ATP Germany F18 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Germany F18 Futures Discussion!


Share This...


Germany F18 Futures Event Details:

2010-10-11Hard
IndoorIsernhagen, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F18 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FKarlis Lejnieks (6) (LAT)Peter Torebko (8) (GER)4-6 6-4 6-3 [H2H]
SFKarlis Lejnieks (6) (LAT)Stefan Seifert (Q) (GER)7-6(4) 6-1 [H2H]
SFPeter Torebko (8) (GER)Jan-Lennard Struff (3) (GER)6-7(6) 6-3 6-4 [H2H]
QFStefan Seifert (Q) (GER)Kevin Deden (Q) (GER)6-4 3-0 Retired[H2H]
QFKarlis Lejnieks (6) (LAT)Jan Mertl (4) (CZE)6-1 7-6(2) [H2H]
QFJan-Lennard Struff (3) (GER)Andre Ghem (Q) (BRA)6-2 6-1 [H2H]
QFPeter Torebko (8) (GER)Timo Nieminen (2) (FIN)6-3 6-4 [H2H]
R16Stefan Seifert (Q) (GER)Sandro Ehrat (SUI)7-5 7-6(9) [H2H]
R16Kevin Deden (Q) (GER)David Thurner (GER)6-3 3-0 Retired[H2H]
R16Jan Mertl (4) (CZE)Holger Fischer (GER)6-3 6-1 [H2H]
R16Karlis Lejnieks (6) (LAT)Adrian Sikora (SVK)6-4 6-0 [H2H]
R16Andre Ghem (Q) (BRA)Marc Meigel (GER)7-6(6) 6-7(2) 6-1 [H2H]
R16Jan-Lennard Struff (3) (GER)Matthias Kolbe (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Peter Torebko (8) (GER)Ivan Cerovic (CRO)6-4 6-2 [H2H]
R16Timo Nieminen (2) (FIN)Sascha Kloer (GER)6-2 6-0 [H2H]
R32Stefan Seifert (Q) (GER)Pedro Clar-Rossello (1) (ESP)4-6 6-2 6-0 [H2H]
R32Sandro Ehrat (SUI)Piotr Gadomski (POL)6-4 7-6(4) [H2H]
R32David Thurner (GER)Wojciech Lutkowski (Q) (POL)7-5 6-1 [H2H]
R32Kevin Deden (Q) (GER)Daniel Lustig (7) (CZE)5-7 6-3 6-3 [H2H]
R32Jan Mertl (4) (CZE)Yannick Vandenbulcke (BEL)6-3 6-3 [H2H]
R32Holger Fischer (GER)Marko Lenz (WC) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Richard Becker (WC) (GER)3-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Karlis Lejnieks (6) (LAT)Duje Kekez (Q) (CRO)6-2 6-0 [H2H]
R32Marc Meigel (GER)Roman Jebavy (5) (CZE)3-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Andre Ghem (Q) (BRA)Mauro Piras (WC) (GER)6-7(6) 6-3 6-2 [H2H]
R32Matthias Kolbe (Q) (GER)Jiri Kosler (CZE)7-6(3) 6-7(3) 6-2 [H2H]
R32Jan-Lennard Struff (3) (GER)Philip Davydenko (LL) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R32Peter Torebko (8) (GER)Daniel Hoeppner (WC) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Ivan Cerovic (CRO)Jean Zietsman (Q) (GER)2-6 6-4 2-3 Retired[H2H]
R32Sascha Kloer (GER)Gerald Kamitz (AUT)6-4 6-1 [H2H]
R32Timo Nieminen (2) (FIN)Jules Marie (Q) (FRA)6-2 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FNicolas Kiefer (GER)
Stefan Seifert (GER)
Roman Jebavy (1) (CZE)
Daniel Lustig (CZE)
3-6 6-2 [10-7]
SFRoman Jebavy (1) (CZE)
Daniel Lustig (CZE)
Jiri Kosler (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
6-3 6-7(6) [11-9]
SFNicolas Kiefer (GER)
Stefan Seifert (GER)
N.sriram Balaji (4) (IND)
Akash Wagh (IND)
6-3 6-0
QFRoman Jebavy (1) (CZE)
Daniel Lustig (CZE)
Bastian Broemmelhaus (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
6-2 6-3
QFJiri Kosler (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Marco Kirschner (GER)
Marko Lenz (GER)
7-5 7-5
QFN.sriram Balaji (4) (IND)
Akash Wagh (IND)
Richard Becker (GER)
George Von Massow (GER)
6-3 6-4
QFNicolas Kiefer (GER)
Stefan Seifert (GER)
Kevin Deden (2) (GER)
Holger Fischer (GER)
6-4 6-1
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Daniel Lustig (CZE)
Bye
R16Bastian Broemmelhaus (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
Frederik Gelbrich (WC) (GER)
Jonas Kuwert (GER)
6-1 7-5
R16Jiri Kosler (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Mohit Mayur Jayaprakash (IND)
Francesco Vilardo (ITA)
6-3 6-2
R16Marco Kirschner (GER)
Marko Lenz (GER)
Maik Burlage (GER)
Ralph Regus (GER)
6-4 7-5
R16Richard Becker (GER)
George Von Massow (GER)
Piotr Gadomski (POL)
Wojciech Lutkowski (POL)
7-5 6-3
R16N.sriram Balaji (4) (IND)
Akash Wagh (IND)
Gerald Kamitz (AUT)
Marc Meigel (GER)
WO
R16Nicolas Kiefer (GER)
Stefan Seifert (GER)
Pedro Clar-Rossello (ESP)
Karlis Lejnieks (LAT)
WO
R16Kevin Deden (2) (GER)
Holger Fischer (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andre Ghem (1WC) (BRA)George Von Massow (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q1Kevin Deden (2) (GER)Ralph Regus (14) (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q1Matthias Kolbe (12) (GER)Andre Wiesler (3) (GER)6-2 3-1 Retired[H2H]
Q1Jules Marie (4) (FRA)Lukas Marsoun (13WC) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q1Jean Zietsman (5) (GER)Maik Burlage (10) (GER)3-6 3-2 Retired[H2H]
