ATP Germany F8 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Germany F8 Futures Discussion!


Share This...


Germany F8 Futures Event Details:

2008-06-23Clay
OutdoorTrier, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDustin Brown (4) (JAM)Tobias Clemens (GER)7-5 6-7(6) 6-0 [H2H]
SFTobias Clemens (GER)Jorge Aguilar (3) (CHI)6-3 6-4 [H2H]
SFDustin Brown (4) (JAM)Yannick Mertens (2) (BEL)6-4 6-2 [H2H]
QFTobias Clemens (GER)Thomas Schoeck (GER)6-3 6-2 [H2H]
QFJorge Aguilar (3) (CHI)Steven Moneke (Q) (GER)7-5 6-3 [H2H]
QFDustin Brown (4) (JAM)Pablo Martin-Adalia (Q) (ESP)6-2 7-5 [H2H]
QFYannick Mertens (2) (BEL)Martin Emmrich (GER)6-2 6-3 [H2H]
R16Thomas Schoeck (GER)Marius Zay (GER)6-2 4-6 6-1 [H2H]
R16Tobias Clemens (GER)Grzegorz Panfil (7) (POL)6-2 7-5 [H2H]
R16Jorge Aguilar (3) (CHI)Gero Kretschmer (GER)6-2 3-6 7-5 [H2H]
R16Steven Moneke (Q) (GER)Ignacio Coll-Riudavets (5Q) (ESP)6-2 6-3 [H2H]
R16Pablo Martin-Adalia (Q) (ESP)Marc Meigel (6WC) (GER)6-4 4-6 6-1 [H2H]
R16Dustin Brown (4) (JAM)Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (Q) (GER)6-0 6-1 [H2H]
R16Martin Emmrich (GER)Dusan Karol (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R16Yannick Mertens (2) (BEL)Nils Langer (WC) (GER)7-5 6-4 [H2H]
R32Marius Zay (GER)Martin Vacek (1) (CZE)6-0 Retired[H2H]
R32Thomas Schoeck (GER)Peter Torebko (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Tobias Clemens (GER)Jiri Kosler (LL) (CZE)7-6(6) 6-1 [H2H]
R32Grzegorz Panfil (7) (POL)Maxime Authom (BEL)6-3 6-1 [H2H]
R32Jorge Aguilar (3) (CHI)David Novak (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Gero Kretschmer (GER)Ura Mukovoz (WC) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R32Steven Moneke (Q) (GER)Adrian-Vasile Gavrila (ROU)5-7 6-1 6-1 [H2H]
R32Ignacio Coll-Riudavets (5Q) (ESP)Julian Gast (Q) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Marc Meigel (6WC) (GER)Oscar Sabate-Bretos (ESP)6-4 7-6(2) [H2H]
R32Pablo Martin-Adalia (Q) (ESP)Agustin Boje-Ordonez (Q) (ESP)6-7(4) 6-3 6-2 [H2H]
R32Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (Q) (GER)Julian Dehn (WC) (GER)7-5 3-6 6-1 [H2H]
R32Dustin Brown (4) (JAM)Robert Godlewski (POL)6-3 7-6(2) [H2H]
R32Martin Emmrich (GER)Pedro Clar-Rossello (8Q) (ESP)1-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Dusan Karol (CZE)Yannick Maden (LL) (GER)2-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Nils Langer (WC) (GER)Felipe Parada (CHI)6-3 6-2 [H2H]
R32Yannick Mertens (2) (BEL)Moritz Baumann (Q) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FDustin Brown (3) (JAM)
Stefan Seifert (GER)
Peter Torebko (4) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
6-1 6-4
SFDustin Brown (3) (JAM)
Stefan Seifert (GER)
Oliver Breininger (GER)
Philipp Schneider (GER)
6-2 7-6(2)
SFPeter Torebko (4) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Leo Rosenberg (USA)
Maximillian Stratmann (GER)
6-1 6-3
QFOliver Breininger (GER)
Philipp Schneider (GER)
Agustin Boje-Ordonez (1) (ESP)
Pablo Martin-Adalia (ESP)
6-4 6-4
QFDustin Brown (3) (JAM)
Stefan Seifert (GER)
Pierre Clad (GBR)
Marko Lazic (SLO)
WO
QFPeter Torebko (4) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Christian Hark (GER)
Frank Mehlich (GER)
6-0 6-2
QFLeo Rosenberg (USA)
Maximillian Stratmann (GER)
Pedro Clar-Rossello (2) (ESP)
Ignacio Coll-Riudavets (ESP)
7-6(3) 6-4
R16Agustin Boje-Ordonez (1) (ESP)
Pablo Martin-Adalia (ESP)
Bye
R16Oliver Breininger (GER)
Philipp Schneider (GER)
Bye
R16Dustin Brown (3) (JAM)
Stefan Seifert (GER)
Bye
R16Pierre Clad (GBR)
Marko Lazic (SLO)
Bye
R16Christian Hark (GER)
Frank Mehlich (GER)
Marc Brenning (GER)
Thomas Olschewski (GER)
7-6(5) 5-7 [14-12]
R16Peter Torebko (4) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Bye
R16Leo Rosenberg (USA)
Maximillian Stratmann (GER)
Bye
R16Pedro Clar-Rossello (2) (ESP)
Ignacio Coll-Riudavets (ESP)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ignacio Coll-Riudavets (1) (ESP)Bruno Schick (BRA)6-2 6-4 [H2H]
Q1Pedro Clar-Rossello (2) (ESP)Yannick Maden (12) (GER)6-1 5-7 7-6(3) [H2H]
Q1Pablo Martin-Adalia (3) (ESP)Tobias Klein (9) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q1Agustin Boje-Ordonez (4) (ESP)Martin Zimmermann (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q1Julian Gast (11) (GER)Jurgen Zopp (5) (EST)6-4 7-5 [H2H]
