ATP Germany 1 Satellite Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Germany 1 Satellite Discussion!


Share This...


Germany 1 Satellite Event Details:

2006-10-02Carpet
IndoorKamen, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany 1 Satellite draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLazar Magdincev (8) (MKD)Kevin Deden (6) (GER)6-4 6-4 [H2H]
FBastian Knittel (6) (GER)Louk Sorensen (2) (GER)4-3 Retired[H2H]
FMarcel Zimmermann (3) (GER)Daniel Brands (4) (GER)6-3 4-6 6-3 [H2H]
FLouk Sorensen (GER)Benjamin Ebrahimzadeh (8) (GER)4-6 6-3 6-2 [H2H]
SFLazar Magdincev (8) (MKD)Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)6-4 6-3 [H2H]
SFKevin Deden (6) (GER)Marcel Zimmermann (2) (GER)WO[H2H]
SFBastian Knittel (6) (GER)Marcel Zimmermann (1) (GER)6-3 6-2 [H2H]
SFLouk Sorensen (2) (GER)Daniel Stoehr (Q) (GER)6-7(0) 6-3 6-2 [H2H]
SFDaniel Brands (4) (GER)Bastian Knittel (1) (GER)6-3 7-5 [H2H]
SFMarcel Zimmermann (3) (GER)Louk Sorensen (GER)WO[H2H]
SFBenjamin Ebrahimzadeh (8) (GER)Patrick Eichenberger (LL) (SUI)6-4 6-2 [H2H]
SFLouk Sorensen (GER)Marcel Zimmermann (3) (GER)6-0 6-3 [H2H]
QFBenjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Louk Sorensen (1) (GER)3-0 Retired[H2H]
QFLazar Magdincev (8) (MKD)Jan Marek (CZE)3-6 6-2 6-3 [H2H]
QFKevin Deden (6) (GER)Bastian Knittel (3) (GER)4-6 6-3 6-2 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (2) (GER)Patrick Eichenberger (7) (SUI)7-6(2) 2-6 7-5 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (1) (GER)Peter Gojowczyk (GER)6-2 6-2 [H2H]
QFBastian Knittel (6) (GER)Daniel Brands (4) (GER)3-6 6-3 6-2 [H2H]
QFDaniel Stoehr (Q) (GER)Kevin Deden (7) (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
QFLouk Sorensen (2) (GER)Patrick Briaud (Q) (USA)7-5 6-2 [H2H]
QFBastian Knittel (1) (GER)Kevin Deden (6Q) (GER)6-1 2-0 Retired[H2H]
QFDaniel Brands (4) (GER)Stefan Seifert (8) (GER)6-2 6-1 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (3) (GER)Benjamin Ebrahimzadeh (7) (GER)3-6 6-1 3-0 Retired[H2H]
QFLouk Sorensen (GER)Gerald Kamitz (AUT)6-4 3-6 7-6(5) [H2H]
QFPatrick Eichenberger (LL) (SUI)Julian Bley (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
QFBenjamin Ebrahimzadeh (8) (GER)Daniel Brands (4) (GER)6-4 6-3 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (3) (GER)Kevin Deden (7LL) (GER)4-6 6-1 6-4 [H2H]
QFLouk Sorensen (GER)Lazar Magdincev (2) (MKD)6-4 6-3 [H2H]
R16Louk Sorensen (1) (GER)Marc Pexa (GER)6-1 6-2 [H2H]
R16Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Patrick Briaud (USA)6-4 7-6(4) [H2H]
R16Jan Marek (CZE)Daniel Brands (4) (GER)6-4 6-7(3) 6-3 [H2H]
R16Lazar Magdincev (8) (MKD)Peter Gojowczyk (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Kevin Deden (6) (GER)Marc Meigel (GER)7-6(3) 6-4 [H2H]
R16Bastian Knittel (3) (GER)Christian Grunes (GER)WO[H2H]
R16Patrick Eichenberger (7) (SUI)Daniel Muller (GER)6-4 6-7(3) 7-5 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (2) (GER)Alexy Tsyrenov (RUS)6-4 5-7 6-2 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (1) (GER)Lazar Magdincev (MKD)7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Peter Gojowczyk (GER)Frank Wintermantel (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R16Daniel Brands (4) (GER)Karlis Lejnieks (LAT)6-3 6-0 [H2H]
