ATP Germany F2 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Germany F2 Futures Discussion!


Share This...


Germany F2 Futures Event Details:

1998-03-04Hard
OutdoorOffenbach, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarcus Sarstrand (Q) (SWE)Nick Gould ()6-0 6-3[H2H]
SFMarcus Sarstrand (Q) (SWE)Tommi Lenho (FIN)3-6 6-4 6-4[H2H]
SFNick Gould ()Tomas Behrend (4) (GER)4-6 6-1 7-6[H2H]
QFMarcus Sarstrand (Q) (SWE)Arvind Parmar ()6-2 6-2[H2H]
QFTommi Lenho (FIN)Ivan Ljubicic (5) (CRO)6-4 3-6 6-4[H2H]
QFTomas Behrend (4) (GER)Fredrik Jonsson (6) (SWE)4-6 6-4 6-3[H2H]
QFNick Gould ()Julien Boutter (FRA)6-3 1-0 Retired[H2H]
R16Arvind Parmar ()Peter Hajek (WC) (GER)6-4 3-6 6-3[H2H]
R16Marcus Sarstrand (Q) (SWE)Jean-Michel Pequery (FRA)6-7 6-2 6-2[H2H]
R16Tommi Lenho (FIN)Jan-Ralph Brandt (Q) (GER)6-1 6-3[H2H]
R16Ivan Ljubicic (5) (CRO)Rodolphe Cadart (Q) (FRA)6-7 6-4 6-4[H2H]
R16Fredrik Jonsson (6) (SWE)Barry Cowan ()6-4 3-6 6-4[H2H]
R16Tomas Behrend (4) (GER)Helge Koll-Frafjord (LL) (NOR)6-4 6-1[H2H]
R16Nick Gould ()Johan Settergren (Q) (SWE)7-6 6-1[H2H]
R16Julien Boutter (FRA)Justin Bower (RSA)3-6 7-6 6-4[H2H]
R32Peter Hajek (WC) (GER)Steven Randjelovic (1) (AUS)6-2 6-2[H2H]
R32Arvind Parmar ()Andy Fahlke (WC) (GER)6-2 6-7 7-6[H2H]
R32Jean-Michel Pequery (FRA)Marc Merry (NLD)6-2 6-4[H2H]
R32Marcus Sarstrand (Q) (SWE)Filippo Veglio (7) (SUI)6-3 6-2[H2H]
R32Jan-Ralph Brandt (Q) (GER)Tomas Zib (3) (CZE)6-2 6-2[H2H]
R32Tommi Lenho (FIN)Tapio Nurminen (FIN)6-3 6-2[H2H]
R32Rodolphe Cadart (Q) (FRA)Stephane Matheu (Q) (FRA)6-2 6-2[H2H]
R32Ivan Ljubicic (5) (CRO)Alexandre Simoni (Q) (BRA)6-4 7-6[H2H]
R32Fredrik Jonsson (6) (SWE)Bjorn Phau (WC) (GER)6-3 6-2[H2H]
R32Barry Cowan ()Ville Liukko (Q) (FIN)6-3 6-2[H2H]
R32Helge Koll-Frafjord (LL) (NOR)Sascha Bandermann (Q) (GER)7-6 4-2 Retired[H2H]
R32Tomas Behrend (4) (GER)Luke Milligan ()6-7 6-1 6-2[H2H]
R32Nick Gould ()Alexandre Strambini (8) (SUI)6-2 6-3[H2H]
R32Johan Settergren (Q) (SWE)Francesco Scarpa (WC) (ITA)6-4 6-2[H2H]
R32Julien Boutter (FRA)Michael Russell (USA)6-3 7-5[H2H]
R32Justin Bower (RSA)Martin Lee (2) ()7-6 5-7 6-2[H2H]
Men's Doubles
FStephane Matheu (FRA)
Olivier Morel (FRA)
Tommi Lenho (4) (FIN)
Alexandre Simoni (BRA)
7-5 2-6 6-3
SFTommi Lenho (4) (FIN)
Alexandre Simoni (BRA)
Marc Merry (1) (NLD)
Filippo Veglio (SUI)
7-6 6-3
SFStephane Matheu (FRA)
Olivier Morel (FRA)
Justin Bower (RSA)
Jeremy Sutter (USA)
6-4 4-6 6-3
QFMarc Merry (1) (NLD)
Filippo Veglio (SUI)
Tomas Behrend (GER)
Valentino Pest (GER)
6-2 6-3
QFTommi Lenho (4) (FIN)
Alexandre Simoni (BRA)
Ville Liukko (FIN)
Tapio Nurminen (FIN)
6-0 6-3
QFStephane Matheu (FRA)
Olivier Morel (FRA)
Barry Cowan (3) ()
Arvind Parmar ()
7-6 6-1
QFJustin Bower (RSA)
Jeremy Sutter (USA)
Jan-Ralph Brandt (2) (GER)
Andy Fahlke (GER)
WO
R16Marc Merry (1) (NLD)
Filippo Veglio (SUI)
Rodolphe Cadart (FRA)
Martin Lee ()
2-4 Retired
R16Tomas Behrend (GER)
Valentino Pest (GER)
Francesco Scarpa (A) (ITA)
Oliver Schwoerer ()
6-1 6-3
R16Tommi Lenho (4) (FIN)
Alexandre Simoni (BRA)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
Marc Herter (GER)
6-4 6-1
R16Ville Liukko (FIN)
Tapio Nurminen (FIN)
Peter Hajek (WC) (GER)
Igor Kornienko (RUS)
6-1 6-4
R16Stephane Matheu (FRA)
Olivier Morel (FRA)
Lars Hjarrand (NOR)
Ross Loel (USA)
4-6 7-5 6-3
R16Barry Cowan (3) ()
Arvind Parmar ()
Sebastien Aickele (WC) ()
Bjorn Phau (GER)
6-2 4-6 6-2
R16Justin Bower (RSA)
Jeremy Sutter (USA)
Tim Eichner (WC) ()
Johan Settergren (SWE)
6-2 6-4
R16Jan-Ralph Brandt (2) (GER)
Andy Fahlke (GER)
Jean-Michel Pequery (FRA)
Michael Russell (USA)
6-3 3-6 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Rodolphe Cadart (1) (FRA)Per Thornadsson (16) (SWE)6-2 6-3[H2H]
