ATP Germany F6 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Germany F6 Futures Discussion!


Share This...


Germany F6 Futures Event Details:

1998-05-11Clay
OutdoorNeckarau, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAgustin Garizzio (1) (ARG)Gheorghe Cosac (WC) (ROU)6-3 7-6[H2H]
SFAgustin Garizzio (1) (ARG)Andres Schneiter (5) (ARG)WO[H2H]
SFGheorghe Cosac (WC) (ROU)Nenad Zimonjic (SRB)6-3 6-4[H2H]
QFAgustin Garizzio (1) (ARG)Olivier Malcor (Q) (FRA)6-2 6-3[H2H]
QFAndres Schneiter (5) (ARG)Bartlomiej Dabrowski (Q) (POL)3-6 7-6 7-6[H2H]
QFNenad Zimonjic (SRB)Markus Zillner (GER)6-7 6-3 7-6[H2H]
QFGheorghe Cosac (WC) (ROU)Damian Furmanski (ARG)6-7 6-4 6-4[H2H]
R16Agustin Garizzio (1) (ARG)Scott Gessner (Q) (GER)6-1 6-2[H2H]
R16Olivier Malcor (Q) (FRA)Christophe Rochus (8) (BEL)7-6 6-1[H2H]
R16Bartlomiej Dabrowski (Q) (POL)Jurek Stasiak (3) (AUS)6-4 6-2[H2H]
R16Andres Schneiter (5) (ARG)Juan Giner (Q) (ESP)7-6 3-6 6-4[H2H]
R16Markus Zillner (GER)Julian Knowle (AUT)6-3 2-0 Retired[H2H]
R16Nenad Zimonjic (SRB)Tomas Behrend (4) (GER)4-6 6-3 6-3[H2H]
R16Gheorghe Cosac (WC) (ROU)Yahiya Doumbia (7) (SEN)6-3 1-6 7-6[H2H]
R16Damian Furmanski (ARG)Gergely Kisgyorgy (LL) (HUN)7-5 6-2[H2H]
R32Agustin Garizzio (1) (ARG)Marc Herter (Q) (GER)6-7 6-4 6-2[H2H]
R32Scott Gessner (Q) (GER)Bernard Parun (WC) (GER)3-6 7-5 7-5[H2H]
R32Olivier Malcor (Q) (FRA)Igor Saric (CRO)7-6 6-2[H2H]
R32Christophe Rochus (8) (BEL)Miguel Pastura (ARG)6-7 6-3 6-3[H2H]
R32Jurek Stasiak (3) (AUS)Marcos Roy-Girardi (Q) (ESP)6-7 6-3 6-4[H2H]
R32Bartlomiej Dabrowski (Q) (POL)Martin Verkerk (NLD)1-6 7-6 6-1[H2H]
R32Juan Giner (Q) (ESP)Martin Garcia (ARG)7-6 6-4[H2H]
R32Andres Schneiter (5) (ARG)Tommi Lenho (FIN)3-6 6-4 6-4[H2H]
R32Markus Zillner (GER)David Caballero-Garcia (6) (ESP)6-4 6-3[H2H]
R32Julian Knowle (AUT)Thomas Messmer (WC) (GER)6-3 3-6 6-2[H2H]
R32Nenad Zimonjic (SRB)Alexander Shvets (BLR)6-1 6-1[H2H]
R32Tomas Behrend (4) (GER)Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Yahiya Doumbia (7) (SEN)Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)4-6 6-2 7-6[H2H]
R32Gheorghe Cosac (WC) (ROU)Patrick Sommer (Q) (GER)6-1 6-0[H2H]
R32Damian Furmanski (ARG)Meride Zahirovic (Q) (GER)2-6 6-3 7-5[H2H]
R32Gergely Kisgyorgy (LL) (HUN)Jean-Michel Pequery (FRA)6-4 6-3[H2H]
Men's Doubles
FBartlomiej Dabrowski (POL)
Jurek Stasiak (AUS)
Tomas Cibulec (CZE)
Alexandre Simoni (BRA)
6-4 6-1
SFBartlomiej Dabrowski (POL)
Jurek Stasiak (AUS)
James Greenhalgh (1) (NZL)
Dejan Petrovic (SRB)
6-4 6-3
SFTomas Cibulec (CZE)
Alexandre Simoni (BRA)
Jan Hermansson (SWE)
Klas Pettersson (SWE)
6-1 6-0
QFJames Greenhalgh (1) (NZL)
