ATP Germany F8 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Germany F8 Futures Discussion!


Share This...


Germany F8 Futures Event Details:

2000-07-17Clay
OutdoorLeun, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAlexander Waske (1) (GER)Jan Weinzierl (2) (GER)6-1 6-4 [H2H]
SFAlexander Waske (1) (GER)Martin Stepanek (5) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
SFJan Weinzierl (2) (GER)Franz Stauder (Q) (GER)6-0 6-3 [H2H]
QFAlexander Waske (1) (GER)Juraj Hasko (SVK)6-4 6-3 [H2H]
QFMartin Stepanek (5) (CZE)Jaroslav Levinsky (CZE)6-4 6-7(4) 6-3 [H2H]
QFFranz Stauder (Q) (GER)Igor Kornienko (Q) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
QFJan Weinzierl (2) (GER)Denis Gremelmayr (LL) (GER)6-2 6-1 [H2H]
R16Alexander Waske (1) (GER)Martin Bartonek (Q) (CZE)7-6(4) 7-5 [H2H]
R16Juraj Hasko (SVK)Charles-Edouard Maria (FRA)7-5 6-1 [H2H]
R16Jaroslav Levinsky (CZE)Timo Fleischfresser (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Martin Stepanek (5) (CZE)Jonas Froberg (SWE)6-3 5-7 6-4 [H2H]
R16Igor Kornienko (Q) (RUS)Pavel Snobel (6) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R16Franz Stauder (Q) (GER)Jun Kato (JPN)2-6 6-3 6-4 [H2H]
R16Denis Gremelmayr (LL) (GER)Miloslav Grolmus (Q) (SVK)5-7 6-3 6-4 [H2H]
R16Jan Weinzierl (2) (GER)Andreas Kauntz (LL) (GER)6-3 6-0 [H2H]
R32Alexander Waske (1) (GER)Daniel Merkert (GER)4-6 7-5 6-3 [H2H]
R32Martin Bartonek (Q) (CZE)Walter Orth (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Charles-Edouard Maria (FRA)Rodrigo Ribeiro (BRA)6-1 6-1 [H2H]
R32Juraj Hasko (SVK)Radim Zitko (7) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R32Timo Fleischfresser (GER)Lee Pearson (4) (AUS)6-4 7-6(7) [H2H]
R32Jaroslav Levinsky (CZE)Oliver Maiberger (WC) (GER)6-1 6-0 [H2H]
R32Jonas Froberg (SWE)Tobias Clemens (GER)6-3 3-0 Retired[H2H]
R32Martin Stepanek (5) (CZE)Markus Dickhardt (WC) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Pavel Snobel (6) (CZE)Marco Chiudinelli (SUI)6-3 6-3 [H2H]
R32Igor Kornienko (Q) (RUS)Hayden Gibson (Q) (AUS)6-3 6-3 [H2H]
R32Franz Stauder (Q) (GER)Philipp Marx (WC) (GER)5-7 6-2 6-0 [H2H]
R32Jun Kato (JPN)Melvyn Op Der Heijde (3Q) (NED)6-2 5-7 6-0 [H2H]
R32Miloslav Grolmus (Q) (SVK)Cedric Kauffmann (8) (FRA)6-4 6-4 [H2H]
R32Denis Gremelmayr (LL) (GER)Ivan Rodrigo-Marin (ESP)7-6(5) 6-2 [H2H]
R32Andreas Kauntz (LL) (GER)Tom Dennhardt (WC) (GER)2-6 7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Jan Weinzierl (2) (GER)Stefan Wauters (Q) (BEL)4-6 6-2 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FStephen Huss (2) (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Cedric Kauffmann (1WC) (FRA)
Alexander Waske (GER)
6-4 6-4
SFCedric Kauffmann (1WC) (FRA)
Alexander Waske (GER)
Martin Bartonek (3) (CZE)
Martin Stepanek (CZE)
6-4 6-1
SFStephen Huss (2) (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Oliver Maiberger (GER)
Damien Ward (AUS)
7-6(0) 6-2
QFCedric Kauffmann (1WC) (FRA)
Alexander Waske (GER)
Karol Beck (SVK)
Miloslav Grolmus (SVK)
WO
QFMartin Bartonek (3) (CZE)
Martin Stepanek (CZE)
Jaroslav Levinsky (CZE)
Radim Zitko (CZE)
WO
QFOliver Maiberger (GER)
Damien Ward (AUS)
Stephen Adamson (CAN)
David Morente-Guerrero (ESP)
6-4 7-5
QFStephen Huss (2) (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Tomas Cakl (CZE)
Rodrigo Ribeiro (BRA)
6-4 6-2
R16Cedric Kauffmann (1WC) (FRA)
Alexander Waske (GER)
Bye
R16Karol Beck (SVK)
Miloslav Grolmus (SVK)
Pavel Snobel (CZE)
Jiri Svoboda (CZE)
4-6 6-4 6-2
R16Martin Bartonek (3) (CZE)
Martin Stepanek (CZE)
Robin Albrecht (GER)
Franz Stauder (GER)
6-0 6-4
R16Jaroslav Levinsky (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Jesco Renner (GER)
Johannes Schmidt (GER)
6-4 6-2
R16Stephen Adamson (CAN)
David Morente-Guerrero (ESP)
Markus Dickhardt (GER)
Philipp Marx (GER)
6-2 6-4
R16Oliver Maiberger (GER)
Damien Ward (AUS)
Marco Chiudinelli (4) (SUI)
Jun Kato (JPN)
6-1 1-6 6-3
R16Tomas Cakl (CZE)
Rodrigo Ribeiro (BRA)
Kristof Vliegen (BEL)
Stefan Wauters (BEL)
6-2 6-2
R16Stephen Huss (2) (AUS)
Lee Pearson (AUS)
Philippe Cassiers (BEL)
Michel De Ville (BEL)
7-6(5) 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Melvyn Op Der Heijde (1) (NED)Michel De Ville (15) (BEL)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q1Igor Kornienko (2) (RUS)Ralf Wilmink (16) (GER)6-1 4-0 Retired[H2H]
