ATP Germany F4 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Germany F4 Futures Discussion!


Share This...


Germany F4 Futures Event Details:

2001-06-04Clay
OutdoorVillingen, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJohan Settergren (1) (SWE)Christophe Van Garsse (Q) (BEL)7-5 6-3[H2H]
SFJohan Settergren (1) (SWE)Salvador Navarro-Gutierrez (3) (ESP)6-2 6-2[H2H]
SFChristophe Van Garsse (Q) (BEL)Florian Jeschonek (WC) (GER)7-6(5) 6-2[H2H]
QFJohan Settergren (1) (SWE)Martin Vassallo Arguello (Q) (ARG)6-2 6-3[H2H]
QFSalvador Navarro-Gutierrez (3) (ESP)Christian Dillschneider (SUI)6-4 6-1[H2H]
QFFlorian Jeschonek (WC) (GER)Dmitri Vlasov (7) (RUS)6-2 6-1[H2H]
QFChristophe Van Garsse (Q) (BEL)Diego Hipperdinger (2) (ESP)6-4 3-6 6-1[H2H]
R16Johan Settergren (1) (SWE)Bernard Parun (GER)6-3 6-1[H2H]
R16Martin Vassallo Arguello (Q) (ARG)Vitali Chvets (BLR)7-5 6-1[H2H]
R16Salvador Navarro-Gutierrez (3) (ESP)Leonardo Olguin (SE) (ARG)6-1 6-4[H2H]
R16Christian Dillschneider (SUI)Todd Larkham (6) (AUS)6-4 6-2[H2H]
R16Dmitri Vlasov (7) (RUS)Orest Tereshchuk (UKR)6-7(4) 6-3 7-6(3)[H2H]
R16Florian Jeschonek (WC) (GER)Maximilian Abel (WC) (GER)7-5 6-3[H2H]
R16Christophe Van Garsse (Q) (BEL)Jan Weinzierl (8) (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Diego Hipperdinger (2) (ESP)Slimane Saoudi (DZA)6-2 6-2[H2H]
R32Johan Settergren (1) (SWE)Alun Jones (AUS)6-0 6-1[H2H]
R32Bernard Parun (GER)Ben Mathias (Q) (AUS)6-3 6-4[H2H]
R32Vitali Chvets (BLR)Melvyn Op der Heijde (Q) (NLD)6-3 7-5[H2H]
R32Martin Vassallo Arguello (Q) (ARG)Alberto Francis (LL) (USA)6-3 6-1[H2H]
R32Salvador Navarro-Gutierrez (3) (ESP)Maxime Boye (FRA)6-1 6-2[H2H]
R32Leonardo Olguin (SE) (ARG)Vincent Allegre (FRA)7-6(6) 6-4[H2H]
R32Christian Dillschneider (SUI)Hendri-Susilo Pramono (Q) ()6-4 0-6 6-2[H2H]
R32Todd Larkham (6) (AUS)Dmitri Mazur (LL) (UZB)3-6 6-1 6-2[H2H]
R32Dmitri Vlasov (7) (RUS)Benjamin Kohlloeffel (Q) (GER)5-7 6-2 6-1[H2H]
R32Orest Tereshchuk (UKR)Philipp Gruendler (WC) ()6-4 6-3[H2H]
R32Maximilian Abel (WC) (GER)Jerome Haehnel (FRA)6-7(4) 6-1 6-3[H2H]
R32Florian Jeschonek (WC) (GER)Melle Van Gemerden (4) (NLD)7-5 6-1[H2H]
R32Jan Weinzierl (8) (GER)Arne Kreitz (Q) (GER)5-7 7-5 6-4[H2H]
R32Christophe Van Garsse (Q) (BEL)Simon Greul (WC) (GER)6-2 6-2[H2H]
R32Slimane Saoudi (DZA)Peter Mayer-Tischer (Q) ()6-1 6-1[H2H]
R32Diego Hipperdinger (2) (ESP)Dmitriy Tomashevich (UZB)3-6 6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FJohan Settergren (SWE)
Melle Van Gemerden (NLD)
Frank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
6-4 6-4
SFFrank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Heiko Bollich (GER)
