ATP Germany F3 Futures Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Germany F3 Futures Discussion!


Share This...


Germany F3 Futures Event Details:

1999-05-19Clay
OutdoorNeckarau, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAlexander Popp (2) (GER)Johan Settergren (Q) (SWE)6-2 6-1 [H2H]
SFJohan Settergren (Q) (SWE)Florian Jeschonek (Q) (GER)6-3 4-6 6-4 [H2H]
SFAlexander Popp (2) (GER)Franz Stauder (6Q) (GER)7-5 3-6 6-2 [H2H]
QFJohan Settergren (Q) (SWE)Martijn Belgraver (NED)6-3 6-1 [H2H]
QFFlorian Jeschonek (Q) (GER)Yuriy Schukin (KAZ)7-6 5-7 6-3 [H2H]
QFFranz Stauder (6Q) (GER)Michel Kratochvil (4) (SUI)7-5 6-4 [H2H]
QFAlexander Popp (2) (GER)Gheorghe Cosac (WC) (ROU)7-5 6-0 [H2H]
R16Johan Settergren (Q) (SWE)Mark Joachim (Q) (GER)7-6 7-6 [H2H]
R16Martijn Belgraver (NED)Jakub Herm-Zahlava (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R16Florian Jeschonek (Q) (GER)Ricardo Schlachter (3) (BRA)WO[H2H]
R16Yuriy Schukin (KAZ)Wesley Whitehouse (5) (RSA)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R16Franz Stauder (6Q) (GER)Martin Spottl (Q) (AUT)7-5 6-1 [H2H]
R16Michel Kratochvil (4) (SUI)Zeljko Krajan (CRO)6-2 6-2 [H2H]
R16Gheorghe Cosac (WC) (ROU)Alexandre Strambini (SUI)3-6 7-6 6-3 [H2H]
R16Alexander Popp (2) (GER)Jan Boruszewski (Q) (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Johan Settergren (Q) (SWE)Kris Goossens (1) (BEL)7-6 6-7 6-2 [H2H]
R32Mark Joachim (Q) (GER)Mehdi Tahiri (MAR)6-1 6-3 [H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (Q) (GER)Martin Stepanek (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R32Martijn Belgraver (NED)Gerald Mandl (8) (AUT)6-3 6-0 [H2H]
R32Ricardo Schlachter (3) (BRA)David Skoch (CZE)6-0 6-1 [H2H]
R32Florian Jeschonek (Q) (GER)Philipp Hammer (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Yuriy Schukin (KAZ)Ivaylo Traykov (BUL)2-6 7-6 6-0 [H2H]
R32Wesley Whitehouse (5) (RSA)Alejandro Aramburu Acuna (PER)7-5 7-6 [H2H]
R32Franz Stauder (6Q) (GER)Agustin Garizzio (ARG)6-2 2-6 6-2 [H2H]
R32Martin Spottl (Q) (AUT)Nicklas Timfjord (SWE)6-4 6-2 [H2H]
R32Zeljko Krajan (CRO)Bjorn Phau (GER)6-1 6-3 [H2H]
R32Michel Kratochvil (4) (SUI)Rainer Falenti (Q) (AUT)6-2 6-4 [H2H]
R32Alexandre Strambini (SUI)Tommi Lenho (7) (FIN)7-6 7-6 [H2H]
R32Gheorghe Cosac (WC) (ROU)Holger Fischer (WC) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Jan Boruszewski (Q) (GER)Lars Uebel (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Alexander Popp (2) (GER)Henrik Andersson (SWE)7-6 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FThomas Shimada (2) (JPN)
Myles Wakefield (RSA)
Petr Kovacka (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
6-0 6-3
SFPetr Kovacka (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Henrik Andersson (SWE)
Tommi Lenho (FIN)
7-5 4-6 6-0
SFThomas Shimada (2) (JPN)
Myles Wakefield (RSA)
Jan Boruszewski (WC) (GER)
Erik Truempler (GER)
6-2 6-2
QFPetr Kovacka (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Philipp Hammer (WC) (GER)
Lars Uebel (GER)
6-2 7-6
QFHenrik Andersson (SWE)
Tommi Lenho (FIN)
Michel Kratochvil (SUI)
Yuriy Schukin (KAZ)
WO
QFJan Boruszewski (WC) (GER)
Erik Truempler (GER)
Chris Groer (3) (USA)
Jason Weir-Smith (RSA)
2-1 Retired
QFThomas Shimada (2) (JPN)
Myles Wakefield (RSA)
Martijn Belgraver (NED)
Melle Van Gemerden (NED)
4-6 6-0 6-1
R16Petr Kovacka (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Sander Groen (1) (NED)
Ali Hamadeh (LIB)
6-3 2-6 7-6
R16Philipp Hammer (WC) (GER)
Lars Uebel (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
Olivier Tauma (FRA)
6-3 6-4
R16Michel Kratochvil (SUI)
Yuriy Schukin (KAZ)
Tobias Hildebrand (4) (SWE)
Fredrik Loven (SWE)
4-6 6-3 6-3
R16Henrik Andersson (SWE)
Tommi Lenho (FIN)
Kris Goossens (BEL)
Nicolas Perrein (FRA)
WO
R16Jan Boruszewski (WC) (GER)
Erik Truempler (GER)
Alejandro Aramburu Acuna (PER)
Ricardo Schlachter (BRA)
6-4 6-3
R16Chris Groer (3) (USA)
Jason Weir-Smith (RSA)
Davor Grgic (CRO)
Franz Stauder (GER)
6-3 3-6 7-6
R16Martijn Belgraver (NED)
Melle Van Gemerden (NED)
Enrique Abaroa (MEX)
Ashley Fisher (AUS)
6-3 6-2
R16Thomas Shimada (2) (JPN)
Myles Wakefield (RSA)
Gheorghe Cosac (WC) (ROU)
Daniel Steinbrenner (GER)
6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Franz Stauder (1) (GER)Robin Vik (15) (CZE)6-1 2-6 6-3 [H2H]
