ATP Glasgow Challenger Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Glasgow Challenger Discussion!


Share This...


Glasgow Challenger Event Details:

2015-02-02Hard
IndoorGreat Britain
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Glasgow Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNiels Desein (BEL)Ruben Bemelmans (3) (BEL)7-6(4) 2-6 7-6(4)[H2H]
SFNiels Desein (BEL)Aleksandr Nedovyesov (1) (UKR)6-1 6-1[H2H]
SFRuben Bemelmans (3) (BEL)David Guez (FRA)6-3 7-5[H2H]
QFAleksandr Nedovyesov (1) (UKR)Daniel Cox (WC) ()1-6 7-6(4) 7-5[H2H]
QFNiels Desein (BEL)Edward Corrie ()6-2 6-4[H2H]
QFRuben Bemelmans (3) (BEL)Roberto Marcora (ITA)6-4 6-3[H2H]
QFDavid Guez (FRA)Maxime Authom (BEL)7-5 6-2[H2H]
R16Aleksandr Nedovyesov (1) (UKR)Axel Michon (FRA)5-7 6-3 6-0[H2H]
R16Daniel Cox (WC) ()Daniel Smethurst (WC) (GBR)6-4 6-0[H2H]
R16Edward Corrie ()Andrej Martin (4) (SVK)6-4 7-6(5)[H2H]
R16Niels Desein (BEL)Pedja Krstin (SRB)3-6 6-3 6-1[H2H]
R16Roberto Marcora (ITA)Julian Reister (6) (GER)7-6(2) 7-6(6)[H2H]
R16Ruben Bemelmans (3) (BEL)Jonathan Eysseric (FRA)6-2 6-3[H2H]
R16Maxime Authom (BEL)Marcus Willis (Q) (GBR)6-4 3-6 6-3[H2H]
R16David Guez (FRA)Tristan Lamasine (FRA)WO[H2H]
R32Aleksandr Nedovyesov (1) (UKR)Peter Torebko (GER)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Axel Michon (FRA)Yann Marti (SUI)6-3 4-0 Ret.[H2H]
R32Daniel Cox (WC) ()Matwe Middelkoop (Q) (NLD)6-4 6-1[H2H]
R32Daniel Smethurst (WC) (GBR)Andrea Arnaboldi (5) (ITA)7-5 7-6(4)[H2H]
R32Andrej Martin (4) (SVK)Nils Langer (GER)7-6(1) 6-4[H2H]
R32Edward Corrie ()Alexander Ward (WC) (GBR)6-3 6-3[H2H]
R32Pedja Krstin (SRB)Jozef Kovalik (SVK)3-6 6-3 6-3[H2H]
R32Niels Desein (BEL)Tim Puetz (7) (GER)6-3 6-2[H2H]
R32Julian Reister (6) (GER)Joshua Milton (Q) (GBR)6-1 6-1[H2H]
R32Roberto Marcora (ITA)Ewan Moore (WC) (GBR)6-3 6-1[H2H]
R32Jonathan Eysseric (FRA)Enrique Lopez-Perez (ESP)6-4 3-6 6-0[H2H]
R32Ruben Bemelmans (3) (BEL)Adam Pavlasek (CZE)3-6 6-3 7-5[H2H]
R32Marcus Willis (Q) (GBR)Matteo Viola (8) (ITA)6-2 6-2[H2H]
R32Maxime Authom (BEL)Louk Sorensen (IRL)6-2 6-0[H2H]
R32Tristan Lamasine (FRA)Pirmin Haenle (Q) (GER)6-2 7-6(6)[H2H]
R32David Guez (FRA)Michal Przysiezny (2) (POL)5-7 6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FWesley Koolhof (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
Sergei Bubka (UKR)
Aleksandr Nedovyesov (UKR)
6-1 6-4
SFWesley Koolhof (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
Maxime Authom (BEL)
Ruben Bemelmans (BEL)
6-3 7-6(7)
SFSergei Bubka (UKR)
Aleksandr Nedovyesov (UKR)
Luke Bambridge (WC) ()
Joe Salisbury (GBR)
3-6 7-5 10-7
QFMaxime Authom (BEL)
Ruben Bemelmans (BEL)
Blazej Koniusz (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
7-5 6-3
QFWesley Koolhof (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
Daniel Cox (WC) ()
David Rice (GBR)
6-1 7-5
