ATP Germany F8 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Germany F8 Futures Discussion!


Share This...


Germany F8 Futures Event Details:

1998-05-25Clay
OutdoorSchwaigern, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FOlivier Malcor (Q) (FRA)Diego Moyano (2Q) (ARG)6-1 4-6 6-4[H2H]
SFOlivier Malcor (Q) (FRA)Mariano Delfino (ARG)3-6 6-3 6-0[H2H]
SFDiego Moyano (2Q) (ARG)Guillaume Marx (Q) (FRA)6-3 6-4[H2H]
QFMariano Delfino (ARG)Steven Randjelovic (1LL) (AUS)6-7 6-1 6-2[H2H]
QFOlivier Malcor (Q) (FRA)Marc Merry (NLD)6-0 1-6 6-3[H2H]
QFGuillaume Marx (Q) (FRA)Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (3) (ESP)3-6 7-6 6-2[H2H]
QFDiego Moyano (2Q) (ARG)Mounir El Aarej (MAR)7-5 6-3[H2H]
R16Steven Randjelovic (1LL) (AUS)Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (LL) (ESP)6-4 6-4[H2H]
R16Mariano Delfino (ARG)Thomas Messmer (WC) (GER)6-1 6-0[H2H]
R16Marc Merry (NLD)Ivan Rodrigo-Marin (ESP)6-2 3-6 6-3[H2H]
R16Olivier Malcor (Q) (FRA)Thomas Gollwitzer (Q) (GER)6-2 6-4[H2H]
R16Guillaume Marx (Q) (FRA)Radovan Svetlik (5) (CZE)6-2 6-1[H2H]
R16Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (3) (ESP)Simon Touzil (Q) (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Mounir El Aarej (MAR)Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)6-1 6-3[H2H]
R16Diego Moyano (2Q) (ARG)Martin Verkerk (NLD)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Steven Randjelovic (1LL) (AUS)Helge Koll-Frafjord (NOR)3-6 6-4 7-6[H2H]
R32Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (LL) (ESP)Patrik Langvardt (DNK)6-2 6-1[H2H]
R32Mariano Delfino (ARG)Alexey Gavrilov (RUS)7-5 7-6[H2H]
R32Thomas Messmer (WC) (GER)Leos Friedl (7) (CZE)6-3 7-6[H2H]
R32Marc Merry (NLD)Martijn Belgraver (4) (NLD)2-6 6-4 7-6[H2H]
R32Ivan Rodrigo-Marin (ESP)Bernard Parun (Q) (GER)7-6 2-6 6-2[H2H]
R32Olivier Malcor (Q) (FRA)Mattias Hellstrom (Q) (SWE)6-1 6-2[H2H]
R32Thomas Gollwitzer (Q) (GER)Igor Saric (6) (CRO)6-2 6-3[H2H]
R32Radovan Svetlik (5) (CZE)Daniel Navas-Arranz (ESP)6-3 6-3[H2H]
R32Guillaume Marx (Q) (FRA)Lars Kirschner (Q) (GER)6-0 6-1[H2H]
R32Simon Touzil (Q) (GER)Kacper Cecek (GER)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (3) (ESP)Marc Herter (WC) (GER)6-2 7-5[H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)Andy Fahlke (8) (GER)4-6 6-4 6-3[H2H]
R32Mounir El Aarej (MAR)Markus Menzler (WC) (GER)7-6 6-3[H2H]
R32Martin Verkerk (NLD)Nicklas Timfjord (SWE)6-3 6-3[H2H]
R32Diego Moyano (2Q) (ARG)Daniel Elsner (GER)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FTomas Cibulec (3) (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Tobias Hildebrand (SWE)
Fredrik Loven (SWE)
3-6 6-3 7-6
SFTomas Cibulec (3) (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Marc Merry (1) (NLD)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
6-2 6-2
SFTobias Hildebrand (SWE)
Fredrik Loven (SWE)
Udo Plamberger (2) (AUT)
Franz Stauder (GER)
7-5 6-2
QFMarc Merry (1) (NLD)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
Michael Berrer (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
6-0 6-1
QFTomas Cibulec (3) (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Helge Koll-Frafjord (NOR)
Steven Randjelovic (AUS)
7-6 6-3
QFTobias Hildebrand (SWE)
Fredrik Loven (SWE)
Juan Giner (4) (ESP)
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)
3-6 6-0 7-5
QFUdo Plamberger (2) (AUT)
Franz Stauder (GER)
Diego Palmeiro (ARG)
Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)
7-5 6-1
R16Marc Merry (1) (NLD)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
Bye
R16Michael Berrer (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
Mattias Hellstrom (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
WO
R16Tomas Cibulec (3) (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Martijn Belgraver (NLD)
Martin Verkerk (NLD)
6-3 0-1 Retired
R16Helge Koll-Frafjord (NOR)
Steven Randjelovic (AUS)
Radovan Svetlik (CZE)
Johannes Unterberger (AUT)
7-5 6-2
R16Tobias Hildebrand (SWE)
Fredrik Loven (SWE)
Jay Gooding (AUS)
Per Thornadsson (SWE)
6-0 6-1
R16Juan Giner (4) (ESP)
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)
Dante Bottini (ARG)
Daniel Caracciolo (ARG)
4-6 7-5 6-2
R16Diego Palmeiro (ARG)
Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)
Mounir El Aarej (MAR)
Ivan Rodrigo-Marin (ESP)
3-6 6-4 6-4
R16Udo Plamberger (2) (AUT)
Franz Stauder (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Thomas Gollwitzer (GER)Steven Randjelovic (1) (AUS)6-2 6-2[H2H]
Q1Diego Moyano (2WC) (ARG)Robin Vik (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q1Olivier Malcor (3) (FRA)Gabriel Keymer (CHL)6-2 7-5[H2H]
Q1Guillaume Marx (4) (FRA)Daniel Caracciolo (ARG)6-0 6-1[H2H]
Q1Simon Touzil (GER)Juan Giner (12) (ESP)7-6 7-6[H2H]
Q1Lars Kirschner (11) (GER)Jay Gooding (AUS)7-6 6-7 6-4[H2H]
Q1Mattias Hellstrom (7) (SWE)Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (10) (ESP)7-5 2-6 6-4[H2H]
Q1Bernard Parun (GER)Bjorn Krenzer (WC) (GER)6-0 2-6 6-1[H2H]
Q2Steven Randjelovic (1) (AUS)Simon Greul (WC) (GER)6-4 6-3[H2H]
Q2Thomas Gollwitzer (GER)Diego Palmeiro (ARG)5-7 6-1 6-2[H2H]
Q2Diego Moyano (2WC) (ARG)Michael Berrer (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Robin Vik (CZE)Mihal Hruby (WC) (CZE)7-6 7-5[H2H]
Q2Olivier Malcor (3) (FRA)Ingo Isslinger (GER)6-2 6-1[H2H]
Q2Gabriel Keymer (CHL)Udo Plamberger (AUT)6-1 6-4[H2H]
Q2Guillaume Marx (4) (FRA)Diego Veronelli (ARG)7-6 6-2[H2H]
Q2Daniel Caracciolo (ARG)Per Thornadsson (13) (SWE)6-2 6-2[H2H]
Q2Simon Touzil (GER)Fredrik Loven (5) (SWE)6-4 6-2[H2H]
Q2Juan Giner (12) (ESP)Tomas Jecminek (CZE)7-6 6-4[H2H]
Q2Jay Gooding (AUS)Dante Bottini (ARG)6-1 6-3[H2H]
Q2Lars Kirschner (11) (GER)Stefan Pircher (ITA)6-2 6-4[H2H]
Q2Mattias Hellstrom (7) (SWE)Martin Wetzel (WC) (GER)6-2 6-4[H2H]
Q2Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (10) (ESP)Felix Hardt (GER)2-6 6-4 7-6[H2H]
Q2Bjorn Krenzer (WC) (GER)Sandro Della Piana (8) (SUI)1-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Bernard Parun (GER)Franz Stauder (9) (GER)7-5 7-5[H2H]
Q3Steven Randjelovic (1) (AUS)Tobias Clemens (GER)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Simon Greul (WC) (GER)Brendon Gaentner (USA)6-3 6-1[H2H]
Q3Diego Palmeiro (ARG)Sascha Bandermann (GER)6-1 6-0[H2H]
Q3Thomas Gollwitzer (GER)Tobias Hildebrand (15) (SWE)6-3 6-3[H2H]
Q3Diego Moyano (2WC) (ARG)Eduard Schneider (GER)6-0 6-2[H2H]
Q3Michael Berrer (GER)Pablo Garcia-Gaitan (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q3Robin Vik (CZE)Dimitrios Katsanos ()6-1 6-1[H2H]
Q3Mihal Hruby (WC) (CZE)Alexander Popp (16) (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Olivier Malcor (3) (FRA)Julien Link (GER)6-2 6-3[H2H]
Q3Ingo Isslinger (GER)Lars Zimmermann (GER)6-4 6-3[H2H]
Q3Udo Plamberger (AUT)Dino Bohm (GER)7-5 6-2[H2H]
Q3Gabriel Keymer (CHL)Marcos Roy-Girardi (14) (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Guillaume Marx (4) (FRA)Heath Montgomery (USA)6-4 6-1[H2H]
Q3Diego Veronelli (ARG)Oscar Bustos (CHL)6-3 6-1[H2H]
Q3Daniel Caracciolo (ARG)Florian Marquardt (A) (GER)7-6 6-4[H2H]
Q3Per Thornadsson (13) (SWE)Mathias Schwarzler (AUT)6-0 4-6 6-1[H2H]
Q3Fredrik Loven (5) (SWE)Rene Heidbrink (GER)6-1 7-5[H2H]
Q3Simon Touzil (GER)Jorg Schors (GER)6-1 7-5[H2H]
Q3Tomas Jecminek (CZE)Radim Zitko (CZE)5-3 Retired[H2H]
Q3Juan Giner (12) (ESP)Raul Noguerales-Agustin (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Jay Gooding (AUS)Jens Woehrmann (6) (GER)6-4 6-4[H2H]
Q3Dante Bottini (ARG)Ralph Grambow (WC) (GER)6-1 6-4[H2H]
Q3Stefan Pircher (ITA)Andreas Lesch (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Lars Kirschner (11) (GER)Travis Semmens (AUS)6-0 6-0[H2H]
Q3Mattias Hellstrom (7) (SWE)Sebastian Fitz (GER)7-5 6-1[H2H]
Q3Martin Wetzel (WC) (GER)Marco Knobloch ()6-1 6-2[H2H]
Q3Felix Hardt (GER)Michael Enz (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (10) (ESP)Alexander Gietl (GER)6-4 7-5[H2H]
Q3Sandro Della Piana (8) (SUI)Jens-Peter Wenner (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Bjorn Krenzer (WC) (GER)Marius Raicea (WC) (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Bernard Parun (GER)Christian Mazon-Andersen (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q3Franz Stauder (9) (GER)Meride Zahirovic (GER)3-6 7-5 6-4[H2H]
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (3), Martijn Belgraver (4), Radovan Svetlik (5), Igor Saric (6), Leos Friedl (7), Andy Fahlke (8)">