ATP Germany F3 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Germany F3 Futures Discussion!


Share This...


Germany F3 Futures Event Details:

1998-04-20Clay
OutdoorRiemerling, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDaniel Elsner (WC) (GER)Jerome Haehnel (Q) (FRA)6-0 6-3[H2H]
SFDaniel Elsner (WC) (GER)Jan Vacek (CZE)6-2 7-6[H2H]
SFJerome Haehnel (Q) (FRA)Roman Smotlak (Q) (SVK)6-4 6-4[H2H]
QFJan Vacek (CZE)Sebastian Weisz (GER)6-4 6-4[H2H]
QFDaniel Elsner (WC) (GER)Fredrik Loven (SWE)7-5 6-1[H2H]
QFRoman Smotlak (Q) (SVK)Vladimir Platenik (Q) (SVK)6-3 5-7 6-2[H2H]
QFJerome Haehnel (Q) (FRA)Jean-Rene Lisnard (MCO)1-6 6-3 6-4[H2H]
R16Sebastian Weisz (GER)Marcus Sarstrand (SWE)6-3 4-6 6-2[H2H]
R16Jan Vacek (CZE)Rene Nicklisch (7) (GER)6-0 1-6 6-1[H2H]
R16Daniel Elsner (WC) (GER)Lorenzo Manta (4) (SUI)7-6 6-4[H2H]
R16Fredrik Loven (SWE)Martin Verkerk (6) (NLD)6-3 6-4[H2H]
R16Roman Smotlak (Q) (SVK)Johan Settergren (Q) (SWE)7-6 7-6[H2H]
R16Vladimir Platenik (Q) (SVK)Carlos Gomez-Diaz (3) (ARG)6-2 6-2[H2H]
R16Jean-Rene Lisnard (MCO)Andreas Vinciguerra (Q) (SWE)6-2 6-3[H2H]
R16Jerome Haehnel (Q) (FRA)Martijn Belgraver (2) (NLD)6-2 6-4[H2H]
R32Marcus Sarstrand (SWE)Markus Zillner (1) (GER)7-5 6-7 6-4[H2H]
R32Sebastian Weisz (GER)Gerald Fauser (Q) (GER)6-4 6-3[H2H]
R32Jan Vacek (CZE)Zbynek Mlynarik (Q) (AUT)6-2 6-3[H2H]
R32Rene Nicklisch (7) (GER)Boris Borgula (SVK)6-3 6-4[H2H]
R32Lorenzo Manta (4) (SUI)David Miketa (CZE)6-3 7-6[H2H]
R32Daniel Elsner (WC) (GER)Markus Menzler (WC) (GER)6-1 6-4[H2H]
R32Fredrik Loven (SWE)Vaclav Roubicek (CZE)6-3 4-6 6-1[H2H]
R32Martin Verkerk (6) (NLD)Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)7-6 6-4[H2H]
R32Johan Settergren (Q) (SWE)Axel Pretzsch (5) (GER)6-4 6-3[H2H]
R32Roman Smotlak (Q) (SVK)Markus Wislsperger (GER)6-4 6-4[H2H]
R32Vladimir Platenik (Q) (SVK)Johannes Unterberger (Q) (AUT)6-2 6-1[H2H]
R32Carlos Gomez-Diaz (3) (ARG)Marc Merry (NLD)7-5 4-6 7-6[H2H]
R32Jean-Rene Lisnard (MCO)Zeljko Krajan (8) (CRO)6-4 7-5[H2H]
R32Andreas Vinciguerra (Q) (SWE)Mariano Delfino (ARG)6-4 6-4[H2H]
R32Jerome Haehnel (Q) (FRA)Adolf Musil (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Martijn Belgraver (2) (NLD)Patrick Sommer (WC) (GER)6-1 6-1[H2H]
Men's Doubles
FTomas Cibulec (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Jan-Ralph Brandt (1) (GER)
Thomas Messmer (GER)
7-5 4-6 6-3
SFJan-Ralph Brandt (1) (GER)
Thomas Messmer (GER)
Martijn Belgraver (NLD)
Martin Verkerk (NLD)
6-1 7-5
SFTomas Cibulec (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Markus Menzler (2) (GER)
Markus Wislsperger (GER)
7-6 7-5
QFJan-Ralph Brandt (1) (GER)
Thomas Messmer (GER)
Gerald Fauser (GER)
Sebastian Weisz (GER)
6-3 6-2
QFMartijn Belgraver (NLD)
Martin Verkerk (NLD)
Valentino Pest (GER)
Marcus Sarstrand (SWE)
7-6 6-3
QFTomas Cibulec (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Zbynek Mlynarik (AUT)
Johannes Unterberger (AUT)
7-5 6-2
QFMarkus Menzler (2) (GER)
Markus Wislsperger (GER)
Daniel Elsner (WC) (GER)
Falk Nier (GER)
7-5 6-4
R16Jan-Ralph Brandt (1) (GER)
Thomas Messmer (GER)
Paul Ricar (GER)
Roman Smotlak (SVK)
3-6 6-1 6-4
R16Gerald Fauser (GER)
Sebastian Weisz (GER)
Sebastian Jaeger (WC) (GER)
Lars Uebel (GER)
5-7 6-4 6-2
R16Valentino Pest (GER)
Marcus Sarstrand (SWE)
Boris Borgula (4) (SVK)
Vladimir Platenik (SVK)
6-3 3-6 7-6
R16Martijn Belgraver (NLD)
Martin Verkerk (NLD)
Fredrik Loven (SWE)
Per Thornadsson (SWE)
6-4 6-3
R16Zbynek Mlynarik (AUT)
Johannes Unterberger (AUT)
Jerome Haehnel (FRA)
Julien Jeanpierre (FRA)
7-6 7-5
R16Tomas Cibulec (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
Rene Nicklisch (3) (GER)
Patrick Sommer (GER)
6-2 3-6 6-3
R16Daniel Elsner (WC) (GER)
Falk Nier (GER)
Christopher Kas (WC) (GER)
Tommy Vogt ()
7-5 6-4
R16Markus Menzler (2) (GER)
