ATP Germany F6 Futures Draw (Men's) - 2004

Click Here To Join The Germany F6 Futures Discussion!


Share This...


Germany F6 Futures Event Details:

2004-05-03Clay
OutdoorNeheim-Husten, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndis Juska (Q) (LAT)Andreas Beck (GER)6-4 6-1 [H2H]
SFAndis Juska (Q) (LAT)Francisco Costa (4) (BRA)4-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
SFAndreas Beck (GER)Gabriel Moraru (3) (ROU)6-3 6-3 [H2H]
QFAndis Juska (Q) (LAT)Juan-Felipe Yanez (CHI)6-4 6-3 [H2H]
QFFrancisco Costa (4) (BRA)Alexander Flock (GER)6-4 6-4 [H2H]
QFGabriel Moraru (3) (ROU)Stefan Wauters (Q) (BEL)3-6 6-4 6-2 [H2H]
QFAndreas Beck (GER)Igor Zelenay (SVK)6-3 6-4 [H2H]
R16Andis Juska (Q) (LAT)Melle Van Gemerden (SE) (NED)6-3 7-6(8) [H2H]
R16Juan-Felipe Yanez (CHI)Marc-Kevin Goellner (5) (GER)6-7(0) 6-3 6-4 [H2H]
R16Francisco Costa (4) (BRA)Michal Przysiezny (POL)7-6(2) 6-7(6) 6-3 [H2H]
R16Alexander Flock (GER)Daniel Lencina-Ribes (Q) (ESP)6-3 6-2 [H2H]
R16Stefan Wauters (Q) (BEL)Mounir El Aarej (MAR)6-4 4-6 7-6(5) [H2H]
R16Gabriel Moraru (3) (ROU)Edwin Kempes (NED)2-6 6-4 7-6(4) [H2H]
R16Igor Zelenay (SVK)Tobias Summerer (GER)7-5 6-0 [H2H]
R16Andreas Beck (GER)Marc Gicquel (2) (FRA)6-4 4-6 6-2 [H2H]
R32Andis Juska (Q) (LAT)Jerome Haehnel (1) (FRA)2-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Melle Van Gemerden (SE) (NED)Christopher Koderisch (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Juan-Felipe Yanez (CHI)Filip Urban (POL)7-6(2) 7-5 [H2H]
R32Marc-Kevin Goellner (5) (GER)Bastian Knittel (Q) (GER)6-7(4) 6-2 6-4 [H2H]
R32Francisco Costa (4) (BRA)Evgeny Korolev (Q) (RUS)6-1 7-6(0) [H2H]
R32Michal Przysiezny (POL)Bernard Parun (GER)6-1 6-3 [H2H]
R32Daniel Lencina-Ribes (Q) (ESP)Dennis Biggemann (LL) (GER)5-7 6-4 6-1 [H2H]
R32Alexander Flock (GER)Maximilian Abel (8Q) (GER)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Stefan Wauters (Q) (BEL)Sebastian Fitz (7) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Mounir El Aarej (MAR)Ladislav Chramosta (CZE)4-6 6-2 1-0 Retired[H2H]
R32Edwin Kempes (NED)Mischa Zverev (WC) (GER)6-0 6-3 [H2H]
R32Gabriel Moraru (3) (ROU)Ulrich Tippenhauer (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Tobias Summerer (GER)Bastian Gronefeld (6) (GER)6-2 4-6 6-2 [H2H]
R32Igor Zelenay (SVK)Tom Dennhardt (Q) (GER)6-7(5) 7-6(2) 6-1 [H2H]
R32Andreas Beck (GER)Florian Jeschonek (Q) (GER)6-3 7-5 [H2H]
R32Marc Gicquel (2) (FRA)Daniel Klemetz (SWE)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FMichal Przysiezny (2) (POL)
Filip Urban (POL)
Christopher Koderisch (GER)
Ulrich Tippenhauer (GER)
6-1 6-2
SFChristopher Koderisch (GER)
Ulrich Tippenhauer (GER)
Alexander Flock (4) (GER)
Clinton Thomson (AUS)
6-3 6-4
SFMichal Przysiezny (2) (POL)
Filip Urban (POL)
Milos Drakulic (CRO)
Thomas Schreyer (GER)
6-4 7-6(8)
QFChristopher Koderisch (GER)
Ulrich Tippenhauer (GER)
Ladislav Chramosta (1) (CZE)
Igor Zelenay (SVK)
WO
QFAlexander Flock (4) (GER)
Clinton Thomson (AUS)
Dennis Biggemann (GER)
Tobias Huelsen (GER)
6-3 6-1
QFMilos Drakulic (CRO)
Thomas Schreyer (GER)
Daniel Klemetz (3) (SWE)
Daniel Lencina-Ribes (ESP)
6-4 6-3
QFMichal Przysiezny (2) (POL)
Filip Urban (POL)
Christian Findeisen (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
6-2 6-0
R16Ladislav Chramosta (1) (CZE)
Igor Zelenay (SVK)
Bye
R16Christopher Koderisch (GER)
Ulrich Tippenhauer (GER)
Nikica Simic (BIH)
Marco Ziha (YUG)
6-0 6-1
R16Alexander Flock (4) (GER)
Clinton Thomson (AUS)
Bye
R16Dennis Biggemann (GER)
Tobias Huelsen (GER)
Jan Hoekzema (GER)
Florian Stephan (GER)
6-3 6-0
R16Milos Drakulic (CRO)
Thomas Schreyer (GER)
Markus Bayer (GER)
Jorg Bornemann (GER)
WO
R16Daniel Klemetz (3) (SWE)
Daniel Lencina-Ribes (ESP)
Bye
R16Christian Findeisen (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Javier Ferrin-Kranewitter (ARG)
Malte Masuth (GER)
7-5 3-6 6-3
R16Michal Przysiezny (2) (POL)
Filip Urban (POL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Maximilian Abel (1WC) (GER)Tim Richter (GER)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q1Stefan Wauters (2) (BEL)Dennis Biggemann (11) (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q1Florian Jeschonek (3) (GER)Rene Hohm (14) (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q1Andis Juska (4) (LAT)Daniel Topp (GER)6-4 7-6(4) [H2H]
