ATP Germany F1 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Germany F1 Futures Discussion!


Share This...


Germany F1 Futures Event Details:

2009-01-05Carpet
IndoorSchwieberdingen, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndis Juska (4) (LAT)Daniel Lustig (Q) (CZE)7-6(3) 6-3 [H2H]
SFDaniel Lustig (Q) (CZE)Jerzy Janowicz (5) (POL)4-6 6-3 6-2 [H2H]
SFAndis Juska (4) (LAT)Julian Reister (2) (GER)6-4 6-7(7) 6-1 [H2H]
QFJerzy Janowicz (5) (POL)Lukas Rosol (1) (CZE)4-6 6-4 6-2 [H2H]
QFDaniel Lustig (Q) (CZE)Farrukh Dustov (UZB)7-6(1) 6-3 [H2H]
QFAndis Juska (4) (LAT)Denis Matsukevitch (RUS)6-3 6-0 [H2H]
QFJulian Reister (2) (GER)David Klier (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R16Lukas Rosol (1) (CZE)Janez Semrajc (SLO)6-2 3-6 6-4 [H2H]
R16Jerzy Janowicz (5) (POL)Ante Nakic-Alfirevic (CRO)6-3 6-2 [H2H]
R16Daniel Lustig (Q) (CZE)Radim Zitko (Q) (CZE)5-7 6-3 3-1 Retired[H2H]
R16Farrukh Dustov (UZB)Karlis Lejnieks (LAT)6-4 6-4 [H2H]
R16Denis Matsukevitch (RUS)David Sodek (Q) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R16Andis Juska (4) (LAT)Marc Meigel (Q) (GER)6-7(5) 6-2 6-3 [H2H]
R16David Klier (WC) (GER)Marc Sieber (7) (GER)7-6(3) 6-7(4) 7-6(1) [H2H]
R16Julian Reister (2) (GER)Kevin Deden (GER)4-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Lukas Rosol (1) (CZE)Bastian Knittel (GER)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Janez Semrajc (SLO)Mirza Basic (WC) (BIH)6-2 7-5 [H2H]
R32Ante Nakic-Alfirevic (CRO)Lado Chikhladze (PR) (GEO)6-3 7-6(4) [H2H]
R32Jerzy Janowicz (5) (POL)Marko Tkalec (SLO)6-2 6-7(5) 6-2 [H2H]
R32Daniel Lustig (Q) (CZE)Guillermo Alcaide (3) (ESP)6-0 6-3 [H2H]
R32Radim Zitko (Q) (CZE)Antonio Sancic (CRO)6-3 6-1 [H2H]
R32Karlis Lejnieks (LAT)Gregoire Burquier (FRA)7-6(5) 1-6 6-3 [H2H]
R32Farrukh Dustov (UZB)Peter Gojowczyk (6) (GER)4-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Denis Matsukevitch (RUS)Denis Molcianov (8) (MDA)7-5 6-2 [H2H]
R32David Sodek (Q) (CZE)Marc Rath (Q) (AUT)6-4 6-0 [H2H]
R32Marc Meigel (Q) (GER)Yannick Maden (WC) (GER)2-6 6-1 6-2 [H2H]
R32Andis Juska (4) (LAT)Philipp Marx (Q) (GER)7-6(7) 6-0 [H2H]
R32Marc Sieber (7) (GER)Ludovic Walter (FRA)7-6(5) 6-2 [H2H]
R32David Klier (WC) (GER)Antoine Feret (Q) (FRA)6-3 7-5 [H2H]
R32Kevin Deden (GER)Gerhard Fahlke (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Julian Reister (2) (GER)Marko Lenz (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FAndis Juska (2) (LAT)
Lukas Rosol (CZE)
David Klier (3) (GER)
Philipp Marx (GER)
6-1 6-4
SFDavid Klier (3) (GER)
Philipp Marx (GER)
Denis Matsukevitch (1) (RUS)
Denis Molcianov (MDA)
6-1 3-6 [10-7]
SFAndis Juska (2) (LAT)
Lukas Rosol (CZE)
Nils Langer (GER)
Richard Waite (GER)
6-4 6-4
QFDenis Matsukevitch (1) (RUS)
Denis Molcianov (MDA)
Alejandro Dominguez (WC) (ARG)
Yannick Maden (GER)
6-3 1-6 [11-9]
QFDavid Klier (3) (GER)
Philipp Marx (GER)
Marc Meigel (GER)
Julian Reister (GER)
6-3 6-1
QFNils Langer (GER)
Richard Waite (GER)
Patrick Eichenberger (SUI)
Peter Torebko (GER)
4-6 7-6(3) [10-5]
QFAndis Juska (2) (LAT)
Lukas Rosol (CZE)
Lado Chikhladze (GEO)
Karlis Lejnieks (LAT)
6-3 6-4
R16Denis Matsukevitch (1) (RUS)
Denis Molcianov (MDA)
Moritz Dettinger (WC) (GER)
Ruben Haug (GER)
6-3 6-3
R16Alejandro Dominguez (WC) (ARG)
Yannick Maden (GER)
Farrukh Dustov (UZB)
Matthias Wolf (ITA)
6-3 4-6 [10-8]
R16David Klier (3) (GER)
Philipp Marx (GER)
Mirza Basic (WC) (BIH)
Lorenz Ilg (GER)
6-2 6-1
R16Marc Meigel (GER)
Julian Reister (GER)
Kevin Deden (GER)
Bastian Knittel (GER)
4-6 6-2 [10-6]
R16Patrick Eichenberger (SUI)
Peter Torebko (GER)
Phillip Regnat (GER)
Daniel Stoehr (GER)
3-6 6-3 [13-11]
R16Nils Langer (GER)
Richard Waite (GER)
Gregoire Burquier (4) (FRA)
Ludovic Walter (FRA)
6-3 7-5