R16Bastian Knittel (6) (GER)Daniel Muller (WC) (GER)6-1 2-6 6-1 [H2H]
R16Kevin Deden (7) (GER)Aleksey Malajko (Q) (GER)6-4 7-5 [H2H]
R16Daniel Stoehr (Q) (GER)Jan Marek (CZE)7-5 3-6 6-4 [H2H]
R16Patrick Briaud (Q) (USA)Enrico Iannuzzi (Q) (ITA)7-6(4) 6-1 [H2H]
R16Louk Sorensen (2) (GER)Alexy Tsyrenov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
R16Bastian Knittel (1) (GER)Peter Gojowczyk (GER)6-1 6-0 [H2H]
R16Kevin Deden (6Q) (GER)Karlis Lejnieks (Q) (LAT)6-1 6-1 [H2H]
R16Daniel Brands (4) (GER)Mauro Piras (Q) (GER)6-3 6-0 [H2H]
R16Stefan Seifert (8) (GER)Marc Pexa (Q) (GER)6-2 7-6(1) [H2H]
R16Benjamin Ebrahimzadeh (7) (GER)Dean Jackson (Q) (GER)7-6(3) 6-7(6) 6-4 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (3) (GER)Marc Meigel (WC) (GER)6-0 6-4 [H2H]
R16Gerald Kamitz (AUT)Patrick Eichenberger (Q) (SUI)6-1 6-4 [H2H]
R16Louk Sorensen (GER)Lazar Magdincev (2) (MKD)6-2 6-4 [H2H]
R16Patrick Eichenberger (LL) (SUI)Bastian Knittel (1) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Julian Bley (WC) (GER)Christian Grunes (Q) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R16Daniel Brands (4) (GER)Jan Marek (CZE)5-7 6-4 6-3 [H2H]
R16Benjamin Ebrahimzadeh (8) (GER)Peter Gojowczyk (GER)6-3 7-5 [H2H]
R16Kevin Deden (7LL) (GER)Philipp Piyamongkol (GER)7-6(1) 6-7(6) 6-3 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (3) (GER)Alexy Tsyrenov (Q) (RUS)6-4 7-6(6) [H2H]
R16Louk Sorensen (GER)Jan Minar (5Q) (CZE)6-0 6-2 [H2H]
R16Lazar Magdincev (2) (MKD)Gerald Kamitz (Q) (AUT)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Louk Sorensen (1) (GER)Bye
R32Marc Pexa (GER)Daniel Stoehr (GER)7-6(6) 7-5 [H2H]
R32Patrick Briaud (USA)Aleksey Malajko (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Bye
R32Daniel Brands (4) (GER)Bye
R32Jan Marek (CZE)Gerald Kamitz (AUT)6-2 6-3 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (GER)Dean Jackson (GER)7-6(0) 6-2 [H2H]
R32Lazar Magdincev (8) (MKD)Bye
R32Kevin Deden (6) (GER)Bye
R32Marc Meigel (GER)Karlis Lejnieks (LAT)7-6(4) 7-6(4) [H2H]
R32Christian Grunes (GER)Andrea Aloisi (A) (ITA)6-3 6-4 [H2H]
R32Bastian Knittel (3) (GER)Bye
R32Patrick Eichenberger (7) (SUI)Bye
R32Daniel Muller (GER)Enrico Iannuzzi (ITA)5-7 7-6(8) 6-4 [H2H]
R32Alexy Tsyrenov (RUS)Mauro Piras (A) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (2) (GER)Bye
R32Marcel Zimmermann (1) (GER)Stefan Seifert (GER)6-2 7-6(3) [H2H]
R32Lazar Magdincev (MKD)Luca Serena (Q) (ITA)4-6 6-2 7-6(5) [H2H]
R32Frank Wintermantel (WC) (GER)Marc Meigel (GER)6-2 5-7 7-5 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (GER)Gerald Kamitz (8) (AUT)6-2 6-1 [H2H]
R32Daniel Brands (4) (GER)Dean Jackson (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Karlis Lejnieks (LAT)Yannick Maden (Q) (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Daniel Muller (WC) (GER)Julian Gast (Q) (GER)7-5 1-6 7-6(2) [H2H]
R32Bastian Knittel (6) (GER)Philipp Piyamongkol (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Kevin Deden (7) (GER)Julian Bley (GER)6-2 6-1 [H2H]
R32Aleksey Malajko (Q) (GER)Marc Pexa (GER)6-2 6-1 [H2H]
R32Daniel Stoehr (Q) (GER)Mikhail Vasiliev (Q) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R32Jan Marek (CZE)Benjamin Ebrahimzadeh (3) (GER)6-4 3-0 Retired[H2H]
R32Patrick Briaud (Q) (USA)Patrick Eichenberger (5) (SUI)6-3 6-3 [H2H]
