ATP Germany 1 Satellite Draw (Men's) - 2005

Click Here To Join The Germany 1 Satellite Discussion!


Share This...


Germany 1 Satellite Event Details:

2005-10-03Carpet
Indoor, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany 1 Satellite draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FErnests Gulbis (2) (LAT)Lado Chikhladze (8) (GEO)6-1 2-6 6-3 [H2H]
FDustin Brown (WC) (JAM)Enrico Iannuzzi (Q) (ITA)4-6 7-6(4) 6-0 [H2H]
FSebastian Rieschick (1) (GER)Daniel Brands (GER)6-4 6-3 [H2H]
FErnests Gulbis (8) (LAT)Marcel Zimmermann (3) (GER)6-1 6-3 [H2H]
SFLado Chikhladze (8) (GEO)David Klier (GER)6-3 6-3 [H2H]
SFErnests Gulbis (2) (LAT)Dustin Brown (4) (JAM)1-6 6-1 7-6(3) [H2H]
SFEnrico Iannuzzi (Q) (ITA)Lukas Rosol (8) (CZE)7-6(5) 7-6(2) [H2H]
SFDustin Brown (WC) (JAM)Marcel Zimmermann (3) (GER)5-7 7-6(4) 6-4 [H2H]
SFSebastian Rieschick (1) (GER)Lado Chikhladze (4) (GEO)6-4 6-4 [H2H]
SFDaniel Brands (GER)Ernests Gulbis (8) (LAT)7-6(3) 7-6(2) [H2H]
SFErnests Gulbis (8) (LAT)Sebastian Rieschick (1) (GER)7-5 2-6 6-3 [H2H]
SFMarcel Zimmermann (3) (GER)Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)6-2 6-3 [H2H]
QFDavid Klier (GER)Matthias Bachinger (GER)6-4 3-6 6-3 [H2H]
QFLado Chikhladze (8) (GEO)Marcel Zimmermann (3) (GER)6-1 3-6 6-1 [H2H]
QFDustin Brown (4) (JAM)Alexander Sadecky (SUI)4-6 6-3 6-2 [H2H]
QFErnests Gulbis (2) (LAT)Stefan Seifert (GER)7-6(6) 3-6 6-1 [H2H]
QFEnrico Iannuzzi (Q) (ITA)Franko Skugor (CRO)6-3 7-6(4) [H2H]
QFLukas Rosol (8) (CZE)Ralph Grambow (Q) (GER)6-3 7-6(4) [H2H]
QFMarcel Zimmermann (3) (GER)Robin Haase (Q) (NED)6-2 6-2 [H2H]
QFDustin Brown (WC) (JAM)Sebastian Rieschick (2) (GER)7-6(6) 6-2 [H2H]
QFSebastian Rieschick (1) (GER)Patrick Schmolzer (AUT)6-2 6-4 [H2H]
QFLado Chikhladze (4) (GEO)David Klier (WC) (GER)7-5 6-3 [H2H]
QFErnests Gulbis (8) (LAT)Mait Kunnap (EST)7-6(2) 6-4 [H2H]
QFDaniel Brands (GER)Bastian Knittel (2) (GER)6-4 1-6 7-6(5) [H2H]
QFSebastian Rieschick (1) (GER)Stefan Seifert (GER)6-1 7-5 [H2H]
QFErnests Gulbis (8) (LAT)Patrick Schmolzer (AUT)6-4 6-4 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (3) (GER)Lukas Rosol (7) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
QFBenjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Matthias Bachinger (GER)6-0 Retired[H2H]
R16David Klier (GER)Sebastian Rieschick (1) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Matthias Bachinger (GER)Enrico Iannuzzi (7) (ITA)6-4 1-6 6-3 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (3) (GER)Mait Kunnap (EST)6-4 6-7(8) 6-1 [H2H]
R16Lado Chikhladze (8) (GEO)Bastian Knittel (GER)6-1 7-6(3) [H2H]
R16Alexander Sadecky (SUI)Daniel Brands (6) (GER)7-6(6) 7-6(4) [H2H]
R16Dustin Brown (4) (JAM)Benjamin Ebrahimzadeh (GER)7-6(8) 6-4 [H2H]
R16Stefan Seifert (GER)Lukas Rosol (5) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R16Ernests Gulbis (2) (LAT)Peter Gojowczyk (GER)6-1 3-0 Retired[H2H]
R16Enrico Iannuzzi (Q) (ITA)Bastian Knittel (GER)3-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Franko Skugor (CRO)Coen Van Keulen (NED)7-6(4) 6-7(9) 6-2 [H2H]
R16Ralph Grambow (Q) (GER)Philipp Piyamongkol (GER)7-6(6) 6-4 [H2H]
R16Lukas Rosol (8) (CZE)Matthias Bachinger (GER)6-4 7-5 [H2H]
R16Robin Haase (Q) (NED)Ivan Vukovic (Q) (CRO)6-3 6-3 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (3) (GER)Peter Gojowczyk (WC) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Dustin Brown (WC) (JAM)Lado Chikhladze (5) (GEO)6-4 5-7 6-3 [H2H]
