ATP Germany F6 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Germany F6 Futures Discussion!


Share This...


Germany F6 Futures Event Details:

2008-06-09Clay
OutdoorIngolstadt, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FErik Chvojka (CAN)Jeroen Masson (4) (RSA)6-1 5-7 6-1 [H2H]
SFErik Chvojka (CAN)Jeremy Blandin (FRA)6-4 6-1 [H2H]
SFJeroen Masson (4) (RSA)Mathieu Rodrigues (FRA)6-3 0-6 6-3 [H2H]
QFJeremy Blandin (FRA)Peter Steinberger (Q) (GER)6-4 6-3 [H2H]
QFErik Chvojka (CAN)Dieter Kindlmann (GER)3-1 Retired[H2H]
QFJeroen Masson (4) (RSA)Andre Ghem (5) (BRA)6-3 6-4 [H2H]
QFMathieu Rodrigues (FRA)Gabriel Moraru (ROU)6-2 6-1 [H2H]
R16Jeremy Blandin (FRA)Jeremy Jahn (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Peter Steinberger (Q) (GER)Kornel Bardoczky (7) (HUN)6-4 7-5 [H2H]
R16Dieter Kindlmann (GER)Phillip Regnat (WC) (GER)6-3 7-5 [H2H]
R16Erik Chvojka (CAN)Dustin Brown (JAM)6-3 6-4 [H2H]
R16Andre Ghem (5) (BRA)Thomas Schoeck (Q) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R16Jeroen Masson (4) (RSA)Marc Meigel (GER)6-7(2) 6-0 6-3 [H2H]
R16Gabriel Moraru (ROU)Dennis Bloemke (WC) (GER)6-4 6-7(5) 6-2 [H2H]
R16Mathieu Rodrigues (FRA)Alexander Flock (2) (GER)6-2 4-6 7-5 [H2H]
R32Jeremy Blandin (FRA)Konstantin Kravchuk (1) (RUS)6-7(3) 7-5 7-6(3) [H2H]
R32Jeremy Jahn (WC) (GER)Lionel Noviski (ARG)6-2 3-6 7-5 [H2H]
R32Peter Steinberger (Q) (GER)Alexander Lazov (Q) (BUL)6-4 6-0 [H2H]
R32Kornel Bardoczky (7) (HUN)Photos Kallias (CYP)6-3 6-2 [H2H]
R32Dieter Kindlmann (GER)Damian Patriarca (3) (ARG)7-6(9) 6-3 [H2H]
R32Phillip Regnat (WC) (GER)Alexander Sadecky (Q) (SUI)6-4 6-1 [H2H]
R32Dustin Brown (JAM)Vincent Millot (FRA)3-6 7-5 4-0 Retired[H2H]
R32Erik Chvojka (CAN)Jorge Aguilar (6) (CHI)6-3 4-6 7-5 [H2H]
R32Andre Ghem (5) (BRA)Markus Ingold (WC) (GER)6-1 6-0 [H2H]
R32Thomas Schoeck (Q) (GER)Rafael Arevalo (ESA)6-4 7-5 [H2H]
R32Marc Meigel (GER)Jan Blecha (Q) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R32Jeroen Masson (4) (RSA)Mike Steinherr (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Dennis Bloemke (WC) (GER)Ladislav Chramosta (8) (CZE)7-6(1) 2-0 Retired[H2H]
R32Gabriel Moraru (ROU)Jean Zietsman (Q) (GER)6-2 4-6 6-1 [H2H]
R32Mathieu Rodrigues (FRA)Vasek Pospisil (Q) (CAN)6-2 6-4 [H2H]
R32Alexander Flock (2) (GER)Clinton Thomson (AUS)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FErik Chvojka (1) (CAN)
Alexander Sadecky (SUI)
Damian Hume (RSA)
Jean Zietsman (GER)
7-5 6-4
SFErik Chvojka (1) (CAN)
Alexander Sadecky (SUI)
Rafael Arevalo (3) (ESA)
Andre Ghem (BRA)
6-1 6-3
SFDamian Hume (RSA)
Jean Zietsman (GER)
Lionel Noviski (2) (ARG)
Damian Patriarca (ARG)
6-1 6-1
QFErik Chvojka (1) (CAN)
Alexander Sadecky (SUI)
Dustin Brown (JAM)
Peter Steinberger (GER)
6-0 1-6 [10-5]
QFRafael Arevalo (3) (ESA)
Andre Ghem (BRA)
Jeremy Jahn (GER)
Daniel Winnewisser (GER)
6-3 6-2
QFDamian Hume (RSA)
Jean Zietsman (GER)
Ivan Skaro (CRO)
Igor Skoric (CRO)
6-2 6-2
QFLionel Noviski (2) (ARG)
Damian Patriarca (ARG)
Marc Meigel (GER)
Clinton Thomson (AUS)
2-6 6-1 [10-4]
R16Erik Chvojka (1) (CAN)
Alexander Sadecky (SUI)
James Ludlow (USA)
Thomas Schoeck (GER)
6-2 6-3
R16Dustin Brown (JAM)
Peter Steinberger (GER)
Jeremy Blandin (FRA)
Vincent Millot (FRA)
4-6 7-6(5) [10-5]
R16Rafael Arevalo (3) (ESA)
Andre Ghem (BRA)
Matthijs Bolsius (NED)
Mathias Weber (GER)
6-2 6-2
R16Jeremy Jahn (GER)
Daniel Winnewisser (GER)
Markus Ingold (GER)
Gaetano Marrone (ITA)
6-4 2-6 [10-3]