Q1Rainer Falenti (2) (AUT)Thomas Shimada (16) (JPN)6-1 6-1 [H2H]
Q1Mark Joachim (3) (GER)Libor Nemecek (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q1Martin Spottl (4) (AUT)Pavel Snobel (CZE)7-6 6-3 [H2H]
Q1Johan Settergren (5) (SWE)Pavel Riha (12) (CZE)7-5 6-1 [H2H]
Q1Jakub Herm-Zahlava (11) (GER)Nikolay Davydenko (RUS)6-4 5-7 6-4 [H2H]
Q1Florian Jeschonek (GER)Davor Grgic (CRO)6-3 6-1 [H2H]
Q1Jan Boruszewski (10) (GER)Eduard Schneider (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q2Franz Stauder (1) (GER)Melle Van Gemerden (NED)6-2 6-4 [H2H]
Q2Robin Vik (15) (CZE)Andrej Kracman (SLO)6-3 6-4 [H2H]
Q2Rainer Falenti (2) (AUT)Djalmar Sistermans (NED)6-1 6-2 [H2H]
Q2Thomas Shimada (16) (JPN)Felix Hardt (GER)6-7 6-3 7-6 [H2H]
Q2Mark Joachim (3) (GER)Florian Marquardt (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Libor Nemecek (CZE)Bjorn Krenzer (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Martin Spottl (4) (AUT)Simon Greul (WC) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Pavel Snobel (CZE)Fredrik Loven (13) (SWE)7-5 7-6 [H2H]
Q2Johan Settergren (5) (SWE)Tobias Job (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Pavel Riha (12) (CZE)Kai Schmid (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Nikolay Davydenko (RUS)Daniel Elsner (6) (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q2Jakub Herm-Zahlava (11) (GER)Frank Potthoff (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Davor Grgic (CRO)Nicolas Perrein (FRA)6-3 6-0 [H2H]
Q2Florian Jeschonek (GER)Aleksander Djuranovic (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Eduard Schneider (GER)Frank Pokorny (GER)2-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Jan Boruszewski (10) (GER)Olaf Knutel (GER)5-7 6-1 6-2 [H2H]
Q3Franz Stauder (1) (GER)Teo Susnjak (NZL)7-6 6-1 [H2H]
Q3Melle Van Gemerden (NED)Myles Wakefield (RSA)6-1 6-2 [H2H]
Q3Andrej Kracman (SLO)Marco Knobloch (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Robin Vik (15) (CZE)Ciprian Popa (ROU)6-4 6-4 [H2H]
Q3Rainer Falenti (2) (AUT)Aeron Martinovic (AUS)6-1 7-5 [H2H]
Q3Djalmar Sistermans (NED)Erol Jung (WC) (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Felix Hardt (GER)Thomas Sprinckstub (WC) (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Thomas Shimada (16) (JPN)Johannes Schmidt (WC) (GER)6-1 7-6 [H2H]
Q3Mark Joachim (3) (GER)Petr Spousta (CZE)6-2 2-6 6-2 [H2H]
Q3Florian Marquardt (GER)Bogdan Nitescu (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q3Libor Nemecek (CZE)Benjamin Osterbrink (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Bjorn Krenzer (GER)Jason Weir-Smith (14) (RSA)6-3 7-5 [H2H]
Q3Martin Spottl (4) (AUT)Yuri Makarov (LAT)6-1 6-0 [H2H]
Q3Simon Greul (WC) (GER)Juan-Felipe Yanez (CHI)7-5 6-3 [H2H]
Q3Pavel Snobel (CZE)Daniel Steinbrenner (WC) (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Fredrik Loven (13) (SWE)Tobias Hildebrand (SWE)6-4 6-2 [H2H]
Q3Johan Settergren (5) (SWE)Sergei Krotiouk (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Tobias Job (GER)Marc-Nico Schmitt (GER)7-5 4-1 Retired[H2H]
Q3Kai Schmid (GER)Thorsten Schleidt (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Pavel Riha (12) (CZE)Sascha Bandermann (GER)6-4 4-6 7-6 [H2H]
Q3Daniel Elsner (6) (GER)Carsten Arriens (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Nikolay Davydenko (RUS)Mark Thompson (NZL)6-1 6-0 [H2H]
Q3Frank Potthoff (GER)Benjamin Becker (WC) (GER)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Jakub Herm-Zahlava (11) (GER)Arnd Caspari (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Davor Grgic (CRO)Denis Golovanov (7) (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Nicolas Perrein (FRA)Marko Budic (SUI)6-1 6-1 [H2H]
Q3Aleksander Djuranovic (GER)Christian Jager (WC) (GER)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Florian Jeschonek (GER)Matey Pampulov (9) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Eduard Schneider (GER)Frantisek Cermak (8) (CZE)0-6 6-4 7-6 [H2H]
Q3Frank Pokorny (GER)Jan Gruninger (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Olaf Knutel (GER)Alan Ambrose (NZL)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q3Jan Boruszewski (10) (GER)Olivier Tauma (FRA)6-2 2-6 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F3 Futures draw (Men's) 1999?
Who will win Germany F3 Futures?