R16Sebastian Rieschick (2) (GER)Andrea Serra (Q) (ITA)6-3 6-1 [H2H]
R16Sebastian Rieschick (1) (GER)Daniel Muller (GER)6-4 3-6 6-2 [H2H]
R16Patrick Schmolzer (AUT)Lukas Rosol (7) (CZE)6-7(3) 6-3 6-4 [H2H]
R16Lado Chikhladze (4) (GEO)Franko Skugor (CRO)6-3 6-3 [H2H]
R16David Klier (WC) (GER)Alexander Sadecky (Q) (SUI)6-2 7-6(1) [H2H]
R16Ernests Gulbis (8) (LAT)Philipp Piyamongkol (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Mait Kunnap (EST)Marcel Zimmermann (3) (GER)4-6 6-3 7-6(7) [H2H]
R16Daniel Brands (GER)Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)7-5 6-4 [H2H]
R16Bastian Knittel (2) (GER)Daniel Dueren (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Sebastian Rieschick (1) (GER)David Klier (WC) (GER)7-5 6-4 [H2H]
R16Stefan Seifert (GER)Kevin Deden (GER)6-2 6-4 [H2H]
R16Patrick Schmolzer (AUT)Lado Chikhladze (4) (GEO)7-6(4) 7-5 [H2H]
R16Ernests Gulbis (8) (LAT)Franko Skugor (CRO)6-3 6-4 [H2H]
R16Lukas Rosol (7) (CZE)Jochen Schoettler (WC) (GER)4-6 6-0 6-3 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (3) (GER)Alexy Tsyrenov (Q) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R16Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Tom Dennhardt (Q) (GER)7-6(4) 6-1 [H2H]
R16Matthias Bachinger (GER)Philipp Piyamongkol (GER)7-6(3) 7-5 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (1) (GER)Bye
R32David Klier (GER)Robin Haase (NED)6-3 2-6 6-4 [H2H]
R32Matthias Bachinger (GER)Ivan Vukovic (CRO)7-5 3-6 6-2 [H2H]
R32Enrico Iannuzzi (7) (ITA)Bye
R32Marcel Zimmermann (3) (GER)Bye
R32Mait Kunnap (EST)Patrick Schmolzer (AUT)1-6 7-6(2) 3-0 Retired[H2H]
R32Bastian Knittel (GER)Franko Skugor (CRO)6-3 6-2 [H2H]
R32Lado Chikhladze (8) (GEO)Bye
R32Daniel Brands (6) (GER)Bye
R32Alexander Sadecky (SUI)Andrea Serra (ITA)6-3 6-2 [H2H]
R32Benjamin Ebrahimzadeh (GER)Ralph Grambow (GER)6-7(6) 7-5 6-3 [H2H]
R32Dustin Brown (4) (JAM)Bye
R32Lukas Rosol (5) (CZE)Bye
R32Stefan Seifert (GER)Philipp Piyamongkol (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (GER)Coen Van Keulen (NED)4-6 7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Ernests Gulbis (2) (LAT)Bye
R32Bastian Knittel (GER)Ernests Gulbis (1) (LAT)6-2 6-4 [H2H]
R32Enrico Iannuzzi (Q) (ITA)David-Philipp Stojan (Q) (SUI)6-3 6-4 [H2H]
R32Franko Skugor (CRO)Tom Dennhardt (GER)6-4 6-0 [H2H]
R32Coen Van Keulen (NED)Benjamin Ebrahimzadeh (6) (GER)6-2 7-6(5) [H2H]
R32Philipp Piyamongkol (GER)Daniel Brands (4) (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Ralph Grambow (Q) (GER)Nils Muschiol (Q) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Matthias Bachinger (GER)David Klier (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Lukas Rosol (8) (CZE)Daniel Muller (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Robin Haase (Q) (NED)Patrick Schmolzer (7) (AUT)7-6(1) 6-3 [H2H]
R32Ivan Vukovic (Q) (CRO)Pirmin Haenle (WC) (GER)6-4 2-6 6-1 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (WC) (GER)Kevin Deden (GER)4-6 6-0 6-1 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (3) (GER)Mait Kunnap (EST)6-3 7-5 [H2H]
R32Lado Chikhladze (5) (GEO)Alexander Sadecky (SUI)6-4 6-0 [H2H]