QFSergei Bubka (UKR)
Aleksandr Nedovyesov (UKR)
Daniel Smethurst (4) (GBR)
Sean Thornley ()
6-2 6-3
QFLuke Bambridge (WC) ()
Joe Salisbury (GBR)
Patrick Grigoriu (ROU)
Costin Paval (ROU)
6-2 6-4
R16Blazej Koniusz (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Andrej Martin (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
6-4 6-2
R16Maxime Authom (BEL)
Ruben Bemelmans (BEL)
Andrea Arnaboldi (ITA)
Enrique Lopez-Perez (ESP)
6-1 6-7(5) 10-6
R16Daniel Cox (WC) ()
David Rice (GBR)
Andriej Kapas (3) (POL)
Michal Przysiezny (POL)
3-6 6-3 11-9
R16Wesley Koolhof (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
Jonathan Eysseric (FRA)
Tristan Lamasine (FRA)
1-6 7-6(3) 10-8
R16Sergei Bubka (UKR)
Aleksandr Nedovyesov (UKR)
Nils Langer (GER)
Louk Sorensen (IRL)
WO
R16Daniel Smethurst (4) (GBR)
Sean Thornley ()
Jozef Kovalik (SVK)
Peter Torebko (GER)
6-7(8) 6-4 10-6
R16Luke Bambridge (WC) ()
Joe Salisbury (GBR)
Lewis Burton (WC) ()
Marcus Willis (GBR)
7-6(1) 6-3
R16Patrick Grigoriu (ROU)
Costin Paval (ROU)
Riccardo Ghedin (2) (ITA)
Claudio Grassi (ITA)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Pirmin Haenle (GER)Joe Salisbury (GBR)6-2 6-4[H2H]
Q1Matwe Middelkoop (NLD)Luke Bambridge ()6-4 6-7(5) 6-2[H2H]
Q1Marcus Willis (7) (GBR)Daniel Evans (3) ()7-6(9) 3-6 6-2[H2H]
Q1Joshua Milton (8) (GBR)Scott Griekspoor (NLD)6-3 6-4[H2H]
Q2Joe Salisbury (GBR)Isak Arvidsson (SWE)6-3 3-6 7-6(5)[H2H]
Q2Pirmin Haenle (GER)Alexandre Folie (BEL)6-7(2) 6-2 6-4[H2H]
Q2Matwe Middelkoop (NLD)Germain Gigounon (2) (BEL)6-4 6-4[H2H]
Q2Luke Bambridge ()Nicolas Rosenzweig (FRA)6-1 3-6 6-3[H2H]
Q2Daniel Evans (3) ()Bruce Strachan (GBR)6-4 6-3[H2H]
Q2Marcus Willis (7) (GBR)Wesley Koolhof (NLD)6-0 6-3[H2H]
Q2Scott Griekspoor (NLD)Adrien Bossel (4) (SUI)6-4 6-7(3) 7-6(2)[H2H]
Q2Joshua Milton (8) (GBR)Matthias Wunner (GER)7-5 6-2[H2H]
Q3Isak Arvidsson (SWE)Julien Cagnina (1) (BEL)6-3 7-6(1)[H2H]
Q3Joe Salisbury (GBR)Luke Oakley (WC) (GBR)6-4 3-6 6-2[H2H]
Q3Pirmin Haenle (GER)Daniel Glancy (IRL)7-6(7) 6-4[H2H]
Q3Alexandre Folie (BEL)Adrian Sikora (6) (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q3Germain Gigounon (2) (BEL)Scott Nicolas (WC) (BEL)6-3 6-1[H2H]
Q3Matwe Middelkoop (NLD)Tallon Griekspoor (NLD)6-2 2-6 6-2[H2H]
Q3Nicolas Rosenzweig (FRA)Sergei Bubka (UKR)6-1 3-2 Ret.[H2H]
Q3Luke Bambridge ()David Rice (5) (GBR)7-6(6) 7-6(8)[H2H]
Q3Daniel Evans (3) ()Costin Paval (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q3Bruce Strachan (GBR)Alexis Canter (WC) (GBR)7-5 5-7 6-2[H2H]
Q3Wesley Koolhof (NLD)Patrick Grigoriu (ROU)6-4 6-4[H2H]
Q3Marcus Willis (7) (GBR)Joshua Ward Hibbert ()6-2 6-2[H2H]
Q3Adrien Bossel (4) (SUI)Micke Kontinen (FIN)6-2 6-3[H2H]
Q3Scott Griekspoor (NLD)James Marsalek ()7-5 7-5[H2H]
Q3Matthias Wunner (GER)Bobbie De Goeijen (NLD)6-1 6-4[H2H]
Q3Joshua Milton (8) (GBR)Andriej Kapas (POL)6-4 6-4[H2H]