ATP Germany F8 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Germany F8 Futures Discussion!


Share This...


Germany F8 Futures Event Details:

2001-07-23Clay
OutdoorLeun, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBenjamin Kohlloeffel (Q) (GER)Daniel Lesske (GER)6-4 1-6 6-2 [H2H]
SFDaniel Lesske (GER)Daniel Andersson (3) (SWE)6-3 6-2 [H2H]
SFBenjamin Kohlloeffel (Q) (GER)Bojan Vujic (YUG)0-6 6-2 6-4 [H2H]
QFDaniel Lesske (GER)Stefano Pescosolido (ITA)6-2 6-4 [H2H]
QFDaniel Andersson (3) (SWE)Diego Alvarez (ITA)6-4 2-6 6-0 [H2H]
QFBojan Vujic (YUG)Jasper Smit (Q) (NED)2-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
QFBenjamin Kohlloeffel (Q) (GER)Raoul Snijders (Q) (NED)7-6(3) 6-4 [H2H]
R16Daniel Lesske (GER)Orest Tereshchuk (1) (UKR)3-6 6-1 7-5 [H2H]
R16Stefano Pescosolido (ITA)Javier Garcia-Sintes (7) (ESP)6-4 7-5 [H2H]
R16Daniel Andersson (3) (SWE)Laszlo Fono (HUN)6-0 6-4 [H2H]
R16Diego Alvarez (ITA)Philip Horyna (LL) (SUI)6-2 6-3 [H2H]
R16Bojan Vujic (YUG)Jurek Stasiak (Q) (POL)6-4 6-3 [H2H]
R16Jasper Smit (Q) (NED)Philipp Marx (WC) (GER)6-7(4) 7-5 6-2 [H2H]
R16Raoul Snijders (Q) (NED)Ivan Rodrigo-Marin (ESP)6-2 7-6(4) [H2H]
R16Benjamin Kohlloeffel (Q) (GER)Alexander Flock (Q) (GER)6-7(3) 6-1 1-0 Retired[H2H]
R32Orest Tereshchuk (1) (UKR)Peter Mayer-Tischer (Q) (GER)6-1 6-3 [H2H]
R32Daniel Lesske (GER)Ulrich Tippenhauer (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Stefano Pescosolido (ITA)Markus Bayer (LL) (GER)6-2 2-6 7-5 [H2H]
R32Javier Garcia-Sintes (7) (ESP)Jakub Hasek (CZE)6-3 6-7(4) 6-1 [H2H]
R32Daniel Andersson (3) (SWE)Andreas Kauntz (LL) (GER)6-2 6-4 [H2H]
R32Laszlo Fono (HUN)Aleksander Djuranovic (WC) (GER)6-3 4-6 7-6(9) [H2H]
R32Diego Alvarez (ITA)Tom Dennhardt (WC) (GER)6-2 6-0 [H2H]
R32Philip Horyna (LL) (SUI)Markus Dickhardt (WC) (GER)4-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Bojan Vujic (YUG)Frank Pokorny (6) (GER)6-2 0-6 7-6(2) [H2H]
R32Jurek Stasiak (Q) (POL)Felix Hardt (GER)2-6 7-5 6-3 [H2H]
R32Jasper Smit (Q) (NED)Andrej Kracman (SLO)5-7 7-6(2) 6-1 [H2H]
R32Philipp Marx (WC) (GER)Joseph Sirianni (4) (AUS)WO[H2H]
R32Raoul Snijders (Q) (NED)Simon Greul (5) (GER)3-6 6-3 6-0 [H2H]
R32Ivan Rodrigo-Marin (ESP)Johan Dijkstra (Q) (NED)6-2 7-6(7) [H2H]
R32Benjamin Kohlloeffel (Q) (GER)Steven Randjelovic (AUS)7-5 6-3 [H2H]
R32Alexander Flock (Q) (GER)Marco Chiudinelli (2Q) (SUI)5-7 6-2 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FJohan Dijkstra (3) (NED)
Raoul Snijders (NED)
Jiri Hobler (CZE)
Kamil Vondracek (CZE)
6-2 6-3
SFJohan Dijkstra (3) (NED)
Raoul Snijders (NED)
Markus Bayer (GER)
Alexander Flock (GER)
WO
SFJiri Hobler (CZE)
Kamil Vondracek (CZE)
Aleksander Djuranovic (GER)
Felix Hardt (GER)
7-6(3) 6-2
