ATP Great Britain F17 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Great Britain F17 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F17 Futures Event Details:

2006-11-06Hard
IndoorRedbridge, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F17 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavid Guez (1) (FRA)Andrey Golubev (8) (RUS)6-4 6-2 [H2H]
SFDavid Guez (1) (FRA)Luka Gregorc (Q) (SLO)6-2 6-7(1) 6-2 [H2H]
SFAndrey Golubev (8) (RUS)Bastian Knittel (5) (GER)6-2 4-6 7-5 [H2H]
QFDavid Guez (1) (FRA)Ervin Eleskovic (SWE)6-7(4) 7-5 7-5 [H2H]
QFLuka Gregorc (Q) (SLO)Ralph Grambow (LL) (GER)2-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
QFAndrey Golubev (8) (RUS)Tobias Kamke (GER)6-4 7-6(3) [H2H]
QFBastian Knittel (5) (GER)Alan Mackin (2) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R16David Guez (1) (FRA)Alexander Slabinsky (WC) (GBR)6-2 6-4 [H2H]
R16Ervin Eleskovic (SWE)Romain Jouan (Q) (FRA)6-3 7-6(7) [H2H]
R16Luka Gregorc (Q) (SLO)Daniel Cox (WC) (GBR)7-6(4) 7-6(4) [H2H]
R16Ralph Grambow (LL) (GER)Michael Ryderstedt (7) (SWE)3-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
R16Andrey Golubev (8) (RUS)Stefano Ianni (ITA)7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Tobias Kamke (GER)Juho Paukku (Q) (FIN)7-6(2) 6-4 [H2H]
R16Bastian Knittel (5) (GER)Maxime Authom (Q) (BEL)6-2 6-2 [H2H]
R16Alan Mackin (2) (GBR)Daniel King-Turner (NZL)6-1 6-1 [H2H]
R32David Guez (1) (FRA)Tom Burn (Q) (GBR)6-4 6-1 [H2H]
R32Alexander Slabinsky (WC) (GBR)Federico Torresi (ITA)7-6(5) 3-6 6-3 [H2H]
R32Ervin Eleskovic (SWE)Neil Bamford (Q) (GBR)6-3 1-6 7-5 [H2H]
R32Romain Jouan (Q) (FRA)Francesco Piccari (6) (ITA)6-1 6-4 [H2H]
R32Luka Gregorc (Q) (SLO)Gary Lugassy (3) (FRA)6-4 6-7(1) 7-6(4) [H2H]
R32Daniel Cox (WC) (GBR)Marcus Willis (WC) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R32Ralph Grambow (LL) (GER)Giancarlo Petrazzuolo (ITA)7-5 4-6 6-3 [H2H]
R32Michael Ryderstedt (7) (SWE)Jesse Huta Galung (NED)7-6(8) 6-4 [H2H]
R32Andrey Golubev (8) (RUS)Alessandro Da Col (ITA)6-0 6-3 [H2H]
R32Stefano Ianni (ITA)Jacek Szygowski (Q) (GER)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Juho Paukku (Q) (FIN)David Novak (CZE)6-3 7-5 [H2H]
R32Tobias Kamke (GER)Laurent Recouderc (4) (FRA)6-2 6-4 [H2H]
R32Bastian Knittel (5) (GER)Conor Niland (IRL)6-3 6-3 [H2H]
R32Maxime Authom (Q) (BEL)Martin Vacek (CZE)6-3 6-7(4) 7-6(5) [H2H]
R32Daniel King-Turner (NZL)Simon Childs (WC) (GBR)6-0 6-2 [H2H]
R32Alan Mackin (2) (GBR)Deniss Pavlovs (Q) (LAT)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FNeil Bamford (2) (GBR)
Jim May (GBR)
Alessandro Da Col (4) (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
6-3 6-2
SFAlessandro Da Col (4) (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
Daniel Danilovic (SWE)
Luka Gregorc (SLO)
7-6(1) 7-6(5)
SFNeil Bamford (2) (GBR)
Jim May (GBR)
Ervin Eleskovic (3) (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
4-6 6-3 6-1
QFDaniel Danilovic (SWE)
Luka Gregorc (SLO)
Giancarlo Petrazzuolo (1) (ITA)
Federico Torresi (ITA)
6-7(3) 6-1 6-4
QFAlessandro Da Col (4) (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
Olivier Charroin (FRA)
Ludwig Pellerin (FRA)
6-7(2) 7-6(6) 7-6(6)
QFErvin Eleskovic (3) (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
Ralph Grambow (GER)
Bastian Knittel (GER)
6-3 6-2
QFNeil Bamford (2) (GBR)
Jim May (GBR)
Juho Paukku (FIN)
Deniss Pavlovs (LAT)
6-2 6-7(3) 7-5
R16Giancarlo Petrazzuolo (1) (ITA)
Federico Torresi (ITA)
Andrey Golubev (RUS)
Stefano Ianni (ITA)
6-3 6-2
R16Daniel Danilovic (SWE)
Luka Gregorc (SLO)
Burnham Arlidge (WC) (GBR)
Matthew Taylor (GBR)
6-3 7-5
R16Alessandro Da Col (4) (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
Edward Allinson (WC) (GBR)
Richard Irwin (GBR)
7-6(3) 4-6 7-6(3)
R16Olivier Charroin (FRA)
Ludwig Pellerin (FRA)
Henrik Norfeldt (A) (SWE)
David Nylen (SWE)
6-2 6-4
R16Ralph Grambow (GER)
Bastian Knittel (GER)
Konstantinos Kalaitzis (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR)
6-0 6-1
R16Ervin Eleskovic (3) (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