Q1Tom Dennhardt (GER)Aleksey Malajko (13) (GER)6-2 7-6(1) [H2H]
Q1Evgeny Korolev (10) (RUS)Tero Vilen (6) (FIN)6-4 6-2 [H2H]
Q1Daniel Lencina-Ribes (7) (ESP)Nies-Henning Lampe (GER)4-6 6-4 7-6(4) [H2H]
Q1Bastian Knittel (8) (GER)Andre Wiesler (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q2Maximilian Abel (1WC) (GER)German Cerezo (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q2Tim Richter (GER)Tobias Siechau (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q2Stefan Wauters (2) (BEL)Jorg Bornemann (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Dennis Biggemann (11) (GER)Ron Hinzmann (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Florian Jeschonek (3) (GER)Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Rene Hohm (14) (GER)Christoph Lessiak (AUT)6-3 6-0 [H2H]
Q2Andis Juska (4) (LAT)Sebastian Rieschick (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q2Daniel Topp (GER)Rainer Paschen (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Tom Dennhardt (GER)Florian Nufer (5) (GER)5-7 6-1 6-0 [H2H]
Q2Aleksey Malajko (13) (GER)Felix Haumann (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q2Tero Vilen (6) (FIN)Christoph Radecke (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Evgeny Korolev (10) (RUS)Christian Findeisen (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Daniel Lencina-Ribes (7) (ESP)Milos Drakulic (CRO)6-3 6-2 [H2H]
Q2Nies-Henning Lampe (GER)Tobias Huelsen (16) (GER)6-4 7-6(3) [H2H]
Q2Bastian Knittel (8) (GER)Marius Alfs (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q2Andre Wiesler (GER)Malte Masuth (12) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Maximilian Abel (1WC) (GER)Bye
Q3German Cerezo (ARG)Andreas Kruza (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q3Tobias Siechau (GER)Aleksander Djuranovic (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Tim Richter (GER)Sascha Hesse (15) (GER)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Stefan Wauters (2) (BEL)Bye
Q3Jorg Bornemann (GER)Dmitri Sokolov (UKR)7-5 6-4 [H2H]
Q3Ron Hinzmann (GER)Frank Dennhardt (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Dennis Biggemann (11) (GER)Bogdan Nitescu (ROU)6-4 6-0 [H2H]
Q3Florian Jeschonek (3) (GER)Viorel-Catalin Ciobanu (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q3Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)Sascha Koehler (GER)6-0 3-6 7-5 [H2H]
Q3Christoph Lessiak (AUT)Ralf Wilmink (GER)4-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Rene Hohm (14) (GER)Adam Barnes (AUS)6-3 6-7(2) 6-3 [H2H]
Q3Andis Juska (4) (LAT)Nishank Mishra (IND)6-1 6-2 [H2H]
Q3Sebastian Rieschick (GER)Frederik Van De Ven (NED)6-1 6-3 [H2H]
Q3Rainer Paschen (GER)Phillip-Arthur Karwasz (GER)5-7 6-3 6-0 [H2H]
Q3Daniel Topp (GER)Javier Ferrin-Kranewitter (9) (ARG)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q3Florian Nufer (5) (GER)Gaston-Ariel Chiumiento (ARG)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Tom Dennhardt (GER)Jan Hoekzema (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Felix Haumann (GER)Florian Stephan (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Aleksey Malajko (13) (GER)Frank Waelter (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Tero Vilen (6) (FIN)Joscha Beutel (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q3Christoph Radecke (GER)Ralph Dennhardt (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Christian Findeisen (GER)Marco Ziha (YUG)6-1 6-0 [H2H]
Q3Evgeny Korolev (10) (RUS)Bernardo-Omar Palacios (ARG)6-1 6-2 [H2H]
Q3Daniel Lencina-Ribes (7) (ESP)Christopher Bodemeier (GER)7-6(0) 6-2 [H2H]
Q3Milos Drakulic (CRO)Florian Lemke (WC) (GER)7-5 7-5 [H2H]
Q3Nies-Henning Lampe (GER)Clinton Thomson (AUS)6-4 7-6(6) [H2H]
Q3Tobias Huelsen (16) (GER)Holger Schafers (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Bastian Knittel (8) (GER)Karsten Kreiling (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Marius Alfs (GER)Mathias Wahl (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Andre Wiesler (GER)Peter Steinberger (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q3Malte Masuth (12) (GER)Adrian Somerville (AUS)6-2 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F6 Futures draw (Men's) 2004?
Who will win Germany F6 Futures?