ATP Germany F2 Futures Draw (Men's) - 2019

Click Here To Join The Germany F2 Futures Discussion!


Share This...


Germany F2 Futures Event Details:

2019-01-21Carpet
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBotic Van De Zandschulp ()Peter Heller (IR) (GER)6-2 6-2[H2H]
SFPeter Heller (IR) (GER)Tim Van Rijthoven (7) (NLD)6-4 3-6 7-6(5)[H2H]
SFBotic Van De Zandschulp ()Alexander Erler (IR) (AUT)6-3 6-3[H2H]
QFTim Van Rijthoven (7) (NLD)Takanyi Garanganga (ZWE)6-4 7-6(5)[H2H]
QFPeter Heller (IR) (GER)Peter Torebko (GER)7-6(5) 6-4[H2H]
QFAlexander Erler (IR) (AUT)Tobias Simon (8) (GER)6-4 7-6(4)[H2H]
QFBotic Van De Zandschulp ()Benjamin Hassan (5WC) ()6-3 6-4[H2H]
R16Takanyi Garanganga (ZWE)Jules Okala (FRA)4-6 6-3 7-6(4)[H2H]
R16Tim Van Rijthoven (7) (NLD)Lucas Gerch ()7-6(5) 6-4[H2H]
R16Peter Torebko (GER)Danylo Kalenichenko (UKR)6-2 6-3[H2H]
R16Peter Heller (IR) (GER)Kai Wehnelt (LL) ()6-4 6-1[H2H]
R16Tobias Simon (8) (GER)Ryan Peniston (q) (GBR)7-6(4) 6-4[H2H]
R16Alexander Erler (IR) (AUT)Marc-Andrea Huesler (4) ()5-7 6-4 6-4[H2H]
R16Benjamin Hassan (5WC) ()Dominik Boehler (IR) ()2-6 6-3 6-4[H2H]
R16Botic Van De Zandschulp ()Lorenzo Frigerio (ITA)6-2 6-3[H2H]
R32Jules Okala (FRA)Lucas Miedler (1) (AUT)6-7(5) 7-5 7-6(5)[H2H]
R32Takanyi Garanganga (ZWE)Robin Kern (GER)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Lucas Gerch ()Lenny Hampel (q) (AUT)6-1 6-3[H2H]
R32Tim Van Rijthoven (7) (NLD)Robin Lang (q) (GER)6-1 6-2[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (UKR)Antoine Escoffier (3) (FRA)6-3 3-6 7-6(4)[H2H]
R32Peter Torebko (GER)Szymon Walkow (q) (POL)6-4 7-6(5)[H2H]
R32Peter Heller (IR) (GER)Andrew Watson (q) (GBR)6-3 6-2[H2H]
R32Kai Wehnelt (LL) ()Arjun Kadhe (6) (IND)7-6(3) 7-6(6)[H2H]
R32Tobias Simon (8) (GER)Tim Heger (WC) (GER)6-3 6-4[H2H]
R32Ryan Peniston (q) (GBR)Osman Torski (WC) ()6-0 6-1[H2H]
R32Alexander Erler (IR) (AUT)Michal Przysiezny (POL)7-6(2) ret.[H2H]
R32Marc-Andrea Huesler (4) ()Christoph Negritu (IR) (GER)6-2 6-4[H2H]
R32Benjamin Hassan (5WC) ()Elmar Ejupovic (IR) (GER)4-6 6-3 6-2[H2H]
R32Dominik Boehler (IR) ()Marvin Netuschil (GER)6-4 6-3[H2H]
R32Lorenzo Frigerio (ITA)Christian Hirschmueller (WC) (GER)6-7(3) 6-2 3-0 ret.[H2H]
R32Botic Van De Zandschulp ()Liam Broady (2) (GBR)6-1 6-2[H2H]
Men's Doubles
FKarol Drzewiecki (POL)
Szymon Walkow (POL)
Marek Gengel (CZE)
Danylo Kalenichenko (UKR)
7-5 6-3
SFMarek Gengel (CZE)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Liam Broady (GBR)