R32Dustin Brown (WC) (JAM)Stefan Seifert (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Andrea Serra (Q) (ITA)Peter Frank (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (2) (GER)Jochen Schoettler (WC) (GER)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (1) (GER)Georg Novak (Q) (AUT)6-4 6-2 [H2H]
R32Daniel Muller (GER)Victor Schmid (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Patrick Schmolzer (AUT)Nils Muschiol (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Lukas Rosol (7) (CZE)Julian Reister (GER)5-7 6-0 6-3 [H2H]
R32Lado Chikhladze (4) (GEO)Kevin Deden (GER)7-6(4) 6-7(4) 6-4 [H2H]
R32Franko Skugor (CRO)Ivan Vukovic (Q) (CRO)6-1 6-2 [H2H]
R32David Klier (WC) (GER)Dustin Brown (JAM)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Alexander Sadecky (Q) (SUI)David-Philipp Stojan (LL) (SUI)6-2 6-3 [H2H]
R32Ernests Gulbis (8) (LAT)Peter Gojowczyk (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Philipp Piyamongkol (GER)Ralph Grambow (Q) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Mait Kunnap (EST)Matthias Bachinger (GER)1-6 6-4 7-6(5) [H2H]
R32Marcel Zimmermann (3) (GER)Jochen Schoettler (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Richard Ruckelshausen (Q) (AUT)6-4 3-6 6-3 [H2H]
R32Daniel Brands (GER)Stefan Seifert (GER)6-7(5) 7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Daniel Dueren (Q) (GER)Andrea Serra (Q) (ITA)4-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Bastian Knittel (2) (GER)Coen Van Keulen (Q) (NED)6-2 6-2 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (1) (GER)Peter Gojowczyk (Q) (GER)7-6(5) 7-6(3) [H2H]
R32David Klier (WC) (GER)Nils Muschiol (LL) (GER)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Stefan Seifert (GER)Gaetano Marrone (WC) (ITA)6-3 6-1 [H2H]
R32Kevin Deden (GER)Tobias Klein (6) (GER)6-3 7-5 [H2H]
R32Lado Chikhladze (4) (GEO)Ralph Grambow (Q) (GER)6-3 6-7(4) 7-6(1) [H2H]
R32Patrick Schmolzer (AUT)Alexander Sadecky (Q) (SUI)7-6(2) 6-7(3) 6-3 [H2H]
R32Franko Skugor (CRO)Nicolas Vogel (Q) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Ernests Gulbis (8) (LAT)Dustin Brown (JAM)7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Lukas Rosol (7) (CZE)Andrea Serra (Q) (ITA)7-5 7-6(4) [H2H]
R32Jochen Schoettler (WC) (GER)Daniel Muller (GER)7-5 6-3 [H2H]
R32Alexy Tsyrenov (Q) (RUS)Daniel Brands (GER)7-6(1) 3-6 6-4 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (3) (GER)Mait Kunnap (EST)6-3 6-2 [H2H]
R32Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Julian Reister (GER)4-6 7-6(3) 7-5 [H2H]
R32Tom Dennhardt (Q) (GER)Marc Meigel (WC) (GER)6-7(7) 6-4 6-4 [H2H]
R32Philipp Piyamongkol (GER)Coen Van Keulen (Q) (NED)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Matthias Bachinger (GER)Bastian Knittel (2) (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FRobin Haase (NED)
Coen Van Keulen (NED)
Daniel Brands (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
7-6(4) 7-6(8)
FDustin Brown (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Ralph Grambow (1) (GER)
Bastian Knittel (GER)
7-6(5) 7-5
FDavid Klier (3) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Dustin Brown (1) (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
6-7(8) 6-2 6-3
FDavid Klier (1) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Dustin Brown (2) (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
6-7(7) 6-3 6-3
SFDaniel Brands (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
David Klier (4) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
