ATP Germany 2 Masters Draw (Men's) - 1995

Click Here To Join The Germany 2 Masters Discussion!


Share This...


Germany 2 Masters Event Details:

1995-05-22Clay
OutdoorLippstadt, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany 2 Masters draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSascha Nensel (GER)Arnd Caspari (WC) (GER)6-3 6-4[H2H]
SFSascha Nensel (GER)Gerardo Mirad (5) (ARG)6-1 6-2[H2H]
SFArnd Caspari (GER)Axel Finnberg (GER)6-4 7-6[H2H]
QFSascha Nensel (8) (GER)Andreas Strauchmann (Q) (GER)0-6 6-3 6-4[H2H]
QFGerardo Mirad (5) (ARG)Marcus Nacke (Q) ()WO[H2H]
QFArnd Caspari (3) (GER)Agustin Garizzio (6) (ARG)6-3 2-6 6-3[H2H]
QFAxel Finnberg (GER)Andrei Pavel (ROU)6-3 6-3[H2H]
R16Andreas Strauchmann (Q) (GER)Rene Nicklisch (Q) (GER)6-2 6-3[H2H]
R16Sascha Nensel (GER)Oliver Johl (8) (GER)6-1 6-3[H2H]
R16Marcus Nacke ()Christian Tambue (LL) (GER)4-6 6-3 6-4[H2H]
R16Gerardo Mirad (5) (ARG)Sascha Bandermann (GER)7-6 2-6 6-2[H2H]
R16Agustin Garizzio (6) (ARG)Bjorn Jacob (WC) (GER)6-0 6-2[H2H]
R16Arnd Caspari (GER)Patrick Nestler (3) (SWE)6-4 6-2[H2H]
R16Andrei Pavel (ROU)Pantelis Moschoutis (Q) (GRC)6-3 3-6 6-2[H2H]
R16Axel Finnberg (2) (GER)Daniel De Boer (GER)6-3 7-5[H2H]
R32Andreas Strauchmann (Q) (GER)Hideki Kaneko (1) (JPN)6-4 7-6[H2H]
R32Rene Nicklisch (Q) (GER)Bertrand Madsen (HTI)6-1 6-1[H2H]
R32Sascha Nensel (Q) (GER)Michael Kohlmann (GER)6-2 4-6 6-4[H2H]
R32Oliver Johl (Q) (GER)Joao Zwetsch (8) (BRA)6-3 6-4[H2H]
R32Christian Tambue (WC) (GER)Sandro Della Piana (3) (SUI)2-6 6-4 6-1[H2H]
R32Marcus Nacke (Q) ()Lars Lampe (GER)6-7 6-0 6-3[H2H]
R32Sascha Bandermann (GER)Rainer Schuettler (WC) (GER)7-6 6-4[H2H]
R32Gerardo Mirad (5) (ARG)Manuel Nicolae (Q) (ROU)3-6 6-4 7-6[H2H]
R32Agustin Garizzio (6) (ARG)Andreas Kriebel (Q) (GER)7-6 1-6 6-2[H2H]
R32Bjorn Jacob (WC) (GER)Dirk Hortian (Q) (GER)6-1 6-4[H2H]
R32Arnd Caspari (GER)Axel Pretzsch (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Patrick Nestler (3) (SWE)Patrik Gottesleben (WC) ()6-4 6-3[H2H]
R32Andrei Pavel (ROU)Jorg Schors (8) (GER)6-4 6-3[H2H]
R32Pantelis Moschoutis (Q) (GRC)Armand Strombach (Q) (LVA)6-3 7-5[H2H]
R32Daniel De Boer (GER)Gonzalo Fernandez (CHL)6-4 6-4[H2H]
R32Axel Finnberg (2) (GER)Markus Hantschk (WC) (GER)6-1 1-6 6-1[H2H]
Men's Doubles
FIngo Herzgerodt (1) (GER)
Sascha Nensel (GER)
Arnd Caspari (4) (GER)
Jorg Schors (GER)