R16Lado Chikhladze (GEO)
Karlis Lejnieks (LAT)
Ante Nakic-Alfirevic (CRO)
Antonio Sancic (CRO)
6-2 6-4
R16Andis Juska (2) (LAT)
Lukas Rosol (CZE)
Peter Gojowczyk (GER)
Marc Sieber (GER)
6-0 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Daniel Lustig (1) (CZE)Phillip Regnat (11) (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q1Philipp Marx (GER)Richard Waite (13) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q1Gerhard Fahlke (GER)Stepan Khotulev (15) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q1Marc Meigel (10) (GER)Andrey Kuznetsov (4) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q1Marc Rath (WC) (AUT)Peter Torebko (5) (GER)7-6(7) 5-7 7-5 [H2H]
Q1Antoine Feret (FRA)Nils Langer (12) (GER)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q1David Sodek (16) (CZE)Patrick Eichenberger (7) (SUI)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q1Radim Zitko (14) (CZE)Nicolas Reissig (8WC) (AUT)7-5 2-6 7-6(3) [H2H]
Q2Daniel Lustig (1) (CZE)Nino Hasandedic (BIH)6-3 6-2 [H2H]
Q2Phillip Regnat (11) (GER)Yannick Hanfmann (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Philipp Marx (GER)Pirmin Haenle (2) (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Richard Waite (13) (GER)Simon Trautmann (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Gerhard Fahlke (GER)Daniel Stoehr (3) (GER)7-6(2) 4-6 6-4 [H2H]
Q2Stepan Khotulev (15) (RUS)Ettore Zito (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Andrey Kuznetsov (4) (RUS)Daniele Piludu (ITA)6-3 6-1 [H2H]
Q2Marc Meigel (10) (GER)Ricards Opmanis (LAT)7-5 6-1 [H2H]
Q2Peter Torebko (5) (GER)Valentino Pest (GER)6-0 7-6(4) [H2H]
Q2Marc Rath (WC) (AUT)Andriej Kapas (9) (POL)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q2Antoine Feret (FRA)Tobias Klein (6) (GER)WO[H2H]
Q2Nils Langer (12) (GER)Alejandro Dominguez (ARG)5-7 7-6(7) 6-2 [H2H]
Q2Patrick Eichenberger (7) (SUI)Mateusz Szmigiel (POL)6-0 6-2 [H2H]
Q2David Sodek (16) (CZE)Mathieu Goven (FRA)6-4 6-3 [H2H]
Q2Nicolas Reissig (8WC) (AUT)Ruben Haug (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Radim Zitko (14) (CZE)Sandro Ehrat (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q3Daniel Lustig (1) (CZE)Bye
Q3Nino Hasandedic (BIH)Bye
Q3Yannick Hanfmann (GER)Salvatore Caruso (ITA)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Phillip Regnat (11) (GER)Bye
Q3Pirmin Haenle (2) (GER)Bye
Q3Philipp Marx (GER)Bye
Q3Simon Trautmann (GER)Davide Rothfuss (ITA)6-1 6-0 [H2H]
Q3Richard Waite (13) (GER)Bye
Q3Daniel Stoehr (3) (GER)Bye
Q3Gerhard Fahlke (GER)Dejan Tomic (CRO)6-1 6-0 [H2H]
Q3Ettore Zito (ITA)Bye
Q3Stepan Khotulev (15) (RUS)Bye
Q3Andrey Kuznetsov (4) (RUS)Bye
Q3Daniele Piludu (ITA)Bye
Q3Ricards Opmanis (LAT)Nicola Comune (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q3Marc Meigel (10) (GER)Bye
Q3Peter Torebko (5) (GER)Bye
Q3Valentino Pest (GER)Matthias Wolf (ITA)3-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Marc Rath (WC) (AUT)Eros Siringo (ITA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Andriej Kapas (9) (POL)Bye
Q3Tobias Klein (6) (GER)Bye
Q3Antoine Feret (FRA)Moritz Dettinger (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alejandro Dominguez (ARG)Kujtim Bajrami (SUI)6-2 6-1 [H2H]
Q3Nils Langer (12) (GER)Bye
Q3Patrick Eichenberger (7) (SUI)Bye
Q3Mateusz Szmigiel (POL)Bye
Q3Mathieu Goven (FRA)Omar Giacalone (ITA)6-1 6-1 [H2H]
Q3David Sodek (16) (CZE)Bye
Q3Nicolas Reissig (8WC) (AUT)Bye
Q3Ruben Haug (GER)Lorenz Ilg (GER)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q3Sandro Ehrat (SUI)Andre Straka (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Radim Zitko (14) (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Germany F1 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Germany F1 Futures?