5-7 6-4 6-3
SFRobin Haase (NED)
Coen Van Keulen (NED)
Andrea Aloisi (ITA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
6-4 6-4
SFRalph Grambow (1) (GER)
Bastian Knittel (GER)
David Klier (3) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
6-4 6-4
SFDustin Brown (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Ernests Gulbis (LAT)
Franko Skugor (CRO)
6-1 6-4
SFDustin Brown (1) (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Daniel Brands (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
7-5 6-7(5) 6-3
SFDavid Klier (3) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Robin Haase (2) (NED)
Coen Van Keulen (NED)
5-2 Retired
SFDavid Klier (1) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Daniel Brands (3) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
6-4 7-5
SFDustin Brown (2) (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Robin Haase (4) (NED)
Mait Kunnap (EST)
WO
QFDaniel Brands (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Ralph Grambow (1) (GER)
Bastian Knittel (GER)
6-3 6-4
QFDavid Klier (4) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Matthias Bachinger (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
WO
QFRobin Haase (NED)
Coen Van Keulen (NED)
Lado Chikhladze (GEO)
Mait Kunnap (EST)
7-6(3) 4-6 6-3
QFAndrea Aloisi (ITA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
Dustin Brown (2) (JAM)
Tobias Klein (GER)
6-1 6-2
QFRalph Grambow (1) (GER)
Bastian Knittel (GER)
Pirmin Haenle (WC) (GER)
Nils Muschiol (GER)
4-6 6-3 6-3
QFDavid Klier (3) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Robin Haase (NED)
Coen Van Keulen (NED)
6-0 6-3
QFErnests Gulbis (LAT)
Franko Skugor (CRO)
Daniel Brands (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
4-6 6-3 6-4
QFDustin Brown (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Kevin Deden (2) (GER)
Mait Kunnap (EST)
4-6 6-2 6-3
QFDustin Brown (1) (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Matthias Bachinger (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
7-6(3) 7-6(8)
QFDaniel Brands (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Ralph Grambow (WC) (GER)
Bastian Knittel (GER)
6-3 6-3
QFDavid Klier (3) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Mait Kunnap (EST)
Nils Muschiol (GER)
4-6 6-4 6-3
QFRobin Haase (2) (NED)
Coen Van Keulen (NED)
Andrea Aloisi (ITA)
Andrea Serra (ITA)
6-2 6-0
QFDavid Klier (1) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Matthias Bachinger (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
WO
QFDaniel Brands (3) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Andrea Aloisi (ITA)
Andrea Serra (ITA)
WO
QFRobin Haase (4) (NED)
Mait Kunnap (EST)
Nils Muschiol (GER)
Coen Van Keulen (NED)
6-2 6-4
QFDustin Brown (2) (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Ralph Grambow (GER)
Bastian Knittel (GER)
6-3 6-3
R16Ralph Grambow (1) (GER)
Bastian Knittel (GER)
Bye
R16Daniel Brands (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Peter Gojowczyk (GER)
Marc Meigel (GER)
6-3 6-4
R16David Klier (4) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Kevin Deden (GER)
Nils Muschiol (GER)
6-1 6-3
R16Matthias Bachinger (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
Andrea Serra (ITA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-3 6-4
R16Robin Haase (NED)
Coen Van Keulen (NED)