QFMarkus Bayer (GER)
Alexander Flock (GER)
Andrej Kracman (1) (SLO)
Orest Tereshchuk (UKR)
WO
QFJohan Dijkstra (3) (NED)
Raoul Snijders (NED)
Malte Commandeur (GER)
Javier Garcia-Sintes (ESP)
6-1 6-4
QFAleksander Djuranovic (GER)
Felix Hardt (GER)
Marco Chiudinelli (SUI)
Philip Horyna (SUI)
WO
QFJiri Hobler (CZE)
Kamil Vondracek (CZE)
Daniel Lesske (2) (GER)
Thomas Schreyer (GER)
6-1 6-1
R16Andrej Kracman (1) (SLO)
Orest Tereshchuk (UKR)
Bye
R16Markus Bayer (GER)
Alexander Flock (GER)
Philipp Marx (WC) (GER)
Leif Meineke (GER)
6-3 2-6 6-4
R16Johan Dijkstra (3) (NED)
Raoul Snijders (NED)
Bye
R16Malte Commandeur (GER)
Javier Garcia-Sintes (ESP)
Paul Jacobson (USA)
Ross Johnson (AUS)
7-6(4) 6-3
R16Aleksander Djuranovic (GER)
Felix Hardt (GER)
Mark Eberling (LUX)
Frank Pokorny (GER)
7-6(7) 7-5
R16Marco Chiudinelli (SUI)
Philip Horyna (SUI)
Stephen Adamson (4) (CAN)
Ivan Rodrigo-Marin (ESP)
7-5 6-4
R16Jiri Hobler (CZE)
Kamil Vondracek (CZE)
Christian Kawas (HON)
Kai Schledorn (GER)
6-1 6-3
R16Daniel Lesske (2) (GER)
Thomas Schreyer (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marco Chiudinelli (1) (SUI)Stefan Suta (14) (ROU)5-7 6-3 6-1 [H2H]
Q1Peter Mayer-Tischer (GER)Vaclav Duda (WC) (CZE)6-1 6-3 [H2H]
Q1Jurek Stasiak (3) (POL)Rick Schalkers (13) (NED)3-6 7-5 6-0 [H2H]
Q1Alexander Flock (9) (GER)Andreas Kauntz (4) (GER)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q1Raoul Snijders (5) (NED)Markus Bayer (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q1Benjamin Kohlloeffel (6) (GER)Tomislav Gospic (15) (AUT)6-4 6-3 [H2H]
Q1Jasper Smit (7) (NED)Christian Magg (10) (AUT)6-4 6-3 [H2H]
Q1Johan Dijkstra (NED)Konstantin Harle-Zettler (8) (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q2Marco Chiudinelli (1) (SUI)Markus Krimmer (GER)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Stefan Suta (14) (ROU)Jochen Muller (GER)3-6 6-4 6-1 [H2H]
Q2Peter Mayer-Tischer (GER)Jean-Claude Scherrer (2) (SUI)6-3 2-6 6-2 [H2H]
Q2Vaclav Duda (WC) (CZE)Jan Macek (WC) (GER)6-0 3-6 6-3 [H2H]
Q2Jurek Stasiak (3) (POL)Stefan Balog (GER)6-1 7-5 [H2H]
Q2Rick Schalkers (13) (NED)Michael Lux (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q2Andreas Kauntz (4) (GER)Paul Jacobson (USA)7-5 6-2 [H2H]
Q2Alexander Flock (9) (GER)Oliver Maiberger (GER)1-6 6-3 7-5 [H2H]
Q2Raoul Snijders (5) (NED)Alastair Garland (GBR)3-6 7-6(7) 6-3 [H2H]
Q2Markus Bayer (GER)Niels Buksik (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q2Benjamin Kohlloeffel (6) (GER)Francois Gardier (BEL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Tomislav Gospic (15) (AUT)Sebastian Mastalerz (GER)3-6 6-2 7-6(2) [H2H]
Q2Jasper Smit (7) (NED)Daniel Topp (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Christian Magg (10) (AUT)Stephen Adamson (CAN)6-2 6-1 [H2H]