Q1Marcus Sarstrand (2) (SWE)Jakub Herm-Zahlava (GER)5-7 6-1 6-1[H2H]
Q1Alexandre Simoni (3) (BRA)Tim Eichner (WC) ()6-3 6-2[H2H]
Q1Jan-Ralph Brandt (GER)Valentino Pest (GER)6-4 6-2[H2H]
Q1Ville Liukko (12) (FIN)Helge Koll-Frafjord (5) (NOR)6-4 6-3[H2H]
Q1Stephane Matheu (FRA)Sebastien Aickele (WC) ()6-1 3-6 6-1[H2H]
Q1Sascha Bandermann (GER)Igor Kornienko (7) (RUS)6-0 4-6 6-4[H2H]
Q1Johan Settergren (SWE)Henrik Andersson (9) (SWE)6-3 6-4[H2H]
Q2Rodolphe Cadart (1) (FRA)Robin Vik (WC) (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q2Per Thornadsson (16) (SWE)Alexander Popp (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Marcus Sarstrand (2) (SWE)Ross Matheson ()6-1 3-6 6-1[H2H]
Q2Jakub Herm-Zahlava (GER)Ingo Neumuller (15) (AUT)7-6 6-2[H2H]
Q2Alexandre Simoni (3) (BRA)Ross Loel (USA)6-7 6-3 6-2[H2H]
Q2Tim Eichner (WC) ()Vladimir Platenik (14) (SVK)1-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Jan-Ralph Brandt (GER)Jean-Rene Lisnard (4) (MCO)6-4 6-1[H2H]
Q2Valentino Pest (GER)Rainer Gunther (13) (GER)6-1 6-3[H2H]
Q2Helge Koll-Frafjord (5) (NOR)Ingo Isslinger (GER)4-6 6-3 6-0[H2H]
Q2Ville Liukko (12) (FIN)Christian-Michael Straka (WC) ()7-5 6-1[H2H]
Q2Sebastien Aickele (WC) ()Mounir El Aarej (6) (MAR)6-2 7-5[H2H]
Q2Stephane Matheu (FRA)Franz Stauder (11) (GER)2-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Igor Kornienko (7) (RUS)Jeremy Sutter (USA)7-5 6-3[H2H]
Q2Sascha Bandermann (GER)Tom Spinks (10) ()7-6 6-7 7-5[H2H]
Q2Johan Settergren (SWE)Nicklas Timfjord (8) (SWE)7-6 6-1[H2H]
Q2Henrik Andersson (9) (SWE)Andreas Weber (GER)6-4 6-3[H2H]
Q3Rodolphe Cadart (1) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Robin Vik (WC) (CZE)Johann Potron (FRA)6-4 6-0[H2H]
Q3Alexander Popp (GER)Christian Dillschneider (SUI)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q3Per Thornadsson (16) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Marcus Sarstrand (2) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Ross Matheson ()Olaf Knutel (GER)6-1 6-4[H2H]
Q3Jakub Herm-Zahlava (GER)Paul Ricar (GER)6-1 3-6 6-3[H2H]
Q3Ingo Neumuller (15) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Alexandre Simoni (3) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Ross Loel (USA)Daniel Dolbea (GER)6-3 6-7 6-2[H2H]
Q3Tim Eichner (WC) ()Dominique Eifler (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q3Vladimir Platenik (14) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Jean-Rene Lisnard (4) (MCO)ByeBye[H2H]
Q3Jan-Ralph Brandt (GER)Djalmar Sistermans (NLD)7-6 6-4[H2H]
Q3Valentino Pest (GER)Christian Wicker (WC) ()6-0 6-3[H2H]
Q3Rainer Gunther (13) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Helge Koll-Frafjord (5) (NOR)ByeBye[H2H]
Q3Ingo Isslinger (GER)Ivaylo Traykov (BUL)7-5 6-1[H2H]
Q3Christian-Michael Straka (WC) ()Radovan Chrz (CZE)7-5 3-6 6-4[H2H]
Q3Ville Liukko (12) (FIN)ByeBye[H2H]
Q3Mounir El Aarej (6) (MAR)ByeBye[H2H]
Q3Sebastien Aickele (WC) ()Tobias Huning (GER)6-1 6-3[H2H]
Q3Stephane Matheu (FRA)Michael Geserer (GER)5-3 Retired[H2H]
Q3Franz Stauder (11) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Igor Kornienko (7) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Jeremy Sutter (USA)Marc Herter (GER)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q3Sascha Bandermann (GER)Maximilian Abel (WC) (GER)6-2 7-5[H2H]
Q3Tom Spinks (10) ()ByeBye[H2H]
Q3Nicklas Timfjord (8) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Johan Settergren (SWE)Mathias Schwarzler (AUT)6-1 6-2[H2H]
Q3Andreas Weber (GER)Alexander Hizli (GER)7-5 6-3[H2H]
Q3Henrik Andersson (9) (SWE)ByeBye[H2H]