ATP Germany F3 Futures Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Germany F3 Futures Discussion!


Share This...


Germany F3 Futures Event Details:

2015-01-19Carpet
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMaximilian Marterer (8) (GER)Marek Michalicka (3) (CZE)7-6(5) 6-4[H2H]
SFMarek Michalicka (3) (CZE)Daniel Brands (6) (GER)6-7(4) 7-6(4) 7-5[H2H]
SFMaximilian Marterer (8) (GER)Filip Veger (CRO)6-2 6-3[H2H]
QFDaniel Brands (6) (GER)Uladzimir Ignatik (1) (BLR)7-6(1) 6-4[H2H]
QFMarek Michalicka (3) (CZE)Yannick Maden (7) (GER)7-6(3) 5-7 6-4[H2H]
QFMaximilian Marterer (8) (GER)Henri Laaksonen (4) (SUI)7-6(2) 1-6 6-3[H2H]
QFFilip Veger (CRO)Florian Fallert (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Uladzimir Ignatik (1) (BLR)Matthias Wunner (GER)6-3 7-5[H2H]
R16Daniel Brands (6) (GER)Christian Hirschmueller (GER)7-5 6-7(4) 6-3[H2H]
R16Marek Michalicka (3) (CZE)Dominik Boehler ()6-2 6-3[H2H]
R16Yannick Maden (7) (GER)Jannis Kahlke (GER)4-6 6-4 6-4[H2H]
R16Maximilian Marterer (8) (GER)Dominik Suc (CZE)6-1 6-3[H2H]
R16Henri Laaksonen (4) (SUI)Daniel Altmaier (WC) (GER)6-2 6-2[H2H]
R16Florian Fallert (GER)Philip Davydenko (5) (RUS)6-2 6-3[H2H]
R16Filip Veger (CRO)Peter Torebko (2) (GER)7-5 7-6(4)[H2H]
R32Uladzimir Ignatik (1) (BLR)Jan Choinski (GER)6-4 6-7(4) 6-3[H2H]
R32Matthias Wunner (GER)Johannes Haerteis (GER)6-4 6-2[H2H]
R32Christian Hirschmueller (GER)Robin Stanek (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Daniel Brands (6) (GER)Tom Schonenberg (GER)6-2 7-6(3)[H2H]
R32Marek Michalicka (3) (CZE)Oscar Otte (GER)6-2 6-4[H2H]
R32Dominik Boehler ()Hannes Wagner ()6-3 7-6(5)[H2H]
R32Jannis Kahlke (GER)Jens Janssen (WC) ()6-2 6-3[H2H]
R32Yannick Maden (7) (GER)Manuel Mazzella (ITA)6-0 6-2[H2H]
R32Maximilian Marterer (8) (GER)Niels Lootsma (NLD)6-3 6-7(5) 7-6(5)[H2H]
R32Dominik Suc (CZE)Andrei Plotniy (RUS)6-0 6-1[H2H]
R32Daniel Altmaier (WC) (GER)Johann Willems (WC) ()6-3 6-3[H2H]
R32Henri Laaksonen (4) (SUI)Marvin Netuschil (GER)6-7(3) 6-3 7-6(3)[H2H]
R32Philip Davydenko (5) (RUS)Moritz Baumann (GER)6-7(3) 7-5 Retired[H2H]
R32Florian Fallert (GER)Denis Kapric (GER)6-3 6-4[H2H]
R32Filip Veger (CRO)Nikolas Walterscheid-Tukic (WC) ()6-1 6-1[H2H]
R32Peter Torebko (2) (GER)Peter Kobelt (USA)7-6(4) 6-4[H2H]
Men's Doubles
FSander Arends (2) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Wesley Koolhof (1) (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
6-3 6-4
SFWesley Koolhof (1) (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
Alexander Mannapov (RUS)
