ATP Great Britain F13 Futures Draw (Men's) - 2005

Click Here To Join The Great Britain F13 Futures Discussion!


Share This...


Great Britain F13 Futures Event Details:

2005-09-26Hard
IndoorEdinburgh, Great Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Great Britain F13 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMark Hilton (1) (GBR)Jamie Baker (3) (GBR)6-3 6-3 [H2H]
SFMark Hilton (1) (GBR)Kevin Sorensen (5) (GER)7-6(2) 7-6(5) [H2H]
SFJamie Baker (3) (GBR)Conor Niland (IRL)6-7(4) 6-4 7-5 [H2H]
QFMark Hilton (1) (GBR)Colin Fleming (6) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
QFKevin Sorensen (5) (GER)Tom Burn (GBR)6-4 3-6 7-6(3) [H2H]
QFJamie Baker (3) (GBR)Martijn Van Haasteren (8) (NED)7-5 5-7 6-3 [H2H]
QFConor Niland (IRL)Roman Herold (Q) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Mark Hilton (1) (GBR)Ross Connolly (LL) (GBR)4-6 7-5 6-3 [H2H]
R16Colin Fleming (6) (GBR)Thomas Holzmann (AUT)7-6(7) 2-6 6-4 [H2H]
R16Tom Burn (GBR)Matthew Smith (4) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R16Kevin Sorensen (5) (GER)Alex Miotto (WC) (GBR)7-6(8) 6-2 [H2H]
R16Martijn Van Haasteren (8) (NED)Alexander Slabinsky (Q) (GBR)7-5 6-4 [H2H]
R16Jamie Baker (3) (GBR)Benedikt Stronk (Q) (GER)7-5 4-6 7-6(5) [H2H]
R16Conor Niland (IRL)Adam Barratclough (Q) (GBR)6-2 6-4 [H2H]
R16Roman Herold (Q) (GER)Konstantinos Kalaitzis (Q) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R32Mark Hilton (1) (GBR)Simon Roberts (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Ross Connolly (LL) (GBR)Jamie Murray (WC) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Thomas Holzmann (AUT)Jim May (WC) (GBR)3-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Colin Fleming (6) (GBR)Andrew Kennaugh (GBR)6-2 6-4 [H2H]
R32Matthew Smith (4) (GBR)Daniel Cox (WC) (GBR)6-4 6-1 [H2H]
R32Tom Burn (GBR)Miles Kasiri (GBR)5-2 Retired[H2H]
R32Alex Miotto (WC) (GBR)Tom Rushby (GBR)6-3 7-5 [H2H]
R32Kevin Sorensen (5) (GER)David Corrie (GBR)6-2 6-3 [H2H]
R32Martijn Van Haasteren (8) (NED)Faris Khatib (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Alexander Slabinsky (Q) (GBR)Simon Harston (Q) (GBR)6-1 6-2 [H2H]
R32Benedikt Stronk (Q) (GER)Ryan Jones (Q) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
R32Jamie Baker (3) (GBR)Ross Hutchins (GBR)6-2 5-7 6-3 [H2H]
R32Conor Niland (IRL)Martin Lee (7) (GBR)7-6(8) 1-0 Retired[H2H]
R32Adam Barratclough (Q) (GBR)Thomas Williams (Q) (GBR)6-1 5-7 6-2 [H2H]
R32Roman Herold (Q) (GER)Naim Lalji (GBR)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Konstantinos Kalaitzis (Q) (GBR)Sebastian Fitz (2LL) (GER)7-6(4) 7-6(6) [H2H]
Men's Doubles
FColin Fleming (1) (GBR)
Jamie Murray (GBR)
Matthew Lott (GBR)
Gary Thomson (GBR)
6-3 6-3
SFColin Fleming (1) (GBR)
Jamie Murray (GBR)
David Corrie (4) (GBR)
Jim May (GBR)
6-3 4-6 6-3
SFMatthew Lott (GBR)
Gary Thomson (GBR)
Roman Herold (GER)
Benedikt Stronk (GER)
6-4 4-6 6-4
QFColin Fleming (1) (GBR)
Jamie Murray (GBR)
William Auger (GBR)
Guy Stebbings (GBR)
6-1 6-1
QFDavid Corrie (4) (GBR)
Jim May (GBR)
Daniel Cox (GBR)
Martijn Van Haasteren (NED)
7-6(6) 6-1
QFRoman Herold (GER)
Benedikt Stronk (GER)
Tom Burn (3) (GBR)
Tom Rushby (GBR)
7-5 7-5
QFMatthew Lott (GBR)
Gary Thomson (GBR)
Ross Hutchins (2) (GBR)
Miles Kasiri (GBR)
WO
R16Colin Fleming (1) (GBR)
Jamie Murray (GBR)
Bye
R16William Auger (GBR)
Guy Stebbings (GBR)
Alistair Cernik (GBR)
Stephen Wright (GBR)
4-6 7-6(2) 6-2
R16David Corrie (4) (GBR)
Jim May (GBR)
Bye
R16Daniel Cox (GBR)
Martijn Van Haasteren (NED)
Ryan Jones (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR)
6-4 6-2
R16Roman Herold (GER)
Benedikt Stronk (GER)
Andrew Kennaugh (GBR)
Faris Khatib (GBR)
6-3 6-4
R16Tom Burn (3) (GBR)
Tom Rushby (GBR)
Bye
R16Matthew Lott (GBR)
Gary Thomson (GBR)
John Jordan (GBR)
Simon Roberts (GBR)
6-3 6-3
R16Ross Hutchins (2) (GBR)