6-0 7-6
FSascha Bandermann (GER)
Sandro Della Piana (SUI)
Ingo Herzgerodt (2) (GER)
Sascha Nensel (GER)
6-3 6-4
SFIngo Herzgerodt (1) (GER)
Sascha Nensel (GER)
Marcus Nacke ()
Andrei Pavel (ROU)
WO
SFArnd Caspari (3) (GER)
Jorg Schors (GER)
Gerald Fauser (GER)
Jan Gruninger (GER)
6-4 7-5
SFSascha Bandermann (GER)
Sandro Della Piana (SUI)
Andrei Pavel (4) (ROU)
Christian Tambue (GER)
6-1 6-2
SFIngo Herzgerodt (2) (GER)
Sascha Nensel (GER)
Michael Kohlmann (3) (GER)
Rene Nicklisch (GER)
7-6 6-4
QFIngo Herzgerodt (1) (GER)
Sascha Nensel (GER)
Thassilo Haun (1) (GER)
Oliver Johl (GER)
WO
QFSascha Bandermann (GER)
Sandro Della Piana (SUI)
Arnd Caspari (1) (GER)
Jorg Schors (GER)
3-6 6-4 6-4
QFAndrei Pavel (4) (ROU)
Christian Tambue (GER)
Patrik Gottesleben ()
Rainer Schuettler (GER)
6-7 6-1 6-4
QFMarcus Nacke (4) ()
Andrei Pavel (ROU)
Axel Finnberg (4) (GER)
Christian Tambue (GER)
6-7 6-1 6-2
QFArnd Caspari (GER)
Jorg Schors (GER)
Pantelis Moschoutis (GRC)
Patrick Nestler (SWE)
6-4 6-0
QFMichael Kohlmann (4) (GER)
Rene Nicklisch (GER)
Gerald Fauser (GER)
Marcus Nacke ()
6-4 6-4
QFIngo Herzgerodt (2) (GER)
Sascha Nensel (GER)
Bjorn Jacob (A) (GER)
Pantelis Moschoutis (GRC)
6-4 7-5
QFGerald Fauser (WC) (GER)
Jan Gruninger (GER)
Gerardo Mirad (WC) (ARG)
Joao Zwetsch (BRA)
6-4 6-4
R16Ingo Herzgerodt (1) (GER)
Sascha Nensel (GER)
Michael Kohlmann (GER)
Rene Nicklisch (GER)
7-5 6-4
R16Thassilo Haun (GER)
Oliver Johl (GER)
Manuel Nicolae (ROU)
Slobodan Vojinovic ()
6-4 6-4
R16Marcus Nacke (4) ()
Andrei Pavel (ROU)
Frank Schweikart (GER)
Almos Toth (HUN)
6-1 4-6 6-2
R16Axel Finnberg (GER)
Christian Tambue (GER)
Mark Joachim (GER)
Andreas Strauchmann (GER)
6-4 6-0
R16Pantelis Moschoutis (GRC)
Patrick Nestler (SWE)
Patrik Gottesleben ()
Rainer Schuettler (GER)
4-6 6-4 7-6
R16Arnd Caspari (4) (GER)
Jorg Schors (GER)
Sascha Bandermann (GER)
Sandro Della Piana (SUI)
6-2 4-6 7-6
R16Gerald Fauser (WC) (GER)
Jan Gruninger (GER)
Ivan Chirivella (ESP)
Hideki Kaneko (JPN)
6-1 6-1
R16Gerardo Mirad (2) (ARG)
Joao Zwetsch (BRA)
Bjorn Jacob (GER)
Axel Pretzsch (GER)
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dirk Hortian (1) (GER)Adrian Graimprey (1) (LUX)6-4 6-4[H2H]
Q1Christian Tambue (2) (GER)Johannes Muller (2) ()7-5 6-3[H2H]
Q1Sandro Della Piana (3) (SUI)Thassilo Haun (3) (GER)6-2 6-2[H2H]
Q1Johny Goudenbour (4) (LUX)Jorg Schors (4) (GER)6-0 4-6 6-3[H2H]