R32Enrico Iannuzzi (Q) (ITA)Christian Grunes (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Alexy Tsyrenov (RUS)Jochen Schoettler (WC) (GER)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Louk Sorensen (2) (GER)Mauro Piras (WC) (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Bastian Knittel (1) (GER)Peter Torebko (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (GER)Marc Sieber (WC) (GER)7-5 6-1 [H2H]
R32Karlis Lejnieks (Q) (LAT)Julian Bley (WC) (GER)6-2 4-6 6-1 [H2H]
R32Kevin Deden (6Q) (GER)Andrea Aloisi (ITA)6-0 6-2 [H2H]
R32Daniel Brands (4) (GER)Patrick Briaud (USA)6-3 6-0 [H2H]
R32Mauro Piras (Q) (GER)Jiri Skoloudik (CZE)6-7(4) 6-1 6-3 [H2H]
R32Marc Pexa (Q) (GER)Julian Gast (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Stefan Seifert (8) (GER)Christian Grunes (GER)6-0 6-2 [H2H]
R32Benjamin Ebrahimzadeh (7) (GER)Mikhail Vasiliev (RUS)6-4 6-2 [H2H]
R32Dean Jackson (Q) (GER)Ralph Regus (WC) (GER)6-2 6-4 [H2H]
R32Marc Meigel (WC) (GER)Daniel Muller (Q) (GER)6-3 7-5 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (3) (GER)Jan Marek (CZE)6-1 6-3 [H2H]
R32Patrick Eichenberger (Q) (SUI)Enrico Iannuzzi (5) (ITA)4-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Gerald Kamitz (AUT)Jochen Schoettler (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Louk Sorensen (GER)Luca Serena (Q) (ITA)7-6(2) 6-3 [H2H]
R32Lazar Magdincev (2) (MKD)Philipp Piyamongkol (GER)6-3 7-6(1) [H2H]
R32Bastian Knittel (1) (GER)Christopher Aumuller (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Patrick Eichenberger (LL) (SUI)Jochen Schoettler (GER)6-1 6-1 [H2H]
R32Christian Grunes (Q) (GER)Marc Sieber (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Julian Bley (WC) (GER)Enrico Iannuzzi (6) (ITA)6-7(4) 7-6(9) 6-3 [H2H]
R32Daniel Brands (4) (GER)Marc Pexa (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Jan Marek (CZE)Patrick Briaud (USA)6-1 6-7(5) 6-3 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (GER)Mikhail Vasiliev (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R32Benjamin Ebrahimzadeh (8) (GER)Phillip Regnat (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
R32Kevin Deden (7LL) (GER)Aleksey Malajko (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Philipp Piyamongkol (GER)Jiri Skoloudik (CZE)6-4 4-6 6-3 [H2H]
R32Alexy Tsyrenov (Q) (RUS)Peter Torebko (GER)6-1 6-7(2) 7-5 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (3) (GER)Pirmin Haenle (LL) (GER)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Jan Minar (5Q) (CZE)Stefan Seifert (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Louk Sorensen (GER)Ralph Regus (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Gerald Kamitz (Q) (AUT)Marc Meigel (Q) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Lazar Magdincev (2) (MKD)Andrea Aloisi (ITA)6-0 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Daniel Muller (GER)
Daniel Stoehr (GER)
7-6(3) 6-2
FBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Peter Gojowczyk (4) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
6-3 7-6(8)
FBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Andrea Aloisi (4) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
7-6(4) 6-1
FDaniel Muller (3) (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Bastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