Q2Konstantin Harle-Zettler (8) (GER)Mark Eberling (LUX)6-4 6-4 [H2H]
Q2Johan Dijkstra (NED)Marcin Golab (11) (POL)4-6 7-6(6) 6-2 [H2H]
Q3Marco Chiudinelli (1) (SUI)Bye
Q3Markus Krimmer (GER)Goran Vasiljevic (NED)6-0 1-1 Retired[H2H]
Q3Jochen Muller (GER)Sven Wallraf (WC) (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Stefan Suta (14) (ROU)Patrick Lukas (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Jean-Claude Scherrer (2) (SUI)Andre Wiesler (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Peter Mayer-Tischer (GER)Philipp Laucht (WC) (GER)1-6 6-2 6-1 [H2H]
Q3Jan Macek (WC) (GER)Selim Seddiki (GER)6-7(2) 2-0 Retired[H2H]
Q3Vaclav Duda (WC) (CZE)Daniel Krajnovic (CRO)4-6 6-2 6-1 [H2H]
Q3Jurek Stasiak (3) (POL)Falko Schussler (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Stefan Balog (GER)Christoph Madea (GER)3-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Michael Lux (GER)Markus Schiller (GER)6-2 3-6 6-2 [H2H]
Q3Rick Schalkers (13) (NED)Ian Kawas (HON)6-0 6-0 [H2H]
Q3Andreas Kauntz (4) (GER)Nicolas Bruns (GER)6-4 7-6(7) [H2H]
Q3Paul Jacobson (USA)Simon Weidl (GER)6-4 1-6 6-0 [H2H]
Q3Oliver Maiberger (GER)Christopher Koderisch (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Alexander Flock (9) (GER)Daniel Dohme (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Raoul Snijders (5) (NED)Sebastian Nawrocki (AUS)5-0 Retired[H2H]
Q3Alastair Garland (GBR)Dirk Kornmeyer (GER)5-0 Retired[H2H]
Q3Niels Buksik (GER)Daniel Boehner (WC) (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Markus Bayer (GER)Patrick Schmolzer (12) (AUT)2-6 7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Benjamin Kohlloeffel (6) (GER)Tim Richter (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Francois Gardier (BEL)Srdjan Djogovic (WC) (YUG)6-1 6-3 [H2H]
Q3Sebastian Mastalerz (GER)Philipp Stompfe (WC) (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Tomislav Gospic (15) (AUT)Christian Kawas (HON)7-6(4) 7-6(2) [H2H]
Q3Jasper Smit (7) (NED)Philippe Salvat (CAN)6-0 6-1 [H2H]
Q3Daniel Topp (GER)Petr Stepanek (CZE)6-3 2-6 6-4 [H2H]
Q3Stephen Adamson (CAN)Sebastian Metz (WC) (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Christian Magg (10) (AUT)Jan Beusch (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Konstantin Harle-Zettler (8) (GER)Sebastian Schoellhorn (GER)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q3Mark Eberling (LUX)Philip Horyna (SUI)6-4 6-3 [H2H]
Q3Johan Dijkstra (NED)Tobias Siechau (GER)6-4 5-7 6-2 [H2H]
Q3Marcin Golab (11) (POL)Rene Hohm (GER)6-1 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F8 Futures draw (Men's) 2001?
Who will win Germany F8 Futures?