ATP Germany F9 Futures Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Germany F9 Futures Discussion!


Share This...


Germany F9 Futures Event Details:

1999-07-26Clay
OutdoorLeun, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLee Pearson (7) (AUS)Reginald Willems (2) (BEL)7-6 3-6 6-0[H2H]
SFLee Pearson (7) (AUS)Melvyn Op der Heijde (6) (NLD)6-3 6-0[H2H]
SFReginald Willems (2) (BEL)Jan Weinzierl (5) (GER)6-2 4-6 6-2[H2H]
QFLee Pearson (7) (AUS)Alexander Waske (WC) (GER)6-3 7-5[H2H]
QFMelvyn Op der Heijde (6) (NLD)David Skoch (3) (CZE)6-1 6-3[H2H]
QFJan Weinzierl (5) (GER)Nikolay Davydenko (Q) (RUS)6-3 6-3[H2H]
QFReginald Willems (2) (BEL)Lars Uebel (Q) (GER)6-3 6-4[H2H]
R16Alexander Waske (WC) (GER)Benedikt Dorsch (Q) (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Lee Pearson (7) (AUS)Heiko Wunderlich (WC) (GER)6-2 6-2[H2H]
R16David Skoch (3) (CZE)Florian Marquardt (Q) (GER)6-2 6-2[H2H]
R16Melvyn Op der Heijde (6) (NLD)Maximilian Abel (WC) (GER)6-1 6-4[H2H]
R16Jan Weinzierl (5) (GER)Bernard Parun (GER)6-1 6-3[H2H]
R16Nikolay Davydenko (Q) (RUS)Wim Fissette (LL) (BEL)6-2 6-2[H2H]
R16Lars Uebel (Q) (GER)Aleksander Mierzwinski (POL)6-3 6-2[H2H]
R16Reginald Willems (2) (BEL)Mark Markov (BUL)1-6 7-5 7-5[H2H]
R32Benedikt Dorsch (Q) (GER)Yuriy Schukin (1) (KAZ)6-2 6-2[H2H]
R32Alexander Waske (WC) (GER)Bjorn Krenzer (Q) (GER)6-7 6-1 6-1[H2H]
R32Heiko Wunderlich (WC) (GER)Patrick Sommer (GER)6-1 6-3[H2H]
R32Lee Pearson (7) (AUS)Sebastian Weisz (WC) (GER)6-0 6-1[H2H]
R32David Skoch (3) (CZE)Erik Truempler (Q) (GER)6-4 7-6[H2H]
R32Florian Marquardt (Q) (GER)Andreas Tattermusch (GER)6-7 7-6 7-5[H2H]
R32Maximilian Abel (WC) (GER)Philipp Laucht (Q) ()6-2 6-2[H2H]
R32Melvyn Op der Heijde (6) (NLD)Felix Hardt (GER)6-2 6-4[H2H]
R32Jan Weinzierl (5) (GER)Meride Zahirovic (GER)4-6 6-4 6-1[H2H]
R32Bernard Parun (GER)Michael Berrer (GER)7-5 6-4[H2H]
R32Wim Fissette (LL) (BEL)Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)6-3 6-0[H2H]
R32Nikolay Davydenko (Q) (RUS)Igor Kornienko (4) (RUS)6-4 6-4[H2H]
R32Lars Uebel (Q) (GER)Djalmar Sistermans (LL) (NLD)6-0 6-3[H2H]
R32Aleksander Mierzwinski (POL)Christian Grunes (Q) (GER)1-6 6-3 6-2[H2H]
R32Mark Markov (BUL)Bob Borella (LL) (DNK)7-6 2-6 6-4[H2H]
R32Reginald Willems (2) (BEL)Libor Nemecek (CZE)6-1 6-0[H2H]
Men's Doubles
FStephen Huss (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Patrick Sommer (1) (GER)
Erik Truempler (GER)
7-5 6-1
SFPatrick Sommer (1) (GER)
Erik Truempler (GER)
Djalmar Sistermans (3) (NLD)
Andreas Tattermusch (GER)
6-2 6-3
SFStephen Huss (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Thomas Faccinetti (WC) ()
Bjorn Krenzer (GER)
6-0 7-5
QFPatrick Sommer (1) (GER)
Erik Truempler (GER)
Paul Arber (AUS)
Robert Blum (AUS)
1-6 6-1 6-1
QFDjalmar Sistermans (3) (NLD)
Andreas Tattermusch (GER)
Stephen Adamson (CAN)
Alexander Waske (GER)
6-4 3-6 7-5
QFStephen Huss (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Benedikt Dorsch (4) (GER)
Rainer Gunther (GER)
WO
QFThomas Faccinetti (WC) ()
Bjorn Krenzer (GER)
Mark Markov (2) (BUL)
Yuriy Schukin (KAZ)
WO
R16Patrick Sommer (1) (GER)
Erik Truempler (GER)
Bye
R16Paul Arber (AUS)
Robert Blum (AUS)
Bob Borella (DNK)
Mads Gottlieb (DNK)
6-2 6-2
R16Djalmar Sistermans (3) (NLD)
Andreas Tattermusch (GER)
Bye
R16Stephen Adamson (CAN)
Alexander Waske (GER)
Georgi Beloretchky (WC) ()
Philipp Laucht ()
6-4 6-4
R16Stephen Huss (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Sebastian Pacheco (ARG)
Sebastian Weisz (GER)
6-3 6-3
R16Benedikt Dorsch (4) (GER)
Rainer Gunther (GER)
Bye
R16Thomas Faccinetti (WC) ()
Bjorn Krenzer (GER)
Wim Fissette (BEL)
Ivo Lagzdins ()
