ATP Germany F14 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Germany F14 Futures Discussion!


Share This...


Germany F14 Futures Event Details:

2017-10-09Hard
IndoorGER
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F14 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRobin Kern (6) (GER)Scott Griekspoor (NLD)6-3 7-6(4)[H2H]
SFRobin Kern (6) (GER)Daniel Masur (1) (GER)7-5 6-3[H2H]
SFScott Griekspoor (NLD)Andriej Kapas (7) (POL)6-1 6-4[H2H]
QFAndriej Kapas (7) (POL)Sami Reinwein (GER)6-1 6-4[H2H]
QFRobin Kern (6) (GER)Marc-Andrea Huesler ()6-7(4) 6-3 6-4[H2H]
QFScott Griekspoor (NLD)Elmar Ejupovic (8) (GER)6-3 1-6 7-6(3)[H2H]
QFDaniel Masur (1) (GER)Evan Hoyt (PR) (GBR)6-4 6-4[H2H]
R16Andriej Kapas (7) (POL)Rudolf Molleker (_GE)7-6(6) 6-3[H2H]
R16Robin Kern (6) (GER)Sebastian Prechtel (WC) (GER)6-3 6-4[H2H]
R16Sami Reinwein (GER)Kai Lemstra (WC) (_GE)3-6 6-2 6-4[H2H]
R16Scott Griekspoor (NLD)Yannick Mertens (2q) (BEL)6-3 6-3[H2H]
R16Elmar Ejupovic (8) (GER)Alexander Igoshin (RUS)7-6(9) 6-4[H2H]
R16Evan Hoyt (PR) (GBR)Artem Dubrivnyy (q) (RUS)7-6(5) 6-0[H2H]
R16Daniel Masur (1) (GER)Raphael Baltensperger (SE) ()6-3 6-3[H2H]
R16Marc-Andrea Huesler ()Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)6-4 6-4[H2H]
R32Andriej Kapas (7) (POL)Jonas Trinker (q) (AUT)3-6 6-2 6-3[H2H]
R32Yannick Mertens (2q) (BEL)Victor Ouvrard (q) (FRA)6-1 6-2[H2H]
R32Robin Kern (6) (GER)Dominik Boehler ()4-6 6-3 6-2[H2H]
R32Sami Reinwein (GER)Benjamin Hassan (q) ()7-6(3) 4-6 7-6(5)[H2H]
R32Scott Griekspoor (NLD)Tom Farquharson ()6-2 7-5[H2H]
R32Alexander Igoshin (RUS)Osman Torski (q) ()5-7 6-1 6-1[H2H]
R32Elmar Ejupovic (8) (GER)Valentin Guenther (q) ()6-4 6-7(4) 6-3[H2H]
R32Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)Peter Heller (PR) (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Evan Hoyt (PR) (GBR)Pascal Meis (5) (GER)6-2 7-6(7)[H2H]
R32Daniel Masur (1) (GER)Johannes Haerteis (q) (GER)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Raphael Baltensperger (SE) ()Neil Pauffley ()0-6 6-4 6-3[H2H]
R32Sebastian Prechtel (WC) (GER)Yan Sabanin (RUS)6-2 6-4[H2H]
R32Marc-Andrea Huesler ()Justin Schlageter (WC) (_GE)6-1 6-1[H2H]
R32Artem Dubrivnyy (q) (RUS)Marvin Moeller (WC) (_GE)6-3 7-5[H2H]
R32Rudolf Molleker (_GE)Tom Schonenberg (LL) (GER)7-6(6) 7-5[H2H]
R32Kai Lemstra (WC) (_GE)Danylo Kalenichenko (4) (UKR)6-4 6-3[H2H]
Men's Doubles
FJohannes Haerteis (GER)
Daniel Masur (GER)
Marc-Andrea Huesler ()
Neil Pauffley ()
4-6 7-5 10-5
SFJohannes Haerteis (GER)
Daniel Masur (GER)
Victor Ouvrard (FRA)
Miles Seemann (USA)
6-4 6-4
SFMarc-Andrea Huesler ()
Neil Pauffley ()
Alexander Igoshin (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
6-4 6-0
QFJohannes Haerteis (GER)
Daniel Masur (GER)
Shalva Dzhanashia (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
7-5 6-1
QFAlexander Igoshin (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Elmar Ejupovic (GER)
Peter Heller (GER)
6-7(4) 6-4 10-8
QFVictor Ouvrard (FRA)
Miles Seemann (USA)
Scott Griekspoor (NLD)
Yannick Mertens (BEL)
6-4 6-3
QFMarc-Andrea Huesler ()
Neil Pauffley ()
Sami Reinwein (GER)
Tom Schonenberg (GER)
7-6(5) 6-1
R16Johannes Haerteis (GER)
Daniel Masur (GER)
Sven Lemstra (_GE)
Justin Schlageter (_GE)