Dejan Petrovic (SRB)
Falk Nier (WC) (GER)
Johannes Unterberger (AUT)
6-2 7-6
QFBartlomiej Dabrowski (POL)
Jurek Stasiak (AUS)
Jose-Maria Arnedo (4) (ARG)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
0-6 6-4 7-6
QFTomas Cibulec (CZE)
Alexandre Simoni (BRA)
Yahiya Doumbia (3) (SEN)
Jean-Michel Pequery (FRA)
6-4 6-4
QFJan Hermansson (SWE)
Klas Pettersson (SWE)
Helge Koll-Frafjord (NOR)
Andres Schneiter (ARG)
WO
R16James Greenhalgh (1) (NZL)
Dejan Petrovic (SRB)
Juan Giner (ESP)
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)
7-6 6-3
R16Falk Nier (WC) (GER)
Johannes Unterberger (AUT)
Gergely Kisgyorgy (HUN)
Peter Madarassy (HUN)
6-1 4-6 7-6
R16Jose-Maria Arnedo (4) (ARG)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
David Caballero-Garcia (ESP)
Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)
6-4 6-2
R16Bartlomiej Dabrowski (POL)
Jurek Stasiak (AUS)
Chris Mahony (AUS)
Paulo Taicher (BRA)
6-4 6-2
R16Tomas Cibulec (CZE)
Alexandre Simoni (BRA)
Marcus Lund (SWE)
Mikael Stadling (SWE)
7-5 7-5
R16Yahiya Doumbia (3) (SEN)
Jean-Michel Pequery (FRA)
Gheorghe Cosac (WC) (ROU)
Daniel Steinbrenner ()
6-2 4-6 6-1
R16Helge Koll-Frafjord (NOR)
Andres Schneiter (ARG)
Gerald Fauser (WC) (GER)
Marc Herter (GER)
6-2 6-3
R16Jan Hermansson (SWE)
Klas Pettersson (SWE)
Jan-Ralph Brandt (2) (GER)
Thomas Messmer (GER)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Meride Zahirovic (GER)Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (16) (ESP)7-6 7-5[H2H]
Q1Olivier Malcor (2) (FRA)Paulo Taicher (BRA)3-6 6-1 6-2[H2H]
Q1Marcos Roy-Girardi (ESP)Holger Fischer (WC) (GER)7-5 7-5[H2H]
Q1Marc Herter (GER)Ralf Wilmink (GER)3-6 6-4 6-1[H2H]
Q1Patrick Sommer (GER)Jens Woehrmann (12) (GER)6-3 6-3[H2H]
Q1Bartlomiej Dabrowski (POL)Jan Hermansson (SWE)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Juan Giner (ESP)Gergely Kisgyorgy (9) (HUN)6-3 6-3[H2H]
Q1Scott Gessner (GER)Mikael Stadling (10) (SWE)6-4 6-1[H2H]
Q2Meride Zahirovic (GER)Sebastian Fitz (WC) (GER)7-6 6-2[H2H]
Q2Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (16) (ESP)Martin Spottl (AUT)7-6 7-6[H2H]
Q2Olivier Malcor (2) (FRA)Paul Hartveg (GER)6-1 6-1[H2H]
Q2Paulo Taicher (BRA)Gerald Fauser (15) (GER)4-6 6-3 7-5[H2H]
Q2Holger Fischer (WC) (GER)Alexandre Simoni (3) (BRA)6-3 6-4[H2H]
Q2Marcos Roy-Girardi (ESP)Gabriel Keymer (CHL)3-6 7-6 7-5[H2H]
Q2Ralf Wilmink (GER)Dejan Petrovic (4) (SRB)7-5 6-1[H2H]
Q2Marc Herter (GER)Sandro Della Piana (14) (SUI)7-5 2-1 Retired[H2H]
Q2Patrick Sommer (GER)Tomas Zivnicek (WC) (GER)6-4 6-2[H2H]
Q2Jens Woehrmann (12) (GER)Felix Hardt (GER)7-6 7-5[H2H]
