ATP Germany F17 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Germany F17 Futures Discussion!


Share This...


Germany F17 Futures Event Details:

2011-10-10Hard
IndoorIsernhagen, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F17 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTimo Nieminen (4) (FIN)Peter Torebko (2) (GER)6-2 6-4 [H2H]
SFTimo Nieminen (4) (FIN)Jan-Lennard Struff (1) (GER)6-3 6-1 [H2H]
SFPeter Torebko (2) (GER)Stefan Seifert (3) (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
QFJan-Lennard Struff (1) (GER)Micke Kontinen (Q) (FIN)7-5 6-3 [H2H]
QFTimo Nieminen (4) (FIN)Joshua Milton (5) (GBR)6-4 6-1 [H2H]
QFStefan Seifert (3) (GER)Niels Desein (6Q) (BEL)6-1 Retired[H2H]
QFPeter Torebko (2) (GER)Nils Langer (7) (GER)6-2 7-6(4) [H2H]
R16Jan-Lennard Struff (1) (GER)Mattis Wetzel (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R16Micke Kontinen (Q) (FIN)Adrian Sikora (SVK)6-3 6-0 [H2H]
R16Timo Nieminen (4) (FIN)Michel Dornbusch (GER)6-0 6-1 [H2H]
R16Joshua Milton (5) (GBR)Jannis Kahlke (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R16Niels Desein (6Q) (BEL)Bastian Trinker (AUT)6-3 6-3 [H2H]
R16Stefan Seifert (3) (GER)Emilien Firmin (FRA)3-6 6-1 6-1 [H2H]
R16Nils Langer (7) (GER)Jean Zietsman (GER)5-2 Retired[H2H]
R16Peter Torebko (2) (GER)Jules Marie (FRA)7-6(1) 6-4 [H2H]
R32Jan-Lennard Struff (1) (GER)Philip Davydenko (Q) (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R32Mattis Wetzel (WC) (GER)Robert Godlewski (POL)6-0 4-2 Retired[H2H]
R32Micke Kontinen (Q) (FIN)Marko Lenz (GER)6-2 7-5 [H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Matthias Kolbe (8) (GER)6-1 6-7(1) 7-6(2) [H2H]
R32Timo Nieminen (4) (FIN)Kevin Kaczynski (GER)6-2 6-4 [H2H]
R32Michel Dornbusch (GER)Ralph Regus (Q) (GER)6-4 4-6 6-4 [H2H]
R32Jannis Kahlke (Q) (GER)Marco Dierckx (BEL)6-4 7-5 [H2H]
R32Joshua Milton (5) (GBR)Jan Blecha (Q) (CZE)6-3 6-7(5) 6-3 [H2H]
R32Niels Desein (6Q) (BEL)Alexey Vatutin (RUS)7-5 6-3 [H2H]
R32Bastian Trinker (AUT)George Von Massow (WC) (GER)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R32Emilien Firmin (FRA)Oscar Otte (Q) (GER)6-7(2) 6-4 6-1 [H2H]
R32Stefan Seifert (3) (GER)Mateusz Kowalczyk (POL)6-3 6-4 [H2H]
R32Nils Langer (7) (GER)Tim Nekic (WC) (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Jean Zietsman (GER)Richard Waite (GER)7-6(5) 6-2 [H2H]
R32Jules Marie (FRA)Julian Lenz (WC) (GER)7-5 6-1 [H2H]
R32Peter Torebko (2) (GER)Matthias Wunner (Q) (GER)7-5 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FMarko Lenz (GER)
George Von Massow (GER)
Michel Dornbusch (GER)
Mattis Wetzel (GER)
7-6(2) 6-4
SFMarko Lenz (GER)
George Von Massow (GER)
Mateusz Kowalczyk (1) (POL)
Adrian Sikora (SVK)
WO
SFMichel Dornbusch (GER)
Mattis Wetzel (GER)
Ralph Regus (GER)
Matthias Wunner (GER)
5-7 6-4 [10-2]
QFMateusz Kowalczyk (1) (POL)
Adrian Sikora (SVK)
Yannick Stephan Born (GER)
Alexander Meyer (GER)
7-6(4) 6-3
QFMarko Lenz (GER)
George Von Massow (GER)
Joshua Milton (4) (GBR)
Matt Simpson (NZL)
5-7 7-5 [10-3]
QFRalph Regus (GER)
Matthias Wunner (GER)
Matthias Kolbe (3) (GER)
Tom Schonenberg (GER)
6-3 3-6 [10-4]
QFMichel Dornbusch (GER)
Mattis Wetzel (GER)
Niels Desein (2) (BEL)
Marco Dierckx (BEL)
6-1 6-1
R16Mateusz Kowalczyk (1) (POL)
Adrian Sikora (SVK)
Bye
R16Yannick Stephan Born (GER)
Alexander Meyer (GER)
Bye
R16Joshua Milton (4) (GBR)
Matt Simpson (NZL)
Bye
R16Marko Lenz (GER)
George Von Massow (GER)
James Markiewicz (WC) (GBR)
Brendon Millington-Herrman (GER)
6-0 6-1
R16Ralph Regus (GER)
Matthias Wunner (GER)
Bye
R16Matthias Kolbe (3) (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Bye
R16Michel Dornbusch (GER)
Mattis Wetzel (GER)
Patrick Elias (GER)
Peter Torebko (GER)
6-2 6-3
R16Niels Desein (2) (BEL)
Marco Dierckx (BEL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Niels Desein (1WC) (BEL)Otakar Lucak (12) (CZE)6-1 6-3 [H2H]
Q1Micke Kontinen (2) (FIN)Nico Matic (9) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q1Jannis Kahlke (GER)Alexander Ritschard (16) (SUI)6-3 6-4 [H2H]