R16Ivan Skaro (CRO)
Igor Skoric (CRO)
Jan Blecha (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
WO
R16Damian Hume (RSA)
Jean Zietsman (GER)
Kornel Bardoczky (4) (HUN)
Gabriel Moraru (ROU)
2-6 6-4 [13-11]
R16Marc Meigel (GER)
Clinton Thomson (AUS)
Ilja Aradski (SCG)
Franjo Raspudic (BIH)
6-3 6-2
R16Lionel Noviski (2) (ARG)
Damian Patriarca (ARG)
Ruben Haug (GER)
Perica Josic (SRB)
6-3 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Sadecky (1) (SUI)Mathias Weber (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q1Thomas Schoeck (2) (GER)Gregor Voigt (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q1Jean Zietsman (GER)Roman Valent (3) (SUI)7-5 6-1 [H2H]
Q1Peter Steinberger (4) (GER)Franjo Raspudic (BIH)6-2 6-0 [H2H]
Q1Vasek Pospisil (5) (CAN)Gaetano Marrone (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Q1Mike Steinherr (9WC) (GER)Damian Hume (6) (RSA)6-2 7-5 [H2H]
Q1Alexander Lazov (7) (BUL)James Ludlow (11) (USA)6-3 7-6(1) [H2H]
Q1Jan Blecha (10) (CZE)Tobias Hinzmann (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Alexander Sadecky (1) (SUI)Ilja Aradski (SCG)6-2 7-6(3) [H2H]
Q2Mathias Weber (GER)Matthijs Bolsius (NED)2-6 6-3 7-6(5) [H2H]
Q2Thomas Schoeck (2) (GER)Patrick Linke (WC) (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q2Gregor Voigt (GER)Benedik Grosche (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q2Roman Valent (3) (SUI)Daniel Winnewisser (GER)6-3 7-6(7) [H2H]
Q2Jean Zietsman (GER)Felix Zastrow (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Peter Steinberger (4) (GER)Fabian Schmid (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Franjo Raspudic (BIH)Sumner Chase (USA)6-2 6-4 [H2H]
Q2Vasek Pospisil (5) (CAN)Drago Kuzman (CRO)6-4 6-2 [H2H]
Q2Gaetano Marrone (ITA)Ruben Haug (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Damian Hume (6) (RSA)Vincent Boginoff (FRA)6-4 7-5 [H2H]
Q2Mike Steinherr (9WC) (GER)Sami Reinwein (GER)6-2 1-6 6-1 [H2H]
Q2Alexander Lazov (7) (BUL)Philipp Dittmer (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2James Ludlow (11) (USA)Enrico Alonso De Pedro (GER)7-6(6) 0-6 6-4 [H2H]
Q2Tobias Hinzmann (GER)Tobias Klein (8WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Jan Blecha (10) (CZE)Martin Lenger (WC) (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Alexander Sadecky (1) (SUI)Bye
Q3Ilja Aradski (SCG)Bye
Q3Matthijs Bolsius (NED)Bye
Q3Mathias Weber (GER)Bye
Q3Thomas Schoeck (2) (GER)Bye
Q3Patrick Linke (WC) (AUT)Philip Davydenko (WC) (RUS)6-0 6-4 [H2H]
Q3Benedik Grosche (GER)Bye
Q3Gregor Voigt (GER)Bye
Q3Roman Valent (3) (SUI)Bye
Q3Daniel Winnewisser (GER)Bye
Q3Jean Zietsman (GER)Bye
Q3Felix Zastrow (GER)Bye
Q3Peter Steinberger (4) (GER)Bye
Q3Fabian Schmid (GER)Stefan Pamler (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q3Franjo Raspudic (BIH)Bye
Q3Sumner Chase (USA)Bye
Q3Vasek Pospisil (5) (CAN)Bye
Q3Drago Kuzman (CRO)Bye
Q3Ruben Haug (GER)Bye
Q3Gaetano Marrone (ITA)Bye
Q3Damian Hume (6) (RSA)Bye
Q3Vincent Boginoff (FRA)Bye
Q3Sami Reinwein (GER)Bye
Q3Mike Steinherr (9WC) (GER)Bye
Q3Alexander Lazov (7) (BUL)Bye
Q3Philipp Dittmer (GER)Bye
Q3Enrico Alonso De Pedro (GER)Perica Josic (SRB)6-2 6-3 [H2H]
Q3James Ludlow (11) (USA)Bye
Q3Tobias Klein (8WC) (GER)Bye
Q3Tobias Hinzmann (GER)Bye
Q3Martin Lenger (WC) (GER)Bye
Q3Jan Blecha (10) (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Germany F6 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Germany F6 Futures?