Ernests Gulbis (LAT)
Franko Skugor (CRO)
6-4 6-2
R16Lado Chikhladze (GEO)
Mait Kunnap (EST)
Jerome Becker (3) (GER)
Julian Reister (GER)
WO
R16Andrea Aloisi (ITA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
Christopher Aumuller (GER)
Harald Lengnick (GER)
6-3 3-6 6-2
R16Dustin Brown (2) (JAM)
Tobias Klein (GER)
Bye
R16Ralph Grambow (1) (GER)
Bastian Knittel (GER)
Bye
R16Pirmin Haenle (WC) (GER)
Nils Muschiol (GER)
Andrea Aloisi (ITA)
Peter Gojowczyk (GER)
6-4 6-3
R16David Klier (3) (GER)
Lukas Rosol (CZE)
Bye
R16Robin Haase (NED)
Coen Van Keulen (NED)
Bye
R16Ernests Gulbis (LAT)
Franko Skugor (CRO)
Matthias Bachinger (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
7-5 6-3
R16Daniel Brands (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Bye
R16Dustin Brown (JAM)
Lado Chikhladze (GEO)
Enrico Iannuzzi (ITA)
Andrea Serra (ITA)
6-3 6-4
R16Kevin Deden (2) (GER)
Mait Kunnap (EST)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Sadecky (1) (SUI)Nils Muschiol (13) (GER)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q1Coen Van Keulen (2) (NED)Andrea Aloisi (WC) (ITA)6-4 6-3 [H2H]
Q1Ralph Grambow (3) (GER)Pirmin Haenle (10) (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q1Nicolas Vogel (GER)Till Marks (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q1Peter Gojowczyk (GER)Ivan Vukovic (5) (CRO)6-4 1-6 6-3 [H2H]
Q1Tom Dennhardt (GER)Mikhail Vasiliev (15) (RUS)6-3 7-6(1) [H2H]
Q1Andrea Serra (7) (ITA)Fabian Schmid (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q1Alexy Tsyrenov (RUS)Enrico Iannuzzi (14) (ITA)4-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
Q1Alexander Sadecky (1) (SUI)Robin Haase (15) (NED)7-6(0) 6-4 [H2H]
Q1Coen Van Keulen (2) (NED)Enrico Iannuzzi (14) (ITA)6-7(4) 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q1Ralph Grambow (3) (GER)Tom Dennhardt (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q1Georg Novak (4) (AUT)Pirmin Haenle (10) (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q1Ivan Vukovic (5) (CRO)Christian Kern (12) (AUT)6-2 6-4 [H2H]
Q1Richard Ruckelshausen (AUT)Pavel Chalomov (GER)4-6 7-6(3) 6-2 [H2H]
Q1Andrea Serra (7) (ITA)David-Philipp Stojan (9) (SUI)4-6 6-2 6-3 [H2H]
Q1Daniel Dueren (13) (GER)Otto Lenhart (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q1Ralph Grambow (1) (GER)Daniel Schubert (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q1Andrea Serra (2) (ITA)Andrea Aloisi (13) (ITA)6-3 6-4 [H2H]
Q1Enrico Iannuzzi (10) (ITA)Daniel Dueren (3) (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q1Peter Frank (GER)Alexy Tsyrenov (4) (RUS)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q1Ivan Vukovic (5) (CRO)Till Marks (14) (GER)WO[H2H]
Q1Nils Muschiol (6) (GER)Bastian Schuetz (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q1David-Philipp Stojan (9) (SUI)Nicolas Vogel (7) (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q1Robin Haase (12) (NED)Richard Ruckelshausen (8) (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q2Alexander Sadecky (1) (SUI)Tim Koniarski (WC) (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Nils Muschiol (13) (GER)Pavel Chalomov (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Coen Van Keulen (2) (NED)Robin Haase (NED)6-3 6-2 [H2H]
Q2Andrea Aloisi (WC) (ITA)Julian Kurz (12) (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Ralph Grambow (3) (GER)Christian Kern (AUT)6-4 7-6(6) [H2H]
