ATP Germany F8 Futures Draw (Men's) - 2004

Click Here To Join The Germany F8 Futures Discussion!


Share This...


Germany F8 Futures Event Details:

2004-06-21Clay
OutdoorLeun, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FKornel Bardoczky (1) (HUN)Tobias Kamke (Q) (GER)6-2 6-3 [H2H]
SFKornel Bardoczky (1) (HUN)Ladislav Chramosta (CZE)6-4 6-0 [H2H]
SFTobias Kamke (Q) (GER)Pavel Snobel (2) (CZE)7-6(6) 6-4 [H2H]
QFKornel Bardoczky (1) (HUN)Bojan Vujic (Q) (YUG)6-1 6-4 [H2H]
QFLadislav Chramosta (CZE)Bernard Parun (GER)6-1 6-7(4) 6-4 [H2H]
QFTobias Kamke (Q) (GER)Juan-Felipe Yanez (CHI)WO[H2H]
QFPavel Snobel (2) (CZE)Lars Uebel (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Kornel Bardoczky (1) (HUN)Dominik Muller (WC) (GER)7-6(3) 6-3 [H2H]
R16Bojan Vujic (Q) (YUG)Alexander Flock (GER)6-1 6-3 [H2H]
R16Ladislav Chramosta (CZE)Alberto Soriano-Maldonado (ESP)6-3 7-6(4) [H2H]
R16Bernard Parun (GER)Tom Dennhardt (Q) (GER)6-2 4-6 6-3 [H2H]
R16Juan-Felipe Yanez (CHI)Frank Moser (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Tobias Kamke (Q) (GER)Torsten Popp (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Lars Uebel (GER)Mounir El Aarej (5) (MAR)7-5 6-1 [H2H]
R16Pavel Snobel (2) (CZE)Philipp Marx (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Kornel Bardoczky (1) (HUN)Steven Moneke (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
R32Dominik Muller (WC) (GER)Peter Steinberger (Q) (GER)7-6(3) 6-4 [H2H]
R32Bojan Vujic (Q) (YUG)Jakub Herm-Zahlava (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Alexander Flock (GER)Martin Slanar (6) (AUT)6-4 6-2 [H2H]
R32Ladislav Chramosta (CZE)Vadim Davletshin (4) (RUS)7-6(6) 7-6(2) [H2H]
R32Alberto Soriano-Maldonado (ESP)Holger Fischer (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Bernard Parun (GER)Sebastian Linda (Q) (GER)7-5 3-6 6-4 [H2H]
R32Tom Dennhardt (Q) (GER)Giancarlo Petrazzuolo (7) (ITA)WO[H2H]
R32Frank Moser (GER)Jan Mertl (8) (CZE)6-1 6-4 [H2H]
R32Juan-Felipe Yanez (CHI)Martin Vacek (CZE)6-4 3-6 6-0 [H2H]
R32Torsten Popp (GER)Pavel Lobanov (Q) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
R32Tobias Kamke (Q) (GER)Tobias Summerer (3WC) (GER)7-5 7-5 [H2H]
R32Mounir El Aarej (5) (MAR)Marco Hosang (WC) (GER)6-3 3-6 6-3 [H2H]
R32Lars Uebel (GER)Andreas Beck (GER)2-6 7-5 6-1 [H2H]
R32Philipp Marx (GER)Tobias Klein (Q) (GER)7-5 6-3 [H2H]
R32Pavel Snobel (2) (CZE)Gero Kretschmer (Q) (GER)6-7(7) 6-3 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FMartin Slanar (2) (AUT)
Pavel Snobel (CZE)
Kornel Bardoczky (1) (HUN)
Jan Mertl (CZE)
4-6 6-4 6-1
SFKornel Bardoczky (1) (HUN)
Jan Mertl (CZE)
Tom Dennhardt (GER)
Philipp Marx (GER)
6-0 7-5
SFMartin Slanar (2) (AUT)
Pavel Snobel (CZE)
Vadim Davletshin (RUS)
Alexander Kudryavtsev (RUS)
7-6(3) 6-2
QFKornel Bardoczky (1) (HUN)
Jan Mertl (CZE)
Tomas Anzari (CZE)
Jan Kubes (CZE)
6-4 6-2
QFTom Dennhardt (GER)
Philipp Marx (GER)
Mounir El Aarej (3) (MAR)
Alberto Soriano-Maldonado (ESP)
6-2 6-3
QFVadim Davletshin (RUS)
Alexander Kudryavtsev (RUS)
Steven Moneke (GER)
Dominik Muller (GER)
6-1 6-3
QFMartin Slanar (2) (AUT)
Pavel Snobel (CZE)
Sebastian Linda (GER)
Alexander Schweizer (GER)
6-3 6-1
R16Kornel Bardoczky (1) (HUN)
Jan Mertl (CZE)
Bye
R16Tomas Anzari (CZE)
Jan Kubes (CZE)
Holger Fischer (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
6-2 6-3
R16Mounir El Aarej (3) (MAR)
Alberto Soriano-Maldonado (ESP)
Bye
R16Tom Dennhardt (GER)
Philipp Marx (GER)
Christoph Radecke (GER)
Markus Schiller (GER)
6-4 6-4
R16Vadim Davletshin (RUS)
Alexander Kudryavtsev (RUS)
Thomas Schreyer (GER)
Philipp Schunemann (GER)
7-5 6-2
R16Steven Moneke (GER)
Dominik Muller (GER)
Ladislav Chramosta (4) (CZE)
Martin Vacek (CZE)
WO
R16Sebastian Linda (GER)
Alexander Schweizer (GER)
Sergio Ramirez (COL)
Juan-Felipe Yanez (CHI)
6-4 0-6 7-6(2)
R16Martin Slanar (2) (AUT)
Pavel Snobel (CZE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Gero Kretschmer (WC) (GER)Sergio Ramirez (16) (COL)6-1 6-1 [H2H]
