ATP Germany F4 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Germany F4 Futures Discussion!

Share This...

Germany F4 Futures Event Details:

IndoorNussloch, Germany
View Past Years Draws: 2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FErvin Eleskovic (6) (SWE)Jan-Lennard Struff (4) (GER)7-5 6-4[H2H]
SFJan-Lennard Struff (4) (GER)Holger Fischer (Q) (GER)7-6(5) 6-3[H2H]
SFErvin Eleskovic (6) (SWE)Josh Goodall (5) ()6-3 6-7(4) 7-5[H2H]
QFHolger Fischer (Q) (GER)Gero Kretschmer (8) (GER)6-3 7-6(3)[H2H]
QFJan-Lennard Struff (4) (GER)Nils Langer (WC) (GER)6-0 6-1[H2H]
QFErvin Eleskovic (6) (SWE)Peter Gojowczyk (GER)7-6(6) 3-6 6-3[H2H]
QFJosh Goodall (5) ()Pierre-Hugues Herbert (FRA)7-5 6-2[H2H]
R16Holger Fischer (Q) (GER)Niels Desein (1WC) (BEL)6-1 6-3[H2H]
R16Gero Kretschmer (8) (GER)Antal Van Der Duim (Q) (NLD)4-6 7-5 7-5[H2H]
R16Jan-Lennard Struff (4) (GER)Peter Torebko (GER)6-2 6-4[H2H]
R16Nils Langer (WC) (GER)Norbert Gombos (SVK)7-6(4) 6-3[H2H]
R16Ervin Eleskovic (6) (SWE)Chris Eaton ()7-6(5) 6-4[H2H]
R16Peter Gojowczyk (GER)Franjo Raspudic (LL) (BIH)6-2 3-6 6-3[H2H]
R16Josh Goodall (5) ()Ivan Bjelica (SRB)7-6(12) 6-1[H2H]
R16Pierre-Hugues Herbert (FRA)Pavel Snobel (CZE)7-6(4) 6-7(4) 6-2[H2H]
R32Niels Desein (1WC) (BEL)Michal Pazicky (Q) (SVK)6-3 6-2[H2H]
R32Holger Fischer (Q) (GER)Marc Sieber (Q) (GER)6-4 6-4[H2H]
R32Antal Van Der Duim (Q) (NLD)Oscar Otte (WC) (GER)6-1 6-3[H2H]
R32Gero Kretschmer (8) (GER)Kevin Krawietz (Q) (GER)6-1 6-3[H2H]
R32Jan-Lennard Struff (4) (GER)Sandro Ehrat (Q) (SUI)6-1 7-5[H2H]
R32Peter Torebko (GER)Marko Danis (Q) (SVK)1-6 6-2 6-3[H2H]
R32Norbert Gombos (SVK)Tomas Cakl (PR) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Nils Langer (WC) (GER)Jan Mertl (7) (CZE)6-4 7-5[H2H]
R32Ervin Eleskovic (6) (SWE)Roman Jebavy (CZE)7-5 6-4[H2H]
R32Chris Eaton ()Jakob Sude (Q) (GER)7-6(3) 6-7(6) 6-4[H2H]
R32Peter Gojowczyk (GER)Alexander Slabinsky ()6-2 6-1[H2H]
R32Franjo Raspudic (LL) (BIH)Mario Gehrlein (WC) ()6-4 7-6(5)[H2H]
R32Josh Goodall (5) ()Antony Dupuis (FRA)5-7 6-3 6-3[H2H]
R32Ivan Bjelica (SRB)Andrei Mlendea (ROU)6-2 1-0 Retired[H2H]
R32Pierre-Hugues Herbert (FRA)Max Raditschnigg (AUT)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Pavel Snobel (CZE)Marcel Zimmermann (2) (GER)4-6 6-1 3-2 Retired[H2H]
Men's Doubles
FHans Podlipnik-Castillo (2) (CHL)
Max Raditschnigg (AUT)
Gero Kretschmer (GER)
Peter Torebko (GER)
6-4 6-4
SFGero Kretschmer (GER)
Peter Torebko (GER)
Ivan Bjelica (WC) (SRB)
Franjo Raspudic (BIH)
6-2 6-4
SFHans Podlipnik-Castillo (2) (CHL)
Max Raditschnigg (AUT)
Bastian Broemmelhaus ()
Jan-Lennard Struff (GER)
7-5 6-4
QFGero Kretschmer (GER)
Peter Torebko (GER)
Chris Eaton (1) ()
Josh Goodall ()
7-5 6-4
QFIvan Bjelica (WC) (SRB)
Franjo Raspudic (BIH)
Kevin Krawietz (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
QFBastian Broemmelhaus ()
Jan-Lennard Struff (GER)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
QFHans Podlipnik-Castillo (2) (CHL)
Max Raditschnigg (AUT)
Norbert Gombos (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
6-1 6-0
R16Chris Eaton (1) ()
Josh Goodall ()
R16Gero Kretschmer (GER)
Peter Torebko (GER)
Patrick Lubanski ()
Aleksey Malajko (GER)
6-3 6-4
R16Kevin Krawietz (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
R16Ivan Bjelica (WC) (SRB)
Franjo Raspudic (BIH)
Holger Fischer (GER)
Mario Gehrlein ()
6-3 7-6(3)
R16Bastian Broemmelhaus ()
Jan-Lennard Struff (GER)
Trent Aaron (USA)
Niels Desein (BEL)
7-5 4-6 [14-12]
R16Roman Jebavy (3) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
R16Norbert Gombos (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
Nicolas Paulus ()
Thilo Schlenker ()
6-2 6-3
R16Hans Podlipnik-Castillo (2) (CHL)
Max Raditschnigg (AUT)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Holger Fischer (1) (GER)Florian Fallert (GER)6-2 6-2[H2H]