Arjun Kadhe (IND)
6-7(5) 6-3 10-6
SFKarol Drzewiecki (POL)
Szymon Walkow (POL)
Karlo Cubelic (_GE)
Marvin Netuschil (GER)
6-3 7-6(4)
QFLiam Broady (GBR)
Arjun Kadhe (IND)
Alexander Erler (AUT)
Lenny Hampel (AUT)
7-6(2) 6-4
QFKarol Drzewiecki (POL)
Szymon Walkow (POL)
Tim Heger (GER)
Peter Torebko (GER)
6-3 6-3
QFKarlo Cubelic (_GE)
Marvin Netuschil (GER)
Ryan Peniston (GBR)
Andrew Watson (GBR)
7-5 1-6 10-7
QFMarek Gengel (CZE)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Peter Heller (GER)
Kai Wehnelt ()
6-0 6-4
R16Karol Drzewiecki (POL)
Szymon Walkow (POL)
Glenn Smits (NLD)
Botic Van De Zandschulp ()
3-6 6-4 11-9
R16Karlo Cubelic (_GE)
Marvin Netuschil (GER)
Marc-Andrea Huesler ()
Lucas Miedler (AUT)
w/o
R16Ryan Peniston (GBR)
Andrew Watson (GBR)
Lorenzo Frigerio (ITA)
davide Pozzi (ITA)
6-1 7-5
R16Peter Heller (GER)
Kai Wehnelt ()
Antoine Escoffier (FRA)
Jules Okala (FRA)
3-6 6-4 10-4
R16Marek Gengel (CZE)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Robin Kern (GER)
Sami Reinwein (GER)
6-2 6-1
R16Alexander Erler (AUT)
Lenny Hampel (AUT)
Dominik Boehler ()
Patrick Mayer (GER) ()
6-1 1-6 10-5
R16Liam Broady (GBR)
Arjun Kadhe (IND)
Niklas Albuszies (_GE)
Robin Lang (GER)
6-1 6-3
R16Tim Heger (GER)
Peter Torebko (GER)
Lucas Gerch ()
Niklas Schell (_GE)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lenny Hampel (q) (AUT)David Novotny ()6-1 3-6 10-6[H2H]
Q1Andrew Watson (q) (GBR)Tillmann Erdbories (GER)7-6(4) 7-6(2)[H2H]
Q1Torben Steinorth (q) (GER)Pascal Meis (GER)5-7 6-3 10-4[H2H]
Q1Ryan Peniston (q) (GBR)Karol Drzewiecki (POL)7-6(4) 6-3[H2H]
Q1Robin Lang (q) (GER)Kai Wehnelt (LL) ()6-2 6-1[H2H]
Q1Szymon Walkow (q) (POL)Marek Gengel (CZE)4-6 7-6(5) 10-6[H2H]
Q3Lenny Hampel (q) (AUT)Nino Ehrenschneider ()7-6(2) 6-2[H2H]
Q3David Novotny ()Jakob Aichhorn (AUT)7-6(5) 7-6(3)[H2H]
Q3Andrew Watson (q) (GBR)Patrik Hartmeier (SUI)6-2 6-1[H2H]
Q3Tillmann Erdbories (GER)Niklas Schell (_GE)7-6(4) 7-5[H2H]
Q3Pascal Meis (GER)Varun Venkat (USA)6-2 6-0[H2H]
Q3Torben Steinorth (q) (GER)Marek Jaloviec (CZE)7-6(4) 6-4[H2H]
Q3Ryan Peniston (q) (GBR)Hendrik Jebens ()7-6(5) 6-2[H2H]
Q3Karol Drzewiecki (POL)davide Pozzi (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q3Kai Wehnelt (LL) ()Niklas Albuszies (_GE)6-1 6-2[H2H]
Q3Robin Lang (q) (GER)Patrick Mayer (GER) ()5-7 7-5 10-7[H2H]
Q3Marek Gengel (CZE)Maik Steiner ()7-5 6-2[H2H]
Q3Szymon Walkow (q) (POL)Karlo Cubelic (_GE)7-6(5) 3-6 10-8[H2H]