ATP Germany F17 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Germany F17 Futures Discussion!


Share This...


Germany F17 Futures Event Details:

2007-09-17Clay
OutdoorNurnberg, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F17 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMartin Vacek (6) (CZE)Peter Steinberger (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
SFPeter Steinberger (Q) (GER)Alexander Flock (3) (GER)7-5 7-5 [H2H]
SFMartin Vacek (6) (CZE)Kornel Bardoczky (5) (HUN)2-6 6-3 6-3 [H2H]
QFPeter Steinberger (Q) (GER)Christian Magg (AUT)6-1 6-1 [H2H]
QFAlexander Flock (3) (GER)Marius Zay (GER)6-4 6-0 [H2H]
QFMartin Vacek (6) (CZE)Jaroslav Pospisil (4) (CZE)5-7 6-3 6-4 [H2H]
QFKornel Bardoczky (5) (HUN)Marcel Zimmermann (2) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Christian Magg (AUT)Dennis Bloemke (Q) (GER)6-3 6-7(5) 6-3 [H2H]
R16Peter Steinberger (Q) (GER)Dusan Karol (CZE)6-2 6-1 [H2H]
R16Alexander Flock (3) (GER)Marc Meigel (SE) (GER)5-7 6-3 6-2 [H2H]
R16Marius Zay (GER)Jaan-Frederik Brunken (WC) (GER)6-2 6-1 [H2H]
R16Martin Vacek (6) (CZE)Grzegorz Panfil (POL)6-4 5-7 6-4 [H2H]
R16Jaroslav Pospisil (4) (CZE)Jerome Becker (Q) (GER)7-5 2-6 6-4 [H2H]
R16Kornel Bardoczky (5) (HUN)Jiri Skoloudik (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (2) (GER)Torsten Popp (GER)5-7 6-2 6-3 [H2H]
R32Dennis Bloemke (Q) (GER)Dusan Lojda (1) (CZE)6-3 7-5 [H2H]
R32Christian Magg (AUT)Dimitrios Kleftakos (WC) (GER)6-7(6) 6-2 6-0 [H2H]
R32Dusan Karol (CZE)Philipp Piyamongkol (Q) (GER)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Peter Steinberger (Q) (GER)Dustin Brown (8) (JAM)5-0 Retired[H2H]
R32Alexander Flock (3) (GER)Adam Fass (USA)6-1 6-3 [H2H]
R32Marc Meigel (SE) (GER)Patrick Schmolzer (AUT)1-0 Retired[H2H]
R32Jaan-Frederik Brunken (WC) (GER)Petr Frelich (Q) (CZE)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Marius Zay (GER)Cesar Ferrer-Victoria (7) (ESP)3-0 Retired[H2H]
R32Martin Vacek (6) (CZE)Martin Verkerk (WC) (NED)7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Grzegorz Panfil (POL)Jordi Marse-Vidri (ESP)6-3 6-1 [H2H]
R32Jerome Becker (Q) (GER)Michel Meijer (Q) (NED)6-4 6-7(4) 6-3 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (4) (CZE)David Thurner (WC) (GER)7-5 6-1 [H2H]
R32Kornel Bardoczky (5) (HUN)Max Raditschnigg (AUT)6-2 6-3 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (CZE)Blazej Koniusz (POL)7-5 6-1 [H2H]
R32Torsten Popp (GER)Soren Goritzka (Q) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (2) (GER)Andre Timme (Q) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FDusan Karol (1) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Philipp Piyamongkol (GER)
Peter Steinberger (GER)
6-4 6-4
SFDusan Karol (1) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Kornel Bardoczky (4) (HUN)
Martin Vacek (CZE)
0-6 6-4 [10-7]
SFPhilipp Piyamongkol (GER)
Peter Steinberger (GER)
Marius Meiszies (GER)
Victor Schmid (GER)
6-0 7-5
QFDusan Karol (1) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Adam Fass (USA)
G.d. Jones (NZL)
6-2 6-1
QFKornel Bardoczky (4) (HUN)
Martin Vacek (CZE)
Ruslan Chomaev (RUS)
Nikolai Soloviev (RUS)
2-6 7-5 [10-4]
QFMarius Meiszies (GER)
Victor Schmid (GER)
Blazej Koniusz (3) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
7-5 6-0
QFPhilipp Piyamongkol (GER)
Peter Steinberger (GER)
Dustin Brown (2) (JAM)
Daniel Muller (GER)
6-3 6-4
R16Dusan Karol (1) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Bye
R16Adam Fass (USA)
G.d. Jones (NZL)
Bye
R16Kornel Bardoczky (4) (HUN)
Martin Vacek (CZE)
Bye
R16Ruslan Chomaev (RUS)
Nikolai Soloviev (RUS)
Kevin Arias (USA)
Gus Treyz (USA)
6-3 7-6(6)
R16Marius Meiszies (GER)
Victor Schmid (GER)
Bye
R16Blazej Koniusz (3) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Bye
R16Philipp Piyamongkol (GER)
Peter Steinberger (GER)
Steffen Anders (GER)
Armin Hirner (AUT)
6-0 3-0 Retired
R16Dustin Brown (2) (JAM)
Daniel Muller (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Philipp Piyamongkol (16WC) (GER)Daniel Muller (1) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q1Dennis Bloemke (GER)Mike Steinherr (15) (GER)6-3 2-0 Retired[H2H]