6-4 6-3
SFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Kevin Deden (4) (GER)
Jacek Szygowski (GER)
6-7(4) 6-4 6-4
SFDaniel Muller (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Daniel Brands (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
WO
SFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Andrea Aloisi (3) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
6-1 6-4
SFPeter Gojowczyk (4) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
Daniel Brands (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
6-3 6-4
SFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Peter Gojowczyk (3) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
WO
SFAndrea Aloisi (4) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
Daniel Muller (2) (GER)
Daniel Stoehr (GER)
6-3 6-4
SFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Darrin Cohen (USA)
Douglas Stewart (USA)
6-3 7-5
SFDaniel Muller (3) (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Andrea Aloisi (2) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
6-3 6-7(5) 7-5
QFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Matt Fox (AUS)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-2 6-3
QFKevin Deden (4) (GER)
Jacek Szygowski (GER)
Darrin Cohen (Q) (USA)
Douglas Stewart (USA)
6-1 6-3
QFDaniel Muller (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Christopher Aumuller (WC) (GER)
Harald Lengnick (GER)
7-6(5) 6-3
QFDaniel Brands (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
6-2 4-6 7-6(3)
QFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
6-1 6-3
QFAndrea Aloisi (3) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
Andre Timme (GER)
Alexander Vasin (RUS)
6-2 6-2
QFPeter Gojowczyk (4) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
Darrin Cohen (USA)
Douglas Stewart (USA)
3-6 6-2 6-3
QFDaniel Brands (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Daniel Muller (GER)
Daniel Stoehr (GER)
6-3 6-2
QFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Matt Fox (AUS)
Enrico Iannuzzi (ITA)
6-1 6-3
QFPeter Gojowczyk (3) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
Darrin Cohen (USA)
Douglas Stewart (USA)
7-6(4) 4-6 6-4
QFAndrea Aloisi (4) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
6-0 6-3
QFDaniel Muller (2) (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Bye
QFBastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Bye
QFDarrin Cohen (USA)
Douglas Stewart (USA)
Peter Gojowczyk (4) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
3-6 6-1 7-6(4)
QFDaniel Muller (3) (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
6-3 6-2
QFAndrea Aloisi (2) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
Bye
R16Bastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Patrick Briaud (USA)
Andrea Serra (ITA)
6-2 6-3
R16Matt Fox (AUS)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Peter Gojowczyk (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
6-3 3-6 7-6(5)
R16Kevin Deden (4) (GER)
Jacek Szygowski (GER)
Christian Grunes (WC) (GER)
Pirmin Haenle (GER)
6-2 6-3
R16Darrin Cohen (Q) (USA)
Douglas Stewart (USA)
Marc Meigel (GER)
Peter Steinberger (GER)
6-7(4) 6-3 7-5
R16Daniel Muller (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Andre Timme (GER)