Q1Manuel Nicolae (5) (ROU)Falk Nier (5) (GER)7-6 6-1[H2H]
Q1Gerald Fauser (6) (GER)Jan-Patrik Jakob (6) (GER)6-0 6-2[H2H]
Q1Scott Gessner (7) (GER)Ivan Vajda (7) (CRO)6-3 6-4[H2H]
Q1Wolfram Knobling (8) (GER)Robert Orlik (8) (GER)6-0 7-6[H2H]
Q1Oliver Johl (WC) (GER)Falk Nier (WC) (GER)6-4 6-1[H2H]
Q1Marcus Nacke (2) ()Ingo Isslinger (2) (GER)6-1 6-2[H2H]
Q1Bertrand Madsen (3) (HTI)Christian Tambue (3) (GER)6-1 6-2[H2H]
Q1Manuel Nicolae (4) (ROU)Lars Lampe (4) (GER)6-3 6-2[H2H]
Q1Pantelis Moschoutis (5) (GRC)Volker Wenzel (5) ()6-4 6-1[H2H]
Q1Dirk Hortian (GER)Scott Gessner (GER)6-3 6-4[H2H]
Q1Rene Nicklisch (7) (GER)Gerald Fauser (7) (GER)6-4 6-4[H2H]
Q1Andreas Strauchmann (GER)Stephan Rhode (GER)6-7 2-0 Retired[H2H]
Q2Dirk Hortian (1) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Adrian Graimprey (15WC) (LUX)Timo Ehmann (WC) ()6-2 6-3[H2H]
Q2Christian Tambue (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Johannes Muller (WC) ()Serge Brueck (16WC) (LUX)6-3 6-4[H2H]
Q2Sandro Della Piana (3) (SUI)ByeBye[H2H]
Q2Thassilo Haun (13) (GER)Tobias Job (WC) (GER)6-3 1-6 7-5[H2H]
Q2Jorg Schors (4) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Johny Goudenbour (14WC) (LUX)Stefan Figley (WC) (USA)6-0 6-4[H2H]
Q2Manuel Nicolae (5) (ROU)ByeBye[H2H]
Q2Falk Nier (11) (GER)Victor Trotsko (UKR)6-3 6-2[H2H]
Q2Gerald Fauser (6) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Jan-Patrik Jakob (12) (GER)Bjorn Krenzer (WC) (GER)6-0 6-7 6-1[H2H]
Q2Scott Gessner (7) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Ivan Vajda (10) (CRO)Yuri Petrenko (UKR)6-2 7-5[H2H]
Q2Robert Orlik (8) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Wolfram Knobling (9) (GER)Harald Digel ()6-1 6-2[H2H]
Q2Falk Nier (GER)Slobodan Vojinovic ()4-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Oliver Johl (GER)Michael Boulding ()6-3 6-2[H2H]
Q2Marcus Nacke (2) ()Frank Schweikart (2) (GER)6-4 6-3[H2H]
Q2Ingo Isslinger (WC) (GER)Sonke Capell (WC) ()6-2 6-2[H2H]
Q2Christian Tambue (3) (GER)Matthias Mueller-Seele (3) ()6-3 6-4[H2H]
Q2Bertrand Madsen (WC) (HTI)Almos Toth (WC) (HUN)6-2 6-1[H2H]
Q2Lars Lampe (4) (GER)Christian Geyer (4) (GER)6-4 6-1[H2H]
Q2Manuel Nicolae (ROU)David Dalgaard (DNK)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Pantelis Moschoutis (5) (GRC)Stawomir Kerber (5) (POL)6-3 6-3[H2H]
