ATP Germany F12 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Germany F12 Futures Discussion!


Share This...


Germany F12 Futures Event Details:

1998-07-01Clay
OutdoorKassel, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F12 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndres Schneiter (7) (ARG)Stefano Cobolli (ITA)6-0 4-6 6-4 [H2H]
SFAndres Schneiter (7) (ARG)Martin Spottl (Q) (AUT)6-4 3-6 7-6 [H2H]
SFStefano Cobolli (ITA)Tapio Nurminen (8) (FIN)6-3 6-4 [H2H]
QFAndres Schneiter (7) (ARG)Federico Browne (1) (ARG)6-4 7-6 [H2H]
QFMartin Spottl (Q) (AUT)Gerald Fauser (Q) (GER)7-6 6-4 [H2H]
QFStefano Cobolli (ITA)Paul Hartveg (LL) (GER)6-3 6-2 [H2H]
QFTapio Nurminen (8) (FIN)Jordi Mas-Rodriguez (2) (ESP)6-3 6-3 [H2H]
R16Federico Browne (1) (ARG)Bjorn Phau (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Andres Schneiter (7) (ARG)Juan Gisbert-Schultze (Q) (ESP)6-2 7-6 [H2H]
R16Martin Spottl (Q) (AUT)Tomas Zib (3) (CZE)2-6 7-6 6-1 [H2H]
R16Gerald Fauser (Q) (GER)David Caballero-Garcia (6) (ESP)6-3 6-1 [H2H]
R16Paul Hartveg (LL) (GER)Gaston Gaudio (ARG)5-7 7-6 6-1 [H2H]
R16Stefano Cobolli (ITA)Richard Brostowicz (BRA)7-5 6-3 [H2H]
R16Tapio Nurminen (8) (FIN)Daniele Balducci (ITA)6-2 6-3 [H2H]
R16Jordi Mas-Rodriguez (2) (ESP)Diego Moyano (ARG)6-1 6-4 [H2H]
R32Federico Browne (1) (ARG)Silvio Scaiola (ITA)6-3 7-5 [H2H]
R32Bjorn Phau (WC) (GER)Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)7-6 6-4 [H2H]
R32Juan Gisbert-Schultze (Q) (ESP)Evgeni Mikheev (Q) (BLR)6-1 7-6 [H2H]
R32Andres Schneiter (7) (ARG)Jan Boruszewski (LL) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Tomas Zib (3) (CZE)Bojan Vujic (Q) (YUG)6-3 6-1 [H2H]
R32Martin Spottl (Q) (AUT)Paul Hanley (Q) (AUS)2-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Gerald Fauser (Q) (GER)Petr Kralert (CZE)7-5 6-4 [H2H]
R32David Caballero-Garcia (6) (ESP)Andrian Raturandang (Q) (INA)6-0 6-4 [H2H]
R32Gaston Gaudio (ARG)Christophe Rochus (5) (BEL)6-2 6-3 [H2H]
R32Paul Hartveg (LL) (GER)Sebastian Jaeger (WC) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Stefano Cobolli (ITA)Gregory Zavialoff (Q) (FRA)3-6 6-4 6-0 [H2H]
R32Richard Brostowicz (BRA)Alejandro Aramburu Acuna (4) (PER)0-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Tapio Nurminen (8) (FIN)Andy Fahlke (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Daniele Balducci (ITA)Carsten Denk (WC) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Diego Moyano (ARG)Martijn Belgraver (NED)6-0 6-2 [H2H]
R32Jordi Mas-Rodriguez (2) (ESP)Jean-Michel Pequery (FRA)6-3 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FEnzo Artoni (1) (ARG)
Federico Browne (ARG)
Alejandro Aramburu Acuna (PER)
Gaston Gaudio (ARG)
6-3 6-3
SFEnzo Artoni (1) (ARG)
Federico Browne (ARG)
Paul Hanley (AUS)
Andrian Raturandang (INA)
6-4 3-6 7-6
SFAlejandro Aramburu Acuna (PER)
Gaston Gaudio (ARG)
Gerald Fauser (GER)
Andres Schneiter (ARG)
6-1 6-0
QFEnzo Artoni (1) (ARG)
Federico Browne (ARG)
Sebastian Jaeger (GER)
Bjorn Phau (GER)
6-3 6-4
QFPaul Hanley (AUS)
Andrian Raturandang (INA)
Christophe Rochus (3) (BEL)
Tomas Zib (CZE)
6-2 4-6 6-3
QFAlejandro Aramburu Acuna (PER)
Gaston Gaudio (ARG)
Joachim Kretz (WC) (GER)
Martin Spottl (AUT)
6-2 6-2
QFGerald Fauser (GER)
Andres Schneiter (ARG)
Juan Gisbert-Schultze (2) (ESP)
Jordi Mas-Rodriguez (ESP)
6-4 6-4
R16Enzo Artoni (1) (ARG)
Federico Browne (ARG)
Bye
R16Sebastian Jaeger (GER)
Bjorn Phau (GER)
Carsten Denk (GER)
Alexander Muehler (GER)
5-7 7-6 7-6
R16Christophe Rochus (3) (BEL)
Tomas Zib (CZE)
Bye
R16Paul Hanley (AUS)
Andrian Raturandang (INA)
Timo Goebel (GER)
Marc Leimbach (GER)
6-3 6-3
R16Joachim Kretz (WC) (GER)
Martin Spottl (AUT)
Roland Kupka (GER)
Hasan Soysal (TUR)
WO
R16Alejandro Aramburu Acuna (PER)
Gaston Gaudio (ARG)
Jean-Michel Pequery (4) (FRA)
Gregory Zavialoff (FRA)
1-0 Retired
R16Gerald Fauser (GER)
Andres Schneiter (ARG)
Nikolay Davydenko (RUS)
Victor Trotsko (UKR)
6-2 6-0