Q2Pirmin Haenle (10) (GER)Roman Bicek (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q2Nicolas Vogel (GER)Georg Novak (4) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q2Till Marks (GER)Milan Petercak (11) (SVK)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q2Ivan Vukovic (5) (CRO)Daniel Stoehr (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q2Peter Gojowczyk (GER)Andrea Roscioli (16) (ITA)6-1 1-0 Retired[H2H]
Q2Tom Dennhardt (GER)Simeon Ivanov (6) (BUL)7-6(4) 7-6(3) [H2H]
Q2Mikhail Vasiliev (15) (RUS)Viorel-Catalin Ciobanu (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q2Andrea Serra (7) (ITA)Otto Lenhart (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Fabian Schmid (GER)David-Philipp Stojan (9) (SUI)6-4 6-4 [H2H]
Q2Alexy Tsyrenov (RUS)Daniel Schubert (8) (GER)6-1 6-7(4) 6-2 [H2H]
Q2Enrico Iannuzzi (14) (ITA)Daniel Dueren (GER)4-6 7-6(9) 6-4 [H2H]
Q2Alexander Sadecky (1) (SUI)Andrea Aloisi (ITA)6-3 6-4 [H2H]
Q2Robin Haase (15) (NED)Pablo Richard (SUI)6-4 6-4 [H2H]
Q2Coen Van Keulen (2) (NED)Benedik Grosche (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q2Enrico Iannuzzi (14) (ITA)Alexy Tsyrenov (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Ralph Grambow (3) (GER)Nicolas Vogel (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Tom Dennhardt (GER)Florian Halb (16) (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q2Georg Novak (4) (AUT)Tobias Gerbig (WC) (GER)7-6(2) 6-0 [H2H]
Q2Pirmin Haenle (10) (GER)Viorel-Catalin Ciobanu (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q2Ivan Vukovic (5) (CRO)Bastian Schuetz (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Christian Kern (12) (AUT)Ralph Regus (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Richard Ruckelshausen (AUT)Simeon Ivanov (6) (BUL)0-6 6-2 6-4 [H2H]
Q2Pavel Chalomov (GER)Marc Meigel (11) (GER)6-0 4-6 6-3 [H2H]
Q2Andrea Serra (7) (ITA)Mikhail Vasiliev (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2David-Philipp Stojan (9) (SUI)Christopher Schuhmann (WC) (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q2Otto Lenhart (GER)Daniel Schubert (8) (GER)6-2 1-6 7-5 [H2H]
Q2Daniel Dueren (13) (GER)Till Marks (GER)1-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Ralph Grambow (1) (GER)Bye
Q2Daniel Schubert (GER)Gaetano Marrone (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q2Andrea Serra (2) (ITA)Bye
Q2Andrea Aloisi (13) (ITA)Felix Grabs (GER)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Daniel Dueren (3) (GER)Bye
Q2Enrico Iannuzzi (10) (ITA)Aleksandar Cucuz (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q2Alexy Tsyrenov (4) (RUS)Bye
Q2Peter Frank (GER)Victor Schmid (11) (GER)6-2 4-6 6-1 [H2H]
Q2Ivan Vukovic (5) (CRO)Bye
Q2Till Marks (14) (GER)Pablo Richard (SUI)6-2 6-4 [H2H]
Q2Nils Muschiol (6) (GER)Simeon Ivanov (BUL)6-4 3-6 6-1 [H2H]
Q2Bastian Schuetz (GER)Fabian Schmid (15) (GER)7-5 1-6 6-3 [H2H]
Q2Nicolas Vogel (7) (GER)Denis Reinert (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2David-Philipp Stojan (9) (SUI)Daniel Stoehr (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Richard Ruckelshausen (8) (AUT)Roman Schirmaier (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Robin Haase (12) (NED)Tihomir Lebo (SUI)6-4 6-2 [H2H]
Q3Alexander Sadecky (1) (SUI)Bye