Q2Volker Wenzel ()Thomas Wortelmann ()6-7 6-4 6-3[H2H]
Q2Dirk Hortian (GER)Sascha Schewiola ()7-5 7-5[H2H]
Q2Scott Gessner (GER)Jan Gruninger (GER)7-6 7-6[H2H]
Q2Gerald Fauser (7) (GER)Michael Veeser (7) ()6-0 6-4[H2H]
Q2Rene Nicklisch (WC) (GER)Ivan Vajda (WC) (CRO)6-7 7-5 6-4[H2H]
Q2Stephan Rhode (GER)Robert Orlik (GER)6-7 6-2 6-2[H2H]
Q2Andreas Strauchmann (GER)Marc Lohrmann (GER)6-2 6-2[H2H]
Q3Slobodan Vojinovic ()Robert Kroll (1) (GER)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Falk Nier (GER)Jan Pannewig ()6-2 6-2[H2H]
Q3Michael Boulding ()Jan-Patrik Jakob (GER)6-4 6-4[H2H]
Q3Oliver Johl (15) (GER)Markus Menzler (GER)6-3 6-1[H2H]
Q3Marcus Nacke (2) ()Victor Trotsko (UKR)6-0 6-1[H2H]
Q3Frank Schweikart (GER)Peter Vehar (GER)6-7 6-1 6-4[H2H]
Q3Sonke Capell ()Ingo Herzgerodt (GER)7-6 6-1[H2H]
Q3Ingo Isslinger (GER)Oliver Vogt (16) (GER)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Christian Tambue (3) (GER)Yuri Petrenko (UKR)6-2 6-0[H2H]
Q3Matthias Mueller-Seele ()Torsten Park (GER)6-4 6-3[H2H]
Q3Bertrand Madsen (WC) (HTI)Jens Peter (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Almos Toth (14) (HUN)Stefan Heinkel (GER)6-2 6-0[H2H]
Q3Lars Lampe (4) (GER)Arndt Generotzki ()6-3 6-0[H2H]
Q3Christian Geyer (GER)Dirk Leppen (GER)6-3 5-7 6-4[H2H]
Q3Manuel Nicolae (ROU)Stefan Wirtz (GER)7-5 6-1[H2H]
Q3David Dalgaard (13) (DNK)Ivan Chirivella (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q3Pantelis Moschoutis (5) (GRC)Harald Digel ()6-3 6-1[H2H]
Q3Stawomir Kerber (POL)Paul Stevens (USA)6-4 6-4[H2H]
Q3Thomas Wortelmann ()Bjorn Bellingrodt ()6-1 6-2[H2H]
Q3Volker Wenzel ()Frank Stettner (11) (GER)6-4 6-7 6-3[H2H]
Q3Dirk Hortian (GER)Oliver Trott (6) (GER)7-6 6-1[H2H]
Q3Sascha Schewiola ()Andy Fahlke (GER)6-2 6-3[H2H]
Q3Jan Gruninger (GER)Wolfram Knobling (GER)6-2 6-3[H2H]
Q3Scott Gessner (12) (GER)Jan Burfeind (WC) ()6-2 6-2[H2H]
Q3Gerald Fauser (7) (GER)Thassilo Haun (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Michael Veeser ()Peer Wilczek ()7-6 2-6 6-4[H2H]
Q3Ivan Vajda (WC) (CRO)Dinko Verzi ()6-1 6-4[H2H]
Q3Rene Nicklisch (9) (GER)Dirk Grabowski ()6-2 6-4[H2H]
Q3Stephan Rhode (GER)Mark Joachim (8) (GER)6-3 7-6[H2H]
Q3Robert Orlik (GER)Daniel Dolbea (GER)6-2 6-2[H2H]
Q3Marc Lohrmann (GER)Jan Boruszewski (GER)6-2 4-6 6-4[H2H]
Q3Andreas Strauchmann (10) (GER)Lars Kabiersch (GER)6-2 6-2[H2H]