Alexander Vasin (RUS)
6-4 6-3
R16Christopher Aumuller (WC) (GER)
Harald Lengnick (GER)
Andrea Aloisi (3) (ITA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
7-5 6-2
R16Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
Kevin Abele (GER)
Peter Torebko (GER)
6-3 6-2
R16Daniel Brands (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Julian Bley (GER)
Phillip Regnat (GER)
6-3 6-2
R16Bastian Knittel (1) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Bye
R16Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
Julian Bley (WC) (GER)
Calin Paar (GER)
7-6(1) 7-5
R16Andrea Aloisi (3) (ITA)
Patrick Briaud (USA)
Bye
R16Andre Timme (GER)
Alexander Vasin (RUS)
Bye
R16Darrin Cohen (USA)
Douglas Stewart (USA)
Pavel Chalomov (WC) (GER)
Enrico Iannuzzi (ITA)
2-6 6-3 6-4
R16Peter Gojowczyk (4) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
Bye
R16Daniel Muller (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Matt Fox (AUS)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-2 6-1
R16Daniel Brands (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jan Minar (1) (CZE)Frank Wintermantel (13) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q1Aleksey Malajko (WC) (GER)Kevin Deden (2) (GER)4-6 6-1 6-4 [H2H]
Q1Marc Sieber (3) (GER)Daniel Muller (15) (GER)7-5 7-5 [H2H]
Q1Marc Pexa (12) (GER)Gregory Muzil (4) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q1Christian Grunes (5) (GER)Pirmin Haenle (9) (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q1Gerald Kamitz (6) (AUT)Darrin Cohen (11) (USA)6-2 6-1 [H2H]
Q1Marc Meigel (GER)Patrick Eichenberger (10) (SUI)7-6(3) 7-6(5) [H2H]
Q1Alexy Tsyrenov (14) (RUS)Jan Subota (8) (CZE)6-1 2-1 Retired[H2H]
Q1Kevin Deden (1) (GER)Calin Paar (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q1Luca Serena (WC) (ITA)Aleksey Malajko (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q1Daniel Muller (9) (GER)Daniel Stoehr (GER)4-6 6-3 3-1 Retired[H2H]
Q1Patrick Eichenberger (4) (SUI)Douglas Stewart (USA)6-2 6-1 [H2H]
Q1Mauro Piras (GER)Tristan Farron-Mahon (IRL)6-2 6-1 [H2H]
Q1Marc Pexa (6) (GER)Matt Simpson (10) (NZL)6-1 6-2 [H2H]
Q1Karlis Lejnieks (13) (LAT)Florian Stephan (GER)4-6 6-3 7-6(5) [H2H]
Q1Dean Jackson (16) (GER)Frank Wintermantel (8) (GER)6-3 2-6 6-4 [H2H]
Q1Aleksey Malajko (1) (GER)Nico Hegge (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q1Enrico Iannuzzi (2) (ITA)Thomas Gilner (WC) (GER)1-6 6-3 6-1 [H2H]
Q1Mikhail Vasiliev (3) (RUS)Matt Fox (AUS)7-6(5) 3-6 4-1 Retired[H2H]
Q1Yannick Maden (GER)Alexander Vasin (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q1Patrick Briaud (5) (USA)Tristan Farron-Mahon (12) (IRL)6-1 3-6 7-6(3) [H2H]
Q1Daniel Stoehr (11) (GER)Andrea Aloisi (6) (ITA)6-4 6-2 [H2H]
Q1Luca Serena (7) (ITA)Matt Simpson (10) (NZL)6-1 6-2 [H2H]
Q1Julian Gast (9) (GER)Pirmin Haenle (8) (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q2Jan Minar (1) (CZE)Calin Paar (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q2Frank Wintermantel (13) (GER)Victor Schmid (GER)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q2Kevin Deden (2) (GER)Aleksandar Cucuz (SUI)6-3 6-1 [H2H]
Q2Aleksey Malajko (WC) (GER)Jacek Szygowski (16) (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Marc Sieber (3) (GER)Yannick Maden (WC) (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Daniel Muller (15) (GER)Alexander Vasin (WC) (RUS)7-5 7-5 [H2H]
