)Jagdev Sagoo (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q1Joshua Milton (GBR)Daniel Cox (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q2Frederik Nielsen (DEN)Nikki Roenn (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Matthew Illingworth (GBR)Krzystof Muzalewski (POL)6-1 6-4 [H2H]
Q2Matthew Smith (GBR)Alastair Barnes (GBR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Kyle Brassington (GBR)James Marsalek (GBR)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Neil Bamford (GBR)Matthew Pearce (GBR)6-0 6-3 [H2H]
Q2Sean Thornley (GBR)Daniel Smethurst (GBR)5-7 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Luke Campbell (GBR)Ross Connolly (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Edward Allinson (GBR)Tim Bradshaw (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Robert Varga (UKR)Neil Pauffley (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Andrew Kennaugh (GBR)Vladislav Dubovtsev (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q2David Brewer (GBR)Marc Beckles (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q2David Rice (GBR)Jonathan Howell (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Ken Skupski (GBR)Dominic Ross-Hurst (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Jagdev Sagoo (GBR)Walker Phillips (USA)6-0 6-0 [H2H]
Q2Daniel Cox (GBR)Orion Modebe (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Joshua Milton (GBR)Chris Priddle (GBR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Frederik Nielsen (DEN)Bye
Q3Nikki Roenn (GBR)Bye
Q3Krzystof Muzalewski (POL)Bye
Q3Matthew Illingworth (GBR)Bye
Q3Matthew Smith (GBR)Bye
Q3Alastair Barnes (GBR)Bye
Q3James Marsalek (GBR)Bye
Q3Kyle Brassington (GBR)Bye
Q3Neil Bamford (GBR)Bye
Q3Matthew Pearce (GBR)Bye
Q3Daniel Smethurst (GBR)John Tashiro (USA)6-1 6-4 [H2H]
Q3Sean Thornley (GBR)Bye
Q3Ross Connolly (GBR)Bye
Q3Luke Campbell (GBR)Paul Wilson (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Tim Bradshaw (GBR)Bye
Q3Edward Allinson (GBR)Bye
Q3Robert Varga (UKR)Bye
Q3Neil Pauffley (GBR)Bye
Q3Vladislav Dubovtsev (RUS)Rory Topping (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Andrew Kennaugh (GBR)Bye
Q3David Brewer (GBR)Bye
Q3Marc Beckles (GBR)Ashley Watling (GBR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Jonathan Howell (GBR)Bye
Q3David Rice (GBR)Bye
Q3Ken Skupski (GBR)Bye
Q3Dominic Ross-Hurst (GBR)Bye
Q3Walker Phillips (USA)Jordan Roberts (GBR)2-6 7-6(3) 6-1 [H2H]
Q3Jagdev Sagoo (GBR)Bye
Q3Daniel Cox (GBR)Bye
Q3Orion Modebe (GBR)Stuart Childs (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Chris Priddle (GBR)Bye
Q3Joshua Milton (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F19 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Great Britain F19 Futures?