Q1Moritz Baumann (13) (GER)Nadin Teofil Indre (ROU)6-0 6-2 [H2H]
Q1Steven Moneke (10) (GER)Jiri Kosler (7) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q1Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (8WC) (GER)Christoph Radecke (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Ignacio Coll-Riudavets (1) (ESP)Kristof Lybeer (BEL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Bruno Schick (BRA)Sebastian Dietz (GER)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q2Pedro Clar-Rossello (2) (ESP)Pascal Benz (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Yannick Maden (12) (GER)Dennis Witzmann (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Pablo Martin-Adalia (3) (ESP)Perica Josic (SRB)6-1 6-1 [H2H]
Q2Tobias Klein (9) (GER)Victor Schmid (WC) (GER)6-7(4) 7-6(3) 6-4 [H2H]
Q2Agustin Boje-Ordonez (4) (ESP)Marc Ahrend (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Martin Zimmermann (GER)Krzystof Muzalewski (14) (POL)7-6(1) 6-6 4-1 Retired[H2H]
Q2Jurgen Zopp (5) (EST)Franjo Raspudic (BIH)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q2Julian Gast (11) (GER)Julien Lorenz (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Nadin Teofil Indre (ROU)Sami Reinwein (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Moritz Baumann (13) (GER)Philipp Schneider (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Jiri Kosler (7) (CZE)Johannes Pulsfort (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q2Steven Moneke (10) (GER)Philipp Hammer (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (8WC) (GER)Jean-Marc Werner (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Christoph Radecke (GER)Sven Back (WC) (GER)1-6 6-1 6-2 [H2H]
Q3Ignacio Coll-Riudavets (1) (ESP)Bye
Q3Kristof Lybeer (BEL)Dominik Wiese (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Sebastian Dietz (GER)Troy Smith (AUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Bruno Schick (BRA)Philip Davydenko (WC) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q3Pedro Clar-Rossello (2) (ESP)Bye
Q3Pascal Benz (GER)Thomas Olschewski (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Dennis Witzmann (GER)Christian Hark (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Yannick Maden (12) (GER)Gregor Opferman (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Pablo Martin-Adalia (3) (ESP)Patrick Kuhn (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Perica Josic (SRB)Alexander Hillbricht (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Victor Schmid (WC) (GER)Sven Poslusny (GER)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Tobias Klein (9) (GER)Jan Guler (SUI)6-1 6-1 [H2H]
Q3Agustin Boje-Ordonez (4) (ESP)Stefan Pamler (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Marc Ahrend (GER)Fabian Nickel (GER)6-4 4-6 7-6(4) [H2H]
Q3Martin Zimmermann (GER)Benedikt Muller (GER)2-6 6-4 6-0 [H2H]
Q3Krzystof Muzalewski (14) (POL)Chris Burns (AUS)1-6 6-3 6-0 [H2H]
Q3Jurgen Zopp (5) (EST)Helge Knuth (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Franjo Raspudic (BIH)Pierre Clad (GBR)7-6(3) 7-6(2) [H2H]
Q3Julien Lorenz (GER)Leonard Ivic (CRO)6-3 6-1 [H2H]
Q3Julian Gast (11) (GER)Oliver Breininger (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Nadin Teofil Indre (ROU)Vedran Siljegovic (6) (CRO)6-4 6-0 [H2H]
Q3Sami Reinwein (GER)Maximillian Stratmann (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Philipp Schneider (GER)Falk Grohmann (GER)6-3 4-6 4-1 Retired[H2H]
Q3Moritz Baumann (13) (GER)Marko Lazic (SLO)6-2 6-0 [H2H]
Q3Jiri Kosler (7) (CZE)Leo Rosenberg (USA)7-5 3-6 6-4 [H2H]
Q3Johannes Pulsfort (GER)Marc Brenning (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Philipp Hammer (GER)Willi Peter (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Steven Moneke (10) (GER)Stephan Schwarz (WC) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (8WC) (GER)Mats Moraing (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Jean-Marc Werner (GER)Glenn Jackson (AUS)6-2 6-4 [H2H]
Q3Christoph Radecke (GER)Marton Fucsovics (HUN)6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Sven Back (WC) (GER)Alex Bothe (15) (AUS)6-4 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F8 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Germany F8 Futures?