Q1Oscar Otte (GER)Tom Schonenberg (13) (GER)3-6 7-5 6-1 [H2H]
Q1Philip Davydenko (5) (RUS)Jean Andersen (10) (RSA)6-2 6-2 [H2H]
Q1Ralph Regus (6) (GER)Constantin Christ (11) (GER)7-5 7-5 [H2H]
Q1Matthias Wunner (7) (GER)Patrick Elias (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q1Jan Blecha (8) (CZE)Matt Simpson (15) (NZL)6-1 6-2 [H2H]
Q2Niels Desein (1WC) (BEL)Rasmus Schwarz (DEN)6-4 6-1 [H2H]
Q2Otakar Lucak (12) (CZE)Bastian Wagner (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q2Micke Kontinen (2) (FIN)Nicolas Daniel Olguin (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Nico Matic (9) (GER)Yan Sabanin (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Jannis Kahlke (GER)Jakob Sude (3) (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Alexander Ritschard (16) (SUI)Alexander Meyer (GER)7-6(2) 6-1 [H2H]
Q2Oscar Otte (GER)Kevin Deden (4) (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q2Tom Schonenberg (13) (GER)Stefan Goellner (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Philip Davydenko (5) (RUS)Leon Schutt (GER)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Jean Andersen (10) (RSA)Tobias Simon (GER)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Ralph Regus (6) (GER)Roel Oostdam (NED)6-3 6-4 [H2H]
Q2Constantin Christ (11) (GER)Boris Melamed (GER)6-3 6-7(5) 6-1 [H2H]
Q2Matthias Wunner (7) (GER)Lukas Ollert (GER)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Patrick Elias (GER)Arkadiusz Kocyla (14) (POL)6-2 7-5 [H2H]
Q2Jan Blecha (8) (CZE)Nils Brinkman (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Matt Simpson (15) (NZL)Brendon Millington-Herrman (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Niels Desein (1WC) (BEL)Bye
Q3Rasmus Schwarz (DEN)Yannick Staschen (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Bastian Wagner (GER)Lasse Muscheites (GER)6-2 7-6(6) [H2H]
Q3Otakar Lucak (12) (CZE)Florian Barth (GER)6-7(6) 6-1 6-0 [H2H]
Q3Micke Kontinen (2) (FIN)Bye
Q3Nicolas Daniel Olguin (GER)Gary Chamberlain (GBR)7-5 6-3 [H2H]
Q3Yan Sabanin (RUS)James Markiewicz (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Nico Matic (9) (GER)Bye
Q3Jakob Sude (3) (GER)Bye
Q3Jannis Kahlke (GER)Christoph Uster (GER)7-6(1) 7-6(4) [H2H]
Q3Alexander Meyer (GER)Lucas Gerch (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Alexander Ritschard (16) (SUI)Christian Braun (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Kevin Deden (4) (GER)Bye
Q3Oscar Otte (GER)Leonhard Gerch (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Stefan Goellner (GER)Roman Soldatov (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q3Tom Schonenberg (13) (GER)Peter Kleinhans (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Philip Davydenko (5) (RUS)Bye
Q3Leon Schutt (GER)Philip De Vetter (BEL)2-6 6-4 7-5 [H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Dominik Bartels (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Jean Andersen (10) (RSA)Ambros Morbitzer (AUT)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Ralph Regus (6) (GER)Bye
Q3Roel Oostdam (NED)Nils Schluenzen (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Boris Melamed (GER)Yannick Stephan Born (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Constantin Christ (11) (GER)Mark-Flavius Andres (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Matthias Wunner (7) (GER)Bye
Q3Lukas Ollert (GER)Lukas Ruepke (GER)6-7(3) 6-4 6-3 [H2H]
Q3Patrick Elias (GER)Aaron Wirths (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Arkadiusz Kocyla (14) (POL)Joachim Schemm (GER)3-6 6-4 7-6(5) [H2H]
Q3Jan Blecha (8) (CZE)Bye
Q3Nils Brinkman (GER)Tomas Frommel (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q3Brendon Millington-Herrman (GER)Simon Wardelmann (GER)6-2 6-7(6) 6-4 [H2H]
Q3Matt Simpson (15) (NZL)Alexander Roggenkamp (GER)6-2 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F17 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Germany F17 Futures?