Daniel Cox (WC) (GBR)
Scott Sears (GBR)
6-1 6-4
R16Juho Paukku (FIN)
Deniss Pavlovs (LAT)
Tom Burn (GBR)
Robert Searle (GBR)
6-4 6-4
R16Neil Bamford (2) (GBR)
Jim May (GBR)
Jesse Huta Galung (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
3-6 7-6(4) 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Luka Gregorc (1) (SLO)Robert Searle (11) (GBR)2-6 7-6(8) 6-2 [H2H]
Q1Jacek Szygowski (GER)Olivier Charroin (FRA)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q1Tom Burn (17) (GBR)David Brewer (9) (GBR)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q1Deniss Pavlovs (13) (LAT)Konstantinos Kalaitzis (GBR)6-3 6-7(5) 6-3 [H2H]
Q1Neil Bamford (5) (GBR)Christian Blocker (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q1Romain Jouan (14) (FRA)Ralph Grambow (6) (GER)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q1Maxime Authom (7) (BEL)Marc Pexa (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q1Juho Paukku (8) (FIN)Richard Irwin (15) (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q2Luka Gregorc (1) (SLO)Jochen Schoettler (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Robert Searle (11) (GBR)Oscar Sabate-Bretos (ESP)7-6(7) 6-3 [H2H]
Q2Olivier Charroin (FRA)Ludwig Pellerin (2) (FRA)7-6(9) 6-1 [H2H]
Q2Jacek Szygowski (GER)Patrick Briaud (16) (USA)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Tom Burn (17) (GBR)Dimitri Winderickx (BEL)6-4 6-3 [H2H]
Q2David Brewer (9) (GBR)Naim Lalji (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Konstantinos Kalaitzis (GBR)Antal Van Der Duim (4) (NED)6-2 6-2 [H2H]
Q2Deniss Pavlovs (13) (LAT)Matthew Illingworth (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Neil Bamford (5) (GBR)Alexander Blom (AHO)6-3 6-2 [H2H]
Q2Christian Blocker (GER)Jim May (10) (GBR)6-3 7-6(3) [H2H]
Q2Ralph Grambow (6) (GER)Daniel Smethurst (WC) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Romain Jouan (14) (FRA)Henrik Norfeldt (SWE)6-1 6-4 [H2H]
Q2Maxime Authom (7) (BEL)Thomas Knights (WC) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Marc Pexa (GER)Robin Brage (12) (SWE)4-6 6-3 7-5 [H2H]
Q2Juho Paukku (8) (FIN)Robert Varga (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Richard Irwin (15) (GBR)Sean Thornley (GBR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Luka Gregorc (1) (SLO)Bye
Q3Jochen Schoettler (GER)Sebastian Louis (FRA)6-3 6-2 [H2H]
Q3Oscar Sabate-Bretos (ESP)Thomas Greenland (GBR)6-1 4-6 6-1 [H2H]
Q3Robert Searle (11) (GBR)Bye
Q3Ludwig Pellerin (2) (FRA)Bye
Q3Olivier Charroin (FRA)Daniel Danilovic (SWE)3-6 6-4 7-5 [H2H]
Q3Jacek Szygowski (GER)Edward Allinson (GBR)7-5 6-4 [H2H]
Q3Patrick Briaud (16) (USA)Bye
Q3Tom Burn (17) (GBR)Bye
Q3Dimitri Winderickx (BEL)Jamie Whiteford (A) (GBR)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Naim Lalji (GBR)Simon Harston (GBR)6-2 5-7 6-4 [H2H]
Q3David Brewer (9) (GBR)Bye
Q3Antal Van Der Duim (4) (NED)Bye
Q3Konstantinos Kalaitzis (GBR)Mikael Ekman (SWE)6-4 1-6 6-3 [H2H]
Q3Matthew Illingworth (GBR)Joshua Milton (WC) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Deniss Pavlovs (13) (LAT)Bye
Q3Neil Bamford (5) (GBR)Bye
Q3Alexander Blom (AHO)Ben Pritchard (WC) (GBR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Christian Blocker (GER)Maxime Bonami (FRA)4-6 6-2 6-0 [H2H]
Q3Jim May (10) (GBR)Bye
Q3Ralph Grambow (6) (GER)Bye
Q3Daniel Smethurst (WC) (GBR)David Nylen (SWE)6-3 7-6(3) [H2H]
Q3Henrik Norfeldt (SWE)Willem Hornikx (NED)6-2 7-5 [H2H]
Q3Romain Jouan (14) (FRA)Bye
Q3Maxime Authom (7) (BEL)Bye
Q3Thomas Knights (WC) (GBR)Scott Sears (WC) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Marc Pexa (GER)Karlis Lejnieks (LAT)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q3Robin Brage (12) (SWE)Bye
Q3Juho Paukku (8) (FIN)Bye
Q3Robert Varga (UKR)Andrew Fitzpatrick (WC) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Sean Thornley (GBR)Edward Jones (WC) (GBR)6-4 7-5 [H2H]
Q3Richard Irwin (15) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F17 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Great Britain F17 Futures?