Stefan Seifert (GER)
3-6 6-2 11-9
SFSander Arends (2) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Niels Lootsma (4) (NLD)
Jelle Sels (NLD)
6-0 6-1
QFWesley Koolhof (1) (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
David Skoch (CZE)
Robin Stanek (CZE)
WO
QFAlexander Mannapov (RUS)
Stefan Seifert (GER)
Dominik Boehler ()
Christian Hirschmueller (GER)
5-4 Retired
QFNiels Lootsma (4) (NLD)
Jelle Sels (NLD)
Dominik Suc (CZE)
Jan Zednik (CZE)
5-7 6-2 10-8
QFSander Arends (2) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Andreas Mies (GER)
Oscar Otte (GER)
6-4 6-4
R16Wesley Koolhof (1) (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
Maximilian Dinslaken (WC) (GER)
Mats Rosenkranz ()
6-4 6-2
R16David Skoch (CZE)
Robin Stanek (CZE)
Mark-Flavius Andres ()
Philip Davydenko (RUS)
7-5 6-3
R16Alexander Mannapov (RUS)
Stefan Seifert (GER)
Tom Schonenberg (3) (GER)
Matthias Wunner (GER)
6-2 6-4
R16Dominik Boehler ()
Christian Hirschmueller (GER)
Delf Gohlke ()
Dominik Wirlend (AUT)
6-4 6-3
R16Dominik Suc (CZE)
Jan Zednik (CZE)
Marvin Greven (WC) ()
Denis Kapric (GER)
7-5 6-4
R16Niels Lootsma (4) (NLD)
Jelle Sels (NLD)
Johannes Haerteis (GER)
Hannes Wagner ()
6-7(4) 6-4 10-8
R16Andreas Mies (GER)
Oscar Otte (GER)
Daniel Altmaier (GER)
Henri Laaksonen (SUI)
6-4 6-7(7) 10-8
R16Sander Arends (2) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Thorben Michaelis (WC) ()
Adrian Oetzbach ()
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Niels Lootsma (1) (NLD)David Chaplefeh Forchap (14) ()6-0 6-1[H2H]
Q1Christian Hirschmueller (11) (GER)Andreas Mies (2) (GER)7-5 7-5[H2H]
Q1Dominik Boehler ()Maximilian Dinslaken (13) (GER)7-6(6) 7-6(4)[H2H]
Q1Manuel Mazzella (10) (ITA)Jan Kuncik (4) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q1Denis Kapric (12) (GER)Sander Arends (5) (NLD)6-4 6-4[H2H]
Q1Jannis Kahlke (6) (GER)Jonas Lichte ()6-3 6-0[H2H]
Q1Oscar Otte (7) (GER)Olaf De Weerdt (9) (BEL)7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Hannes Wagner (16) ()Bart Van Den Berg ()6-4 6-2[H2H]
Q2Niels Lootsma (1) (NLD)Rick Staal ()6-4 6-3[H2H]
Q2David Chaplefeh Forchap (14) ()Benjamin Strunk ()6-4 4-6 6-2[H2H]
Q2Andreas Mies (2) (GER)Robin Ebeling ()6-1 6-1[H2H]
Q2Christian Hirschmueller (11) (GER)Yvo Panak (CZE)6-2 7-6(9)[H2H]
Q2Dominik Boehler ()Thorben Michaelis ()6-2 6-3[H2H]
Q2Maximilian Dinslaken (13) (GER)Pavle Daljev (SRB)7-6(6) 6-3[H2H]
Q2Jan Kuncik (4) (CZE)Maxime Halflants (BEL)6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Manuel Mazzella (10) (ITA)Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-1 6-3[H2H]
