ATP Germany F1 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Germany F1 Futures Discussion!


Share This...


Germany F1 Futures Event Details:

2017-01-09Carpet
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEvgeny Karlovskiy (3) (RUS)Yaraslau Shyla (4) (BLR)2-6 6-4 6-4[H2H]
SFEvgeny Karlovskiy (3) (RUS)Petr Michnev (1) (CZE)6-7(4) 7-6(5) 7-6(5)[H2H]
SFYaraslau Shyla (4) (BLR)Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)7-5 6-4[H2H]
QFPetr Michnev (1) (CZE)Isak Arvidsson (8) (SWE)6-2 7-6(4)[H2H]
QFEvgeny Karlovskiy (3) (RUS)Jan Choinski (GER)7-5 6-2[H2H]
QFYaraslau Shyla (4) (BLR)Neil Pauffley ()6-3 3-6 6-4[H2H]
QFDzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Oscar Otte (5) (GER)6-2 6-4[H2H]
R16Petr Michnev (1) (CZE)David Poljak (CZE)6-3 3-6 7-5[H2H]
R16Isak Arvidsson (8) (SWE)Janis Podzus (LVA)6-1 6-2[H2H]
R16Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)Pavel Nejedly (CZE)6-4 6-2[H2H]
R16Jan Choinski (GER)Patrik Rosenholm (6) (SWE)6-2 6-3[H2H]
R16Neil Pauffley ()Tobias Simon (7) (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Yaraslau Shyla (4) (BLR)Dominik Boehler ()6-3 7-6(5)[H2H]
R16Oscar Otte (5) (GER)Jakob Sude (GER)7-6(4) 6-3[H2H]
R16Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Hendrik Jebens (WC) ()7-5 6-4[H2H]
R32Petr Michnev (1) (CZE)Jannis Kahlke (GER)3-6 6-2 6-1[H2H]
R32David Poljak (CZE)Duje Kekez (CRO)6-7(2) 7-6(4) 6-4[H2H]
R32Janis Podzus (LVA)Pascal Meis (GER)6-2 6-7(4) 7-6(5)[H2H]
R32Isak Arvidsson (8) (SWE)Tim Ruehl (WC) ()5-1 Retired[H2H]
R32Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)Michal Schmid (CZE)5-7 7-6(5) 6-2[H2H]
R32Pavel Nejedly (CZE)Christoph Negritu (GER)6-3 7-5[H2H]
R32Jan Choinski (GER)Pirmin Haenle (WC) (GER)6-1 6-2[H2H]
R32Patrik Rosenholm (6) (SWE)Johannes Haerteis (GER)6-4 7-5[H2H]
R32Tobias Simon (7) (GER)Fran Zvonimir Zgombic ()6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Neil Pauffley ()Matvey Khomentovskiy (RUS)7-6(2) 6-0[H2H]
R32Dominik Boehler ()Vadym Ursu (UKR)6-4 6-3[H2H]
R32Yaraslau Shyla (4) (BLR)Valentin Guenther ()6-4 6-4[H2H]
R32Oscar Otte (5) (GER)Lukas Ollert ()6-2 6-1[H2H]
R32Jakob Sude (GER)Gijs Brouwer ()6-2 6-3[H2H]
R32Hendrik Jebens (WC) ()Rudolf Molleker (WC) (_GE)6-3 6-4[H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Martins Podzus (LVA)6-2 6-1[H2H]
Men's Doubles
FIsak Arvidsson (2) (SWE)
Patrik Rosenholm (SWE)
Evgeny Karlovskiy (1) (RUS)
Yaraslau Shyla (BLR)
7-6(5) 3-6 [10-8]
SFEvgeny Karlovskiy (1) (RUS)
Yaraslau Shyla (BLR)
Jannis Kahlke (3) (GER)
Oscar Otte (GER)
1-6 7-6(8) 13-11
SFIsak Arvidsson (2) (SWE)
Patrik Rosenholm (SWE)
David Poljak (CZE)
Michal Schmid (CZE)
3-6 7-5 10-8
QFEvgeny Karlovskiy (1) (RUS)
Yaraslau Shyla (BLR)
Dominik Boehler ()
David Novotny ()
6-3 6-2
QFJannis Kahlke (3) (GER)
Oscar Otte (GER)
Vadym Ursu (UKR)
Fran Zvonimir Zgombic ()
6-7(8) 6-4 10-7
QFDavid Poljak (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Christoph Negritu (4) (GER)
Neil Pauffley ()
1-6 7-6(3) 10-4
QFIsak Arvidsson (2) (SWE)
Patrik Rosenholm (SWE)
Rudolf Molleker (_GE)
Tim Ruehl ()
WO
R16Evgeny Karlovskiy (1) (RUS)
Yaraslau Shyla (BLR)
Bye
R16Dominik Boehler ()
David Novotny ()
Petr Michnev (CZE)
Pavel Nejedly (CZE)
6-4 3-6 10-4
R16Jannis Kahlke (3) (GER)
Oscar Otte (GER)
Pirmin Haenle (GER)
Duje Kekez (CRO)
6-3 7-6(2)
R16Vadym Ursu (UKR)
Fran Zvonimir Zgombic ()
Yannick Stephan Born ()
Valentin Guenther ()
6-3 6-4
R16David Poljak (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Janis Podzus (LVA)
Martins Podzus (LVA)
5-7 7-6(7) 10-7
R16Christoph Negritu (4) (GER)
