ATP Germany F2 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Germany F2 Futures Discussion!


Share This...


Germany F2 Futures Event Details:

2017-01-16Carpet
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FElmar Ejupovic (GER)Oscar Otte (5) (GER)7-6(4) 6-7(3) 6-4[H2H]
SFOscar Otte (5) (GER)Vadym Ursu (7) (UKR)6-2 6-3[H2H]
SFElmar Ejupovic (GER)Yaraslav Shyla (4) (BLR)7-6(4) 7-6(5)[H2H]
QFOscar Otte (5) (GER)Vladimir Ivanov (1) (EST)6-4 6-3[H2H]
QFVadym Ursu (7) (UKR)Vincent Jaensch-Mueller ()6-3 4-6 6-1[H2H]
QFYaraslav Shyla (4) (BLR)Yannick Vandenbulcke (BEL)6-4 6-4[H2H]
QFElmar Ejupovic (GER)Mats Moraing (2) (GER)6-1 6-7(2) 7-5[H2H]
R16Vladimir Ivanov (1) (EST)Julian Onken ()6-3 6-4[H2H]
R16Oscar Otte (5) (GER)Lukas Ollert ()6-2 Retired[H2H]
R16Vincent Jaensch-Mueller ()Gijs Brouwer ()6-1 6-4[H2H]
R16Vadym Ursu (7) (UKR)Neil Pauffley ()6-2 6-3[H2H]
R16Yannick Vandenbulcke (BEL)David Poljak (CZE)6-2 6-3[H2H]
R16Yaraslav Shyla (4) (BLR)Martins Podzus (LVA)7-6(4) 4-6 6-4[H2H]
R16Elmar Ejupovic (GER)Alexander Mannapov (WC) (RUS)6-1 6-4[H2H]
R16Mats Moraing (2) (GER)Rudolf Molleker (WC) (_GE)6-0 6-4[H2H]
R32Vladimir Ivanov (1) (EST)Hugo Voljacques (FRA)6-4 6-4[H2H]
R32Julian Onken ()Benjamin Loccisano ()6-7(6) 6-2 6-1[H2H]
R32Lukas Ollert ()Joran Vliegen (BEL)7-5 6-4[H2H]
R32Oscar Otte (5) (GER)Hiroyasu Ehara (JPN)7-5 6-1[H2H]
R32Gijs Brouwer ()Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)3-6 6-4 6-1[H2H]
R32Vincent Jaensch-Mueller ()Patrik Niklas-Salminen (FIN)7-6(1) 6-3[H2H]
R32Neil Pauffley ()Henri Squire (WC) (_GE)7-6(9) 6-3[H2H]
R32Vadym Ursu (7) (UKR)Colin Van Beem (NLD)6-4 6-3[H2H]
R32David Poljak (CZE)Michal Schmid (6) (CZE)7-6(3) 7-6(2)[H2H]
R32Yannick Vandenbulcke (BEL)Farris Fathi Gosea (GBR)6-4 6-4[H2H]
R32Martins Podzus (LVA)Cornell Wette (WC) (GER)6-2 6-0[H2H]
R32Yaraslav Shyla (4) (BLR)Robin Lang (GER)6-4 6-4[H2H]
R32Elmar Ejupovic (GER)Pavel Nejedly (8) (CZE)6-2 6-4[H2H]
R32Alexander Mannapov (WC) (RUS)Johann Willems ()6-4 6-4[H2H]
R32Rudolf Molleker (WC) (_GE)Johannes Haerteis (GER)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Mats Moraing (2) (GER)Jannis Kahlke (GER)6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FJannis Kahlke (3) (GER)
Oscar Otte (GER)
David Pel (1) (NLD)
Joran Vliegen (BEL)
6-3 5-7 [10-8]
SFDavid Pel (1) (NLD)
Joran Vliegen (BEL)
Vladimir Ivanov (4) (EST)
Vadym Ursu (UKR)
3-6 6-1 10-7
SFJannis Kahlke (3) (GER)
