ATP Germany F4 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Germany F4 Futures Discussion!


Share This...


Germany F4 Futures Event Details:

1998-04-27Clay
OutdoorEsslingen, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJordi Mas-Rodriguez (6) (ESP)Julien Boutter (8) (FRA)6-2 6-2[H2H]
SFJulien Boutter (8) (FRA)Martijn Belgraver (5) (NLD)6-1 6-3[H2H]
SFJordi Mas-Rodriguez (6) (ESP)Tomas Behrend (2) (GER)6-2 7-6[H2H]
QFJulien Boutter (8) (FRA)Jean-Rene Lisnard (MCO)6-2 7-6[H2H]
QFMartijn Belgraver (5) (NLD)Radovan Svetlik (CZE)6-4 6-4[H2H]
QFJordi Mas-Rodriguez (6) (ESP)Jan-Frode Andersen (3) (NOR)7-6 6-2[H2H]
QFTomas Behrend (2) (GER)Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)6-2 6-4[H2H]
R16Jean-Rene Lisnard (MCO)Rene Nicklisch (GER)7-6 6-2[H2H]
R16Julien Boutter (8) (FRA)Martin Spottl (Q) (AUT)7-6 3-6 6-2[H2H]
R16Radovan Svetlik (CZE)Markus Zillner (4) (GER)7-6 7-5[H2H]
R16Martijn Belgraver (5) (NLD)Kacper Cecek (GER)2-6 6-3 7-6[H2H]
R16Jordi Mas-Rodriguez (6) (ESP)Martin Verkerk (NLD)6-4 6-0[H2H]
R16Jan-Frode Andersen (3) (NOR)Pier Gauthier (FRA)6-1 6-3[H2H]
R16Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)David Miketa (CZE)6-2 6-4[H2H]
R16Tomas Behrend (2) (GER)Sebastian Weisz (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Jean-Rene Lisnard (MCO)Federico Browne (1) (ARG)4-6 6-3 7-6[H2H]
R32Rene Nicklisch (GER)Bernard Parun (Q) (GER)7-6 6-3[H2H]
R32Martin Spottl (Q) (AUT)Florian Marquardt (Q) (GER)6-1 6-1[H2H]
R32Julien Boutter (8) (FRA)Daniel Elsner (WC) (GER)6-4 6-4[H2H]
R32Markus Zillner (4) (GER)Emil Lenart (Q) (GER)6-2 6-3[H2H]
R32Radovan Svetlik (CZE)Jerome Haehnel (Q) (FRA)6-7 7-5 6-1[H2H]
R32Kacper Cecek (GER)Falk Nier (WC) (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Martijn Belgraver (5) (NLD)Martin Garcia (ARG)4-6 6-3 6-1[H2H]
R32Jordi Mas-Rodriguez (6) (ESP)Marc Herter (WC) (GER)6-7 7-6 6-4[H2H]
R32Martin Verkerk (NLD)Michael Llodra (Q) (FRA)6-4 6-4[H2H]
R32Pier Gauthier (FRA)Adolf Musil (CZE)6-2 6-4[H2H]
R32Jan-Frode Andersen (3) (NOR)Thomas Gollwitzer (Q) (GER)6-7 7-5 7-6[H2H]
R32Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)Helge Koll-Frafjord (LL) (NOR)6-7 6-3 6-3[H2H]
R32David Miketa (CZE)Marc Merry (NLD)6-3 6-0[H2H]
R32Sebastian Weisz (GER)Zeljko Krajan (CRO)6-2 6-1[H2H]
R32Tomas Behrend (2) (GER)Scott Gessner (Q) (GER)3-6 6-1 6-2[H2H]
Men's Doubles
FFederico Browne (1) (ARG)
Martin Garcia (ARG)
Julien Boutter (3) (FRA)
Jean-Rene Lisnard (MCO)
7-6 6-2
SFFederico Browne (1) (ARG)
