ATP Germany F6 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Germany F6 Futures Discussion!


Share This...


Germany F6 Futures Event Details:

2000-06-12Clay
OutdoorVillinger, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMelle Van Gemerden (5) (NED)Nikolay Davydenko (RUS)6-1 7-6(5) [H2H]
SFMelle Van Gemerden (5) (NED)Nicklas Timfjord (SWE)7-6(2) 3-6 7-6(3) [H2H]
SFNikolay Davydenko (RUS)Michael Berrer (GER)4-6 7-6(4) 6-2 [H2H]
QFNicklas Timfjord (SWE)Jan Weinzierl (1) (GER)4-6 6-4 6-3 [H2H]
QFMelle Van Gemerden (5) (NED)Teodor-Dacian Craciun (ROU)6-2 6-7(2) 7-5 [H2H]
QFMichael Berrer (GER)Johan Settergren (3) (SWE)6-4 6-2 [H2H]
QFNikolay Davydenko (RUS)Kris Goossens (8) (BEL)7-6(5) 6-3 [H2H]
R16Jan Weinzierl (1) (GER)Jerome Haehnel (Q) (FRA)1-6 6-3 7-6(5) [H2H]
R16Nicklas Timfjord (SWE)Nicolas Thomann (7) (FRA)1-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Teodor-Dacian Craciun (ROU)Meride Zahirovic (LL) (BIH)7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Melle Van Gemerden (5) (NED)Martin Sinner (WC) (GER)7-5 6-4 [H2H]
R16Michael Berrer (GER)Dimitri Lorin (FRA)6-4 6-4 [H2H]
R16Johan Settergren (3) (SWE)Walter Orth (Q) (GER)6-4 7-6(5) [H2H]
R16Kris Goossens (8) (BEL)Victor Trotsko (Q) (UKR)6-0 6-2 [H2H]
R16Nikolay Davydenko (RUS)Anthony Parun (Q) (GER)6-1 6-1 [H2H]
R32Jan Weinzierl (1) (GER)Sandro Della Piana (Q) (SUI)6-4 6-2 [H2H]
R32Jerome Haehnel (Q) (FRA)Agustin Garizzio (ARG)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Nicklas Timfjord (SWE)Martin Vassallo Arguello (Q) (ARG)4-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Nicolas Thomann (7) (FRA)Fredrik Giers (SWE)4-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Meride Zahirovic (LL) (BIH)Simon Greul (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Teodor-Dacian Craciun (ROU)Boris Bachert (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Martin Sinner (WC) (GER)Irakli Ushangishvili (Q) (GEO)6-2 6-4 [H2H]
R32Melle Van Gemerden (5) (NED)Bernard Parun (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Michael Berrer (GER)Ionut Moldovan (6) (ROU)7-5 6-4 [H2H]
R32Dimitri Lorin (FRA)Marco Chiudinelli (SUI)7-5 7-5 [H2H]
R32Walter Orth (Q) (GER)Peter Mayer-Tischer (WC) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Johan Settergren (3) (SWE)Dmitri Mazur (UZB)4-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Kris Goossens (8) (BEL)Michael Heppler (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Victor Trotsko (Q) (UKR)Henrik Andersson (SWE)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Nikolay Davydenko (RUS)Dmitriy Tomashevich (UZB)6-0 6-3 [H2H]
R32Anthony Parun (Q) (GER)Heiko Bollich (LL) (GER)6-1 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FKris Goossens (BEL)
Ionut Moldovan (ROU)
Johan Settergren (2) (SWE)
Melle Van Gemerden (NED)
7-6(6) 6-3
SFKris Goossens (BEL)
Ionut Moldovan (ROU)
Henrik Andersson (4) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
6-7(2) 7-6(5) 6-4
SFJohan Settergren (2) (SWE)
Melle Van Gemerden (NED)
Frank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
6-2 2-6 6-0
QFKris Goossens (BEL)
Ionut Moldovan (ROU)
Sandro Della Piana (SUI)
Nicolas Thomann (FRA)
6-4 6-3
QFHenrik Andersson (4) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Florian Marquardt (GER)
Anthony Parun (GER)
7-6(5) 3-6 6-1
QFFrank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Stephen Adamson (CAN)
Oliver Maiberger (GER)
5-7 6-3 6-2
QFJohan Settergren (2) (SWE)
Melle Van Gemerden (NED)
Marco Chiudinelli (SUI)
Jerome Haehnel (FRA)
6-2 6-1
R16Kris Goossens (BEL)
Ionut Moldovan (ROU)
Nitten Kirrtane (1) (IND)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-4 5-7 6-4
R16Sandro Della Piana (SUI)
Nicolas Thomann (FRA)
Dominik Adelhardt (WC) (GER)
Thomas Hipp (GER)
7-5 6-2
R16Henrik Andersson (4) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Dimitri Lorin (FRA)
Guastl Noury (FRA)
6-3 6-1
R16Florian Marquardt (GER)
Anthony Parun (GER)
Michael Heppler (GER)
Axel Romminger (GER)
6-2 7-6(6)
R16Stephen Adamson (CAN)
Oliver Maiberger (GER)
Matthias A. Muller (GER)
Valentino Pest (GER)
7-6(0) 7-6(3)
R16Frank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Martin Vassallo Arguello (3) (ARG)
Jan Weinzierl (GER)
6-2 6-4
R16Marco Chiudinelli (SUI)
Jerome Haehnel (FRA)
Edouard Davydenko (RUS)
Nikolay Davydenko (RUS)
6-1 6-4
R16Johan Settergren (2) (SWE)
Melle Van Gemerden (NED)
