ATP Germany F2 Futures Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Germany F2 Futures Discussion!


Share This...


Germany F2 Futures Event Details:

1999-05-12Clay
OutdoorSchwabisch-Hall, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBartlomiej Dabrowski (POL)Alexander Popp (GER)5-7 7-6 6-4[H2H]
SFAlexander Popp (GER)David Caballero-Garcia (ESP)WO[H2H]
SFBartlomiej Dabrowski (POL)Robin Vik (Q) (CZE)6-3 6-2[H2H]
QFDavid Caballero-Garcia (ESP)Federico Browne (8) (ARG)3-6 7-6 6-4[H2H]
QFAlexander Popp (GER)Attila Savolt (6) (HUN)6-3 6-4[H2H]
QFBartlomiej Dabrowski (POL)Frantisek Cermak (Q) (CZE)7-6 6-2[H2H]
QFRobin Vik (Q) (CZE)Michael Berrer (WC) (GER)6-3 6-2[H2H]
R16David Caballero-Garcia (ESP)Vladimir Voltchkov (1) (BLR)6-4 6-4[H2H]
R16Federico Browne (8) (ARG)Jimy Szymanski ()6-3 7-6[H2H]
R16Alexander Popp (GER)Tomas Zib (4) (CZE)7-5 6-3[H2H]
R16Attila Savolt (6) (HUN)Pavel Riha (Q) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R16Bartlomiej Dabrowski (POL)Kris Goossens (BEL)7-5 7-6[H2H]
R16Frantisek Cermak (Q) (CZE)Jiri Vanek (3) (CZE)3-6 6-1 6-4[H2H]
R16Michael Berrer (WC) (GER)Lars Uebel (WC) (GER)6-3 6-1[H2H]
R16Robin Vik (Q) (CZE)Diego Moyano (LL) (ARG)6-4 6-4[H2H]
R32Vladimir Voltchkov (1) (BLR)Dominik Meffert (WC) (GER)6-2 6-4[H2H]
R32David Caballero-Garcia (ESP)Toby Mitchell (AUS)6-2 4-1 Retired[H2H]
R32Jimy Szymanski ()Bertrand Madsen (Q) (HTI)6-7 7-6 7-6[H2H]
R32Federico Browne (8) (ARG)Andres Schneiter (ARG)5-7 6-1 6-4[H2H]
R32Tomas Zib (4) (CZE)Ricardo Schlachter (Q) (BRA)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Alexander Popp (GER)Petr Dezort (CZE)3-6 6-4 6-3[H2H]
R32Pavel Riha (Q) (CZE)Jordi Mas-Rodriguez (ESP)6-2 6-1[H2H]
R32Attila Savolt (6) (HUN)Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)7-5 6-3[H2H]
R32Bartlomiej Dabrowski (POL)Oleg Ogorodov (5) (UZB)7-6 6-3[H2H]
R32Kris Goossens (BEL)Mounir El Aarej (Q) (MAR)6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Frantisek Cermak (Q) (CZE)David Sanchez-Munoz (ESP)6-4 3-6 6-2[H2H]
R32Jiri Vanek (3) (CZE)Andrey Merinov (Q) (RUS)5-7 6-4 6-3[H2H]
R32Lars Uebel (WC) (GER)Kim Tiilikainen (7) (FIN)6-3 6-1[H2H]
R32Michael Berrer (WC) (GER)Mathias Frenzel (Q) (GER)6-4 5-7 6-3[H2H]
R32Robin Vik (Q) (CZE)Alistair Hunt (NZL)6-2 6-2[H2H]
R32Diego Moyano (LL) (ARG)David Miketa (CZE)1-6 7-5 6-4[H2H]
Men's Doubles
FOleg Ogorodov (3) (UZB)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Ricardo Schlachter (BRA)
Andres Schneiter (ARG)
6-3 4-6 7-6
SFRicardo Schlachter (BRA)
Andres Schneiter (ARG)
Michael Berrer (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
4-6 6-3 7-5
SFOleg Ogorodov (3) (UZB)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Frantisek Cermak (2) (CZE)
Petr Dezort (CZE)
6-4 3-6 7-6
QFRicardo Schlachter (BRA)
Andres Schneiter (ARG)
Sander Groen (1) (NLD)
Ali Hamadeh (LBN)
5-7 7-6 6-2
QFMichael Berrer (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
David Caballero-Garcia (ESP)
Olivier Tauma (FRA)
6-6 Retired
QFOleg Ogorodov (3) (UZB)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Juan Gisbert-Schultze (ESP)
Jordi Mas-Rodriguez (ESP)
WO
QFFrantisek Cermak (2) (CZE)
Petr Dezort (CZE)
Jean-Francois Bachelot (FRA)
Jean-Michel Pequery (FRA)
6-4 6-3
R16Sander Groen (1) (NLD)
Ali Hamadeh (LBN)
Bye
R16Ricardo Schlachter (BRA)
Andres Schneiter (ARG)
Denis Golovanov (RUS)
Andrey Merinov (RUS)
6-4 3-6 6-1
R16Michael Berrer (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
Kris Goossens (4) (BEL)
Jimy Szymanski ()
6-2 6-3
R16David Caballero-Garcia (ESP)
Olivier Tauma (FRA)
Dominik Meffert (GER)
Lars Uebel (GER)
WO
R16Juan Gisbert-Schultze (ESP)
Jordi Mas-Rodriguez (ESP)
Ashley Fisher (AUS)
Toby Mitchell (AUS)
3-6 7-5 6-3
R16Oleg Ogorodov (3) (UZB)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Malte Commandeur (WC) (GER)
Andrei Rybalko (UKR)
6-4 6-4
R16Jean-Francois Bachelot (FRA)