Q2Bartlomiej Dabrowski (POL)Timothy Aerts (6) (BEL)7-5 6-1[H2H]
Q2Jan Hermansson (SWE)Daniel Navas-Arranz (11) (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Juan Giner (ESP)Helge Koll-Frafjord (7) (NOR)6-4 6-2[H2H]
Q2Gergely Kisgyorgy (9) (HUN)Eduard Schneider (GER)6-3 6-1[H2H]
Q2Scott Gessner (GER)Jose-Maria Arnedo (ARG)6-4 6-4[H2H]
Q2Mikael Stadling (10) (SWE)Jesco Renner (GER)6-2 6-1[H2H]
Q3Meride Zahirovic (GER)Marcus Sarstrand (1) (SWE)6-4 6-3[H2H]
Q3Sebastian Fitz (WC) (GER)Lassi Ketola (FIN)6-4 3-6 6-3[H2H]
Q3Martin Spottl (AUT)Thomas Sprinckstub (WC) (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (16) (ESP)Alexander Hizli (GER)6-1 4-1 Retired[H2H]
Q3Olivier Malcor (2) (FRA)Pawel Motylewski (POL)6-2 4-6 6-2[H2H]
Q3Paul Hartveg (GER)Klas Petersson (SWE)6-3 7-5[H2H]
Q3Paulo Taicher (BRA)Falk Nier (GER)7-5 6-2[H2H]
Q3Gerald Fauser (15) (GER)Johannes Schmidt (WC) ()6-3 4-6 6-3[H2H]
Q3Alexandre Simoni (3) (BRA)Diego Veronelli (ARG)6-2 6-4[H2H]
Q3Holger Fischer (WC) (GER)Jesus Manteca-Jurado (ESP)4-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Gabriel Keymer (CHL)Dino Bohm (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Marcos Roy-Girardi (ESP)Andrei Rybalko (13) (UKR)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Dejan Petrovic (4) (SRB)Johannes Unterberger (AUT)3-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Ralf Wilmink (GER)Markus Suntzenich (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q3Marc Herter (GER)Marcus Mathisen (SWE)6-2 6-2[H2H]
Q3Sandro Della Piana (14) (SUI)Stefan Suta (ROU)6-3 7-6[H2H]
Q3Tomas Zivnicek (WC) (GER)Mounir El Aarej (5) (MAR)7-6 6-0[H2H]
Q3Patrick Sommer (GER)Carsten Arriens (GER)6-7 6-1 6-1[H2H]
Q3Felix Hardt (GER)Jens Gerlach (GER)6-4 3-6 6-3[H2H]
Q3Jens Woehrmann (12) (GER)Ingo Isslinger (GER)6-1 3-6 6-4[H2H]
Q3Timothy Aerts (6) (BEL)Christian Mazon-Andersen (ESP)7-6 6-3[H2H]
Q3Bartlomiej Dabrowski (POL)Julien Link (GER)6-0 6-0[H2H]
Q3Jan Hermansson (SWE)Michael Enz (GER)6-2 6-1[H2H]
Q3Daniel Navas-Arranz (11) (ESP)Marcus Lund (SWE)6-2 6-4[H2H]
Q3Helge Koll-Frafjord (7) (NOR)Daniel Steinbrenner (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q3Juan Giner (ESP)Sascha Bandermann (GER)6-4 6-4[H2H]
Q3Eduard Schneider (GER)Stefan Pircher (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q3Gergely Kisgyorgy (9) (HUN)Magnus Haeger (WC) ()6-0 6-4[H2H]
Q3Scott Gessner (GER)Rodrigo Cerdera (8) (ARG)6-1 5-7 6-3[H2H]
Q3Jose-Maria Arnedo (ARG)Alexander Popp (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Jesco Renner (GER)Arnd Caspari (GER)7-5 6-1[H2H]
Q3Mikael Stadling (10) (SWE)Pablo Fuente (ARG)6-4 4-6 6-3[H2H]