Q1Miloslav Grolmus (3) (SVK)Bjorn Behles (GER)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q1Martin Bartonek (4) (CZE)Benjamin Becker (GER)6-4 4-6 6-0 [H2H]
Q1Franz Stauder (5) (GER)Sandro Della Piana (12) (SUI)6-4 6-4 [H2H]
Q1Stefan Wauters (6) (BEL)Tomas Cakl (11) (CZE)3-6 7-5 6-4 [H2H]
Q1Walter Orth (GER)Denis Gremelmayr (9) (GER)6-7(3) 7-6(4) 6-1 [H2H]
Q1Hayden Gibson (8) (AUS)Andreas Kauntz (10) (GER)3-6 7-6(6) 6-3 [H2H]
Q2Melvyn Op Der Heijde (1) (NED)Jiri Svoboda (CZE)6-0 3-0 Retired[H2H]
Q2Michel De Ville (15) (BEL)Dominique Coene (WC) (BEL)6-2 4-6 3-1 Retired[H2H]
Q2Igor Kornienko (2) (RUS)Jochen Muller (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Ralf Wilmink (16) (GER)Markus Krimmer (GER)2-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Miloslav Grolmus (3) (SVK)Jan Hajek (CZE)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Bjorn Behles (GER)Kasper Warming (DEN)6-7(1) 6-0 6-3 [H2H]
Q2Martin Bartonek (4) (CZE)Sergey Vassine (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Benjamin Becker (GER)Jesco Renner (14) (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Franz Stauder (5) (GER)David Morente-Guerrero (WC) (ESP)6-4 6-3 [H2H]
Q2Sandro Della Piana (12) (SUI)Michal Muzikant (CZE)6-2 3-0 Retired[H2H]
Q2Stefan Wauters (6) (BEL)Stephen Huss (AUS)6-0 6-2 [H2H]
Q2Tomas Cakl (11) (CZE)Jan Mertl (CZE)6-1 3-6 6-3 [H2H]
Q2Walter Orth (GER)Andy Leichtle (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q2Denis Gremelmayr (9) (GER)Rudolf Kostler (AUT)6-2 5-7 6-2 [H2H]
Q2Hayden Gibson (8) (AUS)Peter Schuster (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q2Andreas Kauntz (10) (GER)Razvan Iliescu (WC) (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Q3Melvyn Op Der Heijde (1) (NED)Tim Richter (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jiri Svoboda (CZE)Tobias Enders (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q3Dominique Coene (WC) (BEL)Philipp Pingel (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Michel De Ville (15) (BEL)Robin Albrecht (GER)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Igor Kornienko (2) (RUS)Falko Schussler (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Jochen Muller (GER)Thomas Schreyer (GER)6-2 7-6(6) [H2H]
Q3Markus Krimmer (GER)Sebastian Werner (WC) (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q3Ralf Wilmink (16) (GER)Dirk Britzen (GER)4-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Miloslav Grolmus (3) (SVK)Kristof Vliegen (WC) (BEL)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jan Hajek (CZE)Victor Trotsko (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Bjorn Behles (GER)Wim Fissette (BEL)6-4 7-6(6) [H2H]
Q3Kasper Warming (DEN)Karol Beck (13) (SVK)6-1 6-1 [H2H]
Q3Martin Bartonek (4) (CZE)Julien Link (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Sergey Vassine (BLR)Mads Gottlieb (DEN)7-5 6-0 [H2H]
Q3Benjamin Becker (GER)Mikael Sicco (FRA)6-2 6-3 [H2H]
Q3Jesco Renner (14) (GER)Simon Weidl (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Franz Stauder (5) (GER)Sebastian Schmidt (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3David Morente-Guerrero (WC) (ESP)Olaf Knutel (GER)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Michal Muzikant (CZE)Florian Marquardt (GER)6-2 3-6 6-2 [H2H]
Q3Sandro Della Piana (12) (SUI)Nils Klemann (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Stefan Wauters (6) (BEL)Oliver Trott (GER)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q3Stephen Huss (AUS)Rene Hohm (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q3Jan Mertl (CZE)Matjaz Pogacnik (SLO)6-2 3-6 6-1 [H2H]
Q3Tomas Cakl (11) (CZE)Domen Knez (SLO)6-0 6-2 [H2H]
Q3Walter Orth (GER)Philipp Mullner (7) (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q3Andy Leichtle (GER)Philipp Laucht (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Rudolf Kostler (AUT)Tim Krebs (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Denis Gremelmayr (9) (GER)Frank-Christian Langer (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Hayden Gibson (8) (AUS)Philippe Stark (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q3Peter Schuster (GER)Stephen Adamson (WC) (CAN)6-2 7-5 [H2H]
Q3Razvan Iliescu (WC) (ROU)Nick Beirnaert (BEL)4-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Andreas Kauntz (10) (GER)Philippe Cassiers (WC) (BEL)3-6 6-2 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F8 Futures draw (Men's) 2000?
Who will win Germany F8 Futures?