Q3Tim Koniarski (WC) (GER)Richard Ruckelshausen (WC) (AUT)6-2 6-7(4) 6-3 [H2H]
Q3Pavel Chalomov (GER)Aleksandar Cucuz (SUI)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q3Nils Muschiol (13) (GER)Bye
Q3Coen Van Keulen (2) (NED)Bye
Q3Robin Haase (NED)Jan Pavlicek (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q3Andrea Aloisi (WC) (ITA)Simon Schildbach (GER)6-3 7-6(2) [H2H]
Q3Julian Kurz (12) (GER)Bye
Q3Ralph Grambow (3) (GER)Bye
Q3Christian Kern (AUT)Roman Schirmaier (WC) (GER)6-4 7-6(4) [H2H]
Q3Roman Bicek (CZE)Tihomir Lebo (WC) (SUI)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (10) (GER)Bye
Q3Georg Novak (4) (AUT)Bye
Q3Nicolas Vogel (GER)Victor Schmid (GER)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q3Till Marks (GER)Igor Lakhno (UKR)6-4 7-6(8) [H2H]
Q3Milan Petercak (11) (SVK)Bye
Q3Ivan Vukovic (5) (CRO)Bye
Q3Daniel Stoehr (GER)Florian Halb (GER)6-3 7-6(4) [H2H]
Q3Peter Gojowczyk (GER)Denis Reinert (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Andrea Roscioli (16) (ITA)Bye
Q3Simeon Ivanov (6) (BUL)Bye
Q3Tom Dennhardt (GER)Pablo Richard (SUI)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Viorel-Catalin Ciobanu (ROU)Christopher Was (WC) (BEL)2-1 Retired[H2H]
Q3Mikhail Vasiliev (15) (RUS)Bye
Q3Andrea Serra (7) (ITA)Bye
Q3Otto Lenhart (GER)Klaus Moser (GER)6-3 4-1 Retired[H2H]
Q3Fabian Schmid (GER)Ralph Regus (WC) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3David-Philipp Stojan (9) (SUI)Bye
Q3Daniel Schubert (8) (GER)Bye
Q3Alexy Tsyrenov (RUS)Henning Hipp (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Daniel Dueren (GER)Christopher Aumuller (GER)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Enrico Iannuzzi (14) (ITA)Bye
Q3Alexander Sadecky (1) (SUI)Bye
Q3Andrea Aloisi (ITA)Bye
Q3Pablo Richard (SUI)Tihomir Lebo (SUI)3-6 7-6(2) 6-1 [H2H]
Q3Robin Haase (15) (NED)Bye
Q3Coen Van Keulen (2) (NED)Bye
Q3Benedik Grosche (GER)Michael Trminek (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Alexy Tsyrenov (RUS)Daniel Stoehr (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Enrico Iannuzzi (14) (ITA)Bye
Q3Ralph Grambow (3) (GER)Bye
Q3Nicolas Vogel (GER)Moritz Starke (WC) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Tom Dennhardt (GER)Bye
Q3Florian Halb (16) (GER)Bye
Q3Georg Novak (4) (AUT)Bye
Q3Tobias Gerbig (WC) (GER)Johannes Markel (WC) (GER)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Viorel-Catalin Ciobanu (ROU)Andrew Bertolina (USA)5-2 Retired[H2H]
Q3Pirmin Haenle (10) (GER)Bye
Q3Ivan Vukovic (5) (CRO)Bye
Q3Bastian Schuetz (GER)Bye
Q3Ralph Regus (GER)Tim Koniarski (GER)6-1 1-6 6-1 [H2H]
Q3Christian Kern (12) (AUT)Bye
Q3Simeon Ivanov (6) (BUL)Bye
Q3Richard Ruckelshausen (AUT)Denis Reinert (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Pavel Chalomov (GER)Johannes Lipsius (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Marc Meigel (11) (GER)Bye
Q3Andrea Serra (7) (ITA)Bye
Q3Mikhail Vasiliev (RUS)Christopher Enser-Boenisch (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Christopher Schuhmann (WC) (GER)Bye
Q3David-Philipp Stojan (9) (SUI)Bye
Q3Daniel Schubert (8) (GER)Bye
Q3Otto Lenhart (GER)Fabian Schmid (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Till Marks (GER)Simon Schildbach (WC) (GER)WO[H2H]
Q3Daniel Dueren (13) (GER)Bye


What's your opinion on the ATP Germany 1 Satellite draw (Men's) 2005?
Who will win Germany 1 Satellite?