Oscar Otte (GER)
Jonathan Binding (GBR)
Neil Pauffley ()
6-4 6-4
QFDavid Pel (1) (NLD)
Joran Vliegen (BEL)
Alexander Mannapov (RUS)
Johann Willems ()
6-4 6-7(9) 11-9
QFVladimir Ivanov (4) (EST)
Vadym Ursu (UKR)
Pirmin Haenle (GER)
Eero Vasa (FIN)
WO
QFJannis Kahlke (3) (GER)
Oscar Otte (GER)
Nico Mertens (WC) ()
Karl Wegner ()
6-0 6-2
QFJonathan Binding (GBR)
Neil Pauffley ()
Farris Fathi Gosea (GBR)
Lukas Ollert ()
WO
R16David Pel (1) (NLD)
Joran Vliegen (BEL)
Pavel Nejedly (CZE)
David Poljak (CZE)
3-6 6-0 10-3
R16Alexander Mannapov (RUS)
Johann Willems ()
Diogo Jesus (POL)
Miguel Semedo ()
6-3 6-1
R16Vladimir Ivanov (4) (EST)
Vadym Ursu (UKR)
Yannick Stephan Born ()
Valentin Guenther ()
6-3 6-3
R16Pirmin Haenle (GER)
Eero Vasa (FIN)
Janis Podzus (LVA)
Martins Podzus (LVA)
6-3 7-5
R16Nico Mertens (WC) ()
Karl Wegner ()
Mike Loccisano (WC) (_GE)
Niclas Loccisano (_GE)
6-2 6-2
R16Jannis Kahlke (3) (GER)
Oscar Otte (GER)
Mark-Flavius Andres ()
Hugo Voljacques (FRA)
6-4 5-7 10-6
R16Farris Fathi Gosea (GBR)
Lukas Ollert ()
Glenn Smits (WC) (NLD)
Bart Van Den Berg ()
7-6(2) 6-2
R16Jonathan Binding (GBR)
Neil Pauffley ()
Evgeny Karlovskiy (2) (RUS)
Yaraslav Shyla (BLR)
WO
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Elmar Ejupovic (1) (GER)Daniel Czepielewski ()6-4 6-4[H2H]
Q1Colin Van Beem (2) (NLD)Eero Vasa (10) (FIN)6-3 7-6(4)[H2H]
Q1Hiroyasu Ehara (3) (JPN)Yannick Staschen (GER)6-2 6-3[H2H]
Q1Johann Willems (4) ()Mats Rosenkranz (14) ()7-6(5) 3-0 Retired[H2H]
Q1Robin Lang (GER)Jonathan Binding (GBR)3-6 7-6(2) 7-5[H2H]
Q1Jannis Kahlke (11) (GER)Pirmin Haenle (6) (GER)6-4 7-5[H2H]
Q1Vincent Jaensch-Mueller (9) ()Tim Seibert (_GE)6-2 6-1[H2H]
Q1Benjamin Loccisano (WC) ()Matvey Khomentovskiy (8) (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q2Elmar Ejupovic (1) (GER)Leonid Avramenko (WC) (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q2Daniel Czepielewski ()Karlo Cubelic (_GE)6-2 6-3[H2H]
Q2Colin Van Beem (2) (NLD)Buvaysar Gadamauri (BEL)6-2 6-1[H2H]
Q2Eero Vasa (10) (FIN)Turpal Gadamauri (BEL)6-3 6-7(4) 6-1[H2H]
Q2Hiroyasu Ehara (3) (JPN)Bart Van Den Berg ()6-1 6-1[H2H]
Q2Yannick Staschen (GER)Philippe Gelade (BEL)7-6(3) 6-4[H2H]
Q2Johann Willems (4) ()Yvo Panak (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Mats Rosenkranz (14) ()Mark-Flavius Andres ()6-2 6-4[H2H]
Q2Jonathan Binding (GBR)David Pel (5) (NLD)7-5 6-3[H2H]
Q2Robin Lang (GER)Benjamin Fitzon (_GE)6-3 4-0 Retired[H2H]