Q1Marc Sieber (2) (GER)Jean Zietsman (13) (GER)7-6(2) 6-1[H2H]
Q1Michal Pazicky (3) (SVK)Tim Van Terheijden (10) (NLD)7-5 7-6(4)[H2H]
Q1Marko Danis (14) (SVK)Jakub Lustyk (4) (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q1Sandro Ehrat (5) (SUI)Florent Walter (FRA)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q1Antal Van Der Duim (6) (NLD)Nils Brinkman (GER)6-1 6-0[H2H]
Q1Kevin Krawietz (7) (GER)Otakar Lucak (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q1Jakob Sude (8) (GER)Franjo Raspudic (15) (BIH)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q2Holger Fischer (1) (GER)Pirmin Haenle (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Florian Fallert (GER)Radim Urbanek (16) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Marc Sieber (2) (GER)Duje Kekez (CRO)6-2 6-1[H2H]
Q2Jean Zietsman (13) (GER)Florian Barth (GER)4-6 7-5 7-6(4)[H2H]
Q2Michal Pazicky (3) (SVK)Dominik Koepfer (WC) ()6-3 6-3[H2H]
Q2Tim Van Terheijden (10) (NLD)Philip Davydenko (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q2Jakub Lustyk (4) (CZE)Yannick Zuern ()6-4 6-1[H2H]
Q2Marko Danis (14) (SVK)Patrick Lubanski (WC) ()6-1 6-4[H2H]
Q2Sandro Ehrat (5) (SUI)Adrian Obert (WC) (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Florent Walter (FRA)Yannick Hanfmann (11) (GER)6-4 6-3[H2H]
Q2Antal Van Der Duim (6) (NLD)Marco Kirschner ()7-5 6-1[H2H]
Q2Nils Brinkman (GER)Mark-Alexander Kepler (12) (GER)7-6(6) 6-4[H2H]
Q2Kevin Krawietz (7) (GER)Victor Schmid (GER)6-2 7-6(12)[H2H]
Q2Otakar Lucak (CZE)Jiri Kosler (9) (CZE)7-6(3) 6-3[H2H]
Q2Jakob Sude (8) (GER)Matthias Kolbe (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Franjo Raspudic (15) (BIH)Marvin Netuschil (GER)6-3 6-2[H2H]
Q3Holger Fischer (1) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Pirmin Haenle (GER)Jordan Ruivo (FRA)6-2 6-4[H2H]
Q3Florian Fallert (GER)Patrick Mayer (WC) (AUT)6-2 6-0[H2H]
Q3Radim Urbanek (16) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Marc Sieber (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Duje Kekez (CRO)Nicolas Paulus (WC) ()7-6(1) 6-1[H2H]
Q3Florian Barth (GER)Marvin Tawasi ()6-3 6-4[H2H]
Q3Jean Zietsman (13) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Michal Pazicky (3) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Dominik Koepfer (WC) ()Robin Becker ()6-2 6-1[H2H]
Q3Philip Davydenko (RUS)Jannis Kahlke (WC) (GER)6-4 6-4[H2H]
Q3Tim Van Terheijden (10) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Jakub Lustyk (4) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Yannick Zuern ()Perica Josic (SRB)6-1 2-6 6-3[H2H]
Q3Patrick Lubanski (WC) ()Ognjen Jovanovic (SRB)6-3 6-2[H2H]
Q3Marko Danis (14) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Sandro Ehrat (5) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Adrian Obert (WC) (GER)Thilo Schlenker (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q3Florent Walter (FRA)Teri Groll (FRA)6-2 7-5[H2H]
Q3Yannick Hanfmann (11) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Antal Van Der Duim (6) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Marco Kirschner ()Sebastian Fitz (GER)6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Nils Brinkman (GER)Lars Behlen (GER)6-1 3-6 6-3[H2H]
Q3Mark-Alexander Kepler (12) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Kevin Krawietz (7) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Victor Schmid (GER)Trent Aaron (USA)6-1 6-2[H2H]
Q3Otakar Lucak (CZE)Raphael Hemmeler (SUI)6-4 6-4[H2H]
Q3Jiri Kosler (9) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Jakob Sude (8) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Matthias Kolbe (GER)Luca Roshardt ()6-2 6-4[H2H]
Q3Marvin Netuschil (GER)Josip Mesin (CRO)7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Franjo Raspudic (15) (BIH)ByeBye[H2H]