Q1Wojciech Lutkowski (16) (POL)Philip Davydenko (RUS)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q1Stefan Seifert (9) (GER)Christian Plattes (GER)7-6(7) 3-0 Retired[H2H]
Q1Duje Kekez (15) (CRO)Tim Goransson (8) (SWE)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q2Andre Ghem (1WC) (BRA)Christian Wille (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2George Von Massow (GER)Marco Kirschner (GER)6-4 2-6 6-4 [H2H]
Q2Kevin Deden (2) (GER)Tom Schonenberg (GER)4-6 6-4 7-5 [H2H]
Q2Ralph Regus (14) (GER)Albert Wagner (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Andre Wiesler (3) (GER)Tobias Simon (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Matthias Kolbe (12) (GER)Yan Sabanin (WC) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Jules Marie (4) (FRA)Christian Matic (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Lukas Marsoun (13WC) (CZE)Nico Matic (GER)6-2 7-6(6) [H2H]
Q2Jean Zietsman (5) (GER)Tomas Hanzlik (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Maik Burlage (10) (GER)Jonas Denker (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Philip Davydenko (RUS)Oscar Otte (GER)3-6 6-2 6-1 [H2H]
Q2Wojciech Lutkowski (16) (POL)Frederik Gelbrich (GER)6-3 6-7(5) 6-4 [H2H]
Q2Christian Plattes (GER)Claes Goransson (SWE)6-7(5) 7-6(6) 6-4 [H2H]
Q2Stefan Seifert (9) (GER)Igor Lakhno (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Tim Goransson (8) (SWE)Aaron Wirths (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Duje Kekez (15) (CRO)Mats Moraing (GER)4-6 7-5 6-4 [H2H]
Q3Andre Ghem (1WC) (BRA)Julien Kardell (GER)6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Christian Wille (GER)Christian Braun (WC) (GER)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q3Marco Kirschner (GER)Phillip-Arthur Karwasz (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3George Von Massow (GER)Akash Wagh (11) (IND)6-1 2-6 6-2 [H2H]
Q3Kevin Deden (2) (GER)Michel Dornbusch (GER)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q3Tom Schonenberg (GER)Lukas Ruepke (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Albert Wagner (GER)Peter-Robert Hodel (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q3Ralph Regus (14) (GER)Deniel Aliyev (KAZ)6-0 6-1 [H2H]
Q3Andre Wiesler (3) (GER)Julien Sterbelle (BEL)6-4 6-4 [H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Victor Schebolta (GER)4-6 7-6(3) 6-1 [H2H]
Q3Yan Sabanin (WC) (RUS)Moritz Kandt (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q3Matthias Kolbe (12) (GER)Sebastian Wagner (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Jules Marie (4) (FRA)Malte Roessing (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Christian Matic (WC) (GER)Stefan Goellner (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q3Nico Matic (GER)Othar Kordsachia (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Lukas Marsoun (13WC) (CZE)Dennis Saile (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Jean Zietsman (5) (GER)Friedrich Klasen (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Tomas Hanzlik (CZE)Jan Plewinski (POL)6-2 6-2 [H2H]
Q3Jonas Denker (GER)Viktor Simaghin (GER)4-6 7-6(6) 6-2 [H2H]
Q3Maik Burlage (10) (GER)Bastian Broemmelhaus (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Philip Davydenko (RUS)Yannick Hanfmann (6) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Oscar Otte (GER)Serinho Wijdenbosch (NED)6-4 7-6(5) [H2H]
Q3Frederik Gelbrich (GER)Yanick Ueckert (SUI)6-2 6-1 [H2H]
Q3Wojciech Lutkowski (16) (POL)Jonas Kuwert (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Christian Plattes (GER)N.sriram Balaji (7WC) (IND)3-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Claes Goransson (SWE)Florian Fallert (GER)2-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Igor Lakhno (UKR)Alexander Mannapov (RUS)7-6(7) 6-1 [H2H]
Q3Stefan Seifert (9) (GER)Francesco Vilardo (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q3Tim Goransson (8) (SWE)Nicolas Daniel Olguin (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Aaron Wirths (GER)Joachim Schemm (GER)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Mats Moraing (GER)Leonhard Gerch (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Duje Kekez (15) (CRO)Alexander Betz (GER)7-6(6) 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F18 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Germany F18 Futures?