Jean-Michel Pequery (FRA)
Federico Browne (ARG)
David Sanchez-Munoz (ESP)
6-3 6-1
R16Frantisek Cermak (2) (CZE)
Petr Dezort (CZE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Robin Vik (15) (CZE)Sander Groen (NLD)1-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Bertrand Madsen (16) (HTI)Diego Moyano (2) (ARG)6-3 6-1[H2H]
Q1Ricardo Schlachter (3) (BRA)Libor Nemecek (CZE)6-0 0-6 6-4[H2H]
Q1Pavel Riha (14) (CZE)Thomas Gollwitzer (GER)6-4 6-0[H2H]
Q1Frantisek Cermak (11) (CZE)Jean-Michel Pequery (5) (FRA)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q1Mounir El Aarej (12) (MAR)Franz Stauder (6) (GER)6-4 6-4[H2H]
Q1Andrey Merinov (7) (RUS)Iurie Gorban ()3-6 6-1 6-3[H2H]
Q1Mathias Frenzel (GER)Martin Bartonek (CZE)3-6 1-0 Retired[H2H]
Q2Sander Groen (NLD)Wolfgang Schranz (1) (AUT)6-4 6-1[H2H]
Q2Robin Vik (15) (CZE)Djalmar Sistermans (NLD)6-1 7-6[H2H]
Q2Diego Moyano (2) (ARG)Patrick Sommer (GER)6-2 6-4[H2H]
Q2Bertrand Madsen (16) (HTI)Tomas Jecminek (CZE)7-6 6-3[H2H]
Q2Ricardo Schlachter (3) (BRA)Leos Friedl (CZE)5-7 6-4 6-4[H2H]
Q2Libor Nemecek (CZE)Jan Boruszewski (13) (GER)6-2 6-2[H2H]
Q2Thomas Gollwitzer (GER)Wesley Whitehouse (4) (RSA)6-4 6-4[H2H]
Q2Pavel Riha (14) (CZE)Nikolay Davydenko (RUS)1-6 6-3 6-1[H2H]
Q2Jean-Michel Pequery (5) (FRA)Simon Greul (GER)2-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Frantisek Cermak (11) (CZE)Valentino Pest (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Franz Stauder (6) (GER)Matthias Kunert ()6-0 6-4[H2H]
Q2Mounir El Aarej (12) (MAR)Sebastian Fitz (GER)6-1 6-2[H2H]
Q2Andrey Merinov (7) (RUS)Maximilian Abel (GER)6-2 6-4[H2H]
Q2Iurie Gorban ()Ralf Hanselmann ()6-0 6-0[H2H]
Q2Martin Bartonek (CZE)Jan Riha (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q2Mathias Frenzel (GER)Denis Golovanov (10) (RUS)6-4 7-5[H2H]
Q3Wolfgang Schranz (1) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Sander Groen (NLD)Benjamin Osterbrink (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Djalmar Sistermans (NLD)Olivier Tauma (FRA)7-5 6-1[H2H]
Q3Robin Vik (15) (CZE)Oliver Schwerin (GER)6-1 6-0[H2H]
Q3Diego Moyano (2) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Patrick Sommer (GER)Eduard Schneider (GER)7-6 6-0[H2H]
Q3Tomas Jecminek (CZE)Jaroslav Levinsky (CZE)6-7 6-3 6-1[H2H]
Q3Bertrand Madsen (16) (HTI)Mathias Schwarzler (AUT)6-0 4-6 6-2[H2H]
Q3Ricardo Schlachter (3) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Leos Friedl (CZE)Peter Mayer-Tischer ()6-1 6-1[H2H]
Q3Libor Nemecek (CZE)Radu Popescu (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q3Jan Boruszewski (13) (GER)Michael Enz (GER)5-7 7-6 6-0[H2H]
Q3Wesley Whitehouse (4) (RSA)ByeBye[H2H]
Q3Thomas Gollwitzer (GER)Florian Marquardt (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Nikolay Davydenko (RUS)Christian Groh (GER)WO[H2H]
Q3Pavel Riha (14) (CZE)Juan Gisbert-Schultze (ESP)7-6 6-1[H2H]
Q3Jean-Michel Pequery (5) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Simon Greul (GER)Rainer Gunther (GER)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Valentino Pest (GER)Heiko Bollich (GER)4-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Frantisek Cermak (11) (CZE)Robert Orlik (GER)6-2 6-4[H2H]
Q3Franz Stauder (6) (GER)Ali Hamadeh (WC) (LBN)6-3 6-2[H2H]
Q3Matthias Kunert ()Klaus Stadler ()6-1 6-0[H2H]
Q3Sebastian Fitz (GER)Frank Pokorny (GER)6-3 5-7 6-4[H2H]
Q3Mounir El Aarej (12) (MAR)Boris Bachert (WC) (GER)WO[H2H]
Q3Andrey Merinov (7) (RUS)Benjamin Kohlloeffel (WC) (GER)6-3 6-2[H2H]
Q3Maximilian Abel (GER)Aleksander Djuranovic ()6-3 6-4[H2H]
Q3Iurie Gorban ()Marco Knobloch ()6-3 6-4[H2H]
Q3Ralf Hanselmann ()Martin Spottl (9) (AUT)2-6 7-6 7-5[H2H]
Q3Martin Bartonek (CZE)Jean-Francois Bachelot (8) (FRA)6-1 3-6 6-3[H2H]
Q3Jan Riha (CZE)Matthias Mathaes ()6-1 7-5[H2H]
Q3Mathias Frenzel (GER)Yuri Makarov (LVA)7-6 6-4[H2H]
Q3Denis Golovanov (10) (RUS)Holger Fischer (GER)6-4 7-5[H2H]