Q2Gregory Muzil (4) (RUS)Andrej Pintaric (WC) (SLO)1-6 7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Marc Pexa (12) (GER)Denis Bejtulahi (YUG)6-4 7-6(6) [H2H]
Q2Christian Grunes (5) (GER)Florian Stephan (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q2Pirmin Haenle (9) (GER)Ivan Vukovic (CRO)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Gerald Kamitz (6) (AUT)Andrei Plotniy (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Darrin Cohen (11) (USA)Miha Mlakar (SLO)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Marc Meigel (GER)Andrea Serra (7) (ITA)7-5 7-5 [H2H]
Q2Patrick Eichenberger (10) (SUI)Nico Hegge (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Jan Subota (8) (CZE)Luca Serena (ITA)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Alexy Tsyrenov (14) (RUS)Andre Timme (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q2Kevin Deden (1) (GER)Andre Timme (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Calin Paar (GER)Ivan Vukovic (15) (CRO)6-1 6-2 [H2H]
Q2Aleksey Malajko (GER)Andrea Serra (2) (ITA)6-2 6-3 [H2H]
Q2Luca Serena (WC) (ITA)Denis Bejtulahi (12) (YUG)6-2 6-3 [H2H]
Q2Daniel Stoehr (GER)Darrin Cohen (3) (USA)6-4 6-4 [H2H]
Q2Daniel Muller (9) (GER)Phillip Regnat (WC) (GER)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q2Patrick Eichenberger (4) (SUI)Pavel Chalomov (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Douglas Stewart (USA)Mike Steinherr (14) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Mauro Piras (GER)Pirmin Haenle (5) (GER)1-6 6-3 7-6(6) [H2H]
Q2Tristan Farron-Mahon (IRL)Jacek Szygowski (11) (GER)7-6(3) 3-6 6-3 [H2H]
Q2Marc Pexa (6) (GER)Matt Fox (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Q2Matt Simpson (10) (NZL)Goran Belosevic (CRO)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Florian Stephan (GER)Alexy Tsyrenov (7) (RUS)6-0 7-5 [H2H]
Q2Karlis Lejnieks (13) (LAT)Jordan Miles (GBR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Frank Wintermantel (8) (GER)Andrej Pintaric (SLO)6-4 6-2 [H2H]
Q2Dean Jackson (16) (GER)Patrick Linke (AUT)6-2 6-4 [H2H]
Q2Aleksey Malajko (1) (GER)Bye
Q2Nico Hegge (GER)Peter Frank (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Enrico Iannuzzi (2) (ITA)Bye
Q2Thomas Gilner (WC) (GER)Marcus Bierlein (WC) (GER)6-0 2-6 6-1 [H2H]
Q2Mikhail Vasiliev (3) (RUS)Bye
Q2Matt Fox (AUS)Patrick Linke (AUT)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q2Yannick Maden (GER)Peter Torebko (4) (GER)7-5 4-6 6-3 [H2H]
Q2Alexander Vasin (RUS)Andrei Plotniy (RUS)2-6 7-6(1) 7-6(3) [H2H]
Q2Patrick Briaud (5) (USA)Nicholas Garcia (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Tristan Farron-Mahon (12) (IRL)Goran Belosevic (CRO)6-3 6-1 [H2H]
Q2Andrea Aloisi (6) (ITA)Dejan Tomic (CRO)6-0 6-3 [H2H]
Q2Daniel Stoehr (11) (GER)Cosmin Georgescu (ROU)6-1 6-0 [H2H]
Q2Luca Serena (7) (ITA)Sami Reinwein (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Matt Simpson (10) (NZL)Kujtim Bajrami (SUI)6-3 6-1 [H2H]
Q2Pirmin Haenle (8) (GER)Felix Grabs (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Julian Gast (9) (GER)Ivan Vukovic (CRO)6-3 6-4 [H2H]
Q3Jan Minar (1) (CZE)Bye
Q3Calin Paar (GER)Igor Lakhno (WC) (UKR)6-3 7-6(2) [H2H]