Q1Michel Meijer (3) (NED)Richard Waite (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q1Andre Timme (9) (GER)Marek Michalicka (4) (CZE)6-4 7-5 [H2H]
Q1Jerome Becker (5) (GER)Marius Meiszies (GER)6-3 3-6 7-6(2) [H2H]
Q1Peter Steinberger (14) (GER)Victor Schmid (GER)6-1 7-6(6) [H2H]
Q1Soren Goritzka (10) (GER)Roman Bicek (CZE)6-2 5-7 6-4 [H2H]
Q1Petr Frelich (8) (CZE)Nikolai Soloviev (13) (RUS)WO[H2H]
Q2Daniel Muller (1) (GER)Kevin Arias (USA)6-1 6-4 [H2H]
Q2Philipp Piyamongkol (16WC) (GER)Valentino Pest (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q2Dennis Bloemke (GER)Pirmin Haenle (2) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Mike Steinherr (15) (GER)Miroslav Stengl (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Michel Meijer (3) (NED)Philip Lageder (ITA)6-0 6-1 [H2H]
Q2Richard Waite (GER)G.d. Jones (11) (NZL)7-6(4) 3-6 7-5 [H2H]
Q2Marek Michalicka (4) (CZE)Daniel Schmidt (GER)WO[H2H]
Q2Andre Timme (9) (GER)Michael Rutkiewicz (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Jerome Becker (5) (GER)Lorenz Ilg (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Marius Meiszies (GER)Dejan Tomic (CRO)6-1 2-0 Retired[H2H]
Q2Victor Schmid (GER)Martin Fafl (6) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
Q2Peter Steinberger (14) (GER)Martin Poboril (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Roman Bicek (CZE)Philipp Jelinek (7WC) (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q2Soren Goritzka (10) (GER)Julian Onken (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q2Petr Frelich (8) (CZE)Andre Straka (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q2Nikolai Soloviev (13) (RUS)Daniel Winnewisser (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Daniel Muller (1) (GER)Bye
Q3Kevin Arias (USA)Gus Treyz (USA)4-6 6-0 6-4 [H2H]
Q3Valentino Pest (GER)Benedikt Lindheim (WC) (GER)7-5 Retired[H2H]
Q3Philipp Piyamongkol (16WC) (GER)Daniel Dolbea (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (2) (GER)Bye
Q3Dennis Bloemke (GER)Piotr Zielinski (POL)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q3Miroslav Stengl (CZE)Gregor Voigt (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Mike Steinherr (15) (GER)Louis Donczyk (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Michel Meijer (3) (NED)Bye
Q3Philip Lageder (ITA)Maris Sipkovs (LAT)6-0 6-1 [H2H]
Q3Richard Waite (GER)Benedik Grosche (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3G.d. Jones (11) (NZL)Rene Ruegamer (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Marek Michalicka (4) (CZE)Bye
Q3Daniel Schmidt (GER)Alexander Geibel (GER)7-6(0) 6-4 [H2H]
Q3Michael Rutkiewicz (GER)Tassilo Schmid (GER)4-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Andre Timme (9) (GER)Stefan Pamler (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Jerome Becker (5) (GER)Bye
Q3Lorenz Ilg (GER)Felix Grabs (GER)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Dejan Tomic (CRO)Armin Hirner (AUT)6-0 6-4 [H2H]
Q3Marius Meiszies (GER)Pavel Chalomov (12) (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q3Martin Fafl (6) (CZE)Bye
Q3Victor Schmid (GER)Ruslan Chomaev (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Martin Poboril (CZE)Krzystof Muzalewski (POL)4-6 6-3 6-1 [H2H]
Q3Peter Steinberger (14) (GER)Gregory Chambaz (SUI)6-2 6-0 [H2H]
Q3Philipp Jelinek (7WC) (AUT)Bye
Q3Roman Bicek (CZE)Daniel Lagendaal (NED)7-6(6) 6-2 [H2H]
Q3Julian Onken (GER)Jeremy Jahn (GER)7-5 4-1 Retired[H2H]
Q3Soren Goritzka (10) (GER)Markus Ingold (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Petr Frelich (8) (CZE)Thomas Gilner (GER)2-6 7-6(6) 7-6(4) [H2H]
Q3Andre Straka (GER)Christian Bartmann (GER)6-2 6-7(4) 6-2 [H2H]
Q3Daniel Winnewisser (GER)Satoshi Suzuki (JPN)6-1 6-2 [H2H]
Q3Nikolai Soloviev (13) (RUS)Stepan Khotulev (RUS)6-3 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F17 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Germany F17 Futures?