Michael Berrer (GER)
Martin Sinner (GER)
6-4 6-7(5) 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Martin Vassallo Arguello (1) (ARG)Oliver Maiberger (15) (GER)6-3 7-6(6) [H2H]
Q1Irakli Ushangishvili (16) (GEO)Heiko Bollich (2) (GER)6-1 4-6 6-4 [H2H]
Q1Jerome Haehnel (3) (FRA)Brad Weston (WC) (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Q1Simon Greul (4) (GER)Danijel Kruslin (13) (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q1Anthony Parun (5) (GER)Florian Marquardt (11) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q1Walter Orth (GER)Daniel Krajnovic (CRO)6-2 6-2 [H2H]
Q1Sandro Della Piana (7) (SUI)Thomas Schoeck (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q1Victor Trotsko (UKR)Meride Zahirovic (8) (BIH)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Martin Vassallo Arguello (1) (ARG)Florian Kunth (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q2Oliver Maiberger (15) (GER)Dean Jones (WC) (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Heiko Bollich (2) (GER)Christian Hark (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Irakli Ushangishvili (16) (GEO)Axel Romminger (WC) (GER)4-6 6-0 6-4 [H2H]
Q2Jerome Haehnel (3) (FRA)Philipp Gruendler (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Brad Weston (WC) (AUS)Christian Groh (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Simon Greul (4) (GER)Simon Stadler (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q2Danijel Kruslin (13) (GER)Gemot Fischer (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Anthony Parun (5) (GER)Andreas Von Michaelis (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Florian Marquardt (11) (GER)Nils Klemann (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Walter Orth (GER)Denis Gremelmayr (6) (GER)3-6 6-2 7-6(4) [H2H]
Q2Daniel Krajnovic (CRO)Frank Schilbach (GER)6-0 7-5 [H2H]
Q2Sandro Della Piana (7) (SUI)Jochen Nufer (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Thomas Schoeck (GER)Philip Horyna (SUI)6-2 6-4 [H2H]
Q2Meride Zahirovic (8) (BIH)Fabio Risoli (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Victor Trotsko (UKR)Valentino Pest (10) (GER)6-4 6-7(7) 6-4 [H2H]
Q3Martin Vassallo Arguello (1) (ARG)Bye
Q3Florian Kunth (GER)Eric Chen (USA)6-3 6-2 [H2H]
Q3Dean Jones (WC) (AUS)Dirk Benninghaus (USA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Oliver Maiberger (15) (GER)Stefan Suta (ROU)6-4 6-0 [H2H]
Q3Heiko Bollich (2) (GER)Bye
Q3Christian Hark (GER)Ben Cook (USA)6-1 6-4 [H2H]
Q3Axel Romminger (WC) (GER)William Can (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Irakli Ushangishvili (16) (GEO)Michael Jetter (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jerome Haehnel (3) (FRA)Bye
Q3Philipp Gruendler (GER)Dominik Adelhardt (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Brad Weston (WC) (AUS)Florian Nufer (GER)6-4 4-6 6-3 [H2H]
Q3Christian Groh (GER)Volker Neumann (14) (GER)6-0 6-7(10) 6-0 [H2H]
Q3Simon Greul (4) (GER)Bye
Q3Simon Stadler (GER)Andreas Winter (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Gemot Fischer (GER)John Harvey (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Danijel Kruslin (13) (GER)Kai Schmid (GER)6-7(5) 6-3 6-4 [H2H]
Q3Anthony Parun (5) (GER)Bye
Q3Andreas Von Michaelis (GER)Jan Beusch (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Nils Klemann (GER)Andre Maier (WC) (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q3Florian Marquardt (11) (GER)Thomas Hipp (GER)7-6(6) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Denis Gremelmayr (6) (GER)Bye
Q3Walter Orth (GER)Jochen Muller (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Frank Schilbach (GER)Anthony Harding-Clarke (WC) (AUS)6-2 2-6 7-6(0) [H2H]
Q3Daniel Krajnovic (CRO)Will Ritter (12) (USA)6-1 6-0 [H2H]
Q3Sandro Della Piana (7) (SUI)Bye
Q3Jochen Nufer (GER)Andy Leichtle (GER)6-7(5) 7-6(1) 6-4 [H2H]
Q3Philip Horyna (SUI)Philipp Pingel (GER)7-6(2) 7-6(3) [H2H]
Q3Thomas Schoeck (GER)Jing-Zhu Yang (9) (CHN)7-5 1-6 6-4 [H2H]
Q3Meride Zahirovic (8) (BIH)Mark Benninghaus (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Fabio Risoli (GER)Benjamin Ebrahimzadeh (GER)7-6(9) 6-2 [H2H]
Q3Victor Trotsko (UKR)Mirko Schwindt (GER)2-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Valentino Pest (10) (GER)Cyrill Geraud (GER)6-0 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F6 Futures draw (Men's) 2000?
Who will win Germany F6 Futures?