7-6(8) 6-2
R16Alexander Igoshin (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Jakob Cadonau ()
Fabian Penzkofer (_GE)
6-2 6-2
R16Shalva Dzhanashia (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Kai Lemstra (_GE)
Marcel Strickroth ()
7-6(4) 6-2
R16Scott Griekspoor (NLD)
Yannick Mertens (BEL)
Benjamin Hassan ()
Robert Strombachs ()
7-6(5) 6-2
R16Victor Ouvrard (FRA)
Miles Seemann (USA)
Mirko Martinez (SUI)
Jakub Paul (SUI)
6-4 6-4
R16Marc-Andrea Huesler ()
Neil Pauffley ()
Alexander Erler (AUT)
Sebastian Prechtel (GER)
7-6(2) 3-6 12-10
R16Sami Reinwein (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Andriej Kapas (POL)
Filip Urban (POL)
4-6 6-2 10-5
R16Elmar Ejupovic (GER)
Peter Heller (GER)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Pascal Meis (GER)
7-6(3) 4-6 10-7
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yannick Mertens (2q) (BEL)Mirko Martinez (SUI)6-2 6-1[H2H]
Q1Victor Ouvrard (q) (FRA)Dominik Nazaruk (POL)7-6(1) 6-3[H2H]
Q1Johannes Haerteis (q) (GER)Sven Lemstra (_GE)6-3 6-1[H2H]
Q1Jonas Trinker (q) (AUT)Leopold Zima (_GE)4-6 6-2 7-6(2)[H2H]
Q1Benjamin Hassan (q) ()Tom Schonenberg (LL) (GER)5-7 7-6(3) 7-6(4)[H2H]
Q1Valentin Guenther (q) ()Shalva Dzhanashia (RUS)7-5 6-3[H2H]
Q1Artem Dubrivnyy (q) (RUS)Mats Rosenkranz ()6-3 6-3[H2H]
Q1Osman Torski (q) ()Daniel DE Jonge (NLD)6-3 6-2[H2H]
Q2Yannick Mertens (2q) (BEL)Johannes Bangratz (AUT)6-1 6-1[H2H]
Q2Shalva Dzhanashia (RUS)Leon Hoeveler ()6-1 6-3[H2H]
Q2Victor Ouvrard (q) (FRA)Alexander Erler (AUT)6-2 6-4[H2H]
Q2Tom Schonenberg (LL) (GER)Yvo Panak (CZE)2-6 6-1 6-4[H2H]
Q2Johannes Haerteis (q) (GER)Jakob Cadonau ()6-1 6-2[H2H]
Q2Jonas Trinker (q) (AUT)Robin Lang (GER)7-6(5) 7-5[H2H]
Q2Benjamin Hassan (q) ()Stephan Hoiss (GER)6-3 4-6 6-0[H2H]
Q2Dominik Nazaruk (POL)Philipp Schroll (AUT)5-7 6-2 6-1[H2H]
Q2Valentin Guenther (q) ()Robert Strombachs ()2-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Mats Rosenkranz ()Mick Veldheer ()6-4 7-5[H2H]
Q2Artem Dubrivnyy (q) (RUS)Vital Flurin Leuch (LIE)6-1 6-2[H2H]
Q2Mirko Martinez (SUI)Sandro Kopp (AUT)6-1 6-2[H2H]
Q2Daniel DE Jonge (NLD)Jessy Kalambay (SUI)7-6(6) 6-4[H2H]
Q2Leopold Zima (_GE)Jakob Sude (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Sven Lemstra (_GE)Stephan Gerritsen ()7-6(6) 1-0 ret.[H2H]
Q2Osman Torski (q) ()Matvey Khomentovskiy (RUS)6-3 7-6(4)[H2H]
Q3Stephan Hoiss (GER)Jakub Paul (SUI)6-4 6-1[H2H]
Q3Victor Ouvrard (q) (FRA)Jeremy Schifris ()6-4 7-6(2)[H2H]
Q3Tom Schonenberg (LL) (GER)Denny Vojtischek (_GE)6-1 6-4[H2H]
Q3Vital Flurin Leuch (LIE)Tobias Brutscher (_GE)6-4 6-3[H2H]
Q3Leon Hoeveler ()Philipp Dittmer ()3-6 7-5 6-3[H2H]
Q3Dominik Nazaruk (POL)Henry Zick (_GE)6-2 6-1[H2H]
Q3Robin Lang (GER)Fabian Penzkofer (_GE)7-5 6-3[H2H]
Q3Mick Veldheer ()Michael Gloeckler (AUT)6-1 7-6(5)[H2H]
Q3Sandro Kopp (AUT)Christopher Frantzen (_GE)6-4 6-2[H2H]
Q3Daniel DE Jonge (NLD)Nemanja Tosic ()6-1 6-2[H2H]
Q3Leopold Zima (_GE)Nenad Vladusic (SRB)6-4 6-2[H2H]
Q3Johannes Bangratz (AUT)Marco Moises (AUT)6-2 6-2[H2H]
Q3Sven Lemstra (_GE)Marcel Strickroth ()0-6 6-1 6-3[H2H]
Q3Robert Strombachs ()Fabian Gruber (AUT)6-3 6-4[H2H]
Q3Osman Torski (q) ()Andreas Kramer (AUT)6-2 6-1[H2H]
Q3Jakob Cadonau ()Moritz Stoeger ()4-6 6-1 6-3[H2H]