Q1Sebastian Linda (2) (GER)Sascha Heinemann (GER)6-2 7-6(1) [H2H]
Q1Tom Dennhardt (GER)Robert Jammer-Luhr (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q1Peter Steinberger (10) (GER)Andre Wiesler (GER)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q1Pavel Lobanov (5) (RUS)David-Philipp Stojan (SUI)6-2 7-6(2) [H2H]
Q1Tobias Kamke (GER)Kevin Deden (9) (GER)6-0 7-5 [H2H]
Q1Bojan Vujic (YUG)Bernardo-Omar Palacios (ARG)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q1Tobias Klein (GER)Evgeny Korolev (8) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Gero Kretschmer (WC) (GER)Sebastian Jaeger (1) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Sergio Ramirez (16) (COL)Joscha Beutel (GER)6-2 3-6 6-2 [H2H]
Q2Sebastian Linda (2) (GER)Michael Pille (GER)6-2 7-6(2) [H2H]
Q2Sascha Heinemann (GER)Markus Schiller (14) (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q2Tom Dennhardt (GER)Kevin Sorensen (3) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Robert Jammer-Luhr (GER)Aleksey Malajko (11) (GER)6-4 4-6 6-3 [H2H]
Q2Andre Wiesler (GER)Florian Nufer (4) (GER)6-7(3) 6-2 6-2 [H2H]
Q2Peter Steinberger (10) (GER)Benjamin Stapp (WC) (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Pavel Lobanov (5) (RUS)Marius Alfs (GER)5-7 7-5 6-2 [H2H]
Q2David-Philipp Stojan (SUI)Marc Pexa (13) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Tobias Kamke (GER)Marcel Zimmermann (6) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Kevin Deden (9) (GER)Lennart Maack (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Bojan Vujic (YUG)Alexander Kudryavtsev (7) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Bernardo-Omar Palacios (ARG)Dmitri Lomakin (12) (RUS)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Evgeny Korolev (8) (RUS)Joaquin Guillier (CHI)6-1 6-3 [H2H]
Q2Tobias Klein (GER)Patrick Jozwik (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Sebastian Jaeger (1) (GER)Bye
Q3Gero Kretschmer (WC) (GER)Darius Schwarz (AUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Joscha Beutel (GER)Mirko Blohm (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Sergio Ramirez (16) (COL)Mauricio Alvarez-Guzman (CHI)6-0 6-1 [H2H]
Q3Sebastian Linda (2) (GER)Bye
Q3Michael Pille (GER)Maximiliano Picon (CHI)6-3 6-0 [H2H]
Q3Sascha Heinemann (GER)Sebastian Dietz (GER)WO[H2H]
Q3Markus Schiller (14) (GER)Bye
Q3Kevin Sorensen (3) (GER)Bye
Q3Tom Dennhardt (GER)Arnd Caspari (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Robert Jammer-Luhr (GER)Moritz Szelzki (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Aleksey Malajko (11) (GER)Bye
Q3Florian Nufer (4) (GER)Bye
Q3Andre Wiesler (GER)Borja Malo-Casado (CHI)6-2 6-1 [H2H]
Q3Benjamin Stapp (WC) (AUS)Christoph Radecke (GER)6-2 4-6 6-1 [H2H]
Q3Peter Steinberger (10) (GER)Bye
Q3Pavel Lobanov (5) (RUS)Bye
Q3Marius Alfs (GER)Nikolai Fidirko (BLR)6-3 7-5 [H2H]
Q3David-Philipp Stojan (SUI)Diego Ortuzar-Echavarria (CHI)6-1 6-0 [H2H]
Q3Marc Pexa (13) (GER)Bye
Q3Marcel Zimmermann (6) (GER)Bye
Q3Tobias Kamke (GER)Dominik Meffert (GER)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q3Lennart Maack (GER)Mikhail Vasiliev (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q3Kevin Deden (9) (GER)Bye
Q3Alexander Kudryavtsev (7) (RUS)Bye
Q3Bojan Vujic (YUG)Stefan Seifert (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Bernardo-Omar Palacios (ARG)Richard Malobicky (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q3Dmitri Lomakin (12) (RUS)Bye
Q3Evgeny Korolev (8) (RUS)Bye
Q3Joaquin Guillier (CHI)Jan Kubes (CZE)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q3Patrick Jozwik (AUS)Bijan Shahamat (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Tobias Klein (GER)Alexander Schweizer (15) (GER)6-4 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F8 Futures draw (Men's) 2004?
Who will win Germany F8 Futures?