R16Juan Gisbert-Schultze (2) (ESP)
Jordi Mas-Rodriguez (ESP)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Paul Hanley (1) (AUS)Gerald Wiring (GER)6-1 3-6 6-3 [H2H]
Q1Juan Gisbert-Schultze (ESP)Alexander Muehler (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q1Andrian Raturandang (3) (INA)Denis Golovanov (14) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q1Evgeni Mikheev (4) (BLR)Christoffer Messler (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q1Bojan Vujic (5) (YUG)Martin Woisetschlager (WC) (GER)7-6 6-4 [H2H]
Q1Gregory Zavialoff (6WC) (FRA)Timo Fleischfresser (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q1Martin Spottl (7) (AUT)Paul Hartveg (10) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q1Gerald Fauser (8) (GER)Jan Boruszewski (9WC) (GER)7-6 6-3 [H2H]
Q2Paul Hanley (1) (AUS)Erik Truempler (WC) (GER)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Gerald Wiring (GER)Aleksandar Tunjic (16WC) (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Juan Gisbert-Schultze (ESP)Alexey Gavrilov (2WC) (RUS)6-3 7-6 [H2H]
Q2Alexander Muehler (GER)Yuri Makarov (15) (LAT)6-7 6-4 6-3 [H2H]
Q2Andrian Raturandang (3) (INA)Robert Orlik (GER)1-6 6-4 6-3 [H2H]
Q2Denis Golovanov (14) (RUS)Nikolay Davydenko (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q2Evgeni Mikheev (4) (BLR)Bernard Parun (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Christoffer Messler (GER)Olaf Knutel (13) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Bojan Vujic (5) (YUG)Manuel Barz (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q2Martin Woisetschlager (WC) (GER)Ingo Isslinger (11) (GER)6-1 5-7 6-2 [H2H]
Q2Gregory Zavialoff (6WC) (FRA)Arne Kreitz (GER)2-0 Retired[H2H]
Q2Timo Fleischfresser (GER)Julien Link (12) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Martin Spottl (7) (AUT)Tomas Zivnicek (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Paul Hartveg (10) (GER)Bjorn Krenzer (GER)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q2Gerald Fauser (8) (GER)Alexander Fiedler (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Jan Boruszewski (9WC) (GER)Pablo Brocomente (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Paul Hanley (1) (AUS)Bye
Q3Erik Truempler (WC) (GER)Gerit Strehl (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Gerald Wiring (GER)Christian Wicker (GER)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Aleksandar Tunjic (16WC) (GER)Bye
Q3Alexey Gavrilov (2WC) (RUS)Bye
Q3Juan Gisbert-Schultze (ESP)Bye
Q3Alexander Muehler (GER)Timo Goebel (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Yuri Makarov (15) (LAT)Bye
Q3Andrian Raturandang (3) (INA)Bye
Q3Robert Orlik (GER)Matthias Rekate (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Nikolay Davydenko (RUS)Armin Lohbauer (BRA)6-0 6-3 [H2H]
Q3Denis Golovanov (14) (RUS)Bye
Q3Evgeni Mikheev (4) (BLR)Bye
Q3Bernard Parun (WC) (GER)Marco Knobloch (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Christoffer Messler (GER)Roland Kupka (GER)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q3Olaf Knutel (13) (GER)Bye
Q3Bojan Vujic (5) (YUG)Bye
Q3Manuel Barz (GER)Victor Trotsko (UKR)6-7 7-6 6-1 [H2H]
Q3Martin Woisetschlager (WC) (GER)Jan Trouvain (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Ingo Isslinger (11) (GER)Bye
Q3Gregory Zavialoff (6WC) (FRA)Bye
Q3Arne Kreitz (GER)Marc Leimbach (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q3Timo Fleischfresser (GER)Mauricio Roveri (GER)6-7 6-1 6-4 [H2H]
Q3Julien Link (12) (GER)Bye
Q3Martin Spottl (7) (AUT)Bye
Q3Tomas Zivnicek (GER)Klaus Stadler (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Bjorn Krenzer (GER)Bye
Q3Paul Hartveg (10) (GER)Bye
Q3Gerald Fauser (8) (GER)Bye
Q3Alexander Fiedler (GER)Hasan Soysal (TUR)6-1 4-1 Retired[H2H]
Q3Pablo Brocomente (GER)Bye
Q3Jan Boruszewski (9WC) (GER)Bye


What's your opinion on the ATP Germany F12 Futures draw (Men's) 1998?
Who will win Germany F12 Futures?