Miles Kasiri (GBR)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adam Barratclough (GBR)Sebastian Fitz (1) (GER)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q1Ryan Jones (2) (GBR)Chris Priddle (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q1Alexander Slabinsky (3) (GBR)Christopher Llewellyn (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q1Konstantinos Kalaitzis (GBR)Ross Connolly (4) (GBR)6-4 6-7(7) 7-5 [H2H]
Q1Roman Herold (5) (GER)Edward Seator (GBR)6-0 6-2 [H2H]
Q1Benedikt Stronk (6) (GER)Sean Galpin (GBR)6-2 Retired[H2H]
Q1Simon Harston (GBR)Edward Allinson (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Thomas Williams (GBR)William Auger (GBR)7-5 7-5 [H2H]
Q2Sebastian Fitz (1) (GER)Kyle Brassington (GBR)4-6 6-4 7-6(3) [H2H]
Q2Adam Barratclough (GBR)Guy Stebbings (WC) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Ryan Jones (2) (GBR)Robert Varga (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q2Chris Priddle (GBR)Blake Hutchins (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Alexander Slabinsky (3) (GBR)James Southwood (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Christopher Llewellyn (GBR)Graeme Hood (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Ross Connolly (4) (GBR)Matthew Lott (GBR)2-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Konstantinos Kalaitzis (GBR)Nikki Peel (WC) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Roman Herold (5) (GER)Daniel Jewitt (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Edward Seator (GBR)Robert Dalgetty (WC) (GBR)6-0 6-3 [H2H]
Q2Benedikt Stronk (6) (GER)Harry Skinner (GBR)6-7(5) 6-2 6-1 [H2H]
Q2Sean Galpin (GBR)Jason London (AUS)6-3 6-3 [H2H]
Q2Simon Harston (GBR)Joseph Dewhurst (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Edward Allinson (GBR)Stephen Wright (GBR)7-6(1) 6-1 [H2H]
Q2William Auger (GBR)Simon Konov (GBR)6-7(2) 6-2 6-2 [H2H]
Q2Thomas Williams (GBR)Gary Thomson (WC) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Sebastian Fitz (1) (GER)Bye
Q3Kyle Brassington (GBR)Ned Boone (GBR)6-3 7-6(3) [H2H]
Q3Adam Barratclough (GBR)Tom Jordan (WC) (GBR)6-7(6) 6-2 6-2 [H2H]
Q3Guy Stebbings (WC) (GBR)Bye
Q3Ryan Jones (2) (GBR)Bye
Q3Robert Varga (UKR)Matthew Illingworth (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Blake Hutchins (GBR)Robin Hagan (GBR)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Chris Priddle (GBR)Bye
Q3Alexander Slabinsky (3) (GBR)Bye
Q3James Southwood (GBR)Oliver Clough (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Christopher Llewellyn (GBR)Daniel Eccleston (GBR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Graeme Hood (GBR)Bye
Q3Ross Connolly (4) (GBR)Bye
Q3Matthew Lott (GBR)Burnham Arlidge (GBR)5-1 Retired[H2H]
Q3Konstantinos Kalaitzis (GBR)James Feaver (GBR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Nikki Peel (WC) (GBR)Bye
Q3Roman Herold (5) (GER)Bye
Q3Daniel Jewitt (GBR)Jonathan Askey (GBR)6-0 3-6 6-3 [H2H]
Q3Edward Seator (GBR)Tom Arkell (GBR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Robert Dalgetty (WC) (GBR)Bye
Q3Benedikt Stronk (6) (GER)Bye
Q3Harry Skinner (GBR)Alistair Cernik (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jason London (AUS)Charles Crisp (GBR)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Sean Galpin (GBR)Bye
Q3Joseph Dewhurst (GBR)Bye
Q3Simon Harston (GBR)Graeme Dyce (GBR)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q3Stephen Wright (GBR)Michael Fleming (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Edward Allinson (GBR)Bye
Q3Simon Konov (GBR)Bye
Q3William Auger (GBR)David Barnes (WC) (GBR)7-6(6) 6-3 [H2H]
Q3Thomas Williams (GBR)Francis Hazelwood (WC) (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Gary Thomson (WC) (GBR)Bye


What's your opinion on the ATP Great Britain F13 Futures draw (Men's) 2005?
Who will win Great Britain F13 Futures?