Martin Garcia (ARG)
Marc Merry (4) (NLD)
Rene Nicklisch (GER)
6-7 6-3 6-4
SFJulien Boutter (3) (FRA)
Jean-Rene Lisnard (MCO)
Jerome Haehnel (FRA)
Julien Jeanpierre (FRA)
6-3 3-6 6-4
QFFederico Browne (1) (ARG)
Martin Garcia (ARG)
Jon Hedman (SWE)
Helge Koll-Frafjord (NOR)
6-2 6-3
QFMarc Merry (4) (NLD)
Rene Nicklisch (GER)
David Miketa (CZE)
Adolf Musil (CZE)
WO
QFJulien Boutter (3) (FRA)
Jean-Rene Lisnard (MCO)
Jay Gooding (AUS)
Per Thornadsson (SWE)
6-4 6-4
QFJerome Haehnel (FRA)
Julien Jeanpierre (FRA)
Jordi Mas-Rodriguez (2) (ESP)
Sebastian Weisz (GER)
6-4 6-4
R16Federico Browne (1) (ARG)
Martin Garcia (ARG)
Bye
R16Jon Hedman (SWE)
Helge Koll-Frafjord (NOR)
Frank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
7-6 6-1
R16Marc Merry (4) (NLD)
Rene Nicklisch (GER)
Michael Enz (GER)
Sebastian Fitz (GER)
6-0 6-3
R16David Miketa (CZE)
Adolf Musil (CZE)
Martijn Belgraver (NLD)
Martin Verkerk (NLD)
7-5 7-5
R16Jay Gooding (AUS)
Per Thornadsson (SWE)
Marc Herter (GER)
Florian Marquardt (GER)
6-3 1-6 7-6
R16Julien Boutter (3) (FRA)
Jean-Rene Lisnard (MCO)
Bye
R16Jerome Haehnel (FRA)
Julien Jeanpierre (FRA)
Gerald Fauser (GER)
Radovan Svetlik (CZE)
7-6 6-3
R16Jordi Mas-Rodriguez (2) (ESP)
Sebastian Weisz (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Martin Spottl (15) (AUT)Helge Koll-Frafjord (1) (NOR)6-2 6-4[H2H]
Q1Thomas Gollwitzer (GER)Igor Kornienko (2) (RUS)6-4 6-1[H2H]
Q1Florian Marquardt (A) (GER)Thomas Messmer (GER)7-5 6-3[H2H]
Q1Michael Llodra (FRA)Andrei Rybalko (4) (UKR)7-6 6-3[H2H]
Q1Emil Lenart (GER)Michael Berrer (WC) (GER)6-4 6-3[H2H]
Q1Scott Gessner (WC) (GER)Tomas Zivnicek (WC) (GER)6-2 6-1[H2H]
Q1Jerome Haehnel (FRA)Vladimir Platenik (10) (SVK)7-6 2-6 7-6[H2H]
Q1Bernard Parun (WC) (GER)Armando Brunold (SUI)7-6 6-3[H2H]
Q2Helge Koll-Frafjord (1) (NOR)Sebastian Jaeger (GER)6-4 2-1 Retired[H2H]
Q2Martin Spottl (15) (AUT)Julien Jeanpierre (FRA)6-4 7-5[H2H]
Q2Igor Kornienko (2) (RUS)Jan Hernych (CZE)6-3 7-6[H2H]
Q2Thomas Gollwitzer (GER)Djalmar Sistermans (16) (NLD)6-1 6-1[H2H]
Q2Thomas Messmer (GER)Jens Woehrmann (3) (GER)3-6 7-6 7-6[H2H]
Q2Florian Marquardt (A) (GER)Hans-Birger Nordstrom (SWE)4-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Andrei Rybalko (4) (UKR)Frank Moser (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Michael Llodra (FRA)Marcus Lund (SWE)6-3 1-6 6-2[H2H]
Q2Emil Lenart (GER)Daniel Dolbea (GER)6-2 6-2[H2H]