Q3Victor Schmid (GER)Tristan Farron-Mahon (IRL)6-4 6-4 [H2H]
Q3Frank Wintermantel (13) (GER)Bye
Q3Kevin Deden (2) (GER)Bye
Q3Aleksandar Cucuz (SUI)Cosmin Georgescu (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q3Aleksey Malajko (WC) (GER)Karlis Lejnieks (LAT)6-4 6-4 [H2H]
Q3Jacek Szygowski (16) (GER)Bye
Q3Marc Sieber (3) (GER)Bye
Q3Yannick Maden (WC) (GER)Corrado Degli'incerti-Tocci (ITA)7-6(2) 3-6 7-5 [H2H]
Q3Alexander Vasin (WC) (RUS)Kujtim Bajrami (WC) (SUI)6-3 5-7 6-2 [H2H]
Q3Daniel Muller (15) (GER)Bye
Q3Gregory Muzil (4) (RUS)Bye
Q3Andrej Pintaric (WC) (SLO)Ivo Albertelli (ITA)5-7 6-2 7-6(7) [H2H]
Q3Denis Bejtulahi (YUG)Patrick Linke (AUT)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Marc Pexa (12) (GER)Bye
Q3Christian Grunes (5) (GER)Bye
Q3Florian Stephan (GER)Matt Simpson (NZL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ivan Vukovic (CRO)Daniel Stoehr (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (9) (GER)Bye
Q3Gerald Kamitz (6) (AUT)Bye
Q3Andrei Plotniy (RUS)Jean Zietsman (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Miha Mlakar (SLO)Dean Jackson (GER)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Darrin Cohen (11) (USA)Bye
Q3Andrea Serra (7) (ITA)Bye
Q3Marc Meigel (GER)Mike Steinherr (GER)7-6(5) 7-6(9) [H2H]
Q3Nico Hegge (GER)Peter Steinberger (GER)1-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Patrick Eichenberger (10) (SUI)Bye
Q3Jan Subota (8) (CZE)Bye
Q3Luca Serena (ITA)Kevin Abele (GER)6-4 5-7 7-6(5) [H2H]
Q3Andre Timme (GER)Matt Fox (AUS)6-7(8) 6-1 6-3 [H2H]
Q3Alexy Tsyrenov (14) (RUS)Bye
Q3Kevin Deden (1) (GER)Bye
Q3Andre Timme (GER)Igor Lakhno (UKR)6-4 2-1 Retired[H2H]
Q3Calin Paar (GER)Christopher Aumuller (WC) (GER)6-4 7-6(5) [H2H]
Q3Ivan Vukovic (15) (CRO)Bye
Q3Andrea Serra (2) (ITA)Bye
Q3Aleksey Malajko (GER)Alexander Vasin (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q3Luca Serena (WC) (ITA)Bye
Q3Denis Bejtulahi (12) (YUG)Bye
Q3Darrin Cohen (3) (USA)Bye
Q3Daniel Stoehr (GER)Jean Zietsman (GER)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q3Phillip Regnat (WC) (GER)Andrei Plotniy (RUS)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q3Daniel Muller (9) (GER)Bye
Q3Patrick Eichenberger (4) (SUI)Bye
Q3Pavel Chalomov (GER)Nico Hegge (GER)7-6(11) 6-1 [H2H]
Q3Douglas Stewart (USA)Dejan Tomic (CRO)6-2 6-0 [H2H]
Q3Mike Steinherr (14) (GER)Bye
Q3Pirmin Haenle (5) (GER)Bye
Q3Mauro Piras (GER)Michael Trminek (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Tristan Farron-Mahon (IRL)Bye
Q3Jacek Szygowski (11) (GER)Bye
Q3Marc Pexa (6) (GER)Bye
Q3Matt Fox (AUS)Cosmin Georgescu (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q3Goran Belosevic (CRO)Yannick Maden (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Matt Simpson (10) (NZL)Bye
Q3Alexy Tsyrenov (7) (RUS)Bye
Q3Florian Stephan (GER)Jan Pavlicek (CZE)6-2 4-6 6-1 [H2H]
Q3Jordan Miles (GBR)Aleksandar Cucuz (SUI)1-0 Retired[H2H]
Q3Karlis Lejnieks (13) (LAT)Bye
Q3Frank Wintermantel (8) (GER)Bye
Q3Andrej Pintaric (SLO)Kevin Abele (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Patrick Linke (AUT)Kujtim Bajrami (SUI)6-3 6-2 [H2H]
Q3Dean Jackson (16) (GER)Bye


What's your opinion on the ATP Germany 1 Satellite draw (Men's) 2006?
Who will win Germany 1 Satellite?