Q2Pirmin Haenle (6) (GER)Tim VAN DER Horst (NLD)6-4 6-4[H2H]
Q2Jannis Kahlke (11) (GER)Adriaan De Jager ()7-6(7) 6-4[H2H]
Q2Tim Seibert (_GE)Adrian Obert (GER)7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Vincent Jaensch-Mueller (9) ()Yannick Stephan Born ()6-4 6-4[H2H]
Q2Matvey Khomentovskiy (8) (RUS)Christian Braun ()6-0 6-2[H2H]
Q2Benjamin Loccisano (WC) ()Oezen Usakli (TUN)6-0 6-0[H2H]
Q3Elmar Ejupovic (1) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Leonid Avramenko (WC) (RUS)Vuk Trbojevic (SRB)6-4 6-4[H2H]
Q3Karlo Cubelic (_GE)Marcel Hein (_GE)6-1 6-0[H2H]
Q3Daniel Czepielewski ()Tom Schonenberg (12) (GER)6-3 7-6(4)[H2H]
Q3Colin Van Beem (2) (NLD)Mark Geurts (NLD)6-3 6-0[H2H]
Q3Buvaysar Gadamauri (BEL)Henrik TRASKIN (LTU)3-6 7-6(5) 7-6(2)[H2H]
Q3Turpal Gadamauri (BEL)Leonard Von Hindte ()6-4 6-3[H2H]
Q3Eero Vasa (10) (FIN)Mick Veldheer ()6-4 6-2[H2H]
Q3Hiroyasu Ehara (3) (JPN)Alessandro Papalia (WC) (ITA)6-1 6-0[H2H]
Q3Bart Van Den Berg ()Stijn Slump (NLD)6-3 6-1[H2H]
Q3Yannick Staschen (GER)Michael Avetisyan (GER)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Philippe Gelade (BEL)Stephan Gerritsen (15) ()2-6 7-6(4) 7-6(4)[H2H]
Q3Johann Willems (4) ()Mats Hermans ()6-2 6-3[H2H]
Q3Yvo Panak (CZE)Stefan Frljanic (CAN)6-3 6-4[H2H]
Q3Mark-Flavius Andres ()Oscar Galimardanov (RUS)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Mats Rosenkranz (14) ()Jordi Walder (_GE)6-2 5-7 6-1[H2H]
Q3David Pel (5) (NLD)Simon Beaupain (BEL)6-7(7) 6-4 6-1[H2H]
Q3Jonathan Binding (GBR)Carlo Bueckmann ()7-5 6-3[H2H]
Q3Benjamin Fitzon (_GE)Lovre Zupic ()6-3 6-4[H2H]
Q3Robin Lang (GER)Denis Klok (16) (RUS)6-3 7-5[H2H]
Q3Pirmin Haenle (6) (GER)Alexander Kuerschner ()6-4 7-6(4)[H2H]
Q3Tim VAN DER Horst (NLD)Lars Veldheer ()6-2 6-4[H2H]
Q3Adriaan De Jager ()Janis Podzus (LVA)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Jannis Kahlke (11) (GER)Valentin Guenther ()6-3 7-6(1)[H2H]
Q3Adrian Obert (GER)Miguel Semedo (7) ()6-1 6-4[H2H]
Q3Tim Seibert (_GE)Alvise Montresor (ITA)6-4 6-4[H2H]
Q3Yannick Stephan Born ()Nicholas Garcia ()6-4 6-4[H2H]
Q3Vincent Jaensch-Mueller (9) ()Maurice Geilen ()6-0 6-0[H2H]
Q3Matvey Khomentovskiy (8) (RUS)Mike Loccisano (WC) (_GE)6-2 6-2[H2H]
Q3Christian Braun ()Christian DAMGAARD Qvist (DEN)6-0 6-1[H2H]
Q3Benjamin Loccisano (WC) ()Diogo Jesus (WC) (POL)6-1 6-1[H2H]
Q3Oezen Usakli (TUN)Levente Godry (13) (HUN)WO[H2H]