Q2Michael Berrer (WC) (GER)Helge Capell (WC) (GER)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q2Tomas Zivnicek (WC) (GER)Sandro Della Piana (6) (SUI)6-1 6-3[H2H]
Q2Scott Gessner (WC) (GER)Jan Hermansson (12) (SWE)3-6 7-5 6-2[H2H]
Q2Jerome Haehnel (FRA)Gerald Fauser (7) (GER)7-5 3-6 6-3[H2H]
Q2Vladimir Platenik (10) (SVK)Michael Geserer (GER)6-1 6-4[H2H]
Q2Bernard Parun (WC) (GER)Florian Jeschonek (GER)6-2 2-6 6-4[H2H]
Q2Armando Brunold (SUI)Yuriy Schukin (KAZ)0-6 6-3 7-6[H2H]
Q3Helge Koll-Frafjord (1) (NOR)Travis Semmens (AUS)6-0 6-1[H2H]
Q3Sebastian Jaeger (GER)Philippe Kobzos (SUI)6-3 6-3[H2H]
Q3Julien Jeanpierre (FRA)Aleksander Mierzwinski (POL)6-0 7-5[H2H]
Q3Martin Spottl (15) (AUT)Ulrich Tippenhauer (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Igor Kornienko (2) (RUS)Rene Heidbrink (GER)7-6 6-2[H2H]
Q3Jan Hernych (CZE)Kai Schmid (WC) (GER)6-0 6-3[H2H]
Q3Thomas Gollwitzer (GER)Marko Budic (SUI)6-4 6-1[H2H]
Q3Djalmar Sistermans (16) (NLD)Stefan Suta (ROU)6-2 6-2[H2H]
Q3Jens Woehrmann (3) (GER)Felix Hardt (GER)4-6 6-4 6-3[H2H]
Q3Thomas Messmer (GER)Jorg Schors (GER)6-2 6-3[H2H]
Q3Hans-Birger Nordstrom (SWE)Klas Pettersson (SWE)6-1 6-2[H2H]
Q3Florian Marquardt (A) (GER)Johannes Unterberger (14) (AUT)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Andrei Rybalko (4) (UKR)Alexander Gietl (GER)6-3 6-1[H2H]
Q3Frank Moser (GER)Jay Gooding (AUS)6-3 2-6 7-6[H2H]
Q3Michael Llodra (FRA)Julien Link (GER)6-1 6-4[H2H]
Q3Marcus Lund (SWE)Zbynek Mlynarik (13) (AUT)7-5 1-2 Retired[H2H]
Q3Emil Lenart (GER)Matey Pampulov (5) (AUT)6-4 3-6 6-0[H2H]
Q3Daniel Dolbea (GER)Andrej Bizjak (SLO)6-4 7-5[H2H]
Q3Helge Capell (WC) (GER)Alessandro Beyer ()6-2 6-2[H2H]
Q3Michael Berrer (WC) (GER)Marcus Sarstrand (A) (SWE)6-3 6-1[H2H]
Q3Sandro Della Piana (6) (SUI)Simon Greul (WC) (GER)3-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Tomas Zivnicek (WC) (GER)Lars Zimmermann (GER)6-3 6-1[H2H]
Q3Scott Gessner (WC) (GER)Sebastian Fitz (GER)6-3 6-4[H2H]
Q3Jan Hermansson (12) (SWE)Dino Bohm (GER)6-2 6-0[H2H]
Q3Gerald Fauser (7) (GER)Danijel Kruslin (GER)6-0 6-4[H2H]
Q3Jerome Haehnel (FRA)Jon Hedman (SWE)6-0 6-0[H2H]
Q3Michael Geserer (GER)Meride Zahirovic (GER)6-4 6-1[H2H]
Q3Vladimir Platenik (10) (SVK)Vaclav Duda (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q3Bernard Parun (WC) (GER)Wim Neefs (8) (BEL)3-6 6-4 7-5[H2H]
Q3Florian Jeschonek (GER)Jan Svigler (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q3Armando Brunold (SUI)Michael Enz (GER)5-7 6-1 6-4[H2H]
Q3Yuriy Schukin (KAZ)Stephan Grebe (9) (GER)6-3 6-1[H2H]