Dmitri Vlasov (RUS)
6-3 6-2
SFJohan Settergren (SWE)
Melle Van Gemerden (NLD)
David Abelson (2) (CAN)
Martin Vassallo Arguello (ARG)
6-4 5-7 6-2
QFFrank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Maximilian Abel (WC) (GER)
Simon Greul (GER)
6-4 6-3
QFHeiko Bollich (GER)
Dmitri Vlasov (RUS)
Andrew Derer (AUS)
Damien Ward (AUS)
7-6(4) 6-3
QFJohan Settergren (SWE)
Melle Van Gemerden (NLD)
Hendri-Susilo Pramono ()
Febi Widhiyanto (IDN)
3-6 6-3 6-2
QFDavid Abelson (2) (CAN)
Martin Vassallo Arguello (ARG)
Jose-Maria Arnedo (ARG)
Gordon Uehling (USA)
7-6(6) 6-4
R16Maximilian Abel (WC) (GER)
Simon Greul (GER)
Bobbie Altelaar (1) (NLD)
Jan Weinzierl (GER)
7-5 7-6(5)
R16Frank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Arne Kreitz (GER)
6-7(6) 6-1 6-4
R16Andrew Derer (AUS)
Damien Ward (AUS)
Rico Jacober (4) (SUI)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
7-6(6) 6-4
R16Heiko Bollich (GER)
Dmitri Vlasov (RUS)
Dominik Adelhardt (WC) ()
Thomas Hipp ()
6-3 6-2
R16Johan Settergren (SWE)
Melle Van Gemerden (NLD)
Alberto Francis (USA)
Diego Hipperdinger (ESP)
6-4 7-6(4)
R16Hendri-Susilo Pramono ()
Febi Widhiyanto (IDN)
Vitali Chvets (3) (BLR)
Orest Tereshchuk (UKR)
6-3 6-3
R16Jose-Maria Arnedo (ARG)
Gordon Uehling (USA)
Dmitri Mazur (UZB)
Scott Willinsky (JAM)
6-3 7-6(2)
R16David Abelson (2) (CAN)
Martin Vassallo Arguello (ARG)
Benjamin Kohlloeffel (WC) (GER)
Florian Marquardt (GER)
6-2 7-6(4)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Martin Vassallo Arguello (1) (ARG)Dirk Britzen (GER)7-6(8) 6-2[H2H]
Q1Christophe Van Garsse (BEL)Alberto Francis (11) (USA)6-4 6-4[H2H]
Q1Benjamin Kohlloeffel (15) (GER)Victor Trotsko (UKR)6-3 7-6(5)[H2H]
Q1Peter Mayer-Tischer ()Febi Widhiyanto (14) (IDN)6-4 7-6(9)[H2H]
Q1Melvyn Op der Heijde (5) (NLD)Torsten Popp (GER)7-6(7) 6-7(5) 6-0[H2H]
Q1Arne Kreitz (6) (GER)Heiko Bollich (10) (GER)6-3 6-4[H2H]
Q1Ben Mathias (13) (AUS)Mauro Ferrer (ARG)6-3 6-3[H2H]
Q1Hendri-Susilo Pramono (8) ()Michael Lux ()3-6 6-0 6-3[H2H]
Q2Martin Vassallo Arguello (1) (ARG)Tom Dennhardt (GER)6-2 6-1[H2H]
Q2Dirk Britzen (GER)Lukasz Sencyszyn (POL)6-1 6-2[H2H]
Q2Christophe Van Garsse (BEL)Federico Dondo (2) (URU)6-2 6-2[H2H]
Q2Alberto Francis (11) (USA)Alejandro Dominguez (ARG)7-5 6-3[H2H]
Q2Victor Trotsko (UKR)Dmitri Mazur (3) (UZB)6-2 6-3[H2H]
Q2Benjamin Kohlloeffel (15) (GER)Juan-Manuel Ferrer (ARG)6-4 6-1[H2H]
Q2Peter Mayer-Tischer ()Krystian Pfeiffer (4) (POL)6-4 6-3[H2H]
Q2Febi Widhiyanto (14) (IDN)Konstantin Harle Zettler (GER)6-3 4-6 6-2[H2H]
Q2Melvyn Op der Heijde (5) (NLD)Taras Demyanenko (UKR)7-5 6-2[H2H]
Q2Torsten Popp (GER)Nicolas Bruns ()6-3 6-4[H2H]