Neil Pauffley ()
Kris Krawcewicz (AUT)
Yvo Panak (CZE)
6-2 6-1
R16Rudolf Molleker (_GE)
Tim Ruehl ()
Patrick Kienzle (_GE)
Tim Wiesner (_GE)
6-3 6-2
R16Undecided
Isak Arvidsson (2) (SWE)
Patrik Rosenholm (SWE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lukas Ollert (1) ()Robin Lang (GER)6-3 6-3[H2H]
Q1Martins Podzus (2) (LVA)Moritz Dettinger (12) ()7-6(3) 6-2[H2H]
Q1Duje Kekez (3) (CRO)Daniel Czepielewski ()6-3 6-0[H2H]
Q1Valentin Guenther ()Jurij Rodionov (4) (AUT)6-7(5) 6-4 6-4[H2H]
Q1Matvey Khomentovskiy (5) (RUS)Mick Veldheer (11) ()7-5 6-4[H2H]
Q1Jannis Kahlke (6) (GER)Nico Hornitschek (WC) (_GE)6-3 6-3[H2H]
Q1Fran Zvonimir Zgombic (7) ()Yannick Stephan Born ()6-4 3-6 7-5[H2H]
Q1Janis Podzus (LVA)Andrew Ruppli (8) (SUI)7-6(5) 6-4[H2H]
Q2Lukas Ollert (1) ()Ben Jones (GBR)6-4 6-4[H2H]
Q2Robin Lang (GER)Adrian Bodmer (9) (SUI)6-4 5-7 7-5[H2H]
Q2Martins Podzus (2) (LVA)Marko Pasalic (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q2Moritz Dettinger (12) ()Christopher Hutterer (AUT)7-6(5) 6-3[H2H]
Q2Duje Kekez (3) (CRO)Yvo Panak (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q2Daniel Czepielewski ()Mark Burgos (14) (FRA)6-2 6-4[H2H]
Q2Jurij Rodionov (4) (AUT)Ivan JELEZOVSKI (BLR)6-0 6-0[H2H]
Q2Valentin Guenther ()Maximilien Sanson (13) ()6-2 6-2[H2H]
Q2Matvey Khomentovskiy (5) (RUS)David Novotny ()3-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Mick Veldheer (11) ()Patrick Kienzle (_GE)6-0 6-2[H2H]
Q2Jannis Kahlke (6) (GER)Laurin Aerne (SUI)6-2 6-1[H2H]
Q2Nico Hornitschek (WC) (_GE)Kris Krawcewicz (16) (AUT)6-7(3) 6-4 6-4[H2H]
Q2Fran Zvonimir Zgombic (7) ()Yanik Kaelin ()6-3 6-2[H2H]
Q2Yannick Stephan Born ()Piotr Grynkowski (10) (POL)6-3 5-5 Retired[H2H]
Q2Andrew Ruppli (8) (SUI)Gil Uwe Grund ()6-3 7-6(6)[H2H]
Q2Janis Podzus (LVA)Luca Keist (15) (SUI)6-1 6-2[H2H]
Q3Lukas Ollert (1) ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedBen Jones (GBR)Bye[H2H]
Q3Robin Lang (GER)Lars Veldheer ()6-2 6-3[H2H]
Q3UndecidedAdrian Bodmer (9) (SUI)Bye[H2H]
Q3Martins Podzus (2) (LVA)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMarko Pasalic (CZE)Bye[H2H]
Q3Christopher Hutterer (AUT)Rut Puntakrud (THA)6-0 6-1[H2H]
Q3UndecidedMoritz Dettinger (12) ()Bye[H2H]
Q3Duje Kekez (3) (CRO)ByeBye[H2H]
Q3Yvo Panak (CZE)Leon Hoeveler ()7-5 7-5[H2H]
Q3Daniel Czepielewski ()Daniel Baumann ()2-6 6-3 7-6(3)[H2H]
Q3UndecidedMark Burgos (14) (FRA)Bye[H2H]
Q3Jurij Rodionov (4) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Ivan JELEZOVSKI (BLR)Frantisek Simon (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Valentin Guenther ()Tim Wiesner (_GE)6-1 6-1[H2H]
Q3UndecidedMaximilien Sanson (13) ()Bye[H2H]
Q3Matvey Khomentovskiy (5) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3David Novotny ()Jimmy Yang (_GE)6-2 6-3[H2H]
Q3Patrick Kienzle (_GE)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMick Veldheer (11) ()Bye[H2H]
Q3Jannis Kahlke (6) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Laurin Aerne (SUI)Urs Thurau ()6-3 6-4[H2H]
Q3Nico Hornitschek (WC) (_GE)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedKris Krawcewicz (16) (AUT)Bye[H2H]
Q3Fran Zvonimir Zgombic (7) ()ByeBye[H2H]
Q3Yanik Kaelin ()Tobias Brutscher (_GE)6-2 6-3[H2H]
Q3Yannick Stephan Born ()Delf Gohlke ()7-6(1) 3-6 6-1[H2H]
Q3UndecidedPiotr Grynkowski (10) (POL)Bye[H2H]
Q3Andrew Ruppli (8) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Gil Uwe Grund ()Arnold Kokulewski (POL)6-0 7-6(5)[H2H]
Q3Janis Podzus (LVA)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedLuca Keist (15) (SUI)Bye[H2H]