Q2Sander Arends (5) (NLD)Daniel Baumann ()3-6 6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Denis Kapric (12) (GER)Kevin Benning ()6-4 6-2[H2H]
Q2Jannis Kahlke (6) (GER)Jonas Denker ()6-3 6-4[H2H]
Q2Jonas Lichte ()Moritz Dettinger (15) ()6-1 6-2[H2H]
Q2Oscar Otte (7) (GER)Jan Zednik (CZE)6-1 3-6 6-1[H2H]
Q2Olaf De Weerdt (9) (BEL)Dominik Wirlend (AUT)1-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Bart Van Den Berg ()Adam Majchrowicz (8) (POL)6-4 6-3[H2H]
Q2Hannes Wagner (16) ()Luca Gelhardt ()7-6(4) 6-4[H2H]
Q3Niels Lootsma (1) (NLD)Philipp Dittmer ()7-6(0) 7-6(3)[H2H]
Q3Rick Staal ()Mark Geurts (NLD)1-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Benjamin Strunk ()Nicolas De Plaen (BEL)WO[H2H]
Q3David Chaplefeh Forchap (14) ()Mark Simons ()6-4 6-3[H2H]
Q3Andreas Mies (2) (GER)Leon Hoeveler ()6-0 6-1[H2H]
Q3Robin Ebeling ()Thomas SCHWENCKE Lindqvist (DEN)6-3 4-6 6-4[H2H]
Q3Yvo Panak (CZE)David Novotny ()6-3 1-6 6-2[H2H]
Q3Christian Hirschmueller (11) (GER)Liang Yu Richard Lin ()6-2 6-3[H2H]
Q3Dominik Boehler ()Jelle Sels (3) (NLD)6-4 7-6(4)[H2H]
Q3Thorben Michaelis ()Christopher Waite ()6-4 4-6 6-2[H2H]
Q3Pavle Daljev (SRB)Mats Hermans ()7-6(5) 3-6 6-2[H2H]
Q3Maximilian Dinslaken (13) (GER)Adrian Oetzbach (WC) ()6-4 6-0[H2H]
Q3Jan Kuncik (4) (CZE)Marvin Greven (WC) ()6-0 6-4[H2H]
Q3Maxime Halflants (BEL)Louis Donczyk ()6-3 3-6 7-6(2)[H2H]
Q3Aliaksandr Prudnikau (BLR)Alexander Thomas Grabher (AUT)6-3 6-3[H2H]
Q3Manuel Mazzella (10) (ITA)Kai Breitbach (WC) ()6-0 6-4[H2H]
Q3Sander Arends (5) (NLD)Michael Avetisyan (GER)6-1 6-1[H2H]
Q3Daniel Baumann ()Andy Drzyzga ()6-2 6-2[H2H]
Q3Kevin Benning ()Marcus Mansson (SWE)4-6 7-6(8) 6-4[H2H]
Q3Denis Kapric (12) (GER)Steven Greven (WC) ()6-2 6-0[H2H]
Q3Jannis Kahlke (6) (GER)Alexander Missing (WC) ()6-0 6-3[H2H]
Q3Jonas Denker ()Andrey Pechkin (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Jonas Lichte ()Mark-Flavius Andres ()6-4 7-6(3)[H2H]
Q3Moritz Dettinger (15) ()Cornell Wette (WC) (GER)6-2 7-5[H2H]
Q3Oscar Otte (7) (GER)Delf Gohlke ()6-4 4-6 6-3[H2H]
Q3Jan Zednik (CZE)Christian Braun ()6-3 6-4[H2H]
Q3Dominik Wirlend (AUT)Arnd Weyhausen ()6-4 6-4[H2H]
Q3Olaf De Weerdt (9) (BEL)Sjors Van Der Velden ()6-3 6-0[H2H]
Q3Adam Majchrowicz (8) (POL)Florian Kappe (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q3Bart Van Den Berg ()Yannick Offermans ()6-2 6-2[H2H]
Q3Luca Gelhardt ()Mats Rosenkranz ()7-6(6) 6-3[H2H]
Q3Hannes Wagner (16) ()Alexander Kuerschner ()6-4 6-3[H2H]