Markus Wislsperger (GER)
Jean-Rene Lisnard (MCO)
Michael Llodra (FRA)
7-5 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andreas Vinciguerra (SWE)Matey Pampulov (1) (AUT)6-2 2-6 6-0[H2H]
Q1Gerald Fauser (2) (GER)Oliver Johl (15) (GER)6-3 4-6 6-2[H2H]
Q1Jerome Haehnel (FRA)Per Thornadsson (3) (SWE)6-3 6-0[H2H]
Q1Vladimir Platenik (4) (SVK)Bjorn Jacob (13) (GER)6-0 2-0 Retired[H2H]
Q1Roman Smotlak (SVK)Jan Hernych (CZE)7-5 6-7 7-6[H2H]
Q1Zbynek Mlynarik (6) (AUT)Emil Lenart (GER)6-4 7-5[H2H]
Q1Johannes Unterberger (7) (AUT)Paul Ricar (GER)6-3 6-4[H2H]
Q1Johan Settergren (8) (SWE)Michel Kratochvil (10) (SUI)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Matey Pampulov (1) (AUT)Stefan Pircher (ITA)3-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Andreas Vinciguerra (SWE)Michael Llodra (16) (FRA)6-3 4-6 6-4[H2H]
Q2Gerald Fauser (2) (GER)Lars Uebel (GER)6-3 6-1[H2H]
Q2Oliver Johl (15) (GER)Frank Pokorny (WC) (GER)6-1 6-3[H2H]
Q2Per Thornadsson (3) (SWE)Patricio Rudi (ARG)6-3 6-1[H2H]
Q2Jerome Haehnel (FRA)Tomas Cibulec (14) (CZE)6-1 7-6[H2H]
Q2Vladimir Platenik (4) (SVK)Thomas Messmer (GER)6-7 6-3 7-5[H2H]
Q2Bjorn Jacob (13) (GER)Christopher Kas (WC) (GER)7-6 2-6 7-6[H2H]
Q2Roman Smotlak (SVK)Werner Eschauer (5) (AUT)7-5 7-6[H2H]
Q2Jan Hernych (CZE)Valentino Pest (11) (GER)7-6 4-6 6-0[H2H]
Q2Zbynek Mlynarik (6) (AUT)Sebastian Jaeger (GER)7-6 6-7 6-3[H2H]
Q2Emil Lenart (GER)Djalmar Sistermans (12) (NLD)7-5 6-1[H2H]
Q2Johannes Unterberger (7) (AUT)David Basile (BEL)6-7 6-3 6-2[H2H]
Q2Paul Ricar (GER)Martin Spottl (9) (AUT)2-6 6-4 7-5[H2H]
Q2Johan Settergren (8) (SWE)Julien Jeanpierre (FRA)7-5 6-4[H2H]
Q2Michel Kratochvil (10) (SUI)Falk Nier (GER)6-3 6-3[H2H]
Q3Matey Pampulov (1) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Stefan Pircher (ITA)Dino Bohm (GER)6-1 6-1[H2H]
Q3Andreas Vinciguerra (SWE)Vaclav Duda (CZE)7-6 6-2[H2H]
Q3Michael Llodra (16) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Gerald Fauser (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Lars Uebel (GER)Filip Aniola (POL)6-2 6-3[H2H]
Q3Frank Pokorny (WC) (GER)Gemot Fischer (WC) ()6-4 6-0[H2H]
Q3Oliver Johl (15) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Per Thornadsson (3) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Patricio Rudi (ARG)Andrej Bizjak (SLO)7-6 6-2[H2H]
Q3Jerome Haehnel (FRA)Uli Kiendl (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q3Tomas Cibulec (14) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Vladimir Platenik (4) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Thomas Messmer (GER)Tommy Vogt ()6-3 6-4[H2H]
Q3Christopher Kas (WC) (GER)Benedikt Dorsch (WC) (GER)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Bjorn Jacob (13) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Werner Eschauer (5) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Roman Smotlak (SVK)Olaf Knutel (GER)6-2 6-2[H2H]
Q3Jan Hernych (CZE)Peter Schuster (WC) (GER)6-2 7-5[H2H]
Q3Valentino Pest (11) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Zbynek Mlynarik (6) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Sebastian Jaeger (GER)Ibrahim Kimmerling (GER)6-3 6-1[H2H]
Q3Emil Lenart (GER)Stefan Suta (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Djalmar Sistermans (12) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Johannes Unterberger (7) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3David Basile (BEL)Sebastian Roehl (WC) ()6-2 6-2[H2H]
Q3Paul Ricar (GER)Lars Zimmermann (GER)6-3 4-6 6-4[H2H]
Q3Martin Spottl (9) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Johan Settergren (8) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Julien Jeanpierre (FRA)Yuriy Schukin (KAZ)6-3 6-3[H2H]
Q3Falk Nier (GER)Alexander Gietl (GER)6-2 6-2[H2H]
Q3Michel Kratochvil (10) (SUI)ByeBye[H2H]