Q2Arne Kreitz (6) (GER)Rene Hohm (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Heiko Bollich (10) (GER)Axel Romminger (WC) ()6-3 6-0[H2H]
Q2Mauro Ferrer (ARG)Hayden Gibson (7) (AUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Ben Mathias (13) (AUS)Dominik Adelhardt (WC) ()7-6(4) 7-5[H2H]
Q2Hendri-Susilo Pramono (8) ()Stefan Suta (ROU)6-1 6-3[H2H]
Q2Michael Lux ()Bastian Faisst ()6-4 6-3[H2H]
Q3Martin Vassallo Arguello (1) (ARG)Robert Daley (AUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Tom Dennhardt (GER)Thomas Schoeck (GER)7-6(0) 7-5[H2H]
Q3Dirk Britzen (GER)Fabio Risoli (WC) ()6-2 6-3[H2H]
Q3Lukasz Sencyszyn (POL)Marcelo Barboza (9) (URU)6-7(1) 6-0 6-3[H2H]
Q3Federico Dondo (2) (URU)Thomas Werkmann (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Christophe Van Garsse (BEL)Sebastian Schluter (WC) (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Alejandro Dominguez (ARG)Riad Sawas ()6-3 6-3[H2H]
Q3Alberto Francis (11) (USA)Stewart Bathgate (AUS)6-1 6-0[H2H]
Q3Dmitri Mazur (3) (UZB)Jochen Nufer (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Victor Trotsko (UKR)Thomas Hipp (WC) ()6-4 6-4[H2H]
Q3Juan-Manuel Ferrer (ARG)Scott Willinsky (JAM)2-6 6-4 6-3[H2H]
Q3Benjamin Kohlloeffel (15) (GER)Nils Muschiol (GER)6-0 6-1[H2H]
Q3Krystian Pfeiffer (4) (POL)Martin Hehensteiger (WC) ()6-2 6-4[H2H]
Q3Peter Mayer-Tischer ()Kai Schmid (GER)7-6(5) 6-0[H2H]
Q3Konstantin Harle Zettler (GER)Paul Rowbottom (AUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Febi Widhiyanto (14) (IDN)Gordon Uehling (USA)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Melvyn Op der Heijde (5) (NLD)Sebastian Falk (GER)7-5 6-3[H2H]
Q3Taras Demyanenko (UKR)Maarten Paas (NLD)7-5 6-1[H2H]
Q3Torsten Popp (GER)Andrew Derer (AUS)4-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Nicolas Bruns ()Luis Hormazabal (16) (CHL)7-6(6) 7-5[H2H]
Q3Arne Kreitz (6) (GER)Marius Meiszies (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Rene Hohm (GER)Alexander Flock (GER)7-5 6-3[H2H]
Q3Axel Romminger (WC) ()Mark Benninghaus (WC) ()6-4 6-0[H2H]
Q3Heiko Bollich (10) (GER)Fabio Tintori (BRA)6-3 6-3[H2H]
Q3Hayden Gibson (7) (AUS)Markus Krimmer (GER)6-3 6-3[H2H]
Q3Mauro Ferrer (ARG)Christian Groh (GER)7-6(6) 7-6(6)[H2H]
Q3Dominik Adelhardt (WC) ()Nicolas Nitsche ()7-5 6-1[H2H]
Q3Ben Mathias (13) (AUS)Jurg Ehrat (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q3Hendri-Susilo Pramono (8) ()Marck Philippen ()3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Stefan Suta (ROU)Simon Weidl ()7-6(2) 6-3[H2H]
Q3Michael Lux ()Martin Wetzel (GER)3-6 6-1 6-2[H2H]
Q3Bastian Faisst ()Ashley Dyer (12) (AUS)6-3 6-3[H2H]