1-6 7-5 6-2
R16Mark Markov (2) (BUL)
Yuriy Schukin (KAZ)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Christian Grunes (1) (GER)Jens Vrenegar ()6-2 6-3[H2H]
Q1Lars Uebel (2) (GER)Nikola Aracic (WC) ()6-2 7-5[H2H]
Q1Benedikt Dorsch (3) (GER)Victor Trotsko (UKR)6-0 6-3[H2H]
Q1Florian Marquardt (GER)Frank-Christian Langer ()6-3 3-6 7-6[H2H]
Q1Bjorn Krenzer (GER)Oliver Trott (GER)3-6 5-5 Default[H2H]
Q1Philipp Laucht ()Djalmar Sistermans (6) (NLD)6-1 6-4[H2H]
Q1Nikolay Davydenko (7WC) (RUS)Bob Borella (9) (DNK)6-4 6-2[H2H]
Q1Erik Truempler (10) (GER)Rainer Gunther (8) (GER)4-6 6-2 4-1 Retired[H2H]
Q2Christian Grunes (1) (GER)Alan Bohane (IRL)6-4 7-6[H2H]
Q2Jens Vrenegar ()Markus Schiller (WC) (GER)6-2 6-3[H2H]
Q2Lars Uebel (2) (GER)Benjamin Kohlloeffel (GER)6-4 6-4[H2H]
Q2Nikola Aracic (WC) ()Jon Goldfarb (USA)6-7 7-6 7-5[H2H]
Q2Benedikt Dorsch (3) (GER)Mads Gottlieb (DNK)6-3 6-1[H2H]
Q2Victor Trotsko (UKR)Tobias Siechau ()6-3 6-2[H2H]
Q2Florian Marquardt (GER)Alexander Schweizer (GER)5-7 6-1 2-0 Retired[H2H]
Q2Frank-Christian Langer ()Dirk Kornmeyer (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Bjorn Krenzer (GER)Robert Blum (AUS)6-0 6-0[H2H]
Q2Oliver Trott (GER)Walter Orth (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Djalmar Sistermans (6) (NLD)Ralph Grambow (GER)6-7 6-2 7-6[H2H]
Q2Philipp Laucht ()Markus Krimmer (11) (GER)7-5 6-3[H2H]
Q2Nikolay Davydenko (7WC) (RUS)Vitali Chvets (BLR)6-1 6-4[H2H]
Q2Bob Borella (9) (DNK)Georgi Beloretchky ()7-5 3-6 7-5[H2H]
Q2Rainer Gunther (8) (GER)Wim Fissette (BEL)6-1 4-6 6-4[H2H]
Q2Erik Truempler (10) (GER)Martin Wetzel (GER)6-2 0-6 6-2[H2H]
Q3Christian Grunes (1) (GER)Christian Hark (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Alan Bohane (IRL)Stephen Adamson (CAN)6-1 6-2[H2H]
Q3Jens Vrenegar ()Daniel Krajnovic (CRO)4-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Markus Schiller (WC) (GER)Goran Vasiljevic (WC) ()6-2 6-3[H2H]
Q3Lars Uebel (2) (GER)Florian Merkel (WC) ()6-3 6-3[H2H]
Q3Benjamin Kohlloeffel (GER)Stephen Huss (AUS)3-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Nikola Aracic (WC) ()Michael Rasmussen ()7-6 4-6 6-2[H2H]
Q3Jon Goldfarb (USA)John Harvey (AUS)6-2 6-1[H2H]
Q3Benedikt Dorsch (3) (GER)Arnd Caspari (GER)7-5 6-3[H2H]
Q3Mads Gottlieb (DNK)Daniel Jung ()6-4 7-5[H2H]
Q3Tobias Siechau ()Marcel Niehus (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q3Victor Trotsko (UKR)Florian Kunth (GER)6-4 3-6 6-2[H2H]
Q3Florian Marquardt (GER)Jakub Hasek (4) (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Alexander Schweizer (GER)Daniel Enns ()6-3 4-6 6-4[H2H]
Q3Frank-Christian Langer ()Stefan Samweber ()6-2 6-2[H2H]
Q3Dirk Kornmeyer (GER)Wulf Preuss ()6-3 6-2[H2H]
Q3Bjorn Krenzer (GER)Paul-Patrick Brabant (5) (BEL)6-2 7-6[H2H]
Q3Robert Blum (AUS)Christian Calame ()6-4 6-1[H2H]
Q3Walter Orth (GER)Sven Damss (WC) ()6-3 6-3[H2H]
Q3Oliver Trott (GER)Paul Arber (12) (AUS)5-2 Retired[H2H]
Q3Djalmar Sistermans (6) (NLD)Matthias Rekate ()7-5 7-5[H2H]
Q3Ralph Grambow (GER)Ivo Lagzdins ()6-3 4-6 6-1[H2H]
Q3Philipp Laucht ()Clemens Klein ()6-0 6-1[H2H]
Q3Markus Krimmer (11) (GER)Henri Meyer ()2-6 6-2 7-5[H2H]
Q3Nikolay Davydenko (7WC) (RUS)Volker Neumann (GER)6-4 6-1[H2H]
Q3Vitali Chvets (BLR)Jochen Nufer (GER)6-4 7-6[H2H]
Q3Georgi Beloretchky ()Christian Groh (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Bob Borella (9) (DNK)Heiko Bollich (GER)6-4 7-6[H2H]
Q3Rainer Gunther (8) (GER)Janosch Blaha ()6-1 6-1[H2H]
Q3Wim Fissette (BEL)Adam Barnes (AUS)7-5 4-6 6-3[H2H]
Q3Martin Wetzel (GER)Matthias Mathaes ()2-6 7-5 6-2[H2H]
Q3Erik Truempler (10) (GER)Thomas Schreyer (GER)6-4 7-5[H2H]